|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
2.10.2013 21:00:50   
deluxe
Ne znam tocno kolku mg sleduvaat,no davaj gi na pola,no sepak ne e nisto strasno ne postoi opasnost od predoziranje na C vit.Sepak konsultiraj si se za sekoj slucaj

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 1:22:09   
zzaa
Киви е овошје со најмногу витамин Ц

Киви е овошне полно со витамин Ц, но и повеќе видови витамини. Во споредба со лимонот, кој има 40 милиграма Ц витамин, во кивити има дури од 100 до 400 милиграми Ц витамин во 100 грама плод. Во кивито исто така застапени се и витамините А, Б1, Б2. Богат е и со многу минерали, а посебно со калиум.

Ова овошје, раѓа по 40-тина килограми плод на еден корен во континетални услови. Една од добрите особини на кивито, е што може добро да се чува, иако зее исе бере во септември, го има во целата година.

Ова повеќе годишно растение, има и друга предност, може да поднесе ниски температури и до -15 степени. И уште едно може да се истакне за ова вкусно и богато со витамини овошје, а тоа е што, векот на дрвото е 40 години. Затоа кивито почна да се сади и на места каде што не знаеле како изгледа.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 10:17:20   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Сега јас со дилема за вит Ц.user posted image Денеска земав за М, и баш и посочив на аптекарката дека за дете 3 и пол годни и таа ми даде едни за шмукање, кога дома гледам 240 мг. Нели е тоа многу за дете? Јас погоре пишав дека давам и по две, ама од 50 мг. Значи вкупно 100, или плус и витамиснки сируп да и дадам, пак до 150 мг максимум. Затоа овие ми изгледаат како многу. Планирам да и ги кршам на пола, и така да и давам. Што велите?


Felly, 15-25 mg дневна доза за деца од 1-3 години. Максимална граница, при настинки или недостиг од Вит.Ц е 400 мг/дневно. Мислам дека 100-150 мг дневно се сосем доволни за дечиња за овој период од годината.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 11:38:27   
vezilka RR
Ние не користиме баш многу суплементи. Вчера ни даде едно сирупче Wellkid® Baby & Infant. Тоа содржи витамин Ц, Д и А како дел од палета на 14 витамини и минерали. Ни рече доволно ни е. И тоа лани само една доза од едно сирупче, за годинава не знам, ќе видиме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 12:26:29   
miana
Jas na maloto dete mu davam Pikovit IQ,i acerolla po edna tabletka na den ( gi obozava acerolata )
a na golemoto dete davam dr.Leo omega 3 i acerolla.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 14:05:45   
Bethany
Јас на мојов не му давам ништо се уште, ама добро тој па не оди во градинка, па и не му е потребно до толку.
Можеби наскоро да почнам со Др.Лео омега 3, тие содржат сите витамини и минерали или тоа е само како рибино масло?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 14:23:44   
sandriana RR
Можеби наскоро да почнам со Др.Лео омега 3, тие содржат сите витамини и минерали или тоа е само како рибино масло?

Едно е мултивитамински сируп на Др.Лео (тој содржи и витамини и меинерали), а перлите на Др.Лео се само вит.А +Д3 (наместо АД капки или вигантол).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Витамини на децата
3.10.2013 19:26:04   
mommy_angels RR
ајде еден совет,нели летото ги прекинавме Вигантолот и сега е веќе време за АД ,што да и дадам и кои се најдобри....ќе си се консултирам јас и со ортопед оти ни е време за контрола,ама еве закажав и прв термин ми дадоа 27 ноември,па дотогаш некако не ми се чека за витамините

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Витамини на децата
6.10.2013 13:28:18   
AnnaMolly RR
Имам прашање ако некој има искуство да ми одговори. Досега му давав од Пливит витамин Ц на Филип, ама се мислам дали да земам Ацерола. Со оглед на тоа дека цената им е поскапа, мислам околу 280 денари е ацеролата, а витаминот Ц е 50 денари, сакам прво да слушнам дали е нешто посебно ацеролата подобра од обичниот витамин Ц.
Јас мислам дека може да е малку подобра од обичниот витамин Ц?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Витамини на децата
6.10.2013 15:14:05   
sandriana RR
Еднаш негде пишав, сепак мислам дека Ацеролата е пред се маркетинг - вит.Ц е секако вит.Ц, и дозата му се знае, и за дневна употреба, и при настинки и недостиг на истиот, така да за мене е "фенси" производ. Не сум ја користела лично, другарка дава на ќеркичката и е задоволна. Но и јас сум си задоволна од обичниот вит. Ц од 50 денари user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Витамини на децата
6.10.2013 15:34:49   
zzaa
Jas nemam davano ni acerola ni Plivit vitamin c, samo kapki vitamin c (zimoto).I sega bas se rastraziv na net najdov nesto za acerola eve gi stranite pa procitaj si
vitaminc.
user posted image
I moe mislenje e deka nema nekoja razlika(samo vo cenata), znajaki deka najbogata e farmacevskata industrija, pa mora da se ismisluvat novi nesta i da se zema pari od lugeto.
Модератор: Надворешни линкови не се дозволени

