|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.5.2012 15:49:13   
Pepelaska *
Го видов Филип на слиакта , душичка мала, ама палавковци се.МЕне ми се чини во последно време дека само кога спие можам да дишам на раат, многу трча и многу паѓа и се тепа што душава ми е копец цело време особено ако не ми е на видик.Кога бевме за 1 мај , се залета да земе шише а јас одма до него бев се акна во масата , се удри го поткаса јазикот крвови беше, после тоа мм го седнал на клупа без потпирач демек, се завртел малку да земе нешто и одма детево ја акнало главата од маса пак.Модринки имаше и на брада и на око.Пред некој ден играле топка со баба му се сопнал на топката се манал на ќошот од фотеља на носот пак се крвоса( среќа мека е фотељата) .Се пикува под маса и заборава станува и се мава по глава.Значи не можам веќе многу ми е страв да не удри многу страшно, ич не пази.А можам ли да го врзам?само по него одам залепена и пак се тепа

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:23:34 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Повреди во домот и надвор од него
5.6.2012 14:38:21   
vezilka RR
Во неделата бевме на гости и Никола падна по скали..додуше две скали беа, ама, пак скали се. Не се удри многу, само коленото го одра, ама се исплаши дека многу души свикаме одеднаш веројатно. После до вечерта не сакаше многу, многу да оди, бараше во раце да го дигнам. Ноќта, само што заспа, кога се расплака, пиштеше како никогаш до тогаш, после еден саат едвај го смиривме. Бев во недоумица дали нешто го боли, или пак е исплашен. Вчера сабајлето, исто ич не сакаше да оди сам, пак во раце се додека не отидов јас на работа. После мајка ми вика изгледа заборави и си почнал да трча како ништо да не било. А јас бев готова да го носам на лекар..До вечерта скроз заборави и пак иста песна, лумпуваше до бесвест дури научи и на маса да се качува..

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:23:58 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Повреди во домот и надвор од него
11.6.2012 16:05:38   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Во неделата бевме на гости и Никола падна по скали..додуше две скали беа, ама, пак скали се. Не се удри многу, само коленото го одра, ама се исплаши дека многу души свикаме одеднаш веројатно. После до вечерта не сакаше многу, многу да оди, бараше во раце да го дигнам. Ноќта, само што заспа, кога се расплака, пиштеше како никогаш до тогаш, после еден саат едвај го смиривме. Бев во недоумица дали нешто го боли, или пак е исплашен. Вчера сабајлето, исто ич не сакаше да оди сам, пак во раце се додека не отидов јас на работа. После мајка ми вика изгледа заборави и си почнал да трча како ништо да не било. А јас бев готова да го носам на лекар..До вечерта скроз заборави и пак иста песна, лумпуваше до бесвест дури научи и на маса да се качува..


Е едно шубе што ме фати..ете една недела пројде од тогаш и на моментими се чини дека детево не ми гази толку стабилно како пред да падне. Не знам што е причината, си мислам да го болеше цело време ќе беше таков user posted image . Закажав на ортопед во четврток!

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:24:29 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Повреди во домот и надвор од него
6.7.2012 15:25:03   
vezilka RR
Никола вчера си го фати прстето од врата од кола. Излеговме од кола и тој се тргна на страна, и зет ми ја бутна вратата да ја затвори..и Никола во дел од секундата ја подаде раката накај кола, демек тој да затворел, и оп му се фати рачето. Леле кога удри пиштење, јас се оладив!!!! Видов дека само едното прсте му е црвено, и не даваша со ништо да го допрам, ни мраз ни маргарин, ни маст..ништо. После пола саат плачење се смири и ми го покажа прстето и немаше нешто многу, само врвчето малку модричко, не отече. Сме имале среќа што само врвчето од прстето успеал да го пикне, иначе ќе останевме без прсти. Мислам дека секој ден ме стресува со по некоја дешавка. Колената нин стоп ни се издраскани, тамам ќе му заздрави малку пак ќе тресне и пак испогребан. Аман!!

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:24:51 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Повреди во домот и надвор од него
6.7.2012 15:35:07   
AnnaMolly RR
Леле, душа! Од што си ја замислив сценава се наежив, сигурно премногу го болело... Среќа што не е сериозно.

