|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Овошни кашички од 6-8 месеци

image
/11


 

 

Овошна кашичка од банани и пченкарни снегулки


Количина за едно дете, за еден оброк

- 100 мл. млеко

- 3 лажици пченкарни снегулки

- 80 гр. банана

Прелијте ги пченкарните снегулки со врело млеко. Оставете ги да омекнат и да се изладат. Бананата излупете ја и добро изгмечете ја со вилушка. Измешајте ја со топлата кашичка и веднаш дадете му на бебето да јаде.

 

 

Овошна кашичка од јаболко и круша со детски кекси


Количина за едно дете, за еден оброк

- 100 мл, вода

- 3 кекси за деца

- 70 гр. јаболко

- 50 гр. круша

Загрејте ја водата и прелијте ги кексите. Јаболкото и крушата  измијте ги добро, излупете ги и изрендајте ги на ситната страна од рендето. Додајте го овошјето во топлата кашичка и дајте му на бебето да јаде.

 

 

Овошна кашичка од јаболко


Количина за едно дете, за еден оброк

- 100 мл. млеко

- 3 лажици пченкарни снегулки

- 80 гр. јаболко

Со врело млеко прелијте ги пченкарните снегулки. Измијте го јаболкото, излупете го, изрендајте го на ситната страна од рендето и додајте го во топлата кашичка. Сето добро измешајте го. Кашичката не смее да стои долго бидејќи јаболкото ќе потемни.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали икањето кај бебињата е нормално?
Кога ќе го видиме нашето малечко бебе како се мачи со икање, често се грижиме дали тие контракции можат некако да му наш...
3
Подготовка и чување на млекото во лето
Високите температури кои ни претстојат наметнуваат многубројни грижи и прашања во врска со безбедната подготовка и чувањ...
3
Воведување на дохрана кај бебето
Моментот на воведување на нови продукти во исхраната е голем чекор за мајката и бебето. Треба да се следат одредени прав...
3
Мајчиното млеко – храна со неминлива вредност
Отсекогаш е познато дека мајчиното млеко е најдобра храна за бебето. Но денес се знае дека тоа е живо, динамично и дека ...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?