|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација
25.6.2010 15:00:13   
vezilka RR
Ајде опушти се не се секирај. Ќе биде овој пат ќе видиш..предосеќам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Инсеминација
25.6.2010 21:16:19   
mareto
pozzzzzz vezilka
sakam da te prasam dali koga ti pravea inseminacija ti bese sekogas puknat folikulot.oti mene na prvata neuspesnata inseminacija mi bese puknat pa mi napraja inseminacija.a na sega vtor pat koga pravev dve inseminacii dva dena po red ne bi bese. i  doktorkata i mi rece deka spermatozoidot e ziv 72 casa.dali mozi da bidi neuspesna inseminacijata zosto ne bese puknat folkulot.ako znaes kazime nesto za toa..... pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Инсеминација
25.6.2010 23:28:54   
pinokio2010
ako vo megjuvreme dodeka se zivi spermatozoidite imas ovulacija i  pukne folikulot togas postoi moznost tvojata jajce kletka da bide oplodena i inseminacijata da bide uspesna. ne znam dali vi sovetuvaa, no jas do sega imam praveno tri inseminacii i doktorot ni vikase posle inseminacijata da prodolzime so "domasna rabota" user posted image  taka demek se zgolemuvale sansite. e sega ne znam kaj vas kako e slucajot..

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Инсеминација
26.6.2010 12:19:40   
iki82
zdr devojki, eve jas denes pravev inseminacija. folikulot mi bese 24 mm i ne bese seuste puknat. isto mi kazaa deka ziveat spermatozoidite 72 casa, a plus i doma ni rekoa vecer da prodolzime. Inaku ne ja osetiv inseminacijata, duri pomalku i od pap test se oseka. Spermata prerabotena bese samo 3 milioni taka da nemam nadezi, se razocarav iako ocekuvav deka ke e tolku. No toa e toa, ke si cekame 15 dena pa ke vidime. poz i so sreka na site

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Инсеминација
26.6.2010 12:28:41   
arh_diz
Srekno iki82 .Sega opusti se i uzivaj i cekaj pozitiven rezultat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Инсеминација
26.6.2010 12:37:38   
mareto
zdr pinokio 2010
sakam da te prasam deka imase neuspesni tri inseminacii poveke ne ti pravea inseminaci i ti rekoja da prodolzite so "domasna rabota"ili posle sekoja inseminacija ti veleja da imate pak oti sansite se taka golemi.mene posle inseminacijata mi rekoja da imam dva dena odnosi obavezno.inace imam dve inseminaci dosega napraveno.za nekoj den ke vidam dali e ova uspesna.neznam dali me sfate so sakam da te prasam.oti mene cela godina i pol ne me gibaja i mi veleja se e vored so tebe odi raboti na slucajot i se ke bidi.posle nekolku neuspesni inseminacii nema nekoj drug nacin da se zabremeni??????????????????user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Инсеминација
26.6.2010 12:41:45   
arh_diz
mareto ti posakuvam da se izraduvas ovoj mesec. Mnogu malku ginekolozi pravat celosni ispituvanja ke napravat osnovno ispituvanje i ke kazat see vo red . Mada nema vrska deke e se vo red ima mnogu ispituvanja probaj da napravis genetsko ispituvanje.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Инсеминација
27.6.2010 13:52:11   
pinokio2010
mareto, mi veleja posle sekoja inseminacija narednite dva dena da imame odnosi sekoj den, zosto taka se zgolemuvale sansite.
inaku i mene godina ipol mi preporacuvaa samo da se opustam i ke bide a eve i posle tri inseminacii ne bidna. user posted image
se soglasuvam so arh_diz, treba da se napravat i podlaboki istrazuvanja osven osnovnite stom posle tolku vreme ne doagja do bremenost.
arh_diz , koi genetski istrazuvanja tuka gi pravat, kako se pravat , kade i za sto se? 
se mislam i jas naredna kontrola koga ke odam da pobaram od doktorot da mi gi napravat..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Инсеминација
27.6.2010 16:52:56   
mareto
zdr pinokio
znaci site doktori istoto otpustise i se ke bidi.jas so edna doktorka se iskarav ama tolku me iznevira ko mi rece taka i mu velam jas godina i pol nemozam da se otpustam gluposti zborate mora nesto da postoi  cim ne mi faka eve i so inseminacijata pak neuspesno.vo pravo e treba poveke ispituvanja.eve jas cekam da vidam dali ke bidi uspesna ama ne mi se verva gradite me bolat na dopir a taka me bolat koga treba da mi dojdi menstruacija taka so mislam deka za zabe gi pravev inseminaciite.so ke se praj vaka me vaka panikauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pozzzzzzzzzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Инсеминација
27.6.2010 19:57:56   
mareto
zdr
sakam da prasam koga da napram test za bremenost po kolku dena od inseminacijata ili treba da cekam da mi zakasni menstruacijata pa duri togas.ne mi se ceka uste nekolku dena.pozzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Инсеминација
27.6.2010 20:28:56   
Merlin
mareto, test mozes da pravis po 14 dena od inseminacijata, isto kako i vo normalen ciklus.

