|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Италија е една од ретките земји кои знаат да пленат и да го освојат срцето на секој кој ќе ја посети, кој ќе ја запознае или едноставно ќе го изговори нејзиното име. ITALIA!

image
/11


 

Италија е една од ретките земји кои знаат да пленат и да го освојат срцето на секој кој ќе ја посети, кој ќе ја запознае или едноставно ќе го изговори нејзиното име. ITALIA! Бидејќи во нејзиното име вешто се сокриени нејзините лица: историја, јазик, култура, уметност...

 

I - Impero = Империјата која оставила длабоки траги во италијанската историја, култура, уметност со центар - градот Рим. Тие траги и ден денес му се спротивставуваат на заборавот, издигнувајќи се во самиот центар на Рим а оттаму, во самиот центар на Италија: Форумите - политичко - религиозни центри, Колосеумот - амфитеатар, Портите - Арки кои сведочат за императорските триумфи .

 

T - Tortellini, Tagliatelle, Tiramisu? = Италијанската кујна е една од најпознатите кујни во светот особено нејзините тестенини, сирења, слатки, вина и секако пицата за која Италијанците гордо тврдат дека е нивен изум кој му го подариле на светот. Ние може само да им се заблагодариме за тортелините, моцарелата, пицата, сладоледот...

 

A - Arte = уметноста на Апенинскиот Полуостров на кој се простира Италија датира уште од праисторијата. За време на Римската Империја Италија била центар на уметноста во тој дел од Медитеранскиот базен. Но најверојатно е дека италијанската уметност станала највлијателна во периодот на ренесансата (14 век) благодарение на ремек делата на Леонардо Да Винчи, Микеланџело Буонароти на кои и ден денес им се восхитуваме во Фиренца, Рим, Ватикан ...

 

L - Lingua = јазикот е еден од главните обележја на италијанската цивилизација. Наследник на совршениот латински јазик од некогашната Римска Империја, италијанскиот јазик се издвоил по својата едноставност и милозвучност поради што станал моќно средство за создавање на книжевни ремек дела како оние на Данте Алигиери, Франческо Петрарка, Џовани Бокачо итн.

 

I - Italiani = Италијанците се срдечни, весели, зборлeсти....убави! За ваквиот впечаток во светот и низ времето, се погрижија комедијантите, актерите кои го освојуваат светот: Роберто Бењини, Софија Лорен, Федерико Фелини, Ана Мањани, Марчело Мастројани…

 

A - Amore= љубовта е најискреното чувство кое го придвижува животот насекаде низ Италија: во гондола, возејќи се низ тесните канали на елегантната Венеција; на терасата на Јулија во скромната Верона; во барка, возејќи се под вулканот Везув долж неаполската ривиера; на опера во една од ложите на миланската Скала; под куполата на Брунелески во Фиренца или пред раскошната Фонтана ди Треви во Рим.

 

 

 

» ЕВРОПСКИ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ «

Зборуваме на различен јазик, но сите играме, пееме и се радуваме на детството

 

 10-14 часот, 25 септември 2011, Градски парк Скопје

 

Програма на бина:

  • Пред 11:00 - Во периодот додека доаѓаат посетителите се слуша музика на различни странски јазици, музика која ќе ја обезбедат локалните амбасади.
  • 11:00 – 11: 15 Поздрав на различни јазици (вклучени се ученици од основни училишта од Општина Центар)

* воведен говор на водителот Влатко Илиевски на настанот.

  • 11:15 – 11:30 - Поздравни  говори 
  • 11:30 – 12:00 - Детска претстава на тема: Сите зборуваме различно но сите сме деца, сите играмее, пееме, учиме и се радуваме на детството. Изведба на Детски Театарски Центар.
  • 12:00 – 12:30 - Музички забавен дел со Влатко Илиевски
  • 12:30 – 13:30 - Кратки рецитали на странски песнички
  • 13:30 – 13:45 - Доделување на подароци и дипломи за победниците од натпреварите кои ќе се реализираат во основните училишта и на www.ringeraja.mk    
  • 13:30 – 14:00 – Одјава на настанот и поздрав со песничката која ќе се испее на различни јазици: If you're happy and you know it, clap your hands (clap clap) ...

 

Останати активности, надвор од бината:

- активностите на штандовите на земји членки на Совет на Европа

- Креативно катче - во овој дел децата ќе можат да се натпреваруваат, да цртаат, бојат, разгледуваат фотографии, играат memory game. Ќе се овозможи и цртање на различни знамиња на лицата на децата.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Децата од СОС Детско село ќе летуваат во И...
Четириесет деца згрижени во СОС Детско село, две недели ќе летуваат во летниот камп во Калдонацо во Италија. Ланецот на ...
3
Рингераја - приказна за нашето семејство!
Рингераја е повеќе од медиум, Рингераја е пријател, Рингераја е советник, Рингераја е рамо за плачење, Рингераја е помош...
2
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
2
Анкета

debelina kaj decata
dmarija

denesnive deca se soocuvaat so prekumerna tezina ,problem ili pridobivka od ova moderno vreme

nepravilna ishrana (0%)

telesna neaktivnost (25%)

genetska predispozicija (0%)

medicinski problem (0%)

se zaedno (75%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!