|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повреди во домот и надвор од него
4.3.2014 19:51:04   
Mimi33
Мамички денес го доживеав најголемиот страв...Значи ми се чини дека животот ми се скрати...Се капев во вц и на плочките ептен беше мокро...и детенцето никогаш не одело само во вц и денес ко за беља појде па толку се лизна што падна на главата позади и се онесвести...Јас не знаев каде се наоѓам а со мало бебе во рака, сама дома....Викнав такси и веднаш во Плодност кај Др.Маргарита....тој во меѓувреме се освести и ги направивме сите испитувања и снимки па со оглед на лошиот ден на крај ме огреа сонце....Се беше во ред....Па повеќе сама дома никогаш user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Повреди во домот и надвор од него
6.3.2014 23:35:51   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33

Мамички денес го доживеав најголемиот страв...Значи ми се чини дека животот ми се скрати...Се капев во вц и на плочките ептен беше мокро...и детенцето никогаш не одело само во вц и денес ко за беља појде па толку се лизна што падна на главата позади и се онесвести...Јас не знаев каде се наоѓам а со мало бебе во рака, сама дома....Викнав такси и веднаш во Плодност кај Др.Маргарита....тој во меѓувреме се освести и ги направивме сите испитувања и снимки па со оглед на лошиот ден на крај ме огреа сонце....Се беше во ред....Па повеќе сама дома никогаш user posted image
Леле Мими33 можам да замислам низ што си поминала,и кој стрес си го доживеалаuser posted image
Тоа е момент,не можеме да предвидиме што ќе се случи,па и сите да сте биле дома,ако требало да се случи ќе се случело.Не се обвинувај сама,најчесто мајката е до детето кога се случуваат грозни работи,и најчесто мајката во себе се "јаде"за тоа што би било....
Важно е што се завршило добро.Сега смири се....колку и да се прекоруваш,едно е најважно:"Господ да ги чува..."

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Повреди во домот и надвор од него
10.3.2014 17:49:08   
princessa
moeto bebule pocna samo da si sednuva, znaci kako si lazi i si sednuva potpirajki se za racete. Dodeka lazese jas nesto se zafrkavav vo soba i toj si cucnal na gazaeto i taka go vidov kako se zaklatuva i direkt vo rackata od fiokata zavrsi, malku poplaca ama sega e belezanuser posted image
Pred nekoja vecer mi padna od krevet, go najdov do parnoto. Ama svarno ne spie po cela vecer, jas dva meseci ne sum spana i mora da go ostavam do mene da spie..poludev vekeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Повреди во домот и надвор од него
26.4.2014 22:26:37   
mommy_angels RR
Каде ако не тука да си напишам,може малце ќе се смирам user posted image
Малово падна и изгледа многу ја здоболи или се исплаши ,ни јас незнам што бидна,ама се изгуби и си го поголтна јазичето.Да не даде Бог да се повтори ама јас мислам не дишев тие мигови.Дури пробував да и го пикнам прстот во уста сум ја изгребала душичка моја.Животот ми се одзема,ми помина се и сешто низ глава и сега ги разбирам мајките паничарки.После ова ми е страв и кога ќе се подсопне малку,а не па да падне user posted image Си седам и си плачам,јас знам дека можам многу да поднесам,ама ова е премногу и за мене user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Повреди во домот и надвор од него
26.4.2014 23:47:37   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Каде ако не тука да си напишам,може малце ќе се смирам user posted image
Малово падна и изгледа многу ја здоболи или се исплаши ,ни јас незнам што бидна,ама се изгуби и си го поголтна јазичето.Да не даде Бог да се повтори ама јас мислам не дишев тие мигови.Дури пробував да и го пикнам прстот во уста сум ја изгребала душичка моја.Животот ми се одзема,ми помина се и сешто низ глава и сега ги разбирам мајките паничарки.После ова ми е страв и кога ќе се подсопне малку,а не па да падне user posted image Си седам и си плачам,јас знам дека можам многу да поднесам,ама ова е премногу и за мене user posted image user posted image user posted image
Уфф....Мами...страшна ситуација.Битно е што си реагирала смирено и на време.Во тој миг срцето ти е стегнато од стресот,но подоцна и тоа како душата се тресеuser posted image user posted image Изнаплачи се,нека ти олесни,ќе се смириш.Не мисли веќе што било или што би било...Господ само нека ги чува...Така растат децата...
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Повреди во домот и надвор од него
27.4.2014 0:17:05   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Каде ако не тука да си напишам,може малце ќе се смирам user posted image
Малово падна и изгледа многу ја здоболи или се исплаши ,ни јас незнам што бидна,ама се изгуби и си го поголтна јазичето.Да не даде Бог да се повтори ама јас мислам не дишев тие мигови.Дури пробував да и го пикнам прстот во уста сум ја изгребала душичка моја.Животот ми се одзема,ми помина се и сешто низ глава и сега ги разбирам мајките паничарки.После ова ми е страв и кога ќе се подсопне малку,а не па да падне user posted image Си седам и си плачам,јас знам дека можам многу да поднесам,ама ова е премногу и за мене user posted image user posted image user posted image