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Инсеминација
27.6.2010 21:36:16   
iki82
da ve prasam, tie sto imate inseminacija praveno, koga obicno ovulirate pred inseminacijata ili posle? I ako posle kolku vreme posle inseminacija ovulirate? I dali vi dale da koristite utrogestan odma posle inseminacija?

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Инсеминација
27.6.2010 23:10:08   
mareto
zdr merlin
nisto sega mene mi e 13 den znaci utre mi e 14 taka da treba da pocekam za da napravam test inace na prvata neuspesna inseminacija mi dadoja utrogestan a sega na vtorata ne mi dadoja nisto a sega da ti kazam imam bolki mnogu vo gradite ne mi se dopirat me bolat mnogu neznam so mi e vaka dali e toa normalno pisimi ako znaes pooozzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Инсеминација
28.6.2010 9:33:31   
Merlin
Mareto ova so bolki vo gradite moze da e simptom na bremenost. Jas koga ostanav bremena pred da napravam test bev ubedena deka ke dobijam, ama ne se sluci. A bas taka me bolea gradite duri me proboduvase i vo stomakot. Ajde na 14 den napravi test, ako e negativen i seuste ne dobies povtori go za dva-tri dena. Zasto iako e pravena inseminacija sepak ne se znae koga tocno doagja do implantacija na embrionot. No ajde jas stiskam palci i se nadevam deka ovoj pat ke bide pozitivno. I nemoj da zaboravis da pises, da se raduvame site tuka.
Pozdrav

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Инсеминација
28.6.2010 9:39:44   
vezilka RR
Првиот пат кога правев инсеменација беше пред овулацијата, вториот пат беше во моментот кога ми почнуваше овулацијата. Тогаш правев две инсеменации едно по друго, односно една кога ми почнуваше, вечерта, и една другото утро. Со Утрогестанот почнав два-три дена после инсеменацијата..

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Инсеминација
28.6.2010 11:48:30   
mareto
zdr merlin
nisto dobro utro so menstruacija.ne sum bremena .user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Инсеминација
28.6.2010 17:37:30   
Merlin
Mareto, nema placki sega prodolzuva borbata ne si pravi taka. Moze sledniot pat i samo ke si bide, samo nikako placki. Zn am deka ova e polesno da se kaze od da se napravi ama dusicke mora da najdes nova sila zasto nestata se slucuvaat koga ne gi ocekuvame. Razvedri se i so novi sili ke bide. Za zal mnogu od nas go minuvame ovoj pat vaka so napor, no na kraj veruvaj ke se isplati i najmnogu ke se raduvas.
Pozdrav

