|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мали тајни на забременувањето

Редакција Рингераја, 26.1.2021
Сперматозоидите може да преживеат во женското тело во просек два до три дена. Јајце клетката на жената има максимален век на траење од 12-24 часа, и тоа е времето во кое жената е плодна. Прочитајте ги нашите мали тајни за забременување

image
/11


 

Законот за гравитација важи и во сексот. Се разбира, бременоста може да се појави и за време на сексуален однос во стоечка положба, но тогаш движењето на спермата кон јајцеклетката може да биде отежнато. На тој начин, спермата излегува од вагината, а треба да тече навнатре. Ако сакате да забремените, избегнувајте ја таа поза, или позата каде што е жената горе. Одлучете се на позиција каде и двајцата лежите на страна, а сопругот е зад вас.
Жените кои долго време биле заштитени со контрацептивни средства не мора да чекаат подолго од другите жени за да останат бремени. Со престанокот на употребата на контрацептивни средства, потребно е малку време за повторно воспоставување на циклусот, но најчесто овулацијата се јавува во првиот циклус. Исто така се верува дека жените можат да бидат поплодни откако ќе престанат со употребата на контрацептивни средства и имаат до две овулации месечно.

Ако сте поактивни навечер, водите ноќен живот или дури и да работите навечер и да спиете дење, тоа може да го наруши вашиот циклус и плодноста затоа што ви недостасува дневна светлина. Во тој случај, вашето тело произведува хормон мелатонин, кој го заспива телото, ја одложува и спречува овулацијата.

Фреквенцијата на оргазам и ејакулација го зголемува квалитетот на спермата, што значи дека апстиненцијата нема ефект врз квалитетот на спермата.
Прекумерноти конзумирање на алкохол кај жените може да го наруши редовниот циклус, може да доведе до одложена и отсутна менструација, а тоа предизвикува одложена и отсутна овулација. Кај мажите, алкохолот лошо влијае на хормоните кои произведуваат сперма, како и на нивниот број. Затоа избегнувајте прекумерно конзумирање на алкохол. Жените кои сакаат да забременат можат слободно да патуваат, но не и на егзотични места, бидејќи климата и можната вакцинација можат да го исфрлат телото од рамнотежа и да го нарушат циклусот.

Студениот туш го намалува бројот на сперматозоиди, а студениот туш пред сексуалниот однос може да го наруши созревањето на спермата до три месеци. Од друга страна, топол туш може да го намали производството на сперматозоиди и да ги оштети.

Различни инфекции на устата можат да го нарушат организмот и да ја намалат плодноста, затоа обидете се да одржувате орална хигиена. Кај мажите, тие можат да предизвикаат производство на лоши сперматозоиди, а жените треба да ги заменат пломбите од амалгами и утврдено е дека тие можат да влијаат на плодноста.

Жената може да забремени дури и ако не доживее оргазам, но оргазмот може да ги зголеми шансите за забременување бидејќи контракцијата на матката ја влече спермата кон јајцето.
Колку и да е интересна предиграта, таа е важна и за влагата на вагината, што влијае на продирање на сперматозоидите до јајце клетката. 

Бидете здрави во текот на зимата и зајакнете го имунитетот на природен начин, препаратите против грип спречуваат влага во гениталиите, што е неповолно за бременоста.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
4
Четирите близначки на Гарднер конечно дома!
После 8-годишна борба за зачнување, парот Гарднер од Јута ја прослави првата ноќ со своите 4 девојчиња близначки дома. П...
3
Дали болната овулација е нормална?
На сите жени им се познати грчевите, главоболката, надуеноста, запекот или дијарејата, кои го придружуваат месечниот пер...
3
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
3
Анкета

/
Jana9

Dali cuvate kuce?

Da (40%)

Ne (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!