Се стресов и јас мами знам како ти било и колку на саат ти биело срцето.Ама битно е што се завршило добро. Но тоа е деца како деца и додека си седат можат да паднат и да се повредат,со нив никогаш не си начисто.Само господ да ги чува и да внимава на нив,понекогаш не е доволно ни тоа што ние постојано сме над нив.И да поминува со малку.Ама тоа е мајчиното срце секогаш се распарчува пред маките на своите деца,колку и да е силно на тоа човек никогаш не се навикнува ниту пак станува имун.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Повреди во домот и надвор од него
27.4.2014 8:35:55   
Felly RR
Ох, мами, уште што ли не ќе преживееме ние мајки, бинто е што си била присебна и си изреагирала. Се надевам нема да ви се повтори вакво нешто.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Повреди во домот и надвор од него
24.5.2014 13:12:43   
Snowhite RR
Пред 2-3 дена ние повтроно си бевме на „шнајдер“ мамичкиuser posted image Овој пат падна во двор, не знам каде и не знам како, ама кога ми се појави на врата цел крвови, прво помислив се удрил нема ништо и кога гледам под брадата повторно расцепено исто ко пред некој месец и пошто беше денски, кај матичната прво, па со упат на максилофацијална, му ставија 3 конци и така сега си ги носи, па по 7 дена да ги извадат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Повреди во домот и надвор од него
25.5.2014 23:26:52   
elenak
Оф Сноу, на немирково твој никако не му иде памет.user posted image Не знам јас како би изреагирала, сега засега гледам дека многу паничам, и тоа не ми се допаѓа, ама не можам, а видам крв, пребледнувам.user posted image А моево дете досега нема паднато колено или лакт да изгребе бре, стално на уста да се паѓало, не знам зошто, изгледа раце не пушта кога паѓа, да не се извалка.user posted image Денес и таа пак ми приреди стрес, трчајќи се залепи во радијаторот, до толку да не се гледало кај оди. И падна назад директ на глава на паркетот. Ја дигнав, не видов џумка нигде, а она плаче вришти, ја земав ја прилепив на рамо кај мене. Кога ја тргнав да ја видам устата полна крв и мене блузата на рамо лом. Леле ми се сврте памет, дури да видам кај е удрена умрев! Брзо ја сопревме крвта, само малку беше ја расекла горната усна, за среќа. Аман веќе, пред една недела исто на бетон падна, пак устата крвој, и дури од двата предни заби по едно минијатурно делче и фали.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Повреди во домот и надвор од него
26.5.2014 19:52:54   
Defne90 RR
Значи и моево помалото колку е само лудо и колку е по белјата.Денеска падна прво надвор додека одеше и не знам како се подзасопна и оп на земја па и крв од устата му потече кутриот.Е после кога се прибравме дома дедо му му рече ајде сега ќе одиш на чао дека требаше да одиме на фризер да го шишаат и тој веднаш накај вратата и не знам како успеа да ја отвори и додека дедо му да го фати тоа бам бам по скали се стркала.Леле од памет се извадив.За среќе не се повреди многу ама дефинитивно мене срцето ми застана кога го слушнав дедо му како рече дека се стркалал по скали.Ах деца,нема што да се прави туку да поминува со малку на сите.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.6.2014 1:14:38   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33

