|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
17.6.2010 14:56:22   
Bogdancanka
ајде мила стискаме палци да си ги видиш очекуваните user posted image и да не израдуваш сите насuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Инсеминација
20.6.2010 19:15:58   
mareto
zdr
duri da pomini ova nedela za da vidam dali sum bremena oti imam praveno inseminacija po vtor pat, sekakvi misli mi idat pa sega  sakam  da ve prasam dali mozi nesto da mi se sluci ako krevam nekoj poteski raboti.oti jas sum vrabotena vo market i znajte musterite barat celo pakovanje sok ili voda pa moram da go krenam ili pak prasak.mozi prasanjeto ne e na mesto no neznam mislam deka nekoj sovet mozi ke mi pomogni.pozzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Инсеминација
21.6.2010 8:15:42   
arh_diz
mareto jas nemam iskustvo so inseminacija. No mislam deka ti e najdobro da nekrevas nisto tesko i poveke treba da odmaras.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Инсеминација
21.6.2010 11:21:19   
mareto
arh_diz pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
fala na sovetot no izgleda jas ke mora da ja napustam rabotata kaj nas na rabota ne e vozmozno da ne se kreva paket sok ili prasak no se razbira povazno e bebce da imamuser posted image otkolku rabotata.sega ke vidam so ke bidi so inseminacijata ako ne mora da se resam da ja napustam rabotata se nadevam deka ke vidam user posted image .pozzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Инсеминација
21.6.2010 21:29:17   
vezilka RR
Мене после инсеменацијата не ми беше препорачано да мирувам, всушност не ми беа дадени никакви препораки и јас во тој период од две недели додека да направам тест не се чував нешто посебно. Добро мене работата не ми е тешка, мислам физички, меѓутоа бев два пати на пат. Како и да е најдобро е да се консултираш со докторот бидејќи знам дека на некои им препорачуваат да мируваат неколку дена после инсеменацијата.

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Инсеминација
21.6.2010 21:37:37   
suzeto
mareto..............
ce si zemis boleduvajne normalno ako si osigurana,nema potreba da ja napustis rabotata

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Инсеминација
22.6.2010 19:19:11   
mareto
pozzzzzzzzzzz vezilka
sakam da te prasam dali ti bese uspesna inseminacijata.eve mene pocnaja da me bolat gradite isto kako ko ke mi idi mensruacija.i da ti kazam malku se razocarvam izgleda ne mi e uspesna inseminacijata.se javiv kaj doktorot i toj mi rece isti se znacite i za bremenost i za menstuacija.nemam povrakanje. t.e nemam nekoj simptomi na bremenost . neznam mnogu se razocarvam ..........user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i ova inseminacija mozi ke mi bidi neuspesna .pozzzzzzzzzzz i ako znaj nekoj znaci po koj ke mozam da osetam dali sum bremena pisimi te molam........

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Инсеминација
22.6.2010 22:20:28   
vezilka RR
Немој да се разочаруваш..убаво ти кажал докторот симтомите се исти и за бременост и за циклус. Не можеш никако да знаеш пред време, треба да почекаш некој ден и верувам дека ќе ни пишеш дека си трудничко..Знам дека чекањето тешко паѓа, ама мора да бидеш стрплива. Иначе оваа последнава инсеменација кај мене беше успешна, еве сега сум 18 недела..Јас немав многу верба во инсеменациите, ама докторот ме убеди дека се добар метод, и имал право човекот, за мене тоа беше успешна приказна..Ако треба ќе пробаш и повеќе пати, важно на крај ќе има бебче user posted image

