|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Топ 5 фактори за успешно забременување

Редакција Рингераја, 26.10.2022
За сe повеќе парови, забременувањето станува сe потешка задача, а на овој тренд влијаат различни фактори, вклучувајќи ја возраста, начинот на живот и влијанијата од околината

image
/11


 

Во следните редови, ќе ви кажеме малку подетално за петте фактори кои се во основата на повеќето репродуктивни проблеми и чиешто решавање може значително да ги зголеми шансите за безбедна бременост.
Возраст
Се покажа дека плодноста опаѓа со возраста, па колку порано почнете да планирате за новиот член на семејството, толку подобро.
Во просек, женската плодност почнува постепено да опаѓа по 32-та година, а овој процес се забрзува по 35 години. Ако за жена во нејзините 20-ти, месечната шанса за бременост е 20%, до 40-тата година оваа шанса е само 5%.
Покрај тоа, ризикот од компликации како што се гестациски дијабетес, прееклампсија, предвремено породување и перинатална смртност значително се зголемуваат како што старее жената.
Машката плодност почнува да опаѓа околу 45-та година, изразувајќи се во влошени квантитативни и квалитативни показатели на спермата. Мажите постари од 40 години имаат околу 30% помали шанси да станат татковци отколку помладите мажи. Откриено е дека кога машкиот партнер во парот е над 45 години, тогаш е потребно околу 5 пати подолго за успешно зачнување отколку ако мажот има 25 или помлади години. Како што старее мажот, така се зголемува и ризикот од абнормални хромозомски абнормалности и вродени дефекти. Децата со постари татковци се изложени на поголем ризик од нарушувања на спектарот на аутизам.
Предолго одложување на нов член на семејството го зголемува ризикот од неволно бездетност, а за жал, дури и асистираната репродукција може да се покаже немоќна во надминувањето на неплодноста поради староста. Затоа, препорачливо е да се консултирате со специјалист за репродуктивно здравје ако:
Жената е помлада од 35 години, но имате најмалку една година неуспешни обиди да забремените.
Жената е постара од 35 години и имате најмалку 6 месеци неуспешни обиди да забремените.
Тежина
Големината е важна, а тоа го покажуваат бројни студии кои откриваат дека плодноста и здравјето на детето се директно засегнати од здравјето на родителите уште пред зачнувањето. Одржувањето здрава тежина преку здрава исхрана и редовно вежбање е задолжително за сите, но особено важно за паровите кои планираат бременост.
Прекумерната тежина може да предизвика хормонална нерамнотежа што ја нарушува овулацијата и го нарушува квалитетот на спермата.
Прекумерната тежина ги намалува репродуктивните перформанси и го зголемува ризикот од компликации за време на бременоста, како што се спонтан абортус, гестациски дијабетес, висок крвен притисок, предвремено раѓање, вродени дефекти, вишок тежина при раѓање и перинатална смртност.
На дебелите жени им е потребно значително подолго зачнување од жените со нормална тежина.
Можностите за асистирана репродукција се влошуваат и кога жената е со нездрава тежина.
Кај мажите, дебелината е поврзана со нарушена плодност, што најверојатно е комбинација од хормонски проблеми, сексуална дисфункција и други здравствени проблеми поради дебелината.
Бебињата на дебели мајки имаат полошо здравје по раѓањето и во текот на целиот живот.
Пушењето
Пушењето го оштетува целото тело, а половите клетки како јајце клетките и спермата не се исклучок. Го зголемува ризикот од компликации и лошо здравје на новороденчето. Откажувањето од пушењето што е можно подолго пред зачнувањето е единствениот начин да се намалат овие ризици:
Пушачите имаат докажано поголем ризик од неплодност.
Жените изложени на пасивно пушење зачнуваат побавно.
Менопаузата се јавува порано кај жените кои пушат.
Пушењето за време на бременоста го зголемува ризикот од вродени дефекти и недоволна тежина кај новороденчето.
Пушењето ја оштетува ДНК на спермата.
Алкохол
Негативната врска помеѓу шансата за успешна бременост и количината на консумиран алкохол е постојано потврдена од науката. Целосната апстиненција од алкохол е најбезбедниот можен пристап за жените кои се бремени или планираат да забременат. За мажите се препорачува да се ограничи нивната потрошувачка на умерени граници, што значи не повеќе од 1 мал концентриран пијалок, 1 чаша вино или 1 пиво дневно.

