|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
28.5.2010 15:07:48   
vezilka RR
Не се секирај сузето, дозирањето на Utrogestanot зависи од дијагнозата. Јас примав..се уште примам :), три пати дневно, гинекологот ја утврдува дозата..Една напомена, мене ми рекоа со аспиринот 100 и фолната убаво е да пиеш и Витамин Б1, Б12 и Б6. Јас пиев до 12 недела и тоа..Убаво е да го прашаш гинекологот..Ти посакувам среќа и за едно 14 дена да ни јавиш дека си ги видела фамозните user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Инсеминација
30.5.2010 11:45:34   
pinokio2010
Majki i idni mamicki, nova sum na forumov pa sakam prvo da ve pozdravam. user posted image
Nakratko za mene, jas i mojot soprug se obiduvame poveke od dve godini da dobieme bebe. Gi napravivme site potrebni ispituvanja i bidejki kaj dvajcata se bese vo red ni bese dijagnosticirana idiopatska neplodnost poradi sto mojot gin.ni predlozi inseminacija. Pominavme tri inseminacii no bez uspeh . Megjutoa posle tretata inseminacija mene menzistot mi kasnese 8 dena. Koga konecno pristigna otidov na gin.i toj mi rece deka najverojatno nastanala bremenost no plodot ne se zadrzal i mi predlozi IVF. Mene vo prviot mig mi bese tesko da go prifatam toa i zatoa na moja inicijativa pocnavme da pravime nekoi ispituvanja i jas i soprugot. Urinokultura dvajcata, krv i urina (komplet ispituvanja), spermokultura, jas gi napraviv site mikrobioloski brisevi, UZV na dojki, gi proveriv hormonite i se bese vo red, osven pokacen PRl, mi prepisaa Dostinex i sega e se vo red i so nego. Megjutoa na otorinolaringolog koga bev mi predlozija da gi vadam krajnicite. Se soglasiv normalno, i vednas posle operacijata doktorkata me prasa dali imame deca.Otkako i odgovoriv mi rece deka krajnicite mi bile bukvalno skapani i deka so takvi krajnici ne bi mozela da ostanam bremena. Sega koga i toa pomina i povtorno se e vo red, mojot soprug mi predlozuva da probame uste so 3 inseminacii pa ako ne uspee togas IVF. Jas se dvoumam megju negoviot sovet i sovetot na ginekologot, se plasam deka ako ne uspee povtorno, da ne bide samo gubenje vreme bidejki i godinite ne ni odat vo prilog ( jas imam 32, mojot soprug 37). Zatoa me interesira vaseto mislenje, nekoj sovet, dali nekoj se nasol vo slicna situacija..
Se izvinuvam za predolgiot post i gi molam moderatorite ako sum ja zgresila temata da me prefrlat tamu kade sto treba.
Vi posakuvam na site sto poskoro da se izraduvate so user posted image  ili user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Инсеминација
30.5.2010 12:24:04   
niki
Додека да се јават мајките со вакво или слично искуство, едно топло добредојде на РР од мене и искрени желби да следната процедура која и да ја одберете биде успешна и што е можно побрзо да се радувате на едноuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Инсеминација
31.5.2010 15:23:10   
pinokio2010
Veke dva dena nikoj nisto nema da mi kaze ?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Инсеминација
31.5.2010 15:32:21   
arh_diz
pinokio2010 ne se razocaruvaj sto imas 32 godini i jas sega sum bremena imam 32 godini. Sto se odnesuva do ispituvanjata koi si gi pravele i see vo red mozebi treba da se prcvrtis kon eden ginekolog i da napravite detalni ispituvanja zosto ne uspealo invitroto . Ti posakuvam mnogu sreka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Инсеминација
31.5.2010 15:47:05   
agnes77
Ти само слушај свој гинеколог, али требаш да пронаѓеш специалист за ИВФ. Па шта имају крајниците са стерилитет. Јас сам имала ивф, односно ицси и није баш толико страшно. ако не одустанеш, на крају чеш успјети. и какве со ту године 32, па за све те процедуре ти си још бебаuser posted image . код нас раде ивф и успјешно до 43 године.
на крају успјет чеш (ја нисма пошто сам одустала, јер сам осјетила, да ме беба чека у МКuser posted image )