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:25:11 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Повреди во домот и надвор од него
6.7.2012 15:35:35   
Mihaela 2010
Zavcera Mihaela se liznala od tocaceto i pravo na usteto tresnala>zenava sto ja cuva vika se izvadila od pamet,dijazepami i trebale da se smiri.Idam doma so da vidam,usteto celo poteceno,nababreno,ko Andzelina Joli :),srekja se e vo red so zapcinjata.Posle toa zaspala koga se razbudila i vikala:teto ne me boli vise..off

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:25:31 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Повреди во домот и надвор од него
6.7.2012 20:37:27   
Maca25
Леле душички и Никола и Михаела!! Ајде побрзо да им помине се.
Лани летото ја зимам Нина од градинка и ја гледам устата модра, расцепена, модра дури до носот....леле срцето ми застана. И се извадила топлинката, паднала и се одрала на теписонот во градинка....и не ми се јавија да ми кажат...ми идеше да ги задавам!

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:25:50 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Повреди во домот и надвор од него
9.7.2012 9:29:55   
AnnaMolly RR
Леле, Мацо, исто и мене така ми направија! Кога беше помал Филип, уште немаше ни проодено, го земам од градинка, окото и челото модри до бесвест! И ја прашувам воспитувачката, ми вика „А, не паднал тука, сигурно од дома му е!“ И јас и објаснувам дека не паднал дома, викам кажете ми да знам како се удрил, деца се, нормално е да паѓаат. Само да си знам што како се случило. А таа инсистираше дека не се удрил во градинка.
Утре дента кога го носев другата воспитувачка беше од сабајле. И ја прашав неа, ми вика „Па падна во креветчето се удри од решетките“. Ми идеше таа што ме излажа да земам да ја треснам од земја!

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 9.7.2012 9:30:26 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Повреди во домот и надвор од него
19.9.2012 19:22:42   
blond
Денес син ми се фатил за трендафил и си го избоцкал рачето. Многу плачел. Не знам кога се ова случило, бидејќи свекрва ми не ме информираше, ИАКО СТО ПАТИ И Е КАЖАНО АКО МУ СЕ СЛУЧИ НЕШТО ДА МИ СЕ ЈАВИ user posted image user posted image user posted image . И јас како инспектор ги барам, мобилниот дома си го оставила, па кај золва ми вртев, за да од неа дознаам што всушност се случило!
Значи од оскудните информации што ги имам, малот многу плачел, еве и сега кога го фаќале за рачето плачел. Како што гледала золва ми, немал трн внатре. Дали да го носам на лекар?!? Јас сум сеуште на работа, дури во 10 ќе се приберам накај дома user posted image
Совет?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Повреди во домот и надвор од него
19.9.2012 21:22:05   
niki
sovet: olabavi malku
koga ke si pojdes doma ke vidis, trendafilot ima golemo trnje tesko deka se skrsil i da ostanal vo raceto, sigurno se bocnal ili grebnal samo
i nemoj da gi karas za nejavuvanje, sto ako ti se javat od rabota ne mozes nisto da smenis, a ova e tek sitnica

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.9.2012 11:42:45   
Yummy Mammy
Ooo, sme imale i vakva tema, a... e pa aj i jas da spodelam nesto.

Pred tri dena mojava M (11 mes) se kacuvase na drveno stolce, i mnogu loso se lizna, padna direktno so vilicata na ivicata na stolceto. Vednas pocna krv da sprica, ama ne da tece tuku bukvalno da prska kako od crevo. Jas mislev si odgriza del od dolnata usta. Koga uspeav malku od malku da i ja potsopram krvta vidov deka ustata i e mnogu potecena, no deka e cela. Odvaj nekako se smiri, no krvta ne prestanuvase, ja legnav da vidam vnatre vo usteto sto se slucuva, i koga sto da vidam - od taa strana na udarot, od 1-4 na mestoto kade sto bi trebalo da probijat zapcinjata celo nepce rasseceno, kako linija od zasirena krv. Sreka sto gi ima samo dolnite dva zaba, inace da imase poveke vo ustata, sigurno ke gi skrsese. Ajde nekako se smirivme, si go zema povtorno jabolceto i prodolzi da si go lize i smuka us placenje, izgleda toa ja ladese i dobro i dojde, ama izgleda i od toa sopre krvarenjeto. Vcera pak i gi proveruvam zabite, cela gorna vilica i e modra od udarot, od sto gi nabila zabite nagore, kaj 3 i 4 zab mestoto se zatvorilo, samo uste se poznava golema rana, a kaj 1 i 2 ima dupka i se gledaat zabite vnatre. Izgleda tie dva pobrzo ke se spustat sega koga veke imaat otvor, barem toa nema da ja boli (zasto mnogu maka vidovme so prvive dva dolni zaba). Morame mnogu da se pazime denovive zasto i pri najmal udar ili dopir nea ja boli mestoto. Za sreka vednas prodolzi da si jade i pie normalno.

