|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.8.2013 10:09:23   
angelovska
ve molam nekoj da mi go pise imeto na ovoj sirup...a isto taka pred nekoe vreme jas vidov na ovoj forum mislam bese nekoj amerikanski sirup koj go ima samo vo hrvatska no sega ne mozam da go najdam imeto...ako nekoj se seti ili go koristel da mi pise ve molam...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
19.8.2013 10:40:02   
Mihaela 2010
Inaku prasuvav za Vidalinot i nikade go nema,navodno bil star sirup no dosta efikasen,no bidejki iskoceni se novi i novi toj vekje go nema,taka da od vcera pak pocnav da i davam od nasiot imunilot na ESI,najefikasen mi se vide,i cela zima bez nikakvi problemi si idevme vo gradinka..
a i si ja zapisav receptava sto iskoci denes za RR za vitaminskata bombauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
19.8.2013 15:53:03   
masa
Минатата зима давав аквамарин сируп,како масло е и во тој период,а и после тоа бевме супер,освен повремено течење на носе немаше други проблеми.Сега ми е во план од наредна недела да почнам да давам пиковит IQ едно или две шишенца зависи какво ќе биде времето и што ќе покажат алерготестовите кои планираме да ги правиме за еден месец,па после тоа пак ќе давам аквамарин има во него и омега3 така да други додатоци на Д витамин не се даваат додека го пие.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
19.8.2013 16:22:14   
deluxe
Masa od koja vozrast pocna da go davas akvamarinot? nie imame 12 meseci,ke mozeme i nie? i koja mu e cenata ako moze da mi kazes

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
25.8.2013 12:58:05   
masa
Ние имавме 2,5 години кога го пиеше,најдобро прашај во аптека и советувај се со педијатар дали може да го пиете на 12 месеци.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.8.2013 1:21:36   
zzaa
Zosto uste od sega pocnuvate so sirupi za imunitet?koga nema potreba od toa,i toa vo sred leto,neli e rano?
Pocekajte berim do oktomvri,sega gi ima site ovosja i zelencuci vo izobilstvo,neka si gi vnesuvat vitaminite po priroden pat i taka celo zimo ke ima davate sirup.
Potrudete se malku okolu ishranata,i ostavete gi sami da si steknat imunitet.
Jas na E do sega i imam davano samo 1 nedela pikuvit i go prekinava nesakase da go pije i toa zimoska i kapki vitamin c.
Sekoj den ovosje,zelencuk,zitarki i cedeni sokovi,po 1-2 lazicki med i nekolku zrna aronija i ke se podobri imunitetot.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.9.2013 10:25:23   
Felly RR
На интернет најдов еден рецепт за зајакнување на имунитетот, според состојките може да се користи и за деца. 1,5-2 литри вода, 1/2 краставица ситно исечкана, 1 лимон ситно исецкан, 1/4 чаша листови од босилек, 1/3 лисја од нане - се става во сад да стои една ноќ во фрижидер, и потоа се пие по 2-3 чаши дневно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.10.2013 20:33:00   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Devojki sakam da prasam sto mislite za Kinderimun?Sestra mi go kupi na malata zasto i bese mnogu cesto bolna i mi go falese dosta.Mene pak vo Kozle doktor pedijatar me sovetuvase da ne davam nisto na ovaa vozrast (15 meseci) posto sega navodno imunitetot ne im e oformen uste i deka im se ojacuval preku nastinkive i bolestite i deka toa bilo normalnouser posted image user posted image Kako be normalno e dete da mi bide bolno so meseci...od 10 meseci glava ne mozam da krenam od antibiotici. Trebalo priridno preku ishranata neli...da se ojacuva imunitetot.M jade zelencuk,ovosje se sto treba, go cuvam ,go pazam i pak nema fajde....


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cooper

eli jas ti go preporacuvam immuno-b na erba vita okolu 470 denari e.za imunitet e specijalno.i se dava od 0 meseci.jas mu davam na moeto i kindervital 17 meseci e..toa e kako dodatok vo ishranata ,vitamini i ekstrakti ..



