|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
20.5.2010 17:51:00   
suzeto
mi se javija denes od sistina i mi rekoja da ja primam i sestata inekcija i da odam vo vtornik neznam ali sumlivo mi e dr.bese siguren deka nema da treba sesta da me pregleda vo ponedelnik rece,neznam dali sestrite se dogovorile so dr.sumlivo mi bese nekako povtorno me prasa a vas dr vi dade sema?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Инсеминација
20.5.2010 19:59:30   
puze
denes sum nnogu zbuneta pred malku mu se javija od sistina deka se oslobodilo mesto i mozi da pravam invitro i mi zakazaja na 28 ovaj mesec .
so se sluci neznam am ce pravime invitro prosto ne mozam da opisam so zborovi kolkui sum srejcna .


(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Инсеминација
20.5.2010 20:02:03   
Палешка РР
Браво! Со среќа да ти е, стискаме палци да ни се вратиш user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Инсеминација
20.5.2010 20:21:49   
suzeto
lele super daj boze da ne izraduvas user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Инсеминација
20.5.2010 22:49:14   
puze
daj boze i kaj site sto cekame da ni dade gospod po edno angelce uste sum zbuneta poxdrav


(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Инсеминација
20.5.2010 22:51:08   
puze
paleska blagodaram na ubavite zborovi se najubavo kaj site pa i kaj mene.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Инсеминација
20.5.2010 23:22:13   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле Пуже мила незнаеш колку многу сум се израдувала на твојот пост,кога прочитав дека ти се јавиле дека има место и дека ќе правиш инвитроuser posted image user posted image user posted image user posted image ајде мила стискаме палци да помине се како што треба и да не израдуваш со user posted image user posted image
само опуштено и позитивно и ќе биде се во редuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image за тебе мила


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Инсеминација
21.5.2010 20:23:08   
Bogdancanka
КОГА СЕ ПРЕПОРАЧУВА Инсеминацијата се препорачува кај:
  • Жени кај кои не е доволно добар квалитетот на цервикалната слуз.
  • Случаи на необјаснета неплодност.
  • Жени со блага или средно раширена ендометриоза.
  • Случаи со благо нарушување на плодноста кај мажот.
Кај овулаторни нарушувања, инсеминацијата во комбинација со хормонална стимулација со Кломифен или гонадотропини, има нешто поголем успех отколку темпираните односи. Кога се прави кај жени со нормална овулаторна функција, доколку не дојде до успех после најмногу 3-4 инсеминации, се препорачува да се оди со ин витро. Кај жени кои без стимулација немаат овулација, може да се направат до 5-6 обиди со инсеминација. Потоа во случај на неуспех се препорачува ин витро. КОГА НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ИНСЕМИНАЦИЈА Инсеминација не се препорачува во случај на:
  • Непроодни или оштетени јајцеводи. Се препорачува претходно да се направи ХСГ снимање.
  • Тешка ендометриоза.
  • Намалена резерва на јајниците.
  • Тежок случај на машка неплодност. Во тој случај се препорачува ICSI ин витро метода.
КАКО ТЕЧЕ ПОСТАПКАТА НА ИНСЕМИНАЦИЈА Инсеминацијата е релативно едноставна постапка. Доколку жената има нормална функција на јајниците, инсеминацијата може да се прави без хормонална стимулација.Сепак шансите за успех се поголеми кога има повеќе фоликули. Од таа причина најчесто и кај жени кои имаат нормална овулација, се стимулира созревање на повеќе јајце клетки. Стимулацијата се прави со Кломифен или инекции со гонадотропини. Кај жени кои немаат редовна овулација, задолжително се дава хормонална стимулација. Потоа жената се следи на ултразвук и кога лекарот ќе оцени дека фоликулите се доволно созреани, прима инекција со hCG хормон (најчсето Прегнил или Овидрел) за да се предизвика прскање на фоликулите. Овулацијата се случува околку 36 часа по примањето на инекцијата. За тоа време се закажува и инсеминацијата. На деност на инсеминацијата сопругот дава примерок од спермата и потоа таа лабораториски се обработува. Спермата се промива, се центрифугира за да се отстранат мртвите и абнормалните сперматозоиди, се отстранат другите примеси и сперматозоидите се ставаат во медиум вој има и антибиотици. Антибиотиците се употребуваат да се спречи евентуална инфекција кај жената. Всушност со обработката на спермата, се концентрираат поквалитетните сперматозоиди. Доколку мажот има намалена плодност, но има повеќе од 5 000 000 сперматозоиди во обработената сперма, се смета дека бројката е доволна за успех. Иако со инсеминацијата се потпомогнува оплодувањето, затоа што се скратува патот кој сперматозоидите треба да го поминат за да ја оплодат јајце клетката, сепак мора да ги има во доволен број и да бидат доволно подвижни за да стасаат до неа. Доколку има помалку од 5 000 000 здрави сперматозоиди, се смета дека инсеминацијата нема да има успех и се оди со ICSI ин витро постапка. Така обработената сперма со посебен катетар се вметнува директно во матката на жената. Потоа жената се остава да полежи 10-20 минути и си оди дома. МОЖНИ КОМЛИКАЦИИ ПРИ ИНСЕМИНАЦИЈАТА Кога инсеминацијата се прави со обработена сперма, компликациите се многу ретки. Најчестата неугодност се грчеви во стомакот, иако кај повеќето жени ги нема. Во многу ретки случаи може да дојде до инфекција, која се третира со антибиотици. Ако се прави инсеминација со необработена сперма, можните компликации се многу поголеми. Може да дојде и до анафилактички шок и смрт на жената, а шансите за инфекција се многу поголеми, како и болките во стомакот.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Инсеминација
23.5.2010 19:38:35   
suzeto
devojki tuka ste ajde kazete dali pred inseminacija i posle ste imale odnosi, kako e podobro,koga e pokvalitetna spermata stom nemas podolgo vreme imano nisto ili da imas........nekade procitav deka vecerta pred inseminacija e podobro da imas odnosi...kako bilo kaj vas ....kazuvajte se blizi denot kaj mene

