|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Заборавете на мајонезот, кечапот и павлаката

Редакција Рингераја, 5.11.2013
Можете ли да замислите сендвич без омилените кечап и мајонез? Ако Вашиот одговор е не, мора да ве разочараме, бидејќи токму тие производи спаѓаат меѓу најлошите кои никако не смеат да се употребуваат

image
/11


 

 

Мајонез 

Индустриски направениот мајонез се прави од соино масло, едно од најштетните масла кои можат да се најдат на пазарот, а со кое индустриски обработената храна е премногу богата. Соиното масло содржи многу штетни транс масти, а се верува дека повеќето соини зрна, од кои се прави маслото, се генетски модифицирани. Исто така, мајонезот може да содржи фруктоза од пченкарен сируп, која многу токсично делува на црниот дроб.

Можете во замена да користите домашен мајонез кој содржи само жолчки, маслиново масло, малку лимонов сок, сол и сенф и кој може да биде добар за Вашето здравје.

 

Кисела павлака

Киселата павлака е многу вкусен додаток за јадења, но многу токсичен, во зависност од тоа што производителите ставиле во неа.

Заситените масти и мастите од животинско потекло, спротивно на втемеленото мислење – не се неопходни за човековата егзистенција.

Млечните производи кои не се од органско потекло често содржат опасни хормони rBGH кои се забранети во многу земји од светот. Овој хормон го зголемува ризикот од појава на рак на дојка.

Пред  да купите павлака прочитајте дали има ознака rBHG.

 

Кечап

Пченкарниот сируп преполн со фруктоза е еден од најголемите проблеми на индустрискиот кечап. Повеќето од индустриските кечапи содржат варени домати, вода и супстанции кои стојат зад називот природни ароми, а зад кои се кријат штетни хемикалии.

Само една лажица кечап содржи 4 грама шеќер, а повеќето луѓе на дневно ниво користат многу повеќе од една лажица, што нагло го зголемува шеќерот во организмот. Наместо индустриски кечап, направете домашен доматен сос.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лино Стар пелени за деца
Кожата на бебето е многу нежна, тенка и чувствителна. Правилната нега на кожата е многу важна за здравјето, затоа таа тр...
4
Дури 15.000 невакцинирани деца во Скопје
Епидемиолозите предупредуваат: можна е голема епидемија од мали сипаници
4
Љубовта меѓу мајката и бебето
Научниците кои се занимаваат со развојот на децата, откриле кои физиолошки и хемиски фактори допринесуваат во развојот н...
4
Се роди дете! Дајте му многу љубов!
Додека учите како да бидете родител и да го сакате детето, учите да се сакате и почитувате себеси. Давајќи му живот на д...
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?