|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да знаете, пред да забремените?

Редакција Рингераја, 15.3.2012
Да се одгледуваат деца е исцрпувачка и најблагородна работа. Многу родители не можат да се одлучат за второ дете, а некои пак имаат и по 4-5 деца. За оние кои ќе станат за прв пат родители, имаме листа на 15 работи кои треба да ги знаат

image
/11


 

 

1. Заборавате – Правите грешки сакајќи да станете контролор на секоја ситиуација. Во ред е – жив човек сте.

 

2. Спиење? – Можете да кажете збогум. И ако Вашите деца спијат по цела ноќ, Вие ќе морате да завршите се' што не сте успеале во текот на денот.

 

3. Заборавете на омилените серии – или на висење на Fox life цел ден. Кажете им збогум на Private practice, How I met your mother, Dr.House и Desperate housewifes. Инвестирајте во DVD-R и помирете се со фактот дека ќе ја гледате цела сезона одеднаш, кога децата ќе спијат.

 

4. Мозокот на мама – оди заедно со заборавност. Не помните многу, понекогаш не помните ништо – но не грижете се, на сите мајки им се случува тоа.

 

5. Инстикти – Кога ќе станете мајка, автоматски добивате мајчински инстикти. Вашиот “стомак” ќе донесе многу одлуки. Вашите природни мајчински инстикти Ви се единствената поткрепа.

 

6. Не се расправајте околу облеката – Престанете да гледате на семејството како на слатко колаче. Кога Вашиот 4-годишен син ќе одбере луд костим за семејната прошетка, не се борете – не ја добивате оваа битка.

 

7. Не носете бела облека – На крајот на денот ќе биде кафена.

 

8. Не купувајте тесна облека – Може да се расплачете кога ќе облечете тесна облека по породувањето. Оставете го тоа за подоцна.

 

9. Секогаш и на се има КРАЈ – кај децата има само крај на една фаза, но по неа следи друга. На крај ќе жалите што преминале во следната фаза.

 

10. Грижете се за себе – Ако тоа значи да се заклучите во бањата на 5 минути за да ги средите ноктите –      направете го тоа, бидејќи на Вашите деца им е потребна мајка која личи на жена.

 

11.  Никогаш не завршувате со перење – Посебно ако имате бебе, никогаш нема да и најдете крај на нечистата облека. Освен ако имате дадилка или сервис за перење.

 

12.  Децата навистина брзо растат – Уживајте во секој момент од бременоста и мајчинството бидејќи за брзо време ќе мислите дека вчера го родивте својот 9-годишен син.

 

13.  Слушајте – Вашиот третооделенец доаѓа дома со приказни кои не завршуваат, а Вашиот средношколец не Ви зборува. Уживајте во неговите приказни додека траат.

 

14.  Љубов! – Кога децата ќе Ве гушнат и ќе кажат “Те сакам мамо”, ќе сфатите дека друго такво чувство не постои! Да, го сакате Вашиот сопруг и Вашите родители, но сета таа љубов е занемарлива во однос на љубовта која ја чувствувате кон децата. На крајот од денот, тие се оние кои секогаш ќе Ве сакаат.

 

15.  Во ред е да скокате од среќа кога ќе отпатуваат до целта сами – Уживајте во овој момент што подолго можете.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лажни митови за плодноста
Одредени секс-пози ги зголемуваат шансите за забременување, првото дете е гаранција за плодноста и скапите витамини ја з...
4
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
3
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
3
Нека е здраво, паметно и нека биде...
Денешниот начин на живеење многу влијае на потомството. Денес сте во можност да влијаете на зголемување на можноста бебе...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?