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Инсеминација
22.6.2010 22:51:02   
pinokio2010
vezilka, a ti kaj kogo pravese inseminacija? jas pravev 3 do sega kaj ist doktor no bezuspesno, pa se mislam dali e vreme da go smenam doktorot, bidejki mislam deka toj sam bez biolozi gi pravese inseminaciite user posted image  nekako i jas kako tebe gubam nadez vo inseminacijata kako metod, a ne mi se odi na invitro koga mi vikaat deka se e vo red..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Инсеминација
22.6.2010 22:57:44   
vezilka RR
Абе и јас правев кај мојот матичен, без биолози и други припреми, меѓутоа, тој процени дека со мојата состојба тоа може да се изведе и дури откако ги елиминиравме другите пречки што постоеа.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Инсеминација
22.6.2010 23:46:16   
mareto
pozzzzzzzzzzzzzzz
saka da te prasam dali koga ti uspea inseminacijata isto i tebe te boleja gradite kako pred da ti idi jas duri nemozam da si gi dopram isto taka me boli koga ke mi idi menstruacija.neznam mnogu e tesko cekanjeto duri da vidam dali e uspesna ili ne inseminacijata.jas ovaj pat napraj po vtor pat inseminacija ama dve mi napraja i mi rekoja sansite se pogolemi kolku poveke inseminaci se pravat vo mesecot.prvata ic ne me bolese a vtorata  mnogu me bolese i duri cela nedela desnata strana me bolese od toa.i prasav dali taka treba a tie mi rekoja toa e normalna bolka.i mi rekoja kolku poveke boli inseminacijata tolku e pouspesna.dali i tebe te bolese uspesnata inseminacija.user posted image user posted image user posted image user posted image celata sum zbuneta du da vidam dali bidna ili ne user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pozzzzzzzzzzzzzzzzzzz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Инсеминација
23.6.2010 8:56:21   
prvenka
mareto,piese li nesto pred inseminacija,te stimuliraa li ili imase normalna ovulacija.
Mene d-r mi rece ke me ostavi uste dva,tri meseci da probame pa posle inseminacijauser posted image

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Инсеминација
23.6.2010 9:39:34   
vezilka RR
Ах, mareto, тоа дека ако се направат повеќе инсеменасии во текот на овулативниот период во текот на месецот, шансите се поголеми, тоа е точно, но, ова дека колку повеќе болела инсеменацијата толку поголеми се шансите, искрео, прв пат слушам. Значи болки може да се јават од стимулативната терапија која се прима пред инсеменацијата, отеченост, болки во градите, поспаност, тапи болки во стомакот, односно јајниците, и болки може да се јават таму некаде после инсеменацијата и тоа болки исто како пред добивање. И пак ќе ти кажам исто е чувството во таа рана фаза на бременост како пред добивање. Верувај ми јас пред да останам бремена, цела година предходно секој месец бев 100% сигурна дека сум трудна заради симптомите и ништо, разочарување..толку пати го пројдов тоа што последниот пат мислев ќе биде исто како и предходните, воопшто не осетив нешто различно за да можам да ти посочам дека е, по ова ќе познаеш дека си бремена..Јас првите пати многу се оптеретував во тој период на чекање, и колку повеќе се оптеретував, толку поголемо ми беше разочарувањето кога ќе добиев. Затоа опушти се, уживкај, окупирај се сонешто друго, земи си некоја книга, филмче..така побрзо ќе ти пројде периодот на чекање. Ајде ние сме со тебе и навиваме за user posted image

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Инсеминација
23.6.2010 11:59:10   
mareto
zdr prvenka
jas godina i pol ne mi davaja nisto znaci mi veleja se e vo red  so tebe samo otpustise i se ke bidi ke imas bebce.i odev da recem sekoj tret mesec na kontrola i pak nisto ne mi veleja i sega koga pojdov posledniot pat mi rekoja da vidime so inseminacija.prvata inseminacija mi bese neuspesna .i eve sega vtora pravev i toa dve vo mesecot.nisto ne mi dadoja za pienje apcinja.

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Инсеминација
23.6.2010 12:32:21   
iki82
zdr devojki, se nadevam ke imate uspesna inseminacija, sepak toa e pobezbolen metod pred ivf pa vredi da se nadevame deka ke imame sreka. Jas se spremam za prva inseminacija. Bev na 50 mg klomifen, i na 12 den od ciklus imav eden folikul 14 mm, endometriumot mi e tenok pa mi dadoa estrofem, a doktorkata mi rece deka posle inseminacija ke mi dade i utrogesteron (mislam taka se vikase ?) Ne znam so sto ve stimulirale vas, jas odam vo sistina kaj Adamoska i zadovolna sum za sega. Spermata prvo ja prerabotuvaat pred da ti ja vratat, znam deka nekoi doktori ja vrakaat neprerabotena, no jas ne bi se soglasila na toa, bidejki vikaat deka moze da ima posledici za zenata.

