|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Откриен нов антибиотик кој убива супербактерии!

Редакција Рингераја, 8.1.2015
Научниците откриле нов вид антибиотик, кој може да убие широк спектар на опасни и резистентни бактерии, прв во последните 30 години, пишува LiveScience
Клучни зборови:

image
/11


 

Во лабораториските експерименти, бактериите не развиле отпорност кон новиот лек, наречен тиксобактин (teixobactin) и многу е можно дека ќе им бидат потребни неколку децении за да станат отпорни.

“Тиксобактин е лек кој ветува. Многу е ефикасен во борбата против резистентните патогени, во неколку случаи на инфекција кај животните”, напишаа истражувачите во својот извештај.

Проблемот со бактерии кои се отпорни на антибиотици е опасна закана по човештвото, а пронаоѓањето на нови антибиотици е многу тешко.

Во експериментот на глувци, истражувачите покажале дека овој антибиотик лечи животни инфицирани со бактерии како Mycobacterium tuberculosis, кој предизвикува туберкулоза и Staphylococcus aureus, кој ја инфицира кожата и останатите ткива на луѓето. Некои видови бактерии предизвикувачи се веќе отпорни на антибиотици, што го отежнува лечењето на луѓето.

“Иако се уште е во рана фаза на откривање, откривањето на  потенцијално нови видови на антибиотици е добра вест. Развојот на нови антибиотици стагнираше во последните децении, додека отпорноста кон постоечките антибиотици стана сериозна закана по човечкото здравје”, изјави Др. Ричард Шубрик за Welcome Trust, кој не бил дел од истражувачката екипа.

Тиксобактин ги убива бактериите така што се врзува за молемите молекули во ѕидот на нивните клетки, што предизвикува пукање на ѕидот, тврди студијата. Со тоа на бактеријата и се отежнува процесот на мутација и резистенција.

Истражувачите го објавија овој труд на 7. јануари во списанието “Nature”, кој се уште е во рана фаза и не се знае дали антибиотикот ќе биде ефектен и за лечење на луѓе.

 

Извор: Б92

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
3
СРЕЌНА НОВА 2013 ГОДИНА!
Годината која иде нека биде двојно посреќна од годината која мине! СРЕЌНИ НОВОГОДИШНИ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ
3
Горска вода
Приказната за ГОРСКА вода започнува на врвовите на планината Кожуф, во срцето на нејзината чиста и недопрена природа
3
Сите добитници на Оскар 2018
„The shape of water“ на Гиљермо дел Торо триумфираше на „Оскарите“
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?