|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.12.2012 18:11:28   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Не знам колку тоа прашакот на Др. Волц помага, но мислам дека децата ќе се здрави само ако здраво се хранат, тоа е основно. Е сега нормално, и чувањето дома, подалеку од мрсулавите деца во градинка игра значајна улога.
Поздрав до сите мајки!


Pozdrav i do tebe majka user posted image Malku nadvor od tema. Koga i da bides spremna povtorno da go pratis vo gradinka ili vo kraen slucaj vo skolo, i tvoeto dete ke bide edno od mrsulavite deca, nemozes vecno doma da go cuvas user posted image


Potpis za kazanoto od Elena
*Bucka * kako mozes taka da se izrazuvas ??? Mrsulavite deca user posted image user posted image ... Ne ti tekna deka necii deca odat vo gradinka i deka moze nekoi majki go citaat ova ?
Ne moze site da si gi cuvame decata doma vo stakleno zvono ... se znae deka gradinkata nosi nastinki i mrsuli ... ti slobodno cuvaj go tvoeto dete vo izolacija , ama imaj pocit kon decata sto odat vo gradinka !!!



(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.12.2012 19:31:35   
Maca25
И мрсулавите деца кога се дома чувани не се мрсулави, но кога повторно ќе почнат да одат во градинка се размрсулавуваат. Не е секогаш од бактерија тоа или од болест, не сте помислиле дека се размрсулавуваат од настинка, од тоа што секое утро на -5 степени само што станато дете од спиење се носи во градинка?!?
Моментално ќерка ми не оди во градинка, м од мрсули нема, ниту кашла, но ги очекувам да се појават сл недела кога ќе почне пак да оди во градинка. Едноставно е, загреано дете од кревет го стануваме, го облекуваме, го носиме така загреано одма во градинка, го фаќа ладен воздух од сабајле и нормално е да настине.
Кој сака нека си го чува детето во стаклено ѕвоно дома, па кога ќе тргне тоа детењ во градинка пак низ истото ќе си поминувате.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 10:50:38   
anaana
moze nekoj sovet za sirupce nekoe za imunitet. imame 9 i pol meseci...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 11:43:48   
zzaa
i mojata ima 9 ipol mececi ja nosev pred nekoj den na pedijatar i mi go preporaca pikovit so omega3 pisuva vo upatstvoto posle godina no pediatarot mi rece da i davam po edna lazicka posle pojadok pa mozes i ti da go zemes toj bez receptka ide na privatno i e 220 den

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 11:46:13   
miana
I jas go davam PIKOVIT IQ so omega 3
Doktorkata mi rece da go prestanam vigantol dodeka go davam ovoj i pak da si prodolzam so vigantol...Imame 1 godina
Takada pikovit IQ e dobar

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 12:43:39   
kikicka
Точно мацо, па и ние возрасните на ладен воздух се мрсолавиме и поткашлуваме, и тоа со брисевите ми е стварно глупа работа. Неможе цело време детето да го носиш на брисеви ако малку му се растекол носот и ајде бактерија е ! И тоа е траума за детето. Јас никогаш до сега не сум ја однесила нити пак тука бараат брис од нос! Имав прочитано коментар од мајка на фб групата , ради сигурност си го носелаа таа на брис!?? user posted image
оф топик сум!
Е сега онтопик, Л веќе пие витамини и минерали плус уље од бакалар чисто , и супер го прифати , на почеток се мрштеше нормално гадно е чисто омега без вкус , ама сега кога ке речаам 1,2,3 и готово , таа сама ми ја влече лажицата за да испие ! овие сирупчиња за имунитет ги пиеше и претходно еднаш и смени и не и пасираше па пак си порачав од истоте, малку се солени на цена ама кога и одговараат зошто да не, покрај добрата исхрана нормално, зошто џабе се тогаш овие додатоци за имунитет кога исхранате не е добра.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

И мрсулавите деца кога се дома чувани не се мрсулави, но кога повторно ќе почнат да одат во градинка се размрсулавуваат. Не е секогаш од бактерија тоа или од болест, не сте помислиле дека се размрсулавуваат од настинка, од тоа што секое утро на -5 степени само што станато дете од спиење се носи во градинка?!?
Моментално ќерка ми не оди во градинка, м од мрсули нема, ниту кашла, но ги очекувам да се појават сл недела кога ќе почне пак да оди во градинка. Едноставно е, загреано дете од кревет го стануваме, го облекуваме, го носиме така загреано одма во градинка, го фаќа ладен воздух од сабајле и нормално е да настине.
Кој сака нека си го чува детето во стаклено ѕвоно дома, па кога ќе тргне тоа детењ во градинка пак низ истото ќе си поминувате.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 12:56:08   
Mihaela 2010
покрај добрата исхрана нормално, зошто џабе се тогаш овие додатоци за имунитет кога исхранате не е добра.


