|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Имунитетот на детето и неговите нарушувања

Редакција Рингераја, 10.10.2021
Сигурно би бил загрижен кога детето ќе доживее повеќе од шест акутни инфекции во рок од 6 месеци, односно ќе се разболи еднаш месечно во период од една недела до десет дена. Во таков случај, би размислил за спроведување на имунолошки тестови

image
/11


Малку теорија

 

Општо земено, терминот „имунолошко пореметување“ се однесува на аспектите на нашиот имунолошки систем што н protect штитат од туѓи супстанции кога ќе влезат во нашето тело за да спречат болести. Сепак, имунолошкиот систем е исклучително комплексен. Од една страна, тоа вклучува реакција на телото на пенетрација во нашето тело од микроорганизми (микроби, бактерии итн.). На раката стои спротивно на имунитетот, односно алергиите, каде што организмот реагира на антигени непропорционално и на ескалиран начин. Овие често вклучуваат предизвикувачи кои генерално не би биле штетни за нас (прашина, полен и повеќе). Другата крајност е автоимунитетот, состојба во која реагираме на антигени на сопственото тело како воопшто да се туѓи супстанции.
Со многу мали деца, видот на раѓање може да влијае на нивниот имунитет
Кај возрасните, имунолошкиот систем е целосно развиен. Меѓутоа, кај децата, започнува да се развива само по раѓањето. Затоа, новороденчињата може да се споредат со празен лист хартија каде што првите редови на текст се пишуваат при самото раѓање - односно изложеност на антигени кога минувате низ породилниот канал и кога сте директно подложени на нив.
Во првите месеци од животот на детето, бебето с still уште е заштитено со антитела воведени во снабдувањето со крв од мајката. Сепак, тие постепено исчезнуваат и детето почнува да формира сопствени антитела против индивидуалните антигени откако ќе биде подложено на нив. „Затоа е многу важно породувањето да се одвива природно, каде што стерилниот дигестивен тракт на бебето се колонизира со физиолошката флора на мајката кога патува низ породилниот канал. Ова не е случај за бебиња родени преку царски рез. Раѓањето преку царски рез е растечки тренд според кој имаме многу повеќе деца родени преку царски рез отколку спонтано. Ова потоа е поврзано со фактот дека колонизацијата на нивниот дигестивен тракт не е целосно физиолошка. Покрај тоа, доколку детето не е доено, структурата на флората е различна од оние деца кои се родени природно “, објаснува искусниот педијатар MUDr. Петр Шек.
Децата родени преку царски рез и не дојат имаат различна бактериска флора во дигестивниот тракт во споредба со она што всушност би требало да биде бифидогено. Затоа, тие можат да бидат обесправени во однос на понатамошниот развој на имунолошкиот систем, особено кога се работи за алергии. Овој „дефицит“ се јавува затоа што нивниот дигестивен тракт доживува одложување на колонизацијата со лактобацили, која веќе треба да биде таму во нормални услови. Нивната таканаречена бифидогена флора честопати е нешто различна од онаа на другите деца. „Децата родени преку царски рез доживуваат зголемена веројатност за сензибилизација на антигени и астма за вдишување отколку оние деца родени преку вагината. Ризиците дополнително се зајакнуваат во случаи кога родителите страдаат од алергии “, додава MUDr. Чек.
Зголемената изложеност на болести често е неопходна за време на периодот на расадник
Посетувањето расадник претставува голема пресвртница за детето од различни различни причини. Ова е исто така важно од гледна точка на развојот на имунолошкиот систем. Транзицијата од релативно затворена средина на семејството до подложување на колектив луѓе значи дека детето одеднаш е опкружено со многу нови извори на заразни болести на кои детето с yet уште не било подложено. Затоа, тоа е често временски период кога детето може почесто да се разболува. Ова сепак зависи и од тоа колку е добро развиен имунолошкиот систем на детето. Ако е веќе добро развиена, веројатноста за инфекција е многу помала. Кога имунолошкиот систем е ослабен, детето е повеќе склоно кон инфекција и почесто се разболува.
Позитивната вест за сето ова е дека благодарение на разните болести, имунолошкиот систем на детето се развива подобро. „Имунолошкиот систем е природно доволно силен за да осигура дека кога ќе дојдеме во контакт со вирусна, бактериска или било која друга инфекција, ќе можеме да реагираме на тоа, да ја подложиме болеста, но да не подлегнеме на неа. Како резултат на тоа, ние ќе бидеме имуни на тоа. Повторното изложување на истата антигенска структура (на пример, сипаници) ќе резултира со неразвојување на болеста. Се разбира, ситуацијата се менува кога е подложена на болест со малку изменета антигенска структура - на пример, со грип каде антигенската компонента е различна секоја година, а антигенот на вирусот на грип е малку поинаков. Тогаш болеста ќе се појави повторно. Ова исто така се случува и не само во детството со вообичаени бактерии како што се стрептококите што предизвикуваат чести болести “, објаснува MUDr. Петр Шек.