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.10.2013 20:35:53   
Felly RR
Ели07, ние имаме користено Киндеримун, ама кај нас немаше голем ефект. Плус и мислам дека тој се користи над две години. Сега користиме Имунобор Кидс, се дава од 1 година, и од него има повеќе резултат, барем кај нас.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.10.2013 15:30:05   
zzaa
Jas od vcera pocnav so sirup za imunitet so luk i limon, ne e mnogu ubav za pienje ama ke se navikne.
Eve vi recept mozebi nekoj ke saka da go napravi:
7 Limona
40 Lukcinja
Limonot se stava vo voda da stoi 4-5 casa posle se mie i se mele vo masinka za meso( jas nemam masinka go rendav)
lukcinjata se cistat i tie se melat ili rendaat.
Vo tenzere se stava 1,5 litri voda da zovre otkako ke zovri se trga od ogan, koga vodata ke se oladi se stava lukot i limonot,i se ostava smesata da otstoi 12 h. Potoa se preceduva i se sobira vo sise. Izleguva okolku 2L.
Se pie 3 na den po 1 lazicka.
Samo vnimavajte ako prethodno ima jadeno nesto blago ne mu davajte od sirupot da ne povrti.
Da napomenam sirupot e za deca nad 1 godina(bidejki ima limon a toj e citrusno ovosje,i se dava nad 1 gosina)
Istiot mozat da go koristat i majki i tatkovci.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
16.11.2013 1:03:16   
marchi
za imunitet lekot e prirodna hrana i dobra nega na bebeto.sirupi za imunitet se davaat posle 2ta godina,bas posledno so pedijatarot razgovaravme na ovaa tema.deteto treba samo da stekne imunitet a ne so takvi "vestacki" sirupi lekovi sto i da e.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.11.2013 14:00:50   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sim4es

дали може да се дава Пиковит на 9 месечно бебе...ви благодарам



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.11.2013 12:52:30   
Felly RR
СИмчес, може да почнеш да даваш. Само нема да даваш по две лажички, туку по една.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.11.2013 15:09:06   
Mihaela 2010
Nie si ja pocnavme sezonata so Imunilflor,sekoj den,bez toa ne mrdame nikadeuser posted image i mi e drago sto ima efekt

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.11.2013 18:10:57   
ikki
Јас од пред два дена почнав да и давам на Андреја рибино масло. И побарав на докторката сирупче за имунитет ама таа ми рече рибино масло да и давам. Ама сепак се мислам дали да земам и некој сируп.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.11.2013 2:08:26   
Defne90 RR
A може да го пијат и деца од една годинка? Ние пиеме Пиковит ама гледам дека баш и нема некој ефект од него од кога е роден по амболанти сме се стварно не знам веќе сто да му давам.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.11.2013 10:36:23   
Bethany
Defne90, добредојде на РР user posted image

Поред здрава и разновидна исхрана, може додатно да се консултираш со педијатарот за некој препарат за имунитет, како КиндерИмуно или слично.
Прочитај и искуства на темава, може ќе пронајдеш нешто што ќе можеш да го примениш.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.11.2013 13:59:54   
Felly RR
Defne90, добредојде и од мене, ти посакувам убава дружба на форумот!!!
За детенце од една година може да даваш Имунобор кидс, ги има и капсули, и сирупче. Сирупчето е ново, и велат дека е подобро за мали деца. Јас сум задоволна од Имуноборот. Имам користено и Киндеримун, но немаше голем ефект, а и за вааша возраст не можеш да го користиш, бидејќи се дава на деца над 2 години.
Исто може да прочепкаш по статиите, и овде на темата - има и доста рецепти за природни препарати кои го зајакнуваат имунитетот а можеш да си ги направиш дома. НИе моментлано го користиме овој.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.12.2013 5:20:38   
Darky
Jas sum davala baby vit- uste od koga bese 9 meseci (sega sme 2 godini), zatoa sto ne jadese nisto bukvalno dve edeli 3 kutii od tie ispivme i sum prezadovolna, po se pokaci apetit uste od prviot den, potoa eden sirup lani go pievme so baza na propolis med i neznm sto uste ne, za iskasluvanje i imunitet zatoa sto vo gradinka zakacivmme brnhit - sega veke sme doma uste od juni, o septemvri godinava pocnav so pikovit, pa oktomvri i noemvri pikovit IQ, pa rekov ak da smenam i denes kupiv kinderimuo pa ke vidime, da ne go urocam veke dolgo vreme sme super, i sum zadovolna od piovit. Pikovit sme piele site nie kako deca, potoa pocnaa uvoz ne drugi preparati od stranstvo, prasanjeto mie dali moze pokraj kinderimuno da davam i ribno maslo i koe bi go preporacale. da i sekako vit.c sekoj den. pozdrav majki