Tocno...
I normalno deka ima mrsulavi i ke ima...kaj nas vo gradinka ednas M i proteklo noseto ,i odma ucitelkava ama znaete i tece nosot..i mm i rekol e dobro de i mene mi tece pa idam na rabota...edno e da tece nosot drugo e da ima T,i jas kako majka so T sigurno nema da ja nosam vo gradinka....

Inaku da ne se urocime eve vekje 3 meseci skoro ideme postojano vo gradinka,bez prestan,koristam 3 ta doza imunilfluor,ama normalno hranata vo gradinka sto ja vnesuva pa i doma isto si ruca gledam da e kvalitetno,+ ednas vo denot prirodno isceden sok od jabolka,portokal,cveklo...itn...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 13:04:22   
mama toci
Po dva ispieni sirupi Pikoviot IQ,sega se prefrliv na Sanostol i perli od Dr.Leo,seto ova proprateno so kvalitetna ishrana(e tuka celosno zabeguvam user posted image ).I pokraj se pak e mrsulka user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 13:15:57   
mama toci
Zaboraviv-im davav i na dvajcata dve nedeli nautro zivo jajce od potpoloska izblendirano so mleko i med.Zadovolna sum,i kaj dvajcata primetuvam zgolemen apetit.Sega ke pravam pauza.

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 13:32:26   
miana
Auu aj jas da ne pocnuvam za mrsulavite deca..
Ima mrsulavi i MRSULAVI deca..Znaci edno e virus i mrsuli,obicno tecenje nos a drugo se ZELENI mrsuli sto preobaag vo kaslica i sirenje bakretii na site deca..Eve edvaj gi izleciv decava ( maloto so zinat pa sumamed a golemoto si amoksiklav pa zinat ) I sega na zdravo dete treba bris da nosam za nekoe so mrsulite ( gadni i zeleni sto gi brise so raka - ja citiram kerkami ) da ja razboli i posle jas pak da lupam glava da ne zavrsam vo kozle... Sigurna sum deka bucka ne mislese na obicno mrsulavenje ,tecenje na nos tuku na onie drutite ...

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 13:52:28   
Bonzitka
Ооо па дома ми седат децата и пијат Имонобор кидц и seven seas рибино масло и витамин с на пливит и замислете фатиле некоја бактерија брахамела. И сега на контрола се излечиле од неа а Д има стрептокока во носот. Епа кого да обвинувам сега што бевме на роденден пред две недели! Ама тоа е,според мене најважна е исхраната а за дополнителни витамини мислам дека секое дете различно реагира и сами ќе си процените што му одговара. Поздрав до сите со една изрека со која ме теши мајками-Имало пораснувачка!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
24.12.2012 15:38:45   
Luci
М. денес почнува со трета доза Киндер Имуно на др. Волц и јас сум презадоволна од тој препарат

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Bonzitka)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
27.12.2012 15:27:43   
Mihaela 2010
Руско капење деца со ладна вода - ритуал за здравје во градинка
четврток, 27 декември 2012, 13:14
Во рускиот град Барнаулу крај Новосибирск каде температурите во зима се и до минус 30 степени под нула, деца од една градинка секој ден се надвор и се капат со ладна вода за време на целата година.

Ним не им смета зимата, туку си играат на снегот, заедно со учителката се „полеваат“ со ладна вода.

Се работи за древен ритуал кој во градинката го вовела директорката Олесија Осинтсева пред 18 години.

Осинтсева тврди дека децата се многу поздрави по тој третман и поотпорни на вируси.

- Пред 18 години имавме состанок - учители и лекари да разговараме за здравјето на нашите деца. Тие се разболуваа од грип и имаше денови кога половината од нив беа болни. Беше очигледно дека мора нешто да преземеме за да станат поотпорни на вируси и да бидат посилни, вели таа.

- Дојдовме до идеја да го зајакнеме нивниот имунитет со вежбање со ладна вода надвор на студ. Тестиравме на себе и на своите деца. Шест месеци такви вежби не направија многу поотпорни на болести, објасни директорката на градинката.

Таа разговарала со родителите на децата и потоа оформила група деца чии родители се согласиле секојдневно од свои две години да се полеваат со ладна вода.

