|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 оброци кои трудниците треба да ги консумираат

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? Звучи добро, но тоа е далеку од вистината. Се што ви е потребно, се само 300 екстра калории во текот на денот
Клучни зборови:

image
/11


Под изреката - “јадење за двајца”, не треба да се подразбира да се јаде сe, туку да се јаде правилно. Нека вашата чинија биде полна со здрава храна, чисти протеини и многу овошје и зеленчук. Избегнувајте газирани сокови, благо и преработена храна.

Јајцата се еден од главните извори на протеини. Тие исто така се одличен извор на хлорин, кој помага за развој на мозокот на бебето и негов целокупен раст.

Јогуртот е одличен извор на калциум кој има и протеини. Тој исто така содржи пробиотици кои помагаат против габичните инфекции, кои се честа појава кај трудниците.


Леќата е одличен извор на фолати - што е од витално значење за развојот на мозокот, нервниот систем на бебето и штити од одредени вродени дефекти.

Лососот е богат со омега-3 масни киселини. Тие играат клучна улога во развојот на очите и мозокот на бебето и може да помогнат да се намали ризикот од депресија за време на бременоста.

Зеленчуците како спанаќ, аспарагус и брокула се преполни со витални хранливи состојки - тие дефинитивно треба да ги консумираат сите. Изненадени?

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
6
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
5
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Анкета

Искажување љубов
blond

Колку често кажувате на вашите деца дека ги сакате?

Неколку пати дневно (95%)

Еднаш неделно (3%)

Многу ретко (2%)


Број на сите гласови: 163

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!