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 6.10.2013 19:07:20 >


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Витамини на децата
7.10.2013 16:53:30   
eli07
Devojki sakam da prasam sto mislite za Kinderimun?Sestra mi go kupi na malata zasto i bese mnogu cesto bolna i mi go falese dosta.Mene pak vo Kozle doktor pedijatar me sovetuvase da ne davam nisto na ovaa vozrast (15 meseci) posto sega navodno imunitetot ne im e oformen uste i deka im se ojacuval preku nastinkive i bolestite i deka toa bilo normalnouser posted image user posted image Kako be normalno e dete da mi bide bolno so meseci...od 10 meseci glava ne mozam da krenam od antibiotici. Trebalo priridno preku ishranata neli...da se ojacuva imunitetot.M jade zelencuk,ovosje se sto treba, go cuvam ,go pazam i pak nema fajde....

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Витамини на децата
7.10.2013 18:18:47   
Cooper
eli jas ti go preporacuvam immuno-b na erba vita okolu 470 denari e.za imunitet e specijalno.i se dava od 0 meseci.jas mu davam na moeto i kindervital 17 meseci e..toa e kako dodatok vo ishranata ,vitamini i ekstrakti ..

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Витамини на децата
7.10.2013 20:34:27   
Felly RR
Еli07 и Cooper, Постовите ви ги префрлив ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Витамини на децата
9.10.2013 13:01:16   
Annet
Сега и давам Бронховаксом и Мулти витамол На доктор Таис.Засега е ок.ке видиме зимава како ке мине.А потоа планирам Имунобор Кидс,ај искуство ако имате со овој сируп??

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Витамини на децата
9.10.2013 13:54:09   
mamita83
Jas pocnav da i davam na kerka mi SPIRULINA Pacifika, ja kupiv od zegin, a sega doznav deka ja ima i vo biokult recisi duplo poeftina, pola lazicka od prasokot rastvaram vo ceden sok od sokovnik nasabajle. Epten bila dobra za zajaknuvanje na imunitet a e 100% prirodna (mikroalgi). I mene Smokovska mi kaza da ne i davam nikakvi multivitaminski sirupi do 2 godini.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Витамини на децата
9.10.2013 23:04:03   
Felly RR
Аннет, за имунобор имам посочено линк погоре.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Еli07 и Cooper, Постовите ви ги префрлив ТУКА._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Витамини на децата
23.3.2014 2:54:45   
marchi
nie imame godinka i 2 nedeli i osven vitamin C nisto dr ne konsumirame.vsusnost nas pedijatarot ne sovetuvase deka sirupcinja za imuniet i vitaminski se preporacuvaat posle 2rata god.e sega sto mislite vie za toa?koga E vreme za davanje dopolnitelni vitamini?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Витамини на децата
23.3.2014 12:02:23   
Defne90 RR
Па јас почнав и на помалото да му давам сирупчиња за имунитет од навршена 1 годинка.Нам пак матичната ни рече дека слободно можеме да му даваме.И така 4 месеци без прекин си пиеше витамински сирупчиња односно во текот на зимскиот период.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Витамини на децата
26.3.2014 1:48:12   
marchi
pa obicno se preporacuvaat bas za zimskiot period.i jas smetam deka se potrebni dopolnitelno

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Витамини на децата
12.7.2014 23:34:40   
pepuska
Веќе подолго време борба водиме со се и зеленчуки овошје јаде само сув леби евентаулно некој кроасан . Денес купив пиковит IQно в озегин ме информураа како веќе немало да се произведува знае некој нешто за ова ?

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Витамини на децата
12.7.2014 23:48:35   
Defne90 RR
Првпат слушам а и мене баш ме интересира,јас и на двајцата им давав без прекин четири месеци.А којзнае зошто нема да се произведува веќе,да нема некои штетни ефекти или последици од него.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Витамини на децата
13.7.2014 8:47:43   
Felly RR
пепушка, јас вчера барав Пиковит пребио, и во аптека ми кажаа исто - дека тој веќе не се произведува, сега истиот се вика Пиковит Имуно. Немам од стариот за да го споредам составот, ама рекоаа дека е истиот. Може ќе биде исто и со IQ.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Витамини на децата
14.7.2014 11:45:58   
pepuska
И мене ми ја понудија истата замена за IQ и она што имаше на рафт беше обичен Пиковит, Пиковит Пребио, Пиковит Имуно, имуното има саmо олигофруктоза а не ДХА и ЕПА што ги има воIQ то

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Витамини на децата
14.7.2014 15:55:19   
marchi
nie pa koristime od dr.theiss multivitamol nad edna godina.super si e zadovolna sum ima i vitamin D vo sostavot.mislam sega ne mu davam tolku cesto kako vo zima no koga ima period kade poslabo jade a posebno ovosje ili zelencuk e togas mu davam

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

izbor na iminja
mamiko

Koe ime vi se dopaga poveke?

Marin (22%)

David (78%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!