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.12.2013 8:04:58   
Felly RR
Дарки, еве го составот на Киндеримун

Состав:
100 г. на препарат содржи:
- 70.9 % инулин, 11.5% глукан, 9.2 % прашок од ацерола сок, 6.2 концентрат од колострум ( млеко што се излачува во првите денови после бременоста и содржи висока концентрација на антитела, јаглехидрати и протеини ),
- 1% цинков комплекс,
- 0.9% бифидобактериум лонгум
Витамини во 100г. препарат:
- витамин Б1 31 mg
- витамин Б2 34 mg
- витамин Б6 31 mg
- витамин Б12 62 mg
- фолна киселина 12 mg
- витамин Ц 1.84 g
- цинк 108 mg

Витамин Д не гледам, што значи може слободно да даваш и рибино масло.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 2:27:18   
Defne90 RR
Jas koga pocnav da im davam pikovit na moite deca i go prasav pedijatarot dali da im davam i dopolnitelno vitamin c taa mi rece deka nemalo potreba deka vit c ima vo site sirupi za imunitet.Mene taka mi rece maticnata pa sega kolku e toa pravilno ne znam jas ne im davam vit c osven ako ne pijat nikakov sirup za imunitet.Imunoborot go zedovme ne mu se dopaga mnogu na maloto pikovitot mu bese nekako povkusen ke go ispieme sirupceto pa ke vidime dali ke ima podobruvanje na imunitetot.Da cuknam vo drvo mesec ipol sme zdravi i ne sme pojdeni na lekar inaku preku dve tri nedeli bevme.Ajde belkim ovaa zima ke pomine bez poseta na lekar.user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 4:21:58   
Darky
ti blagodaram Felly RR, denovive ke kupam i toa, treba da se odlucam koe!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 4:54:12   
bucko mal
Mamicki mislenje za sirupot Kindervital ?
Toj e edinstveniot sirup sto go najdov za deca pod dve godini.
Sakam da mu go dadam na M nemame slab imunitet,nemame problem so jadenje.Sakam da mu go dadam bidejki ke pocne vo gradinka kako preventive.
Jade ovosle, zelencuk,med sekoe utro po edna lazicka mu davam, seuste pie ad-mleko.Cedenite sokovi bas ne gi saka ama kolku tolku pie.
Vase mislenje,dali ima potreba od dodatni vitamin I dali istite se davaat leten period?
Vaka izgleda sirupceto sto go gledav:
user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 9:21:32   
Felly RR
Дефне, пиковитот содржи вит Ц, и не е потребно дополнително да се дава, ама во период на настинка, уште една таблетка од 50 мг, нема штета и слободно може да се дава.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 9:38:49   
Mihaela 2010
bucko mal jas letno vreme nikogas na M ne sum i davala nekoi preparati za imunitet,osven ponekogas c vitamince,ima sonce nema potreba ni od D vitaminot...
a konkretno za sirupceto ne sum go koristela,ednas kupivme kinderimuno i ne bev zadovolna,djabe tolku skapi ,kaj nas jas ne vidov nekoi promeni

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?