|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што да направите кога доенчето има запек и колики?

Медис, Новалак, 19.6.2020
Запекот и коликите се дигестивни функционални тегоби кои се јавуваат кај 5–20% од доенчињата. Понекогаш се појавуваат и во исто време. Што да направите во ваков случај?

image
/11


Чекор 1: Истражете го проблемот

Кога се работи за запек кај бебето?

Под запек се подразбира нередовно празнење на цревата кај доенчето (два пати неделно или поретко). Столицата е тврда, дефекацијата е нередовна, отежната, може да биде дури и болна, а на површината на столицата може да се појави крв.

Како се дефинираат коликите кај доенчиња?

За коликите е карактеристично неутешно плачење на доенчето, вообичаено неколку денови без прекин и во исто време од денот (најчесто попладне и навечер). Доенчето никако не може да се смири, се црвенее во лицето, се напнува и ги витка колената кон стомакот. Причината може да биде физиолошки недостаток на лактаза, ензим кој ја метаболизира лактозата (млечен шеќер) во тенкото црево. Бидејќи еден дел од лактозата останува необработен и ферментира во тенкото црево, доаѓа до зголемена појава на гасови, што кај доенчето се манифестира со непријатни колики, односно грчеви.

 

1

 

Чекор 2: Одберете соодветна специјална млечна формула

Прашајте во најблиската аптека за специјално адаптирано млеко. Novalac млекото нуди широк избор на специјални млечни формули за различни дигестивни проблеми кај доенчиња (колики, запек, бљуцкање и алергии) како и универзални млечни формули. 

Novalac AC е посебно прилагодена млечна храна за доенчиња кои имаат колики: содржи намалена количина на лактоза, прилагодена на метаболните способности на тенкото црево на доенчето и така ја спречува појавата на гасови и колики.

Novalac IT е посебно прилагодена млечна храна за доенчиња кои имаат запек: единствена млечна храна со зголемена количина на лактоза и магнезиум за полесно празнење на цревата и спречување на појава на запек кај доенчиња. 

 

2

 

Што да преземете кога бебето истовремено има и запек и колики?

Не препорачуваме комбинирање на млечните формули Novalac AC и Novalac IT, бидејки на тој начин се намалува ефикасноста и на едната и на другата формула. Ако бебето има и колики и запек, советуваме најпрво да се третира оној проблем кој го сметате за посериозен. Многу често после решавање на проблемот со запекот, коликите сами исчезнуваат. Специјалните млечни формули почнуваат да делуваат после 3–5 дена од употребата. Кога ќе се отстрани едниот проблем, може истовремено да биде отстранет и другиот. Преминот од една на друга специјална формула мора да биде одеднаш, односно од еден оброк на друг.

 

Чекор 3: Посоветувајте се со стручно лице

Адаптираните млека Novalac се достапни само во аптеките каде е обезбедено правилно чување на производите пред да стигнат до потрошувачите. При купување на млечна формула во аптека, родителите секогаш можат да се посоветуваат со стручно лице – фармацевт, кој одговорно советува за правилен избор на адаптирано млеко за нивото малечко. Така родителите можат да бидат сигурни дека го избрале најдоброто за своето дете.

 

3

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
8
Совладајте ја нескротливата Ешерихија коли
Инфекциите на уринарниот тракт се едни од најчестите клинички симптоми, кои се многу почести кај женската популација поч...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Дохрана - како, кога и што?
Дали е готово Вашето бебе за дохрана со цврста храна? Новите проучувања покажуваат, дека најдобрата можност за воведувањ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zabremenuvanje
Gjuce

za kolku vreme zabremenivte

uste prviot mesec (47%)

vo tekot na 1 godina (26%)

mi trebase poveke od 1 god. (27%)


Број на сите гласови: 213

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!