|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 19:26:59   
Ikana
Zejtin i sol, masiraj malku i zavitkaj i go raceto so cista gazichka.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.10.2012 21:07:09   
bocence
kupi Jekoderm mast taa pomaga

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.12.2012 10:20:46   
AnnaMolly RR
Вчера завршивме на Ургентен откако го доживеав најголемиот шок досега, ама еве сега сфаќам дека малку и јас претерав со паниките.
Детево падна од фотеља, со главата удри во маса и луѓе дрвена маса ја скрши!!! Буквално се расцепи масата. Плачеше едно 5 минутки, се смири, си играше, пееше и доаѓа ми вика ме боли главата. Го фаќам за глава, џумка голема колку орев! Дека има подолга коса не го приметив порано. По две минути дупло му отече, како рог му беше. Јас се испаничив и го натерав мм да одиме до болница да го прегледаат за секој случај. Седевме таму едно саат време и излезе дека нема ништо. Толку од што се исплашив ни ми текна да го намачкам со нешто, со маргарин, со мраз... Ништо! Миле Паника бев вчера. Одма на најлошо ми отиде паметот, дури не личев на себе. Среќа што се излезе во ред. Сабајле ништо немаше на главата, само на допир уште ми реагира дека го боли.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.12.2012 10:23:37   
kikicka
Леле АнаМоли па кој не би испаничил така, и јас би испаничила ! Среќа не му е ништо .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Повреди во домот и надвор од него
17.4.2013 2:37:08   
mosa
lele luge mojon palavko vcera padna i se udri od masa,ja dupna glavata bas do okoto.Znaci sedese na garniturata,ama bese svrten so grbot nakaj masata.Taman sakav da mu recam da sedne ubavo(jas inaku sreduvav nekoj dokumenti)odednas slusam silen tresok od masata.I odednas spiska silno.bese legnatr na zemja.I koga go krewnav imav sto da vidam ,glavceto krv.Lele lugeeee strasno bese se.Odma Tino vo raka,vikam po svekor mi na cel glas i odma vo bolnica.Tamu mu ja iscistija ranata,i mu stavija gazicka i flasterce. dodeka da stigneme do bolnica mestoto mu potece.Ni rekoa malku za sienje bilo da sum go odnela vo Gratska da mu stavele 1 konce za da ne mu ostane beleg.Pa jas ne go odnesov iskreno ne sakam da go sijat,nesakav dopolnitelno da go isplasam,bidejki ke go sieja na zivo,samo zaradi toa da ne mu ostane beleg.Ja prasav doktorkata dali moze nesto opasno taa mi rece ne samo za da nema beleg inaku vaka ke zarasne ranickata i ke bide ok.A deneska go nosev i kaj maticnata.i taa mi rece deka ne e strasno,pa ne e strasno ako ima i belegce.Sega gledam deka pocna i otokot da mu se namaluvai da mu modree.E sega nesto drugo me plasi.pa cekam i vas sovet.Vednas posle otkako se udri ne povrakase(neli za potres na mozoceto),ama povrati vecerta,nokata nekade posle 8-9 saati otkako se udri.D=r odmam mi dade upat za snimanje na glavceto,mi rece verojatno povrakanjeto e povrzano so udarot,ama ne e strasno,ama jas za sekoj slucaj go nosam vo gratska bolnica da se proverime.Samo mi rece da go pazam da vidam dali e pospan ili pak ako povraka odma da go nosam.I da mu davam vitamin b6.Da ne trcka i ripa mnogu.deneska go pazev cel den,voopsto ne bese pospan,znaci kako i sekoj den,si igrase ubavo,a i ne povrakase veke.Vakcinite gi imame primeno site.A dr mi veli da ne se plasam ,deka decinjata se poelasticni od vozrasnite,postrasno e ako e kaj vozrasen.inaku jas duri sega pocnav da se smiruvam inaku bev isplasena poveke i od nego.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Повреди во домот и надвор од него
17.4.2013 8:02:07   
Pepelaska *
Леле душиче, можам да замислам како ти е , подобро однеси го нека го снимат отколку да се мислиш цело време.
Ние кога прв пат паднавме слично вака, ни дадоа витамин ц , малку мирување и да не го изложувам на сонце ми рекоа 2 3 дена.
Ајде ќе помине, да децата повеќе трпат, палавковци мали