Мамички денес го доживеав најголемиот страв...Значи ми се чини дека животот ми се скрати...Се капев во вц и на плочките ептен беше мокро...и детенцето никогаш не одело само во вц и денес ко за беља појде па толку се лизна што падна на главата позади и се онесвести...Јас не знаев каде се наоѓам а со мало бебе во рака, сама дома....Викнав такси и веднаш во Плодност кај Др.Маргарита....тој во меѓувреме се освести и ги направивме сите испитувања и снимки па со оглед на лошиот ден на крај ме огреа сонце....Се беше во ред....Па повеќе сама дома никогаш user posted image

da se vkucam i jas vo temava i toa so situacija recisi slicna kako i ovaa koja ja citiram.maloto (sega 15ipol meseci) padna na plocki odejki sakav da mu gi zavratam nogavcinjata i koga zapagja normalno reagirav da go fatam,fakjajki sekade trgajki go da ne se udri sepak cukna so glacveto na plocki.brzo pomina placenjeto i smiruvanjeto no za mene tek bese pocetok na nervna kriza.posle nekolku minuti slucajno go dopiram deteto da vidam kolkav a dzumka ima koga vaka - glavata meka na mestoto kade sto se udri.tolku panika i strav nikogas nemav doziveano.sesto mi pominuvase niz glava a deteto nikakva reakcija ne dava duri i se smee kogagleda jas kolku "kukam" vecerta ja pominavme doma deteto si zaspa normalno duri i na povre4denata strana leese nemase maka ama jas kako sto sum panicar koga stanuva zbor za deca go odnesov na pregled mi rekoa deka deteto ima potkozen otok zasto inaku da e nesto seriozno ke krene temperatura ili ke povrakja.se smiriv malku no eve 3 dena pominaa toj otok uste mu stoi,e povlecen malku no sepak me fakja nekoja parnika sto sepak ponedelnik ke go nosam da go snimaat

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.6.2014 18:33:31   
Snowhite RR
marchi тоа е хематом, ставај му мρаз за да се повлечи и на Михаил му се напρави κога на 8 мес ми падна од спална исто таκа меκо и нас доκтоρκата ни ρече мρаз да му ставам на местото само по неκолκу мин да дρжам неκолκу пати на ден. Ќе помини ајде, исто давај му благо за аκо има евентуално мала сκρшеница од тоа побρзо заρаснувало, зашто ние го снимивме тогаш и мала сκρшеница имаше ама ете од чоκоладо заρаснувало побρзо, јас тогаш пρв пат му дадов чоκолатце дотогаш немаше пρобано user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Повреди во домот и надвор од него
30.6.2014 9:37:27   
princessa
Нам секојдневно ни се дешаваат повреди но досега ништо не било сериозно. Пред некој ден user posted image го преместив од сабајле да спие меѓу нас со мм и мм станал порано и не го обезбедил бебчо од паѓање. Кога се будам од еден тресок и што да видам. Д лежи на под и плаче и веднаш изрипав од кревет и мм доаѓа и вика дека баш му текнало што не направил и во тој момент случнал врисок.
Наредната вечер усвари во 3-4 по полноќ Д станува за цицање ама јас во сон му давам и слушам плачење и отварам очи а тој на земја. Леле луѓе тоа се вика хронична премореност и ненаспаност. Многу пати спијам и се будам а бебе ми е во раце и незнам колку време го држам, ниту пак кога тоа бебе ми се нашло во раце. цццццццц