Strasno bese, moram da priznaam, mislam deka za prv pat taka sum se isplasila so nea.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.9.2012 11:50:18   
blond
Кога си отидов дома, всушност излезе работата дека детето фатило кактус! Золва ми внимателно му ги извадила боцките што ги видела. Јас кога го видов, имаше само црвени точки по дланката (најверојатно таму имал трнчиња). И кога го прашав дај да видам што имаш на рачето, се насмевна и кажа ач (демек дека веќе нема ништо). Немаше никакви проблеми, нормално си функционираше со рачето.
Ники, дами се јавела кога се случило сето тоа, веднаш ќе сум и дала инструкции што да прави, а не да чека 3 саати детето да плаче и да си дојде золва ми да го среди.
Како и да е, среќна сум што (најверојатно) нема ништо во рачето. А свекрва ми доби карање user posted image , во кое ми рече дека многу испаничила и затоа не ми се јавила. Се надевам ова ќе е последен пат (зошто не и е прв).

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.9.2012 12:22:00   
Yummy Mammy
Blond, ke ti gi kazam moite dve osnovni devizi:

1. Sekoja majka smeta deka nikoj drug ne moze da go gleda nejzinoto dete podobro od nea! - I toa vo princip e taka, ti najdobro ke si go cuvas deteto zatoa sto spored tebe samo ti znaes sto e najdobro za nego, no vo momentot koga ke odlucis da se vratis na rabota, mora da olabavis malku i da mu veruvas na toj sto go cuva deka ke go dade najdobroto od sebe. Toa nikogas nema da bide ni priblizno do tvoeto, no ke bide dovolno dobro za deteto najgolem del od vremeto da bide zdravo i srekno.

2. Deteto sekogas ke se povredi so toj sto najmnogu go cuva i pazi! - I ova vo praksa se dokazalo deka e vistina zatoa sto toj sto pominuva najgolem del od vremeto so deteto prirodno se izmoruva, kolku i da se trudi, site sme luge i na site ni treba edna minuta odmor pred da prodolzime pak da se spravuvame so ninite palavstini. Na toj sto najmnogu mu se trese na deteto, bas nego ke mu padne, i bas nego ke mu se nabocka na kaktus, bas zaradi toa, zatoa sto mu se trese, se izmoruva i psihicki i fizicki.

Zatoa, opusti se, razmisli sto e itna situacija i dogovorete se vo koi slucai treba da te baraat na rabota, a vo koi mozat i sami da se spravat. Backanje na kaktus, kolku i da zvuci strasno, ne e bas nekoja itna situacija so koja ne mozat da se spravat.

Procitaj go mojot post pogore, ako mu se sluci nesto takvo (ne daj, ne daj  Boze) e togas treba da te baraat na rabota.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.9.2012 13:13:02   
Barbicki2
kerka mi vcera po skali padnala nadole dilekno na mucka i krv i tecese od ustata vnatre,se uplasiv mn,zosto samo slusnav tras bum po skali rekov se iskrsi,arno na glava so ne padna.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Повреди во домот и надвор од него
21.9.2012 16:57:28   
Beatris
Ќерка ми денес паднала од столчето за хранење директ на плочки на глава. А високо е. Се извадив сега од памет кога ми кажа мајка ми. Вика плачела а сега си игра и пее најнормално се. Имала само џумка на главата. Можно ли е да има некоја внатрешна повреда а да нема никакви знаци надворешно???

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Повреди во домот и надвор од него
22.9.2012 3:47:51   
Nadezna
Ако не ти поврака и не е замелусена узивај, ако е, трк на доктор

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Повреди во домот и надвор од него
22.9.2012 11:16:16   
Calypso
Беатрис, ќе ја следиш барем 48 часа после падот, да не има промени во однесувањето. Ако не повраќала и не заспала одма, не би требало да има проблем. Ама во принцип, сите деца барем еднаш вака паѓаат и поминуваат без последици. И син ми пред една недела се плесна на глава... од седмоседот кај што скокаше, бап на тепихчето што го покрива ламинатот. Уф, животот ми се скрати кога го видов, а бев до него, само не доволно близу за да го фатам. И уште го мислам, го пипам на главчето кај што се удри, нема веќе џумка, ама тогаш си знам како ми беше... две ноќи по ред не го оставив раат да спие, и само му ги проверував зениците... како ме мава психа, чудо едно.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Повреди во домот и надвор од него
24.9.2012 13:09:23   
Beatris
Ништо не и е, освен модрицата на главата, весела е, јаде, спие, си игра се нормално. Дури и попослушна е (и се преместила некоја жичка user posted image ) Шала на страна, се извадив од памет дека е од голема висина и на плочки, ама мајка ми ми кажа дека паднала од страната каде што има ѕид, и веројатно се излизгала малку и по ѕидот и падот се ублажил, ако било од другата страна кој знае што ќе било.