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.4.2013 20:45:39   
Maca25
леле душиче! ајде побрзо да му помне! user posted image
следи го неколку дена, па однеси го на снимање. може повраќал од стрес, може не е потрес на мозок, ама па да си бидеш на сигурно.
јас имам 2 потреси на мозок како дете, иако бев ок и се осеќав супер моите пак ме носеа на снимање на главата. и тоа е малце комплицирано за деца, посебно ако се со црви во газот, а треба да седат таму мирни со едни како витлери на глава user posted image ама па бар ти ќе бидеш мирна дека се е ок.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Повреди во домот и надвор од него
19.4.2013 1:57:25   
mosa
Pepelaska i Maca vi blagodaram i na dvete za podrskata i odgovoritauser posted image user posted image user posted image .
Pepelaska ,da imas pravo i mene maticnata mi rece vitamin C i 2-3 dena da miruva pomalku na sonce.Ama sto veli Maca,ko da ima crvcinaja vo gazot,a plus i soncevo go laze sega i se e nadvor.Ne vidov nekoj promeni vo negovoto odnesuvanje,znaci vesel si e kako porano,sto malku me smiruva,no sepak nesto me kopka sepak se raboti za glavce i mi e mnogu starv,pa sto se veli siguurno,si e sigurno.A eve i Maca veli,moze imal potres na mozoxceto ,a on ce cuvstvuval ok. A plus e bas do okceto.Deneska bas go izvadivme i hanzaplastot ,i ranickata bese zatvorena,znaci veke e ranicka i ne tece krv.Sepak staviv pak hazaplast zatoa sto mi e strav da ne slucajno nesto se inficira,cepkajki so racinjata moze da mi se otvori dopolnitelna glavobolka.A i toa sto velite,moze povrakanjeto mu bilo od stres ili strav.
Inaku i jas poleka,poleka pocnav da se smiruvam.Uste ova so snimanevo da go zavrsam i da bidam sigurna deka detevo mi e vo red.Inako ocite se mii se kaj nego,cela sum na strek da ne se udri nekade.
Vi bl;agodaram mnogu na podrskata,razgovorot i sovetite. pozdrav

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.8.2013 15:07:52   
vezilka RR
Прееска Никола ми го скрати животот. Му падна телевизорот, го повлече накај него директ врз него почна да паѓа. Се стрчав и го повлеков, па само нозете му ги фати, а и јас се пикнав под него за да не тресне директ на под, којзнае да не прсне. Леле мислев ќе умрам од страв. А значи стално го чепка, од како прооде, и ете денес го бутна. Да не бев до него, ќего поклопоше.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Повреди во домот и надвор од него
2.9.2013 20:28:42   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Majki, ve molam za sovet. Maliot moj ima 2, 5 godini. Padna loso pred dve nedeli, tocno na zabite. Modri mu bea nepcata na gornata vilica, no skoro se povlece modroto. No, sega kecot gore pocnuva da mu stanuva potemen od drugiot zab. Se plasam da go odnesam na zabar, mi e strav da ne mi rece da go vadime. Inaku ne mu se klati, toa proveriv.

Imal li nekoj vakvo iskustvo, dali sepak na kraj zavrsilo so vadenje?_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Повреди во домот и надвор од него
3.9.2013 13:46:53   
miana
Bucka jas ke ti kazam deka kaj mene ima edno komsice isto so temen preden zab. Ja prasuvam majkai dali i e rasipan, a taa mi kaza deka nervot bil umrtven od udar ( i taa padnala loso ) i sega zatoa i e temen,a ne e rasipan.Ja nosela na stomatolog i ova i go kazale Ne se sekiraj,mozes i da go odneses na stomatolog ,se nadevam deka istovo ke ti go kazat. Inaku komsiceto pred mesec dena polnese tri godini,takada i vozrasta e recisi kolku tvoeto detence.Bolka nema da cuvstvuva i dodeka si trae zabceto,neka si trae,koga ke mu dojde vreme ke si padne. Pozdrav

< Поракaта ја уредил miana -- 3.9.2013 13:47:41 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Повреди во домот и надвор од него
31.10.2013 12:47:33   
srcuska4
Zdravo mamicki maliot mi e 17 meseci i deneska se napi malku vinska kiselina ama problemot sto veke nemu mu bese crveno grloto i kaslase e sega otkako se napi poveke kaslat mu dadov mleko so med se posmiri kaslicata pisete nekoj sovet sto kako ve molam poz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Повреди во домот и надвор од него
2.12.2013 18:56:18   
Mihaela 2010
Pred pola saat ama padna se izvadiv od pamet. i ja pustiv pesnata vo svetot na bajkite i pocna da igra ko ballet arno ama sakase da go soblece trenerceto i fateni racete lizganje na parhet i direkno udiranje na bradiceto so celo telo.user posted image se ubi od placenje i odma ogromna djumka srekja nema skrseno zapce ili nedaj boze griznat jazik. srekja pocna Dora pa se smiri malku