Општо земено, терминот „имунолошко пореметување“ се однесува на аспектите на нашиот имунолошки систем што не штитат од туѓи супстанции кога ќе влезат во нашето тело за да спречат болести. Сепак, имунолошкиот систем е исклучително комплексен. Од една страна, тоа вклучува реакција на телото на пенетрација во нашето тело од микроорганизми (микроби, бактерии итн.). На раката стои спротивно на имунитетот, односно алергиите, каде што организмот реагира на антигени непропорционално и на ескалиран начин. Овие често вклучуваат предизвикувачи кои генерално не би биле штетни за нас (прашина, полен и повеќе). Другата крајност е автоимунитетот, состојба во која реагираме на антигени на сопственото тело како воопшто да се туѓи супстанции.


Кај многу мали деца, видот на раѓање може да влијае на нивниот имунитет

Кај возрасните, имунолошкиот систем е целосно развиен. Меѓутоа, кај децата, започнува да се развива само по раѓањето. Затоа, новороденчињата може да се споредат со празен лист хартија каде што првите редови на текст се пишуваат при самото раѓање - односно изложеност на антигени кога минувате низ породилниот канал и кога сте директно подложени на нив.
Во првите месеци од животот на детето, бебето се уште е заштитено со антитела воведени во снабдувањето со крв од мајката. Сепак, тие постепено исчезнуваат и детето почнува да формира сопствени антитела против индивидуалните антигени откако ќе биде изложено на нив. „Затоа е многу важно породувањето да се одвива природно, каде што стерилниот дигестивен тракт на бебето се колонизира со физиолошката флора на мајката кога патува низ породилниот канал. Ова не е случај за бебиња родени преку царски рез. Раѓањето преку царски рез е растечки тренд според кој имаме многу повеќе деца родени преку царски рез отколку спонтано. Ова потоа е поврзано со фактот дека колонизацијата на нивниот дигестивен тракт не е целосно физиолошка. Покрај тоа, доколку детето не е доено, структурата на флората е различна од оние деца кои се родени природно “, објаснува искусниот педијатар Мр.Др. Петр Шек.
Децата родени преку царски рез и кои не се доени имаат различна бактериска флора во дигестивниот тракт во споредба со она што всушност би требало да биде бифидогено. Затоа, тие можат да бидат обесправени во однос на понатамошниот развој на имунолошкиот систем, особено кога се работи за алергии. Овој „дефицит“ се јавува затоа што нивниот дигестивен тракт доживува одложување на колонизацијата со лактобацили, која веќе треба да биде таму во нормални услови. Нивната таканаречена бифидогена флора честопати е нешто различна од онаа на другите деца. „Децата родени преку царски рез доживуваат зголемена веројатност за сензибилизација на антигени и астма за вдишување отколку оние деца родени преку вагината. Ризиците дополнително се зајакнуваат во случаи кога родителите страдаат од алергии “, додава Мр.Др. Чек.