Ама пак сеа ко ќе ми текне само се мислам да не има некоја скриена внатрешна повреда, па се тешам дека сепак не може да нема никакви сиптоми ако е така...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Повреди во домот и надвор од него
24.9.2012 22:33:02   
Natuska85
Нас најстравотно паѓање ни беше пред месец дена по скали и тоа стрмни скали до нема каде.Бевме отидени кај роднини на гости во Прилеп,го заспав К преку ден и го оставив горе на вториот спрат во соба со затворена врата, за ако стане да не дојде на кај скаливе.А во меѓувреме јас да го ѕиркам џат-пат.Кога девојчето,5 годишно да појде горе да види дали уште спие К,без наше знаење и му ја оставила вратата отворена.Син ми си станал и тргнал на кај скаливе,среќа се свртел со газот и така сакал да се симне,кога слушнав само дека се излизга надолу и почна да плаче од што се уплаши.Го исчепкав сегде по телото не реагираше,само беше многу уплашен.Цела вечер неможев да спијам од помислата што можеше да се случи ако тргнал да оди се симнува одејќи нанапред по скалитеuser posted image .Само Господ да ги чува....

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Повреди во домот и надвор од него
26.9.2012 3:51:17   
Nadezna
Zavcera trcase so Lavceto vo race i koa se lizna, bese samo vo corapi,na laminatot , si ja iskina dolnata usna so zabite na dve mesta...krv so da t kazam...sirotko....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Повреди во домот и надвор од него
28.10.2012 21:54:02   
SkCura77
Ох, се испотресов за сите ваши искуства... Алал да ви е како останувате присебни. Јас сум голем паничар и со слаби нерви за било какви физички повреди, дури и за мене, а не пак за бебево мое... Мене ми има паднато два-три пати од кревет, изѕвездена бев од страв...

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 9:17:09   
TeaM
Mamicki, mojata kerkicka (17 meseci) pred nekolku nedeli se prekaci od nejzinoto krevetce, i padna na parket na glava. Vo race i beshe nejzinoto omileno kjebence, i najverojatno kjebeto go amortiziralo udarot (pretpostvuvam bidejki brzo ja smirivme). Kako i da e, strasno se preplasiv.
Sega krevetceto i go doblizivme do nasata spalna, a od drugata strana staviv dole kjebe i 2-3 mali pernicinja.
Ama nekako strav me fakja, ja vidov pred nekoj den, cela noga ja prefrla gore na krevetceto i mnogu mi e strav pak da ne padne.
Mamicki, ste imale li vakav situacija i shto ste napravile za da sprecite udar i pad od vakov tip?

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 9:57:03   
rina13
mojava mi pagase od krevet na glava nekolku pati od 9 meseci,i so jambolii postilav dole I pak istata prikazna, pa kupivme visoko krevetce drveno I go smenivme dusekot zemavme od 5cm.Od togas nema padnato nemoze da se prekaci preku nego, mislam deka dodeka da go izraste ke pomine dosta vreme.A od druga strana mozes I da mu ja izvadis ednata strana na krevetceto da stavis jambolii I nema kade da padne osven da se simne ili strkala(podobro toa nego da padne.)

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 12:30:35   
Felly RR
Нас креветчето ни е од две страни до ѕид, трета до нашиот кревет, само четвртата е слободна. Сега М е голема и си се качува/ се симнува преку нашиот кревет. А кога беше помала, дури не заспие, ја вардев, да не дојде на крај, па да се преврти, и не беше многу време в креветче. Да игра внатре, не дека не ја оставав, туку не сакаше. И кога ќе се разбудеше, одма ја земав.
Ама затоа има паѓано, со нас кога спиела на спална. Некогаш ќе се разбудам, и таа спие, со ножињата долу, пуштени на под, а со главата и рачињата потпрена на кревет, како да стои. А некогаш, од многу претање/превртување, и на земја има паднато. Ама ништо страшно, велат дека коските кај децата се поеластични и затоа немаат гајле.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 19:08:28   
Annet
ve molam za pomos,kerka mi se izgore na sporet na drva,ima pluskavec golem od vnatreskata strana na dlankata kaj gluzdot,sto da stavam???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?