|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Елена Џебр: Дали ќотекот е воспитна мерка?

Msc. Elena Djebr Licensed Psychologist, MS in Clinical and Counselling Psychology, 23.1.2021
Во минатото удирањето на децата како дисциплинска мерка било нормално, пред сe затоа што човештвото не било доволно едуцирано. Многу често слушам ,,Па и ние сме тепани и еве ништо не ни фали"

image
/11


Одговор на блогот

Во минатото удирањето на децата како дисциплинска мерка било нормално, пред сè затоа што човештвото не било доволно едуцирано. Многу често слушам ,,Па и ние сме тепани и еве ништо не ни фали". Многу често на психотерапија и кај оние лица кои работат на себе и својот личен раст и развој дознаваат дека токму тепањето како граница од родителот понатаму е причина за потешкотии во поставувањето на здрави граници кои се многу значајни во животот. Односно, се јавува недостаток на механизми да се заштитиме на здрав начин, да бараме и бираме што е најдобро за себе итн. Од друга страна пак, самото тоа што родителот се довел до момент да мора да удри најверојатно значи дека тој не поседува здрави граници кон себе, не се грижи и за своето ментално здравје, не се едуцира и не бара помош како да го надмине проблемот. Децата дефинитивно бараат многу, родителите се исцрпени и доаѓаат во ,,тесно" и сето тоа е во ред, но наместо да се бара оправдување, се бара разбирање и наоѓање начин да се смени начинот на реагирање.

Постојат повeќе видови насилство врз децата. 

Децата можат да бидат исто онолку оштетени од недостиг на внимание, како од психичко или физичко насилство што се должи на пропуст, а не престап чии последици се силни и долгорочни. 
Верувам дека секој родител го сака најдоброто за своето дете и не би сакал да прави престап или пропуст, како би наоѓал оправдување за едното или другото.
Не постои совршен родител, но убаво е да се трудиме сите да сме свесни, да се извиниме, да кажеме кога ќе погрешиме и да најдеме решение за предизвиците.

Правени се голем број на истражувања какви последици носи физичкото насилство врз децата и дел од нив се појавуваат веднаш, но огромен дел најчесто се манифестираат подоцна во текот на целиот живот. Дел од нив се поврзани со зголемен ризик од болести, а дел со централниот нервен систем, со регулација на емоциите, меморијата, однесувањето итн. 

Улогата на родителот е да му помогне на детето да ги разбере последиците, да ги разбере сопствените емоции, да ја насочи својата љубопитност кон конструктивни нешта, да му помогне да научи дека животот нема ,,да му зададе удар" секогаш кога нешто ќе посака...
Наместо ќотек како дисциплинска мерка која понатаму може да донесе намалување на когнитивните способности, лошо ментално и емоционално здравје, проблеми со социјализација и атачмент, пост трауматско растројство на стрес, итн., родителот може да стави СТОП на ова, да се едуцира, да работи на личниот развој и да му помогне на своето дете да стане посреќен човек, во посреќно општество.

Msc. Elena Djebr
Licensed Psychologist, MS in Clinical and Counselling Psychology
Manager in Mostly Dooel
Founder of Transformacija

 


Следете ја @transformacija.mk на Инстаграм 

Фото: Татковци во породилна сала
Овие скапоцени фотографии кои ја изразуваат возбудата на татковците кои ги поддржуваат своите партнерки во просторијата ...
658
Како да разговарате со децата, за да бидет...
Начинот на кој разговараме со нашите деца има значително влијание врз нивното учење и способноста да не слушаат. Ггенера...
44
Како да препознаете дисхармоничен развој к...
Со навршени 2 години пред родителите се појавуваат многу прашања кои многу често си ги поставуваат за растењето и психом...
36
Блог: Колку што го сакам тој сон, толку и ...
Прекрасен излив на мајчински чувства од Елена Наумовска - @mother.of.three.daughters
15


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali se nervirate koga nekoj ve napaga ili provocira na forumov?
babyblue

prethodnata anketa mi bese za izbor od dve iminja koe od niv e POUBAVO a edna RR-ka napisala nitu edno, pa edno od tie dve iminja e imeto na sin mi. Neli forumov e za poddrska?

Da, i vednas sakam da vratam so komentar (26%)

Da, no ne se zamaram (45%)

Ne (30%)


Број на сите гласови: 74

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!