Ти посакувам среќаuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Инсеминација
31.5.2010 16:06:07   
vezilka RR
Драга pinokio 2010, прво да ти посакам добредојде на форумов и ти посакувам што поскоро да ни јавиш за user posted image Сакам да ти кажам дека некогаш процесот на забременување е тежок, некои од нас треба да го изодат подолгиот и потешкиот пат, но најважно е никогаш да не губиш надеж зошто ама баш не можеш да знаеш кога ќе дојдат двете цртки..Тоа што имаш 32 год не е никаков проблем, еве и јас имам 32 и после три милиони дијагнози останав бремена, така да јас на сите нови рингерајки им велам чим јас останав бремена сите ќе останете, ќе видите :)  Јас би ти препорачала уште едно испитување да направиш кое на крај кај мене се покажа како проблем..Да побараш да направиш испитување за антитела, АФА и HLA типизација. За сите овие работи имам пишувано во посебни теми ако те интересира што е тоа..Кај мене откако ми утврдија терапија за АФА аспирин100 после еден месец останав бремена..Дај боже брзо да ни јавиш и ти за user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Инсеминација
31.5.2010 23:38:24   
pinokio2010
Da vi zablagodaram na site za odgovorite.user posted image
arh_diz, jas imam svoj ginekolog za potpomognato oploduvanje, nekolku godini odev vo Sistina a poslednite 6 meseci vo Sv.Lazar. Gi imam napraveno site detalni ispituvanja do sega, pokraj brisevi i hormoni imam praveno laparoskopija, 2 pati histeroskopija, HSG, se e vo red. Imam 3 pati praveno inseminacija, IVF nemam nikogas.
agnes77 ti blagodaram za podrskata, krajnicite kako takvi nemaat vrska, ama ima vrska ako imas nekoja hronicna infekcija vo organizmot ( hronicno zagnoeni krajnici, zab) bidejki organizmot postojano se bori protiv strani kletki vo organizmot.
vezilka tvojot post navistina me zaintrigira, ne znaev deka kaj nas se pravat takvi imunoloski ispituvanja, nareden pat ke mu predlozam na gin. da gi napravime. Ti blagodaram za sovetot.
Se nadevam deka naskoro i jas ke vi se pridruzam so stomace user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Инсеминација
1.6.2010 0:25:36   
Bejb
Пинокио 2010 немаш никаква причина да бидеш загрижена или пак да се двоумиш. Едноставно на тебе е да одлучиш. И ние бевме во слична ситуација како вас, само што ние немавме ни дијагоза за инкомпатибилност, медицински се беше во ред. Правевме четири неуспешни инсеменации па докторот ни предложи ИВФ и прифативме без размислување, сакавме дете и не ни се чекаше повеќе. Ако имавме што да лечиме за да очекуваме подобри резултати можеби немаше така лесно да одлучиме, ама бидејќи немавме дијаноза, немавме што повеќе да чекаме, отидовме на ИВФ. Сега сум 31 недела. 
Не треба да се грижиш ни за годините, јас сега наполнив 34, а заедно со мене на ИВФ имаше и многу постари.
Ти посакувам среќа, што и да одлучиш! user posted image

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Инсеминација
2.6.2010 10:52:15   
nati2
Zdravo na site rr, jas sum nova na forumot, ama ve pratam podolgo,koga go procitav postot na pinokio i jas se zagriziv za krajnicite, zosto i mene cesto mi se vospaluvaat,inaku od ispituvanje mi ostana samo hsg no ne mozam da pravam poradi visoka sedimentacija 16, sega pijam lekovi za krajnicite pa za nekolku dena ke isitam sedimentacija i ako e dobra odam na hsg.inaku dali nekoj drug imal visoka sedimentacija i od sto?zabite mi se ok, ginikoloski pregledi i brisevi ok, a pak ne se namaluva.Vo ovaa borba sum skoro 1 godina.

(Одговор на членот Bejb)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Инсеминација
2.6.2010 20:52:55   
pinokio2010
Nati, ne sakam da te plasam, no i mene mi bese taka, mene duri i ne mi se vospaluvaa krajnicite, nemav temperatura nitu bolki, samo visoka sedimentacija i zatoa se zacudiv koga mi rekoja da gi vadam. No stom gi izvadiv doktorkata mi rece deka so takvi krajnici ne bi mozela da ostanam bremena. Moj sovet e da odis na otorinolaringolog da si proveris i da prasas. Opstite lekari ke ti dadat samo antibiotici i tolku. I mene prethodno nikoj mi nemase receno deka mi se za vadenje. Operacijata i bolkata brzo minuvaat, no posle sansite se pogolemi. Jas eve sega cekam da mi pomine M, pasle toa pak odam na inseminacija, 4 po red i se nadevam ovoj pat uspesno. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Инсеминација
2.6.2010 21:08:03   
Тања РР
Добро ни дојде Нати2. РР ти ја праќа целата позитивна енергија за што поскоро твојата борба да резултира со user posted image а по девет месеци и со прекрасно user posted image .