Зголемената изложеност на болести често е неопходна за време на периодот на растење

Посетувањето градинка претставува голема пресвртница за детето од различни причини. Ова е исто така важно од гледна точка на развојот на имунолошкиот систем. Транзицијата од релативно затворена средина на семејството до подложување на колектив значи дека детето одеднаш е опкружено со многу нови извори на заразни болести на кои детето се уште не било подложено. Затоа, тоа е често временски период кога детето може почесто да се разболува. Ова сепак зависи и од тоа колку е добро развиен имунолошкиот систем на детето. Ако е веќе добро развиен, веројатноста за инфекција е многу помала. Кога имунолошкиот систем е ослабен, детето е повеќе склоно кон инфекција и почесто се разболува.
Позитивната вест за сето ова е дека благодарение на разните болести, имунолошкиот систем на детето се развива подобро. „Имунолошкиот систем е природно доволно силен за да осигура дека кога ќе дојдеме во контакт со вирусна, бактериска или било која друга инфекција, ќе можеме да реагираме на тоа, да ја подложиме болеста, но да не подлегнеме на неа. Како резултат на тоа, ние ќе бидеме имуни на тоа. Повторното изложување на истата антигенска структура (на пример, сипаници) ќе резултира со неразвивање на болеста. Се разбира, ситуацијата се менува кога е подложена на болест со малку изменета антигенска структура - на пример, со грип каде антигенската компонента е различна секоја година, а антигенот на вирусот на грип е малку поинаков. Тогаш болеста ќе се појави повторно. Ова исто така се случува и не само во детството со вообичаени бактерии како што се стрептококите што предизвикуваат чести болести “, објаснува Мр.Др. Петр Шек.

 

Кога треба родителите да посветат поголемо внимание?

Општо земено, може да се каже дека имунолошките нарушувања резултираат со зголемена подложност на инфекции кои имаат тенденција да се повторуваат. Овие имаат тенденција да траат долго време и третираните лица лошо реагираат на третманот, често резултирајќи со други компликации. Може да се смета дека детето со зголемени аденоиди претставува типичен пример поврзан со имунолошки нарушувања. Сепак, „зголемените аденоиди не се имунолошки нарушувања. Примарната причина не е ослабен имунолошки систем, туку механичка опструкција во назофаринксот. Оваа ситуација претставува почва за бактерии кои носат со себе разни последици “, објаснува педијатарот Петр Шек.

 

Хронична, нелекувана и погрешно управувана инфекција го ослабува имунолошкиот систем, што резултира со целокупно слабеење на целото тело. „Сигурно би бил загрижен кога детето ќе доживее повеќе од шест акутни инфекции во рок од 6 месеци, односно ќе се разболе еднаш месечно во период од една недела до десет дена. Во таков случај, би размислил за спроведување на имунолошки тестови. Би било добро да посетите педијатар кој ќе има доволно време да му посвети на детето и родителите, да ја разбере медицинската историја на детето и како се развила болеста. Исто така, лекарот треба да утврди дали детето редовно оди на превентивни прегледи и во случај да се разболи кај докторот “, објаснува Мр.Др. Чек. Со помош на специјализирани прегледи, можно е да се утврдат причините за често боледување и да се спроведе соодветен третман.

 

Како да го зајакнеме имунолошкиот систем на детето?

 „Нивото на имунитет на телото е поврзано со тоа колку е добро хрането детето, како и околината на која е подложено-без разлика дали околината не е загадена или семејството пуши итн. Сето тоа влијае на не- специфичен имунитет. Кога некој живее во високо-загадена средина, примарната одбрана е оштетена и тоа дополнително им олеснува на бактериите и вирусите да навлезат во организмот. Целокупното слабеење кога телото е подложено на студ и не е доволно издржливо, ќе овозможи полесно да се зарази телото. Потоа се обидуваме да откриеме дали телото исто така има ослабен специфичен имунитет, било да е тоа антивирусно или поврзано со антитела. Решението лежи во понатамошна поддршка и администрирање на соодветни лекови “, вели педијатарот Петр Шек.

 

Особено во текот на зимските месеци, можно е да се зајакне имунолошкиот систем на децата со употреба на хербални лекови. Овие можат да бидат различни екстракти добиени од печурки, растенија или квасец врз основа на специфични препораки од искусни педијатри. Соодветната и доволна исхрана заедно со внесот на витамин Д игра неопходна улога. Витаминот Д влијае не само на растот на детето, туку и на имунолошкиот систем во периоди кога има многу малку сончева светлина. Ова важи и за возрасни и за деца.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Крварење од носот кај деца
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?
5
Како да се всади добра работна етика кај д...
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа ...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Не го вртете детето држејќи го за раце
Не постои родител кој не го завртел своето дете околу себе дрејќи го за раце. Сепак, една мајка има совршена причина кој...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?