|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2013 14:43:59   
sandriana RR
Ако веќе немаш друг начин - B complex гранули пробај.

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2013 14:45:26   
zzaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: nelaa

AJ KAZETE MI SO DA MU DAVAM NA DETEVO MOE OD 1 GOD I 9 MESECI NIIISTO NE JADI NEMA NIKAKOV APETIT SAMO MLEKOTO NA SABAJLE I NAVECER SO GO PIE I SOKCE PREKU DEN I MALKU LEPCE SO SILA AKO KASNI PIE PIKOVIT IQ 4 SISENCE I NASTINVA SEKOJ MESEC SO ANTIBIOTIK SME KAKO DA MU GO ZGOLEMAM APETITOT P O M O S


probaj so med i tanan 50-50(go ima vo site marketi vo raftovite za zdrava hrana) sabajle i navecer po 1 lazicka,ova e za imunitet.
i kapki vitamin C,cim vikas nisto ne jade,da jade ovosje vo limon i portokal ima vitamin C,probaj i so niv mislam po 7 kapki bea na den pisuva na niv po kolku tocno treba.

< Поракaта ја уредил zzaa -- 29.3.2013 14:47:54 >


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2013 16:18:19   
arh_diz
Kolku kolucinski pie deteto mleko?Probaj da mu vovedas dorucek rucek i vecera , sekoj den vo isto vreme . Grickite i lebot zamenete gi so svezo ovosje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2013 18:16:30   
nelaa
na sabajle pie 200ml mleko so edno lajce granuli i navecer 200ml mleko so 3-4 biskviti djidji bebe
toa e od mleko a i sok pie po 200 ml cel den

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.4.2013 10:48:23   
Malecka23
moze li nekoj da mi kaze koj preparat da go dadam na M(imame 8meseci) za jaknenje na imunitet.Od nova godina do sea pievme baby vit ama bas nikakva razlika ne primetiv a veke ni se razvi alergija na polen verojatno pa non stop e so kivanje crveni ocinja kaslanje.Od ishrana se si rucka i ovosje i zelencuk meso ete i pocnavme so cedeni sokcinja po malku ama mora i nesto plus.Proverivme i krna slika leukocitite i bea kaceni crp-to dobro za sreka ama hemoglobinot e skoro na dolna granica i 3meseci ne e pomrdnat so kapki ili bez kapki

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.4.2013 11:11:47   
Bethany
Малечка23, Бејби вит капките не содржат железо, така да нема врска дали ги пие или не за железото. Ако ви е на долна граница, јас не би ништо давала додатно, освен да и појачаш исхраната.
А навистина не знам што би можело за алергија, знам дека мм е алергичен на полен и доктор му секогаш вика да треба да внесува мноооогу витамин Ц.
И обично сите тие мултивитамински сирупи се за над една годинка. Мислам дека повеќе свежо овошје и цедени сокови се најдобри за вас. Плус педијатар ќе најдобро знае што да ти предложи за алергија.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.4.2013 11:23:32   
Malecka23
pedijatarot ni rece nisto da ne se dava za alergijata samo opservacija na pojacana ishrana sme epten ama 2dena e dobra 3den pak isto zasto si rekov nekoj preparat plus da i davam posto nemav nikakva korist od baby vit a so maticnata ne ozam da se konsultira podetalno posto imavme goolem sukob pa su, u potrega po druga

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.4.2013 12:18:11   
arh_diz
Koga veke deteto e alergicno podobro eda se dade nesto za alergija a ne a imunitet.Alergijata znae da bide mnogu opasna , konsultiraj se so uste eden pedijatar

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.4.2013 8:38:50   
Malecka23
да да се консултирав и со друг педијатар но ми го кажа истото.Многу е мала за терапија и треба да се надгледува нели да не се закомплицира дека организот мора сам да се бори единствено што може е да се зајакнува имунитетот појачана исхрана вит.ц и витамински препарат киндер витал мислам дека се викаа.ги има некој користено?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.4.2013 8:48:00   
Bethany
Malecka,nie imame pieno kindervital. Da,zaboraviv,toj moze od 6+ Dobar e sirupot,mu davav na sin mi vo zima,nitu ednas ne se razboli,nitu nose ne mu se rastece. E sega sigurno se ima vlijanie,ama vitamini ko vitamini,bi trebalo da vi se od polza.Da i zacvrstsat imunitet. Duri moze samo da se podgoite malku :)))) edna drugarka mi i davase na kerka i od istiot sirup i e prezadovolna,mala kacuvase na kilaza poveke nego koga bese malo bebe,a maka macese porano, se i slabo kacuvase.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.4.2013 13:31:55   
Malecka23
уфф ме утеши уште и тоа ако успеам малку да качиме на килажа ептен добро.имам пишувано дека од 3месец наваму мака мачиме со килажата последниве 2месеца качува по едвај 100г на месец стагнираме на 7500 +- некој грам а во висина по 3цм.а случајно да не знаеш отприлика колку чинат и дали ги има во зегин?јас барав во зегинот кај нас ама имаше само за 1+

