|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.12.2013 17:24:01   
Bethany
буцко мал, јас му го давав таков на синкото, и што знам добар беше. Јас додуша му го давав за апетит.
Е сега и јас ќе му давам на моето нешто пред да тргне во градинка, ама тој од март ќе тргнува, па мислам и баш тој киндервитал ќе му го давам повторно.
Ниту јас не му давам во летните месеци некој препарат, ама да тргнува во градинка во лето, највероватно и би му дадела, баш оти страв имам уште сега од тие болести, настинки , вируси. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.12.2013 1:39:06   
Defne90 RR
Vo period na nastinka sekako megutoa koga deteto si e zdravi i sirupceto mu se dava onaka preventivno togas nema potreba.Inaku jas na M sum mu davala i leten period Pikovit i drugi takvi vitaminski sirupcinja ne za imunitet tuku za apetit deka letno vreme nekako poslabo mi jade dali od zestinite dali od drugo.Ne se preporacuva da se dava letno vreme sirup za imunitet deka togas se smeta kako da nema tolku virusi taka mi rece pedijatarot no jas licno mislam deka nema steta i togas da im se dava sirupce na decata deka i togas iako e toplo sepak si ima virusi mozebi duri i letno vreme po moe mislenje se i popodlozni na virusi i nastinki.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.12.2013 6:53:50   
deluxe
Ние моментално за зајакнување на имунитетот користиме Пиковит Пребио 1.Но не гледам некоја промена,ниту во врска со имунитетот ниту со апетитот.Се си е како што беше. А веќе го пие второт шишенце.Не знам континуирано колку време може да се дава??дали треба пауза?

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.12.2013 8:34:09   
Mihaela 2010
jas sto se odnesuva do apetitot prestanav da se zamaram tolku,bidejki ima periodi koga si jade ima periodi koga poslabo jade,vo princip genite se takvi ona vo toj pogled e cela na tatko i,bitno mi e da e zdrava...vcera kupiv novo sisence sirupce na ESI,nema otkazuvanje,prodolzuvame so pienje i sme prezadovolni

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.12.2013 10:27:47   
Felly RR
Делукс, бидејќи се работи за витаимини мислам дека можеш континуирано без прекин да ги даваш. Посебно сега во зимскиот период.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2014 22:57:44   
Yummy Mammy
Дали некој користел витамин Ц капки за бебе? Читав дека биле за бебиња, купи мм од аптека, ама на упатството пишува најмалата доза е за дете од 1-3 год.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
11.1.2014 12:29:56   
Hunny
Ние користевме за ќерка ми, немај гајле, само по една капка. Само внимавај немој долг период, бидејќи нас педијатарот ни рече долгото користење ги оптоварувало бубрезите.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.1.2014 20:26:26   
Палешка РР
Дали сте им давале на децата јајца од препелица за имунитет?
На Марио памтам дека му давав варени, по две преку еден ден, си велам и на Миа да почнам да и давам.
Некое искуство?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.1.2014 11:39:49   
Snowhite RR
Ако ти ги сака слободно давај и, јас мислам дека најголем ефект имаат ако се пијат живи, ако пие млеко можеш да и ги даваш во млекото, мислам дека на форумов имам така прочитано дека некои мајки давале, не знам дали на оваа тема да прочиташ погоре
Јас немам искуство, М нема шанси да ги пие, ни да ги јади, а млеко не пие така да не можам ни да ги камуфлирам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
14.1.2014 9:01:00   
Палешка РР
Не за живи, страв ми е, варени може да и давам, ги има во Тинекс.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
14.1.2014 9:07:59   
Mihaela 2010
jas koga se konsultirav so pedijatar mi rece nikako zivi,nitu pak vo mleko,najdobro vareni...
za prepelici edno vreme mislev i jas da i davam,eden kolega mi donese od kaj nego od edno selo,ama ne dojdov do niv bidejki otidov za mene na bolovanje i gi dal na nekoja koleska...znam deka se dosta po jaki od kokoskinite, ama pa sega slusam pa i nikako domasni jajca...neznam moevo dete jajce ne saka ni da vidi,kade sve ne sum i stavala ,i vo palenta izgmecena ja osekja i ne mi jade..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.1.2014 19:44:38   
Mimi33
Мамички здраво....Моето детенце има 2 годинки и јади скоро се не е детенце шо обира и пребарва....малку сега од ладното дали е или не знам од што ама почна почесто да се разболува.....не многу сериозно ама пак кивнува,носето му течи...дали има некои апчиња или сирупче на природна база за зајакнување на имунитетот????