- Целосно сум сигурна: овде децата се много здрави. Нема да се заразат од оние кои имаат некоја инфекција, вели Осинтсева.

Ритуалот почнува со вежби во објектот на градинката, а самото капење не е подолго од 1,5 минути. Ако температурата на воздухот е под 30 степени Целзиусови или дува силен ветер, третманот се откажува.



NEKOJ BARASE SOVET ZA ZAJAKNUVANJE NA IMUNITET??user posted image user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 9:26:44   
Maca25
Додека бев во Германија, се чудев на едни пријатели како можеа секој ден и во лето и во зима детето да го тушираат навечер со ладна вода. Ама со мраз ладна. Они ми објаснуваа дека така ми го ојачувале имунитетот, а јас го правев будали и им викав дека само ќе го настинат user posted image детево додека бев таму ниту еднаш не беше болно, ниту кашлаше, ниту имаше мрсули.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 9:37:44   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Додека бев во Германија, се чудев на едни пријатели како можеа секој ден и во лето и во зима детето да го тушираат навечер со ладна вода. Ама со мраз ладна. Они ми објаснуваа дека така ми го ојачувале имунитетот, а јас го правев будали и им викав дека само ќе го настинат user posted image детево додека бев таму ниту еднаш не беше болно, ниту кашлаше, ниту имаше мрсули.

Кога сме веќе кај Германија- на сестрами децата и двете одата во градинка. Таму секој ден ги носат надвор т.е ги пуштаат да играат во двор дури и кога врне. Мајка ми беше на гости кај нив и биле да ги земат од градинка= женава шлог ќе ја удрело кога ги видела како си играат во кал цели од глава до пети и си уживаат на температура од 0 степени. Децава немаат гајле да не ги подречам досега небиле ништо посебно болни. Ама и ги учат денот да им започне со овошје и чај и ред други работи.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 13:57:54   
mila28
Da, naucno e podkrepeno deka kapenje vo ladna voda i te kako e od polza. Vozrasni i deca koi praktikuvaat laden tus, pota set_anje igranje na sneg na minusni temperaturi zaboluvaat mnogu poretko skoro ic od respiratorni infekcii. ladnata voda i minusnite temperaturi potiknuvaat stvaraat poveke beli krvni zrnca koi i ne stitat od virusi, bakterii e br 1 za jak imunitet. i ne samo toa isto taka ladna voda podobruva cirkulacija, zabrzuva srcebienje i go ojacuva centarot za regulacija na telesna temperatura.
Imame poznanici koi ziveea vo Rusija i zenava kazuva deka dvete bebinja obavezno na minus temp gi nosela nadvor i praktikuvala da odspijat barem 20-30 min nadvor vo kolicka :) inace zenata e sega vo penzija, a e po struka pedijatar. Logicno e se ova..bidejki na minus temp tesko deka virusi ke opstanat, zatoa i se preporacuva provetruvanje na prostorii pocesto i da ne se pregrevaat kuki, stanovi. Visoki temp se i te kako dobar uslov za bakterii i virusi.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 28.12.2012 14:03:28 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:02:42   
miana
Jas moite deca nema da gi banjam na ladno i da gi drzam nadvor - vie kako sakate user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:08:40   
Maca25
Миана никој не вика да го бањаш детето на ладно надвор...туширање на пр. со млака вода (ова јас го практикувам кај себа и кај ќерка ми), шетање во зима на отворено, а не затварање дома на топло и во еден ист простор. И јас не би ја бањала ќерка ми во ладна река или замрзнато езеро, ама ова туширањево со поладна вода го пробувам веќе некое време. Треба да време додека детето се навикне. ЈАс не се сеќавам дете во Германија со кое бев во контакт да биде болно или пак да има висока Т....ниту еднаш не се случи да пие некое антибиотик или сируп за искашлување или пак да го однесат на лекар. А долго бев таму присутна. Бактерии во нос или грло, такво нешто не постои. Децата и во лето и во зима беа надвор, на снег, на дожд, на сонце. Нема дремење пред ТВ или затворени во соба цел ден - сите надвор на воздух. И затоа беа здрави.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:08:55   
mila28
hahaha ni jas ne planiram da go tusiram so kocan ladna voda ili d ago banjam vo zamrznato ezero user posted image samo pisuvav sto imam citano..a i zenava od iskustvo sto kazuvase inace laden tush jas ne praktikuvam, a ne pa deteto da si go smrznam brrrrrr A za set_anje nadvor da..ladno, neladno nie set_kame smao ad nema magla i veter.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas moite deca nema da gi banjam na ladno i da gi drzam nadvor - vie kako sakate user posted image