Во следните редови, ќе ви кажеме малку подетално за петте фактори кои се во основата на повеќето репродуктивни проблеми и чиешто решавање може значително да ги зголеми шансите за безбедна бременост.

 

Возраст

Се покажа дека плодноста опаѓа со возраста, па колку порано почнете да планирате за новиот член на семејството, толку подобро.
Во просек, женската плодност почнува постепено да опаѓа по 32-та година, а овој процес се забрзува по 35 години. Ако за жена во нејзините 20-ти, месечната шанса за бременост е 20%, до 40-тата година оваа шанса е само 5%.
Покрај тоа, ризикот од компликации како што се гестациски дијабетес, прееклампсија, предвремено породување и перинатална смртност значително се зголемуваат како што старее жената.
Машката плодност почнува да опаѓа околу 45-та година, изразувајќи се во влошени квантитативни и квалитативни показатели на спермата. Мажите постари од 40 години имаат околу 30% помали шанси да станат татковци отколку помладите мажи. Откриено е дека кога машкиот партнер во парот е над 45 години, тогаш е потребно околу 5 пати подолго за успешно зачнување отколку ако мажот има 25 или помалку години. Како што старее мажот, така се зголемува и ризикот од хромозомски абнормалности и вродени дефекти. Децата со постари татковци се изложени на поголем ризик од нарушувања на спектарот на аутизам.
Предолго одложување на нов член на семејството го зголемува ризикот од неплодност, а за жал, дури и асистираната репродукција може да се покаже немоќна во надминувањето на неплодноста поради староста. Затоа, препорачливо е да се консултирате со специјалист за репродуктивно здравје ако:


- Жената е помлада од 35 години, но имате најмалку една година неуспешни обиди да забремените.

- Жената е постара од 35 години и имате најмалку 6 месеци неуспешни обиди да забремените.


Тежина

Големината е важна, а тоа го покажуваат бројни студии кои откриваат дека плодноста и здравјето на детето се директно засегнати од здравјето на родителите уште пред зачнувањето. Одржувањето здрава тежина преку здрава исхрана и редовно вежбање е задолжително за сите, но особено важно за паровите кои планираат бременост.
Прекумерната тежина може да предизвика хормонална нерамнотежа што ја нарушува овулацијата и го нарушува квалитетот на спермата. Прекумерната тежина ги намалува репродуктивните перформанси и го зголемува ризикот од компликации за време на бременоста, како што се спонтан абортус, гестациски дијабетес, висок крвен притисок, предвремено раѓање, вродени дефекти, вишок тежина при раѓање и перинатална смртност.

На дебелите жени им е потребно значително подолго време за зачнување од жените со нормална тежина. Можностите за асистирана репродукција се влошуваат и кога жената е со нездрава тежина. Кај мажите, дебелината е поврзана со нарушена плодност, што најверојатно е комбинација од хормонски проблеми, сексуална дисфункција и други здравствени проблеми поради дебелината. Бебињата на дебели мајки имаат полошо здравје по раѓањето и во текот на целиот живот.

 

Пушење

Пушењето го оштетува целото тело, а половите клетки како јајце клетките и спермата не се исклучок. Го зголемува ризикот од компликации и лошо здравје на новороденчето. Откажувањето од пушењето што е можно подолго пред зачнувањето е единствениот начин да се намалат овие ризици:

- Пушачите имаат докажано поголем ризик од неплодност.

- Жените изложени на пасивно пушење зачнуваат побавно.

- Менопаузата се јавува порано кај жените кои пушат.