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Инсеминација
23.5.2010 23:11:17   
lila30
Pred inseminacija treba najmalku 3 dena da nemas odnosi,zaradi brojot na spermatozoidi koj se namaluva so odnosi,toa dr. trebal da ti kaze.SO SREKA

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Инсеминација
23.5.2010 23:30:22   
puze
da se nadovrzam suze tocno e toa sto ti go kazuva lila 30 treba da apstinirate barem 3 dena pred inseminacijata a ko ke ti ja napravat inseminacijata istiot den nas ni rekoja e pozelno e da imate odnosi so sreka gospod da e so vas i so pobrzo da ne izraduvasuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lila30)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Инсеминација
24.5.2010 0:47:35   
Bogdancanka
Сузе со среќа мила ти ја прајкам сета моја позитивна енергијаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image дај боже да не израдуваш со убава вест

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Инсеминација
24.5.2010 1:32:04   
sinolicka
puze bogdancanka e vo pravo pred inseminacija treba da se apstinira 2-3 dena 

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Инсеминација
24.5.2010 11:28:55   
suzeto
fala devojki

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Инсеминација
24.5.2010 12:25:49   
nenicka.nenka
devojki denes pravev i test i nisto negativen e.stvarno se razocarav.aj nekoj da mi kaze kolku vreme e potrebno da se soberat dokumenti za invitro i ako moze da mi napise sto se e potrebno.stvarno veke nemozam da izdrzam.pozdravce do site.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Инсеминација
24.5.2010 12:50:12   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА сме разговарале за Ин Витро постапката. Биди силна и истрајна, ќе си дојде и твоето бебе! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nenicka.nenka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Инсеминација
25.5.2010 22:47:19   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: nenicka.nenka

devojki denes pravev i test i nisto negativen e.stvarno se razocarav.aj nekoj da mi kaze kolku vreme e potrebno da se soberat dokumenti za invitro i ako moze da mi napise sto se e potrebno.stvarno veke nemozam da izdrzam.pozdravce do site.


eve se sto treba za dokumentite da bidat spremni za invitro;Fotokopija od vencanica
spermokultura
rezultati od izvrsen hormonalen status FSH,LH,PRL,E2 TSH-3den od ciklus
mikrobioloski brisevi od vagina i cerviks vklucuvajki i chlamidia
markeri za hepatit B i C,HIV za dvajcata partneri
i krvna slika ,glikemija,SE


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот nenicka.nenka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Инсеминација
26.5.2010 0:36:01   
suzeto
denes primmav stop inekcija i vo cetvrtok na inseminacija.....dr.ni rece deka vecerov moze da imame odnosi user posted image a utre ne

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Инсеминација
26.5.2010 9:50:59   
arh_diz
Srekno suzeto cekame da ne izraduvas

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Инсеминација
26.5.2010 17:18:04   
Bogdancanka
среќно Сузе user posted image user posted image user posted image user posted image дај боже да не израдуваш со позитивни резултати

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Инсеминација
26.5.2010 18:08:51   
suzeto
fala vi na ubavite zelbi......denes bev na eho i se uste ne bea puknati folikulite

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Инсеминација
26.5.2010 22:38:10   
puze
so srejka suze aj pa da ne izraduvas so user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Инсеминација
27.5.2010 7:51:00   
none
suze i od mene ti pustam sreka mislam deka ke uspees pa prolet e mora

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Инсеминација
28.5.2010 15:00:25   
suzeto
fala vi na site daj boze kaj site da ni se ostvari zelbata user posted image ..inseminacijata pomina dobrouser posted image od denes pocnav so terapijata aspirin100,folna kiselina,i utrogestan 2 po 200 edno na sabajle edno na vecer vaginalno....vo upatstvoto procitav od 100 dva pati li edno od 200... kako bilo kaj vas dan mi ima zgreseno dr.user posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Инсеминација
28.5.2010 15:03:30   
arh_diz
suzeto nezgresil doktorot moze da se primenuva i taa doza koja ti ja napisal dokorot , se zavisi od samata licnost . Ti posakuvam mnogu sreka

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 28.5.2010 15:04:10 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?