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.1.2014 19:50:56   
Mihaela 2010
Mimi 33 bas temava e za zajaknuvanje. procitaj prethodni strani ima dosta korisni soveti. pozdrav

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.1.2014 21:29:02   
Палешка РР
Јас купив маџун (гроздов мед) за имунитет и почнав од вчера да и давам. Има јак мирис и денес на три пати по малку во сокот и ставам за да се собере цел ден 1 лажиче.
Читав дека го подобрува имунитетот кај деца кои често заболуваат од респираторни болести, па да пробам и тоа user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.1.2014 23:29:38   
Felly RR
Мммими33 ете ти и тебе предлог за нешто природно - маџун. Палешка се надевам ќе има ефект, па пиши за некое време.
Јас на М и давав маџун по една лажичка пред две години, ама и давав повеќе работи за зајакнување на имунитетот, па не знам баш точно колкав удел имаше маџунот. Веројатно некој дел придонесе и тој. Периодот додека и го давав помалку настинуваше.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.1.2014 23:53:15   
Defne90 RR
а маџунот може ли да се дава на деца од 15,16 месеци.И дали мора во сок да се става или може така директно во уста.За поголемиот син е полесно тој пие многу сок и можам нему да му ставам ама малото не пие воопшто сок и не гледам како би му го давала освен директно во уста.И каде можам да го најдам,во аптека или...

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.2.2014 10:16:03   
Felly RR
Може да се дава на таа возраст. Јас имав земено од аптека, има различни производители. А така само чист маџун, многу е благ, не знам дали ќе го сака, а и не знам дали смее така нерастворен да се дава. МОже и во друго, било што да го ставиш. Во чај, млеко, вода, кашичка некоја.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
12.2.2014 23:27:35   
Darky
pozdrav mamichki, sakav da ve prasam dali da prodolzam so kinderimunot go pieme 2 meseci dekemvri i januar, dali da prodolzam so uste edna doza ili dosta e veke, se mislam dali da go kupam, i vit ad3 od dr. leo mu davav, se potrosija, pa pak se mislam dali da prodolzam ili da prestaneme da ne bide dolgo, inaku da ne go urocam zimava ja pominave superrr, inaku sme 2 god i 2 meseci. vi blagodaram odnapred, pozz

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2014 20:04:30   
Felly RR
Дарки, со Киндеримунот мислам дека може да направите пауза барем еден месец, па ако има потреба потоа земете уште една доза. А Вит Д3 обавезно да го даваш до мај месец. Тој се дава цела зима, без прекин.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.3.2014 4:26:28   
stellica
баш сакав да прашам за маџунот,ама гледам веќе го спомнавте погоре,ме интерсира како ја поминавте зимата тие што го користевте?поготово дека се лечиме моментално од респираторни инфекции а прочитав дека за тоа е добар.па би сакала да го практикуваме за понатака а и ме интересира колку долго би можел да се пие без прекин.за ќерка ми не советуваа само со ц витаминче да поминеме да не внесува многу работи што се од билки дека треба да правиме алерготестови па ни ограничија малце со исхрана ама не било доволно поготово за зимно време а и дека се вративме во градинка од пред две недели и одма се разболевме и тоа овојпат доста потешко..па веќе не сум паметна и не знам кого да слушам а детево ми се стопи за 5 дена од температури и кашлање и што не веќе..сега и се враќа апетитот да не ја урочам ама мора да ја појачам а да е добро и природно(пошто ни рекоа и се со вештачки бои да се избегнува)...



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.3.2014 8:17:48   
Tanjat7880
Mdzunot e grozdov sheker,skroz bezbeden I moze da se konzumira vo neograniceni kolicini I na neograniceno vreme,mene mi go preporacaa za cistenje na jetrata posle izlozenosta od golema kolicina na lekovi,go davam umereno, odnosno edna lazica dnevno rastvorena vo sokot isceden od bilo koe citrusno ovoshje.

(Одговор на членот stellica)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.3.2014 18:57:07   
ilinapavlova
BRONCHO VAXOM.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.3.2014 21:49:51   
Палешка РР
Ние имаме СУПЕР искуство со маџунот. Почна да го пие некаде во средината на јануари, па еве ја засега е супер, овие 2 и пол месеци ги помина без настинки и вируси. Јас мислам дека многу помага.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ilinapavlova)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.3.2014 22:15:46   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Ние имаме СУПЕР искуство со маџунот. Почна да го пие некаде во средината на јануари, па еве ја засега е супер, овие 2 и пол месеци ги помина без настинки и вируси. Јас мислам дека многу помага.

А каде јас тоа можам да го најдам? И колку време се пие, има ли некој одреден период за пиење или може подолг период?
Баш би сакала и ние да пробаме со тоа, само кај да го најдам чудово...

Едит: сега прочитав за пиењето погоре, само уште да знам каде да го купам user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 22.3.2014 22:16:51 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.3.2014 22:33:00   
Палешка РР
Bethany мислам дека го има во аптеките, побарај во Зегин. Ако имаш некој накај Кавадарци ќе ти оставам број во ПП за да го нарачаш од каде што зедов јас.
Инаку се пие растворен во течност или во храната. Незнам колку долго може да се дава, јас еве веќе два и пол месеци и давам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?