- Пушењето за време на бременоста го зголемува ризикот од вродени дефекти и недоволна тежина кај новороденчето.

- Пушењето ја оштетува ДНК на спермата.

 

Алкохол

Негативната врска помеѓу шансата за успешна бременост и количината на консумиран алкохол е постојано потврдена од науката. Целосната апстиненција од алкохол е најбезбедниот можен пристап за жените кои се бремени или планираат да забременат. За мажите се препорачува да се ограничи нивната потрошувачка на умерени граници, што значи не повеќе од 1 мал концентриран пијалок, 1 чаша вино или 1 пиво дневно.

 

Момент на зачнување

Кога планирате бебе, најголеми шанси за успешно зачнување е да имате односи преку т.н. плоден прозорец на месечниот циклус. Овулацијата е тој момент кога јајце клетката се ослободува од јајниците, а тоа обично се случува две недели пред менструацијата. Технички гледано, зачнувањето е можно во текот на шесте дена пред и вклучувајќи ја самата овулација. Но, шансата за успешна бременост е максимална во текот на трите дена пред овулацијата и самиот ден на овулацијата.

 

Кога ќе се случи овулацијата може лесно да се одреди врз основа на должината на месечниот циклус:

 

Во 28-дневните циклуси, најплодните денови се од 12 до 14.

Во 24-дневните циклуси, најплодни денови се деновите од 8 до 10.

Во 35-дневните циклуси, најплодни денови се од 19-ти до 21-ви.

За жени со нередовни менструации, се препорачува да направат тест за овулација.

Ако сите овие пресметки ви изгледаат премногу комплицирани, можете едноставно да се обложувате на редовен однос на секои 2-3 дена - на овој начин гарантирате дека ќе паднете во плодниот прозорец без да западнете во математички загатки.

 

Општо здравје

Се разбира, ова не се сите фактори кои можат да влијаат на вашето зачнување. Постојат голем број други здравствени аспекти кои влијаат на плодноста на мажите и жените и на здравјето на бебето. Да, тие се такви:

 

Одредени медицински состојби и лекови, вклучувајќи дури и безбедни хербални додатоци и алтернативни терапии.

Нелекувани сексуално преносливи болести.

Историја на операција на гениталиите или заушки кај возрасни (заушки).

Употреба на лекови и анаболни стероиди.

Изложеност на нездраво количество пестициди, тешки метали, токсични хемикалии, пластични честички или зрачење.

Ако се сомневате дека некој од овие фактори се однесува на вас, задолжително проверете кај вашиот општ лекар или доверлив професионалец за репродуктивно здравје. Еве што друго можете да направите за да му овозможите на вашето бебе најдобар можен почеток во животот:

 

Кај жените, земањето додатоци на фолна киселина два или повеќе месеци пред да забременат и во текот на првиот триместар од бременоста го намалува ризикот од вродени дефекти.

Постојат добри докази дека добриот омега-3 статус кај жените, постигнат преку редовно консумирање риба и/или дополнување на омега-3 масни киселини, може да го поддржи правилниот нервен развој на фетусот.

Кај жените, инфекцијата со рубеола за време на бременоста може да предизвика сериозни компликации. Вашиот лекар треба да нареди тестови за да се увери дека сте имуни на овој тип на сипаници или, ако не сте, дека сте вакцинирани.

Избегнувањето на прекумерна изложеност на штетни хемикалии дома и на работа е важно и за мажите и за жените.

Мажите треба да избегнуваат да носат премногу тесна долна облека, што може да ги влоши перформансите на плодот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ендометриоза – болест кај жените
Ендометриозата е болест која се манифестира со отсуство на внатрешната обвивка на матката во празнината на матката. Боле...
5
Видео: Тешкиот пат на сперматозоидите
Филмот што ќе го гледате објаснува како се создава човечко суштество и низ кои фази поминува за да настане. Овој филм е ...
4
Следење на овулација–промени на грлото на ...
Како да ги одредите плодните денови со пратење на грлото на матката?
4
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
3
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?