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот srcuska4)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.12.2013 13:49:05   
Mimi33
Имам и јас да споделам нешто со вас рингерајки......моето дете има 2 години а јас сум веке бремена за второ....и сега бидејќи се пазам поќе и не знам како ама детето ми падна од креветчетоuser posted image значи јас бев толку успана што тоа плачело а јас не го слушнав...толку бев испаничена па што дури вечерта отидов на болница и за среќа немаше ништо...но стравот е поголем од се кога се работи за дететоuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.12.2013 17:46:53   
Defne90 RR
I nie pagavme imame padnato mnogu loso koga pogolemiot sin imase samo edna ipol godinka.Go imav staveno na stolceto za hranenje i samo sto se zavrtev da mu ja podadam igrackata koga gledam sose stol dolu na plocki vo kujnata stolot se skrsi a bidejki so glavata udri direktno vo plocki od ednata strana imase golem otok i sinilo.Vednas go namackav so margarin ama kolku mnogu placese uzas.Udaro bil tolku mnogu silen sto go slusnala i baba mi na prvot sprat pa vednas se kaci ispanicena sto za malku ke se onesvestese koga go vidov.Mene panika golema me fati,mislev tolku e ja pukna glavata.Za sreka pomina bez posledici osven sto dve nedeli imase golema dzumka na celoto.Ottogas go nemam staveno na stol za hranenje a sega i maloto ne go stavam.Ke mu postelam na zamja igrackite okolu nego.Sto si e sigurno sigurno e.Inaku za paganje pagaat decata mene maloto mi ima padnato tripati od krevet.A pogolemiot ednas padna od krevetceto.No najbitno vo tie situacii e da ne panicime i da gi prezememe site potrebni merki za kolku tolku da im ja namalime bolkata i otokot.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Повреди во домот и надвор од него
2.1.2014 20:14:35   
Mimi33
Рингерајки здраво.....јас ќе ви споделам искуство од другарка ми,по тој настан сите бевме преплашени....значи детето тогаш проодуваше и знаете како е сака да фати, да стани да се качва на секаде...ние сите собрани и зазборани а тоа си се возеше со дубачето и наеднаш падна по скалите со дубакот.....ние не знаевме што да правиме и одма на лекар но за среќа ништо не му беше...Со децата треба на цело тело да имаш очи.....user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Повреди во домот и надвор од него
16.2.2014 8:42:18   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Ех жени извинете аκо ви ја ρасипам вечеρта ама моρам неκаде да си се пожалам зашто вечеρва ми се сκρати животот за 5-6 год, Михил κо што си го дал господ темпеρамент невиден само тρча само сκоκа низ дома и пρеѓе збеснуваше таκа и удρи со главата во гаρнитуρата и му се ρасцепи челото, дупκа му се напρави и ајде на бρза помош па ни дадоа упат за на хиρуρгија и таму го шиеја и таκа, се изнаплачи, ама се надевам за памет ќе му биди да биде помиρенИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Леле Сноу... како е?ајде само нека помине ,тоа е деца ,ни го скратуваат животот,ама затоа највеќе се сакаат(така ми велат постариве).Господ да ги чува,тоа е најважно.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Snowhite RR викаш ќе му дојде памет?Темперамет е темперамент user posted image имењаков негов на отворено креветче сака да се превртува user posted image само викам секунда неможам да го остават сега а за некој месец?
Битно помина user posted image за немиркото user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

lele snowhite sega citam za Mihail leleee se stresov,sirotiot toj.Mozam da si zamislam kolku samo placel.Ajde jas velam samo da pominuva a tie deca kako deca i ke pagaat i ke stanuvaat ama najbitno e da pominuva so pomalku i bez posledici.Lele bas me rastaziuser posted image ,ama kako velat posle igracka placka.Ajde belkim sega poveke ke vnimava.No i jas velam sekoj pat nie ke gi vardime i se no ponekogas ne se dovarduva ednostavno,samo Gospod da gi cuva i pazi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Добар е, откако си дојдовме арен беше, му зборувавме за другпат така да не прави, па викаше Добро де добро, ми кажа, знамuser posted image Ај да видимеuser posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.2.2014 8:49:49 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Повреди во домот и надвор од него
16.2.2014 8:52:36   
Палешка РР
Таков е роден, немирко еден. Се сеќавам дека и како бебе некоја беља направи, па се повреди.
Ајде со помин нека е, што велат турците user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 16.2.2014 8:53:08 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Повреди во домот и надвор од него
16.2.2014 9:06:44   
Felly RR
Деца се, колку и да ги вардиш, не можеш да ги довардиш. Само со лесно нека поминува.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Повреди во домот и надвор од него
16.2.2014 9:36:32   
vezilka RR
Денес може ќе внимава, ама од утре пак ќе забораи. Туку колку што може со полесно да си врви. Ајде гушки за М од нас.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Повреди во домот и надвор од него
19.2.2014 22:27:47   
mommy_angels RR
Маша моја ми скрати живот денес.Како што трчаше по соба ,падна и со главата удри на ќошот од масичката user posted image Во целата несреќа,среќа беше што се удри на лизгање,па не направи дупка на челото.Се подува само една огромна џумка,ама се намали веднаш од путерот.Душичка ,многу плачеше и ја болеше,ама така оди тоа со децата што не го користат воопшто газето за седење.Ух,арно си викам јас косата ми побели од други проблеми,ама од грижа за детево целата ќе ми падне user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Повреди во домот и надвор од него
20.2.2014 12:56:51   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Денес може ќе внимава, ама од утре пак ќе забораи. Туку колку што може со полесно да си врви. Ајде гушки за М од нас.