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Повреди во домот и надвор од него
30.6.2014 15:11:27   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

marchi тоа е хематом, ставај му мρаз за да се повлечи и на Михаил му се напρави κога на 8 мес ми падна од спална исто таκа меκо и нас доκтоρκата ни ρече мρаз да му ставам на местото само по неκолκу мин да дρжам неκолκу пати на ден. Ќе помини ајде, исто давај му благо за аκо има евентуално мала сκρшеница од тоа побρзо заρаснувало, зашто ние го снимивме тогаш и мала сκρшеница имаше ама ете од чоκоладо заρаснувало побρзо, јас тогаш пρв пат му дадов чоκолатце дотогаш немаше пρобано user posted image

mene mi rekoa deka snimanjeto e stetno i deka nema potreba od zracenje eventualno ako ne se povlece togas e moralno snimanje,a isto taka mi napomenaa deka ako se javi t3emperatura ili povrakjanje togas e nesto poseriozno

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Повреди во домот и надвор од него
2.8.2014 14:50:32   
mama272
јас сум нова на форумот.
Вчера ми се случи една страшна случка со помалиот син.Има 2 години падна и си ја повреди устата а единицата забче му се наби навнатре и сега како да го нема само малку му се гледа.Дали на некој му се има слуцено такво или слично нешто? Го носев на стоматолог ми рече дека не е нисто тоа така ке остане се додека не почне другото забче да го бутка,ама јас сум целата во паника од вчера.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Повреди во домот и надвор од него
5.11.2014 1:02:18   
Defne90 RR
Нам вчера ни се случи една навистина голема незгода и се стресувам уште од самата помисла на неа.Имено си игарвме со помалиот син и се гушкавме на кревет.И јас така лежејќи не го ни приметив дека тој се качил на наслонот ог кревет и дека се спрема да рипне врз мене.И дури да станам откако го забележив тој се мавна врз мене и со тилот ми удри право во нос.Тој веднаш рикна да плаче,ама мене почна да ми тече крв од носот ко од чешма,па испаничена и со солзи во очите право оттрчав во купатило а маж ми го зеде малиот во раце да го смирува притоа чистејќи ја патеката со крв што ја направив јас.Значи луѓе не можам да опишам.Дома ко да се случуваше некоја сцена од хорор филм.Крв насекаде,малиот плаче от што се удри силно во мојот нос,а поголемиот син кога ме виде целата во крв се потресе цел и почна и тој да плаче.Маж ми за среќе остана смирен цело време и успеа да ги смири децата додека мене да ми сопре крварењето.Малиот имаше само една мала џумка и му беше зацрвенето главчето на местото кај што удрил во носот.За среќа маж ми успеа да го смири бргу и во ред си е се.Ама јас си поминав многу полошо.Денеска се снимав и се испостави дека носот ми е скршен.Отечена сум цела во пределот на носот и очите и утре се спремам да одам да ми стават нешто да го носам една недела да не ми зарасне накриво.А се нервирам што и во недела на роденденот морам да го носам а толку ќе ми биде незгодно.Ама дефинитивно сега знам теба да ги вардиме своите деца од секакви опасни ситуации,ама треба да си се вардиме и самите ние од нив,затоа што тие не размислуваат,тие право дејствуваат.Ама тоа е,наредниот пат ќе си знам да бидам многу по внимателна.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mama272)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Повреди во домот и надвор од него
5.11.2014 8:47:51   
Mihaela 2010
Ah bre Defne kako bre taka,mozam da zamislam kolku te bolelo,ajde bitno na maliot ne mu e nisto,sega ti ke si trpis toa e..aj so lesno ke pomine se

