|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 магични билки за подобар имунитет

Даниел Трбогазов, 31.7.2020
Наместо веднаш да посегувате по апчиња кога ви е намален имунитетот, ние ви препорачуваме да пробате да го подобрите на природен начин и тоа преку користење на некои од следниве билки:

image
/11


 

Босилок - се употребува како чај, за зачинување на салати, супи, житарки и е одлична комбинација со маслиновото масло. Препорачлив е за нередовна и болна менструација; депресија мачнина, надуеност, астма, кашлање, за нега на дехидрирана и осетлива кожа.

Црвен кантарион - препорачлив е за луѓето кои што имаат проблеми со слабокрвност, проблеми со желудникот и недоволен апетит (помага да се отвори апетитот). Исто како и босилокот, препорачлив е за менструални болки.

Жен - Шен - помага во борбата со микроорганизмите кои го напаѓаат организмот на човекот, а посебно со заморот кој е последица на некоја болест. Особено е препорачлив за спортистите поради неговите лековити својства во однос на: оптеретеност, премореност, мачнини и повраќање, вртоглавица...

Цимет - циметот е всушност зачин кој е сладок на вкус и има смирувачко дејство. Треба да предупредиме дека не е убаво да се претера со истиот и никако не смее да конзумирате 1 лажица цимет на гладно срце, затоа што може да предизвика инфаркт. Затоа е најдобро да се комбинира со мед или да се употреби во лимонада,пола лажица е сосема добро. Тој е корисен како лек за забоболка, губење на коса, настинки, артритис, инфекции на мочен меур, холестерол, варење итн.

Коприва - особено препорачлива за оние кои имаат проблеми со крвта, ја подобрува крвната слика. За неа се вели дека е магична тревка токму затоа што содржи многу корисни материи. Копривата се користи и за болно мокрење (крваво мокрење), кашлица, проблеми со црниот дроб, жолчката и слезината.

Жалфија - ако убаво се информирате, ќе дојдете до заклучок дека најголем број од сирупите против кашлица и проблеми со  дишните патишта се направени токму од ова растение... Наместо да консумирате сируп, можете ова растение да го консумирате онакво како што ни го дала природата - во неговата вистинска и природна форма. Покрај тоа што е корисен за кашлица и проблеми со дишните патишта, се користи како лек за цревни заболувања, намалување на крвниот притисок, потење.

Ајдучка трева - се користи за лекување на  панкреасот, цревата и желудникот, грчеви, треска, прилив на крв во главата, болки во рбетот и на грбот, несоница, разни бронки и чирови.

Ритмичка гимнастика за правилен детски развој
Факт е дека децата кои спортуваат добиваат многу бенефиции од физичката активност. Па затоа, не треба да пронаоѓате изго...
3
8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Државно или приватно
mami

Да имате услови да бирате би се одлучиле за :

државна пракса (27%)

приватна пракса (73%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!