< Поракaта ја уредил mila28 -- 28.12.2012 14:10:12 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:09:12   
Beatris
Странците тоа го практикуваат и те како! Мада мене ми звучи преекстремно тоа бањање со мраз вода, мислам не знам како тие деца реагираат на тоа, не ли е сепак тоа преголем шок/температурна разлика за толки мали деца? Не знам...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:14:57   
mila28
Mislam deka se s epravi, pocnuva umereno, teloto pocnuva da se naviknuva na taa promena od den vo den. Naglo ako dete koe ne e naviknato go stavis vo mraz voda posledicite mzoe da s fatalni , zasto ladnata voda ispraka poraka preku kozata do mzookor do centarot z atemp hipotalamus, a potoa spored informaciite sto gi dobil pocnuva da se brani zastituva i pravi steganje na krvnite sadovi mzoe da predizvika shok i zabrzano srcebienje d adovede do infarkt..nedaj boze. Zatoa se se pocnuva poleka i umereno

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Странците тоа го практикуваат и те како! Мада мене ми звучи преекстремно тоа бањање со мраз вода, мислам не знам како тие деца реагираат на тоа, не ли е сепак тоа преголем шок/температурна разлика за толки мали деца? Не знам...



_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:15:52   
Maca25
Ќерка ми на пр. не сака да се бања/тушира со топла вода. Веќе подолго време се бањаме со поладна, ама не мраз ладна туку млака вода. Мм стално збори дека таа вода е многу ладна и дека ќе настинела Н. од тоа туширање со ладна вода, ама па детево не сака топла, одма плаче и искача од када. Навика е тоа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.12.2012 14:27:30   
dostickage
Jas mislam deka nekako ne mi odi da sporeduvam kako tamu nekade na sever gi banjaat so mraz voda i toa sto nie pravime ovde. Tie deca na sever imaat sosem druga klima , ziveat vo sosem drugo podnebje i nekako ne mi odi da sporeduvam so toa sto go imame kaj nas.Nie sepak imame klima so 4 godisni vreminja kade na leto temperaturata dostignuva i nad 40 stepeni.
Apsolutno sum ZA toa da se vadat decata nadvor koga temperaturite se minus. No nikako da se vadat nadvor koga e maglivo i vetrovito. Ne mi pagja napamet da vadam dete na magla. Sum go nosela V nadvor na -10 no koga vremeto go dozvoluvalo toa, znaci da bide vedro i da ne duva. Deteto bilo soodvetno obleceno i nitu ednas ne nastinalo.
Mislam deka na krajot rezultatot pokazuva koe dete kakov imunitet ima i dali toa sto go pravime za niv im e dobro ili ne. A rezultatot e neli dali deteto se razboluva ili ne, dali i kolku lekovi pie.

Za imunitet ne davam nisto posebno od suplementi. Vo ishranata ima se sto mu treba, se trudam maksimalno ishranata da bide kvalitetna i balansirana taka sto nema potreba od nisto dopolnitelno.
Edinstven suplement sto go davam e Vitaminot D - Kidz Omega ne poradi drugo tuku poradi toa sto toa e cisto ribino maslo.
Fala bogu deteto ima hemoglobin tocno na gornata granica.
Sum pisala na druga tema deka deteto e prematurce i e rodeno vo mnogu specificni i teski uslovi kade nemase apsolutno nikakov imunitet od majkata, taka da se na se presrekjna sum dokolku vaka prodolzime.

Ama sum se raspisala leleeeuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.3.2013 16:57:01   
jasmina 25
citam i vie im davata propolis na detata,jas mu davam po 10 kapki navecer na lazica med no me interesira kolku dolgo se dava jas dve nedeli mu davam dve pravam pauza no ploletva sakam da mu davam celo vreme zosto pocesto izleguvame nadvor no se prasuvam da ne mu steti...od koga mu davam da ne go podrekuvam cela zima ne se razbolel...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2013 14:36:35   
nelaa
AJ KAZETE MI SO DA MU DAVAM NA DETEVO MOE OD 1 GOD I 9 MESECI NIIISTO NE JADI NEMA NIKAKOV APETIT SAMO MLEKOTO NA SABAJLE I NAVECER SO GO PIE I SOKCE PREKU DEN I MALKU LEPCE SO SILA AKO KASNI PIE PIKOVIT IQ 4 SISENCE I NASTINVA SEKOJ MESEC SO ANTIBIOTIK SME KAKO DA MU GO ZGOLEMAM APETITOT P O M O S

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?