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Инсеминација
23.6.2010 19:52:43   
suzeto
mareto.......
na kolku dena razlika gi pravese inseminaciite ...
koj den ti e sega od inseminacija

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Инсеминација
24.6.2010 8:58:55   
mareto
zdr suzeto
jas prvata inseminacija ja napraj na 13 den od menstruacijata togas mi bese porasnat folikulot i drugiot den ja napraj i vtorata znaci na 14 den.i posle mi rekoja dva dena da imame odnosi obavezno.koga mi ja praeja inseminacijata ne mi bese puknat uste folikulot.a prethodniot mesec naprajv edna inseminacija ama togas mi bese puknat folikulot.taja inseminacija mi bese neuspesna.sega ke vidime dali ova ke bidi uspesna.oti vo eden mesec kolku poveke inseminaci tolku e pogolema sansata.neznam suze se razocarvam eve veke godina i pol pomina nemozam da imam bebce user posted image user posted image user posted image user posted image a celo vreme mi velat se e vo red so tebe i so spermografot na mazotmi samo treba da se otpustis i da ne mislis na toa.a toa e nevozmozno.celo vreme mi odi pametot tamu i samo se razocarvam.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Инсеминација
24.6.2010 9:07:44   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image гушки за тебе мила ајде нема разочарување,какво разочарување,биди позитивна опушти се и ќе биде...еве јас веќе 7 год се борам за user posted image илиuser posted image и сеуште не сум изгубила надеж....кај вас велиш нема никаков проблем значи се е на психичка база....затоа мила само опуштено уживајте и кога најмалку ќе очекувате ќе се израдувате наuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Инсеминација
24.6.2010 18:33:42   
iki82
luge ve molam za konsultacija. vecer treba da primam pregnyl , vo sabota ke mi pravat inseminacija. Kazete mi osekavte li nesto posle inekcijata , mn mi e strav. ve molam koj ima iskustvo , koj ja primal da mi pise.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Инсеминација
24.6.2010 20:39:32   
suzeto
jas ne osekav nisto

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Инсеминација
24.6.2010 20:41:49   
suzeto
mareto..
imaj nadez i verba ...nadezda posledna umira

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Инсеминација
24.6.2010 21:14:34   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

luge ve molam za konsultacija. vecer treba da primam pregnyl , vo sabota ke mi pravat inseminacija. Kazete mi osekavte li nesto posle inekcijata , mn mi e strav. ve molam koj ima iskustvo , koj ja primal da mi pise.


Инекција како инекција..боли малку. Мене после инекцијата ме болеа јајниците и имав некое нелагодно чувство, но добив објаснување дека е нормална реакција..Среќно на инсеменацијата!!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Инсеминација
25.6.2010 14:32:37   
iki82
tnx vezilka, vcera go primiv pregnilot, boli malku ama ne se plasam od toa. Nego ne osekam be nisto za ovulacija, a sekogas gi osekam jajnicive 2-3 dena prethodno, a sega nisto. Mn se zagriziv, sto posto ne mi porasnal folikulov. Vcera doktorkava mi vika ima eden na lev jajnik 18 mm e, i na desen nekolku sitni. ne osekam nisto posebno za ovulacija i koj znae dali ke mi se sluci, a utre imam zakazano inseminacija. Ima sansi da ne ovuliras posle pregnilot?
Pls koj znae neka mi odgovori, epten se sekiram da ne ne ovuliram. Ne znam dali moze da ne ovuliras posle pregnil?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Инсеминација
25.6.2010 14:40:56   
vezilka RR
Мене обично ако не ми беше пораснат фоликулот барем до 20 пред прегнилот ми даваше друга инекција која беше за растење на фоликулите, сега во моментот не можам да се сетам како се викаа..и дури тогаш прегнил. Иначе овулацијата насанува 24 часа после примањето на прегнилот и трае во наредните 24 часа. Веројатно е можно да не пукне фоликулот бидејќи после тие 24 часа на овулацијата секогаш одев на преглед за да види дали пукнал фоликулот..А кога правев инсеменација пред да почнеме со тоа ме гледаше на ехо исто да утврди дали пукнал фоликулот. Ама веројатно шансите да не пукне се многу мали пошто во текот на целата моја приказна тоа не ми се случи..

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Инсеминација
25.6.2010 14:44:39   
iki82
i mene ke me gleda utre na eho pred inseminacija..koj znae sto ke ispadne. Zosto mene ovaa na 18 mm mi dade pregnil ! aj ke vidam utre sto ke kazat..se isposekirav znaci 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?