И да ти кажам заборави, по два дена пак се акна и аркадата ја скина и пак крв течеше, уште еднаш ме извади од памет, богами мами ќе ни попадне изгледа дури пораснат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Повреди во домот и надвор од него
21.2.2014 0:22:40   
Defne90 RR
И мене ми се чини дека кога и да паднат или да се повредат моите ѕверчиња не да ми побелува косата туку и животот ми се скратува.Ете прееска тоа помалото како си играше по дома туку се одметна и падна право во маса.Па кога фати да плаче,кутрото стцето ми се стегна од страв и жал додека го слушав.И после што да видам,тој сиротиот паднал на увото и после пола час му помодре иако му ставив маргарин веднаш.А и на главчето имаше мала џумка.Се надевам дека нема да го боли ноќеска кога ќе се заврти да спие на повреденото уво.Туку фака богу што не се случи поголема несреќа можеше и увото да си го прекине како лошо падна.Туку само Господ нека ги варди бидејќи тоа не се довардува.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Повреди во домот и надвор од него
28.2.2014 23:48:53   
deluxe


До сега само ја читав оваа тема,не учествував,но се случи и тоа,пред два дена и сеуште не можам да се совземамuser posted image
Пред два дена,вечерта околу 11часот го спремив user posted image за спиење,а тој тоа време е полн енергија,и само лумпува.На шпоретот имав ставено млеко да се свари за утрото,и ај си викам уште млеково да го сварам и си легнуваме.Уште ние двајца не бевме заспани ,другите сите спиеја.Сега најново му е влечи столови по него и се качува на повисоки места.Така и вечерта си зеде столче и се качи на работна маса да тропа со лажици и вилушки.Отидов го симнав,го кренав во раце и со другата рака ја тргнав столицата да не се качува пак.Во тој момент тој се пресигна преку мене и го турна тенџерето со млеко што се вареше .Во турањето млазот го зафати на долната страна од стапалцето и кога веќе се истури на земја и мене ме изгоре на двете нозе.Во паника(и од тоа што мене ме болеше и од што пиштешеuser posted image )само ноџето под млаз ладна вода му го ставив,и кога тргнав чорапчето имаше изгореница колку метална паричка.Многу плачеше и го однесовме на итна помош,од таму на одделение не испратија,му ја исчистија изгореницата и му ја преврзаа.Сега сме двајцата изгореници.Тој не може да стапнува на ноџето го боли бидејќи е одоздола опекотината.Му ја извадив веќе преврската и сега му ставам домашна маст(од некој корен,)многу е ефикасна,мене веќе ми се смири болката,кај него не знам како е бидејќи не знае да кажи.Но сепак како да истекува некоја лигава течност од изгореницата.
И така овие два дена ми се кошмар,кој недај Боже никој да го искуси.Сега се уверив дека болката на сопственото дете е најголема,иако и јас ја имав истата на мене,не ме болеше во тој миг,чувствував болка во срцетоuser posted image
Пишете некој совет доколку имате слично искуство со изгореници.< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 28.2.2014 23:49:59 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Повреди во домот и надвор од него
1.3.2014 0:47:40   
Defne90 RR
Леле делукс многу ми е жал за несреќата што ве спопалала тебе и твојот палавко.Но што да се прави едноставно понекогаш колку и да ги вардиме не се довардуваат.Среќе што поминал со малку кутриот,ама од сега па натаму сигурна сум дека нема веќе да се вртка околу шпоретот.Инаку да ти кажам право јас лично не знам што друго би можела да го мачкаш на раната,мачкај си го редовно со маста што ти ја дал лекарот и мислам дека штом раната протурила дека ќе почне полека да здравее.Сега можам да ви посакам само побрзо опоравување и се надевам малиот немирко веќе нема ни да се приближи до жиш,така велиме ние откако се залепивме на печка и оттогаш се нема доближено до неа.Мали ѓаволчиња,само Господ да ни ги чува и варди.Се надевам дека некоја друга рингеракја ќе знае нешто повеќе за тоа со што друго можеш да ја третираш раната за да таа заздравее побрзо.Поздрав и секое добро.И се надевам искрено дека отсега па натаму никоја од нас нема повеќе да пишува на оваа тема.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 1.3.2014 0:49:02 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?