|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Малите рачиња играат

Детско катче, 30.9.2010
Детско катче
Клучни зборови:

image
/11


1. Предење

 

Играта се состои од вртење на рацете (како вртелешка) и пеење.

Мајката му ја повторува повеќе пати на ден играта на детето, додека не ја научи.

 

Мотал/а ..... свилица

мотал/а, мотал/а, мотал/а

Мотал/а ..... свилица

мотал/а, мотал/а, мотал/а

 

(На празното место го додавате името на детето)

 

2. Две рачички

 

Мајката ги движи рацете како што наложува песната и пее


Две рачички со десет прсти имам деца јас

Еве ги горе еве ги долу оп на раменца

Еве ги лево, еве ги десно

Оп на коленца

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Новогодишна
Новогодишни песнички
10
Песнички за Божиќ и Нова Година
Песничките на Twins
7
Зима, бела зима
Детско катче
6
Дојди, дојди Дедо Мраз
Новогодишни песнички
6
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?