|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 совети за убавина за време на бременоста

Редакција Рингераја, 29.7.2020
За време на бременоста, телото претрпува многу промени. Ова секогаш влијае на кожата, што бара промена на вашите дневни ритуали за убавина. Еве неколку совети како полесно да го поминете овој период:

image
/11


Иако за секоја жена бременоста се одвива на строго индивидуален начин, постојат неколку совети за убавина кои се практично универзални и кои можат да им помогнат на бремените жени да се чувствуваат поубаво и пред сè подобро во својата кожа, со оглед на тоа колку посебен и нежен е периодот на живот во кој се наоѓаат.

Затоа сакаме да ги споделиме со вас 6 едноставни совети за убавина што можете веднаш да ги користите:

 

1. Заштитете ја кожата од сонцето

Ова е особено важно ако вашата бременост е во пролет и лето, бидејќи вашата кожа е многу почувствителна на сончевата светлина отколку пред зачнувањето. Бидејќи е полесно да се изгори, подобро е да се избегнe долг престој на сонце. Покрај тоа, бидејќи крвта содржи повеќе естроген, кожата е склона кон дамки.

За да обезбедите соодветна заштита, користете производи за сончање со висок-фактор и не излегувајте надвор во текот на најжешките часови во денот. Ако сè уште треба, не заборавајте да ставите капа на главата и да носите вода со вас.

 

2. Прилагодете ги производите што ги користите на новите потреби на кожата

Се верува дека жените имаат многу поубава кожа за време на бременоста. Во некои случаи, ова е точно и лицата на некои бремени жени навистина сјаат. Во други, пак, хормоните предизвикуваат појава на акни или драстична промена на типот на кожата, во смисла мрсната кожа да стане сува.

 

Поради оваа причина, важно е да се обрне внимание на негата на кожата и да се користат производи што можат да се прилагодат на нејзините нови потреби. Во овој период, телото се менува на неколку фронтови и мора да бидете подготвени да одговорите на сите нив.

 

3. Запомнете да пиете многу вода

Пиењето на задоволителна количина на вода секој ден е фундаментален чекор за убавина и се покажа дека е уште поправилно за време на бременоста! Вашето тело троши многу дополнителна енергија за да го одржи вашето бебе здраво и силно и да му овозможи да расте. Мал трик што ќе ви помогне да пиете повеќе течности, дури и ако сте уморни од вознемирувачкото гадење, е да ја пиете водата во мали голтки и да додадете неколку капки сок од лимон.

 

4. Лесната вежба е составен дел од одржувањето на убаво и здраво тело дури и за време на бременоста

Лесната вежба е многу корисна за мајките што чекаат бебе. Пливањето и пилатесот се меѓу најпознатите најпосакувани и препорачани спортови од страна на специјалистите.

 

Ова не е случајно, затоа што пливањето и пилатесот помагаат за подобрување на циркулацијата во телото и ослободување на задржаните течности - проблем со кој се соочува скоро секоја бремена жена.

 

Покрај пливањето, водните спортови воопшто се особено погодни за мајките што чекаат бебе, бидејќи ги прават да го чувствуваат своето тело многу „полесно“ и да се ослободат од досадното чувство на тежина што ги прогонува, особено во последните месеци.

 

 

5. Зачувајте ја еластичноста на кожата со природни масла

Стриите се едни од непријатните несакани ефекти на бременоста, кои доколку не се третираат навреме, може да останат непријатна трајна лузна на вашето тело. Затоа е особено значајна дневната примена на масла на ранливите области. После тушот, масирајте ги абдоменот, бутовите и градите со природно навлажнувачки масла, како што се од бадем или арган. Тие ќе ја направат вашата кожа помека и ќе го намалат ризикот од стрии.

 

 

6. Избегнувајте потенцијално токсични состојки

Бременоста е многу нежен период, затоа треба да посветите поголемо внимание не само на она што го јадете, туку и на она што ќе изберете да го ставите на вашата кожа. Постојат многу жени кои избираат да користат само природни органски производи. Во реалноста, сепак, ова не е задолжително и не треба радикално да ги менувате содржините на вашата козметика во текот на 9 месеци.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Новогодишни кекси (Gingerbread cookies)
Рингераја Ви го открива рецептот за светски познатите Новогодишни кекси Gingerbread cookies
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?