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.4.2013 16:07:29   
Bethany
Малечка, киндервитал е до 600 ден. А еден е тој сируп, мислам нема за различита возраст, јас се извинувам што ти кажав дека е за 6+ месеци, ги збркав месеците со Флорадиксот со железо (иста фирма ги производи) е тој е мислам за 6+ месеци.
После Флорадикс го земав тој Киндервитал и го препорачав на пријателка и таа е многу задоволна , па ти ќе видиш како ќе биде кај вас.
Не знам ако ти препорачал педијатар да можеш да даваш иако е за над една година, тоа не знам што да ти кажам. Вероватно тој знае.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.4.2013 22:47:09   
Annet
jas kinder vital go davam od 12 ipol meseci,bez prekin,sekoj den po ednas 10 ml vo sok.super eza imunitet

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.4.2013 14:49:18   
Annet
Od denes pocnavme sp Madzun,ama kindervital pa ke si davam.malku da se ojacame:)))

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.4.2013 15:13:59   
dostickage
Annet teraj si so Kindervital, madzunot si e kako del od ishranata:)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 12:24:32   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas kinder vital go davam od 12 ipol meseci,bez prekin,sekoj den po ednas 10 ml vo sok.super eza imunitet


Анет, нели е многу скоро година дена без прекин? Сега кога ќе се опоравите, јас би ти препорачала да направиш пауза, ќе има и свежи витамини user posted image па тек таму на есен да почнеш пак. Сепак тоа е моето мислење, ти ќе си правиш како мислиш.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 12:26:30   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Od denes pocnavme sp Madzun,ama kindervital pa ke si davam.malku da se ojacame:)))


Женски, а што е инаку тоа Маџун? Можеби под некое друго име го знам, ама мислам дека никогаш не сум пробала такво нешто...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 13:42:37   
dostickage
Madzun e grozdov med. Ne prasuvaj kako se pravi zasto ne znamuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 13:53:02   
Annet
Da sekako planirav da prekinam,ama sea ova sto ne spotera,nemozma da prekinam zasega,ama letovo nema da i davamuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 16:23:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Madzun e grozdov med. Ne prasuvaj kako se pravi zasto ne znamuser posted image


Nemam probano, pa nitu slusnato, tuka od vas sto slusnav.

Jas mu davam na sin mi Aronija, po nekolku zrna mu mesam so drugo ovosje i taa e dobra za imunitet i se drugo user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 16:34:15   
Felly RR
Што убаво кога беше М помала, се сакаше - и маџун и давав и други работи, а сега не сака. Маџун во ништо не можем да и го измешам, а и аронија не сака.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 16:39:30   
Bethany
Aronija nema ni na mene nikakov vkus ovaka, a ako i izmesas so nesto, primer da i napravis ovosna salata, pa so malku med, mozebi nema da oseti koga ke se izmesa so drugo ovosje... Ili da i napravis kompot od aronija. Jas nemam praveno kompot bidejki sin mi ne pie nisto osven voda, ama imam slusnato deka i taka pravat.

A toa madzun ima li jak vkus, verovatno e blago neli? Deka jas vo ovosje mu stavam malku med, pa dali namesto med moze da stavam od toa?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 16:59:41   
Felly RR
Можеш, да, наместо мед. Ние со тешки маки и мед каснуваме. А и со овошјето сме специфични, не скаа така овошна салата, само јаболка јади. Ретко банана, е сега да видиме кога ќе излезат праски,кајсии, сливи - дали тоа ќе сака.
Се мислев аронија со јогурт да и измешам - како овошен јогурт, може ли?



Инаку за аронијава - пошто М не ја сака, почнав јас да јадам секој ден по малку си каснувам. Пред некој ден кога правев крвна слика хемоглобинот ми беше 144, а во живот толку не ми бил висок, се ми е 112-113, 116 максимум.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.4.2013 17:01:55 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 20:11:35   
Bethany
Mozes so jogurt ako ke jade, zosto ne? Samo deka aronijata znaes i sama nema nikakov vkus, pa da i taka iseckas sitno i vo jogurt, ama nema da i bide mozebi interesno deka ne e ni blago ni nisto. Osven i nekoe drugo ovosje da dodades, ili malku od nekoj kompot da stavis za da dobie nekoj vkus... Hm, ke smislis nesto...
Inaku, da, odlicna e za krv i za nokti i kosa i mnogu drugi raboti... Prava vitaminska bomba. user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.4.2013 22:33:06   
Maca25
Аронјата јас и ја давам на Н цедена со сок од портокал. 20 зрнца ги мијам убаво со тепла вода, во цедалка (за чај) ја стискам со вилушка/лажица, таа си пушта сок, после мешам со сок од цеден портокал и ете ти прекрасен сок. Ова од понеделник до петок, а во сабота и недела појадок и е на Н. овошна кашичка со аронија, крушка, јаболко, банана и ржани снегулки.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?