|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кашлицата е сериозен симптом

www.zazdravje.com.mk, 15.11.2012
Кашлицата може да биде предизвикана од вируси, бактерии, алергии, карциноми, срцеви проблеми, лекарства и многу други работи. Во сите од овие случаеви терапијата е различна, но причината која ја предизвикува мора да се најде
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Особено е важно навремено дијагностицирање на проблемите кај децата. Педијатрите велат дека родителите многу често на своите деца на своја рака им даваат сирупи и таблети против кашлица мислејќи дека се работи за обична сезонска настинка. Немојте ова повеќе да го практикувате – остро предупредуваат педијатрите.

 

Кашлицата може да биде навистина сериозен симптом кај децата доколку често ја има. Ако детето често кашла особено кога е заморено, веднаш посетете лекар и побарајте детални анализи. Не ретко во вакви случаеви се работи за почеток на бронхитис.

 

Чаевите можете да ги давате без проблем кога кашлицата неможе да се смири заедно со останатата терапија, но најдобро со претходна консултација со педијатар. Некои чаеви можат да влијаат со терапијата или да го попречуваат нејзиниот ефект.

 

Според познавачите на народната медицина жалфијата и камилицата се растенија кои најдобро ја смируваат кашлицата и имаат најдобар ефект.

 

 

zazdravje

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
6
Каде грешите во воспитувањето на децата?
Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви г...
3
30 генијални мисли од мојата мајка
Кога бевме деца, изјавите на нашите мајки ни одеа на нерви. Но, сега кога сме повозрасни, сфаќаме дека тие изјави биле п...
3
Зошто кашлицата е најлоша ноќе?
Силната и упорна кашлица често станува уште понепријатна во текот на ноќта, токму кога конечно сте планирале да се одмор...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime
nadezda

koe e poubavo

teona (65%)

ana marija (35%)


Број на сите гласови: 187

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!