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Инсеминација
3.6.2010 15:00:03   
nati2
So sreka pinokio 2010 na inseminacijata sto ti sleduva, ke te poslusam i ke odam na otoringolaringolog,samo cekam brisot od grlo da mi bide gotov da proverat dali ima nekoja bakterija.samo neznam dali ke mi se namali sega od antibioticite sedimentacijata za hsg vo sreda.Tebe ti pravea hsg posle vadenjeto na krajnicite?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Инсеминација
3.6.2010 15:21:58   
pinokio2010
Ne, nemase potreba posto do sega imam dva pati proveruvano proodnost na kanalite, ednas so HSG i ednas laparoskopski. Krajnicite gi vadev sega , pred tri nedeli.

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Инсеминација
3.6.2010 16:04:47   
nati2
kade gi vadese krajnicite? Mene mi go preporaca dr.Cekik ama toj raboti privatno i operira vo remedika a cenata e 45 000 den, sto ne e normalno za krajnici.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Инсеминација
3.6.2010 18:09:57   
pinokio2010
Tamu gi operirav, vo Remedika samo kaj prof. Orovcanec, zosto mi rekoa deka dr.Cokic bil poveke za deca.
I mene me cinese 45.000 den. no toa e cena za lasersko otstranuvanje. Za obicno hirursko e 38.000 den. Operacijata e so totalna anestezija. Ako imate dobri lekari vo drzavna bolnica mozes i tamu, sigurno e poeftino.

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Инсеминација
4.6.2010 15:32:33   
nati2
Fala pinokio na informacijata, vo ponedelnik ke vidam sto i kako so krajnicite i sedimentacijata. Daj boze da mi e namalena.Ti za koga imas zakazano sedimentacija pocna li so postapkata?

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Инсеминација
4.6.2010 15:36:57   
nati2
Zgresiv prethodno mislev inseminacija ne sedimentacija.

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Инсеминација
4.6.2010 17:59:10   
pinokio2010
Cekam da dojde M , pa posle. Do sega dva pati pravev vo priroden ciklus, bidejki (barem do sega) imav ovulacija so 1 ili 2 folikula, i dobar endometrium (nad 10 mm) na den na inseminacijata. Tretiot pat primiv 5 inekcii Merional i dobiv 2 folikuli, po eden na sekoj jajnik. Sega ne znam navistina kako ke bide. Najverojatno vtoriot ili tretiot den ke odam na pregled i togas gin.ke resi kako ke pravime.

(Одговор на членот nati2)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Инсеминација
8.6.2010 17:55:59   
nenicka.nenka
devojki eve me pak,odam za dva dena na vtora insemenacija.ama ne se nadevam mnogu.aj ako nekoj znae da mi kaze dali sega stvarno dokumentite za in vitro se davaat vo fond direktno ili kao do sega.pozdravce do site

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Инсеминација
10.6.2010 16:10:23   
suzeto
denes mi e 14 den od inseminacija i ima nesto kafeavo ve molam kazete nekoj ako znaete nesto user posted image dali e toa znak deka e kraj na iscekuvaniteuser posted image

(Одговор на членот nenicka.nenka)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Инсеминација
10.6.2010 16:19:44   
arh_diz
suzeto jas ne sum imala takovo iskustvo . No nikoj nemoze da kaze deka e kraj na bremenosta mozebi malku samo si prokrvarela a toa se slucuva kaj bremenite vo pocetokot na bremenosta
Zatoa ti pisav lezi ne stanuvaj stanuvaj samo za vo wc dodeka da otides na ginekolog i bez nervozi i stresovi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Инсеминација
16.6.2010 19:39:19   
mareto
zdr
jas sum nova i sakam da prasam dali nekoj zabremenil od inseminacija
jas eve po vtor pat pravam
prviot pat bese neuspesno
neznam kolku se sansite
pisetemi dali nekoj ima zabremeneto od inseminacija

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Инсеминација
16.6.2010 23:26:39   
Bogdancanka
здраво Марето најпрво добренидојде на ррuser posted image user posted image user posted image user posted image ти посакувам пријатна дружба со сите нас.Сигурно дека некоја наша рингерајка ќе сподели искуство за инсеминација
кај секој човек е различно али добро е кога ќе се слушнат и други искуства,поз мила и ти посакувам што побрзо да се израдуваш наuser posted image и да не израдуваш сите насuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Инсеминација
17.6.2010 13:26:42   
mareto
pozzz do site
nemozam da docekam da vidam dali ke ima user posted image
bev na inseminacija po vtor pat
se nadevam deka ovaj pat ke dade dodri rezultati
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?