|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Папочна врвца околу вратот на бебето? Причини и знаци

Редакција Рингераја, 15.6.2021
Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликација се нарекува и нухален кабел. Честа појава е во бременоста и од истото страдаат скоро 20 - 30 % од идните мајки

image
/11


 

Папочната врвца служи како поврзувачка врска помеѓу мајката и фетусот. Поволно е за растот на бебето во матката. Овој кабел извршува двојни задачи. Овозможува крв, хранливи материи, кислород, протеини, масти, витамини на фетусот и носи деоксигенирана крв, а отпадните материи се враќаат на мајката.
Во бременоста, бебето се движи во матката што предизвикува обвивката да се обвитка околу вратот. Оваа компликација се нарекува и нухален кабел. Честа појава е во бременоста што страда од скоро 20 до 30 проценти од идните мајки. Во оваа статија, ќе разговараме повеќе за оваа состојба, причините, симптомите и начините на лекување.
Што е нухален кабел?
Нухалниот кабел се случува кога папочната врвца се затвора околу вратот на фетусот целосно или за 360 степени. Овој кабел најчесто се забележува во бременоста од 24-та недела од бременоста. Нормалната папочна врвца е заштитена со леплив и мек текстуриран фил.
Оваа супстанца спречува кабелот да се заплетка, без оглед на тоа колку пати бебето ќе се сврти во матката. Заплетувањето на папочната врвца се случува кога кабелот се испреплетува околу целото тело на фетусот. Меѓутоа, кога овој кабел ќе се заплетка цврсто околу вратот на фетусот и ќе формира јазол, тогаш се појавува компликација наречена „нухален кабел“.
Нухалниот кабел може да го наруши протокот на кислород, крв и хранливи материи до фетусот. За среќа, мнозинството нухални жици ќе се решат самостојно пред породувањето. Во случаи, кога лекарот идентификува зголемување на кабелот, тогаш тоа може да доведе до породување со царски рез. Може дури да резултира со сериозни компликации поврзани со раѓањето и повреди кои вклучуваат церебрална парализа и асфиксија.
Причини за нухален кабел
Главните причини за развој на нухален мозок се:
Прекумерно движење на фетусот
Невообичаено долга папочна врвца
Слаба структура на папочната врвца
Присуство на прекумерна амнионска течност во вреќата
Имајќи повеќе од еден фетус, т.е. близнаци или повеќекратни бебиња
Несоодветен желе околу папочната врвца
Симптоми на папочна врвца околу вратот
Неколку симптоми можат да навестат присуство на папочна врвца околу вратот на бебето. Некои од нив се како што следува:
Намалена подвижност на фетусот: Ако забележите дека движењето на бебето е намалено по 37 недела од бременоста, тогаш тоа може да биде знак на оваа компликација.
Невообичаен срцев ритам: Вториот важен знак на нухалниот мозок е кога феталниот монитор го идентификува присуството на овој кабел. Ова се изведува со проценка на невообичаениот ритам на срцето. Со ултразвучни скенирања може да се утврди дали бебето страда од респираторни проблеми или хипоксија предизвикана од нухален кабел.
Дијагноза на нухален кабел
Присуството на оваа компликација е откриено во рутинското акушерско ултразвучно скенирање. Ова скенирање обезбедува неколку слики на вратот на фетусот. Може да каже дали има абнормални отчукувања на срцето или кислород или потешкотии во дишењето кај фетусот. Врз основа на овие слики, лекарот исто така може да каже колку пати се врткал кабелот околу вратот на фетусот. Ако папочната врвца е обвиткана околу три четвртини од вратот на фетусот, тогаш се одредува како нуклеална врвка.
Третман на нухален кабел
Во моментов, нема средства на располагање за лекување или спречување на нухалните жици. Вашиот лекар внимателно ќе го следи здравјето на бебето. Тој ќе провери дали има компресија на папочната врвца за време на породувањето. Ако почувствува дека фетусот е во неволја и постојат можности за компликации поврзани со раѓањето, тогаш може да ве посоветува со породување со царски рез. Бидејќи вагиналното породување може негативно да влијае на мајката, не е препорачливо.
Спречување на папочна врвца околу вратот
За жал, не е можно да се спречи заплеткување и приврзување на кабелот околу вратот на фетусот за време на бременоста. Бидејќи факторите што предизвикуваат развој на нухален кабел не можат да се контролираат, не може да се спречат компликации при раѓање кои се резултат на оваа компликација. Сепак, навременото откривање и ефективните мерки можат да помогнат во справувањето со оваа состојба за време на породувањето.
Прочитајте исто така: Нега на папочна врвца; Чистење и знаци на инфекција
Заклучок
Нухалниот мозок е честа грижа кај жените. Ако има некое такво присуство пронајдено во рутинскиот ултразвук, тогаш тоа ќе се следи. Исто така, срцевиот ритам на фетусот ќе се надгледува внимателно во текот на целиот породување и бременоста. Доколку се оцени дека е потребно, вашиот лекар може да утврди раѓање со царски рез. Затоа, бидете смирени и уживајте во сите фази на бременоста.