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Инсеминација
28.6.2010 20:21:16   
mareto
zdr merlin
se slusnav so doktorot i mu rekov nisto mi dojde i mi rece sega sledniot pat nema da prajme inseminacija neka ti zavrsi ke zbornime.i sega se dumam so so ke probame.dali nekoj znaj da mi kazi so se pravi posle inseminacii neuspesni osven so se odi na invitro.pozzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Инсеминација
29.6.2010 15:28:01   
iki82
jas sto da vi kazam, ne mi puknal folikulot od pregnilot i sega porasnal vo cista. Nema nisto od inseminacijata. ne znam sega kako ke se resam od ovaa cista, nikogas ne sum imala cisti user posted image

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Инсеминација
29.6.2010 17:50:41   
mareto
zdr iki82
ne se sekiraj. nemam dosega cist pa neznam da ti kazam.inace jas sum razocarana od inseminaciite nema bas dobri rezultati pa sega ke vi kazm so ke mi prat koga ke mi zavrsi mi rece da se javam pozzzzzzzzzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Инсеминација
29.6.2010 18:20:16   
iki82
i jas nemam nadez bas vo inseminacii, osobeno poradi slabiot spermogram. sega imam zakazano na lekar da vidam kako da ja resam cistava sega. folikulot ne mi prsna i prerasna vo cista. mareto a sto e kaj vas problemot? moze si pisuvala negde, ama da ne baram sega.

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Инсеминација
29.6.2010 19:34:16   
mareto
zdr iki82
mene mi velat deka se e vo red i deka treba da se otpustam i spermografot e dobar ama ne znam ne faka jas ne sum otpustena godina i pol i povekegluposti se toa.imam inseminacii napraveno ama nisto ne se tolku uspesni kako so citam i od drugi dobra e metodata ama ne uspeva ete edna imala napraveno 20 inseminaciii site neuspesni toa se premnogu stvarno.i sega ednata doktorka kaj so ja pravev poslednata inseminacija mi rece kanalite treba da se ispitat kaj tebe ubo.i sega ke vidam mi rece koga ke mi zavrsi da se javam pa ke mi kazi so da pram neznam so e rabotata se cudam ko ke mi recat nekoj naprvo mu fatilo kako e vozmozno so e so nas problemot lele so ke prajme nemozam poke se razocarvam nemozam user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image iki82 mozi kaj tebe ke uspee inseminacijata ne se razocarvaj jas neznam jas od so sum mnogu razocarana go pisam ova site se e vo red a ne se faka.odem kaj dva doktori i dvajcata da recam si gi preslusvat mislenjata i mi rekoja ne gubi nadez ke imas bebe dvajca doktori raboti na to so se sekiras i sega sekoj meces probvame so nesto ovaj pat nema so inseminaciija neznam so so ke ti pisam.pozzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Инсеминација
28.7.2010 22:52:03   
teona
sakam da ve prasam dali imal nekoj iskustvo so fostimon inekcii potocno stimuliranje so fostimon bidejki mene doctorot mi rece deka ne sum reagirala na klomifen i sega da probame so ovie inekcii ama malku mi e cudno zosto citam deka se kombiniraat so klomifen ili drugi inekcii ama samo so fostimonot neznam sto da pravam. inaku imam PCOS i to e edinstveniot problem kako precka vo zabremenuvanjeto.se primale od vtor den na ciklus do koga ke bidelo potrebno otprilika nekade 20 inekcii. neznam sto da pravam nemam procitano  nigde za ova pa ako nekoj znae neka mi pise. pozz do site i se nadevam deka ke uspeeme vo user posted image

(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Инсеминација
28.7.2010 22:56:25   
iki82
teona ne znam za fostimon inekcii ne sum gi primala, ama mislam kolku stom sum citala deka se primaat i posebno bez klomifen. I jas imam pcos, do sega dva pati bev na klomifen i imav ovulacija ama ne bidna nisto posto kaj nas i na mm spermogramot ne e dobar. Kazi mi kaj tebe nemase voopsto ovulacija od klomifen ili? 

(Одговор на членот teona)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Инсеминација
28.7.2010 22:59:53   
iki82
eve sega procitav na net deka fostimon se primaat posebno, osobeno koga terapijata so klomifen ke bide neuspesna

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?