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.11.2014 19:31:38   
marchi
deneska uste edna za mene premnogu traumaticna nezgoda a za mojot 20mesecnik stefan ne ni mozam da zamislam kako mu bese. dete kako dete si trca ne mozes da go vrzes za sebe,cel den veselo raspolozeno trcajki padna i kako i sekoe pagjanje ne se ispaniciv se dodeka ne vidov deka celoto lice mu e so krv.mislam deka postrasno nesto ne mozev da doziveam.koga pisnav da vikam da trcam do bolnica i toa siroto place sto od strav sto od bolka.ne mozev da zabelezam ni kade tocno bese udreno.na brza pomos go iscistija ja saniraa ranata,svativme deka sepak ne e seriozno,stanuvase zbor za epten malo dupce.ne upatija na hirurgija i doktorot potvrdi deka ne e seriozno no dete kako dete kaj moze da podnese nesto na nego pa rece deka e najdobro da se stavi eden konec za pobrzo zazdravuvanje i malo flasterce.ni F od flasterce ne sakase na sebe pa gi ubediv doktorite so zavoj da previtkaat kolku sto treba da bideme sigurni deka e bezbedno i deka nema da moze da ja rasturi prevrskata.sega sme dobri no onoj stres koj go doziveavme.....da ne dade Gospod nikogas i na nikomu da mu se sluci.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Повреди во домот и надвор од него
17.12.2014 15:42:28   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

mamicki ,ke ve molam za sovet.sin mi padna vo igraliste,se iskrvavi vo celoto ,pa zavrsivme so konci user posted image user posted image ...
vase iskustvo so sosienosta,,,znam deka ke i ostane luzna ,ali sakam od vas podrska za da delite iskustva.......
ke go mackam so kantarion domasno napraveno,i kontratubex rekoa e dobar za luzni....ali kolu ke mu ostane,dali ke bide vidlivauser posted image
ufffff tolku se iznasekirav,tolku vardeenje i na kraj da ti padne pred svoi oci ,a ti da nemozes da i pomognes,toa bese sekunda,kako mi se isfrli od race neznam....
mnogu sum zagrizena
p.s ako ima vakva tema preflite me tamu pls zosto ne najdov slicna tema


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

мислам дека немаш место за паника и загриженост. Ако се секираш за лузната некако неосновано ми е оти не можеш не знам што да направиш освен она што веќе го правиш - ќе мачкаш со тоа што си пишала, а дал ќе има или не на крај лузна тоа никој не може да знае. И ако има де, па не е тоа ништо толку страшно, така растат деца. Кога ќе порасне лузната нема можеби ни да се познава. По однос на загриженоста дека ете тебе пред твои очи ти паднал и после толку вардење се надевам нема погрешно да ме сфатиш - ама најубавио е што баш тебе ти паднал пред очи зошто токму тоа се случува со деца - џабе е вардење, кога треба да паднат ќе паднат и ти како мајак не можеш од тоа да ги заштитип прво затоа што не можеш секогаш во секоја минута да си до своето дете (ќе тргне во школо ако до тогаш го вариш будно, тогаш ќе мора само да го оставиш) и најдобро за него е да научи само да се варди. Мислам дека наша должност како родители е тоа - да ги научиме сами да се гржат за себе, да разликууваат опасно/неопсано, може да скокне/не може, итд...Преголема заштита на децата резултира во нивна неможност да расудуваат самостојно и да се грижат за себе сами. Затоа не си ја јадосувај душата, ова искуство ти се случило за да научиш од него. Олабај малку и остај го детето да ги искуси радостите на растењето - некогаш ќе падне и ќе го боли ама верувај дека така одма ќе научи друг пат да не ти се фрла од раце - вака он очеукав дека ти ќе го фатиш и затоа не внимавал. Ортопедот Видоевски ми го има кажано ова - остави го детето да се преврти, да стане, да падне на газ, не му ја држи главата, стај му ја играчката подалеку за да ја дофати - треба да учи, да вежба моторика. А ако треба да падне ќе падне а ти едино што ќе може да направиш е да видиш дека паднало, да спречиш не можеш.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