Папочната врвца служи како врска помеѓу мајката и фетусот. Поволно е за растот на бебето во матката. Овој кабел извршува двојни задачи. Овозможува крв, хранливи материи, кислород, протеини, масти, витамини на фетусот и носи деоксигенирана крв, а отпадните материи се враќаат на мајката.

Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликација се нарекува и нухален кабел. Честа појава е во бременоста и од истото страдаат скоро 20 - 30 % од идните мајки. Во оваа статија, ќе разговараме повеќе за оваа состојба, причините, симптомите и начините на лекување.

 

Што е нухален кабел?

Нухалниот кабел се случува кога папочната врвца се витка околу вратот на фетусот целосно или за 360 степени. Овој кабел најчесто се забележува во бременоста од 24-та недела од бременоста. Нормалната папочна врвца е заштитена со леплив и мек текстуриран фил.
Оваа супстанца спречува кабелот да се заплетка, без оглед на тоа колку пати бебето ќе се сврти во матката. Заплетувањето на папочната врвца се случува кога кабелот се испреплетува околу целото тело на фетусот. Меѓутоа, кога овој кабел ќе се заплетка цврсто околу вратот на фетусот и ќе формира јазол, тогаш се појавува компликација наречена „нухален кабел“.
Нухалниот кабел може да го наруши протокот на кислород, крв и хранливи материи до фетусот. За среќа, мнозинството нухални жици ќе се решат самостојно пред породувањето. Во случаи, кога лекарот идентификува зголемување на кабелот, тогаш тоа може да доведе до породување со царски рез. Може дури да резултира со сериозни компликации поврзани со раѓањето и повреди кои вклучуваат церебрална парализа и асфиксија.


Причини за нухален кабел

Прекумерно движење на фетусот

Невообичаено долга папочна врвца

Слаба структура на папочната врвца

Присуство на прекумерна амнионска течност

Повеќе од еден фетус, т.е. близнаци или повеќекратна бременост

Несоодветен желе околу папочната врвца

 

Симптоми на папочна врвца околу вратот

Неколку симптоми можат да навестат присуство на папочна врвца околу вратот на бебето. Некои од нив се како што следува:

Намалена подвижност на фетусот:

Ако забележите дека движењето на бебето е намалено по 37 недела од бременоста, тогаш тоа може да биде знак на оваа компликација.

 

Невообичаен срцев ритам:

Вториот важен знак на нухална врвца е кога феталниот монитор го идентификува присуството на овој кабел. Ова се изведува со проценка на невообичаениот ритам на срцето. Со ултразвучни скенирања може да се утврди дали бебето страда од респираторни проблеми или хипоксија предизвикана од нухален кабел.

 

Дијагноза на нухален кабел

Присуството на оваа компликација е откриено во рутинското акушерско ултразвучно скенирање. Ова скенирање обезбедува неколку слики на вратот на фетусот. Може да каже дали има абнормални отчукувања на срцето или кислород или потешкотии во дишењето кај фетусот. Врз основа на овие слики, лекарот исто така може да каже колку пати се виткал кабелот околу вратот на фетусот. Ако папочната врвца е обвиткана околу три четвртини од вратот на фетусот, тогаш се одредува како нуклеална врвка.


Третман на нухален кабел

Во моментов, нема средства на располагање за лекување или спречување на нухална врвца. Вашиот лекар внимателно ќе го следи здравјето на бебето. Тој ќе провери дали има компресија на папочната врвца за време на породувањето. Ако почувствува дека фетусот е во неволја и постојат можности за компликации поврзани со раѓањето, тогаш може да ве посоветува со породување со царски рез. Бидејќи вагиналното породување може негативно да влијае на мајката, не е препорачливо.


Спречување на папочна врвца околу вратот

За жал, не е можно да се спречи заплеткување и приврзување на кабелот околу вратот на фетусот за време на бременоста. Бидејќи факторите што предизвикуваат развој на нухален кабел не можат да се контролираат, не може да се спречат компликации при раѓање кои се резултат на оваа компликација. Сепак, навременото откривање и ефективните мерки можат да помогнат во справувањето со оваа состојба за време на породувањето.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Плацента - каква функција има овој неверој...
Сигурно многу мајки се љубопитни да дознаат што е и што прави плацентата. Споделуваме се што пронајдовме за овој неверој...
12
Девет најчести стравови на идните мајки
...и факти кои ќе ги смират...
5
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
Супер храна за трудници! Што мора да јадете?
За ваше здравје и за здравјето на вашето бебе, вклучете ги овие намирници во вашата исхрана
3
Анкета

prdvreme rodeni deca
LIUBICAdali se po bistri (21%)

ke kasnat vo se so razvojot (9%)

normalni kako i drugite deca (69%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!