ti blgdrm mnogu blue-blue,navistina taka e ,ali aj pusto majka saka sekogas dobro da bide user posted image< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 17.12.2014 15:49:04 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.12.2014 1:45:26   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

mamicki ,ke ve molam za sovet.sin mi padna vo igraliste,se iskrvavi vo celoto ,pa zavrsivme so konci user posted image user posted image ...
vase iskustvo so sosienosta,,,znam deka ke i ostane luzna ,ali sakam od vas podrska za da delite iskustva.......
ke go mackam so kantarion domasno napraveno,i kontratubex rekoa e dobar za luzni....ali kolu ke mu ostane,dali ke bide vidlivauser posted image
ufffff tolku se iznasekirav,tolku vardeenje i na kraj da ti padne pred svoi oci ,a ti da nemozes da i pomognes,toa bese sekunda,kako mi se isfrli od race neznam....
mnogu sum zagrizena
p.s ako ima vakva tema preflite me tamu pls zosto ne najdov slicna tema


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

мислам дека немаш место за паника и загриженост. Ако се секираш за лузната некако неосновано ми е оти не можеш не знам што да направиш освен она што веќе го правиш - ќе мачкаш со тоа што си пишала, а дал ќе има или не на крај лузна тоа никој не може да знае. И ако има де, па не е тоа ништо толку страшно, така растат деца. Кога ќе порасне лузната нема можеби ни да се познава. По однос на загриженоста дека ете тебе пред твои очи ти паднал и после толку вардење се надевам нема погрешно да ме сфатиш - ама најубавио е што баш тебе ти паднал пред очи зошто токму тоа се случува со деца - џабе е вардење, кога треба да паднат ќе паднат и ти како мајак не можеш од тоа да ги заштитип прво затоа што не можеш секогаш во секоја минута да си до своето дете (ќе тргне во школо ако до тогаш го вариш будно, тогаш ќе мора само да го оставиш) и најдобро за него е да научи само да се варди. Мислам дека наша должност како родители е тоа - да ги научиме сами да се гржат за себе, да разликууваат опасно/неопсано, може да скокне/не може, итд...Преголема заштита на децата резултира во нивна неможност да расудуваат самостојно и да се грижат за себе сами. Затоа не си ја јадосувај душата, ова искуство ти се случило за да научиш од него. Олабај малку и остај го детето да ги искуси радостите на растењето - некогаш ќе падне и ќе го боли ама верувај дека така одма ќе научи друг пат да не ти се фрла од раце - вака он очеукав дека ти ќе го фатиш и затоа не внимавал. Ортопедот Видоевски ми го има кажано ова - остави го детето да се преврти, да стане, да падне на газ, не му ја држи главата, стај му ја играчката подалеку за да ја дофати - треба да учи, да вежба моторика. А ако треба да падне ќе падне а ти едино што ќе може да направиш е да видиш дека паднало, да спречиш не можеш.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31
Jas sosema se slozuvam so komentarot na clenkata koja ja citirav, i nie sme pominale niz toa kako i mnogu drugi, prosledi vo komentarite malku pogore, za luzna ne se sekiram dali ke ima ili ne, tuka osven kantarion nisto drugo ne pomaga a i toa e minimalno, se drugo e dzabe. Pogolem pridones tuka e soncanjeto.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.12.2014 13:38:40   
Cvekelencule
Кај мене првото дете има лузна на чело падна на вуверот од компјуерот ,јас не бев дома бевме со мм да порачуваме торта за нејзинот прв роденден,ја вардеше свекрва ми и золва ми и му паднала ,леле никогаш нема да ја заборавам таа слика цела беше во крв па бевме во болница пошто беше многу мала за да ја шијат да не се трауматизирала и ја залепија раната и цела среќа што беше во должина и си помина со лепење .Е сега порасната има 8 год и се познава ама не е стршно и ме прашува одошто има лузна ..

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 196
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 7 [8]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?