|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.1.2012 9:26:53   
Maca25
Слободно давајте им плус вит Ц, ама никако во сок, чај, млеко, односно никако во голема количина течност.
Натушке, издроби го апчето во лажичка и во неа стави малку чајче или сокче и дај му го да го испие. Само така ја внесува целата количина од апчето. Ние имаме проблем со пиење апчиња, сирупи и сл. и јас на Нина и растварав исто како тебе во сок или чај. После една аптекарка ми кажа дека додека детето да го испие чајот, витаминот е паднат на дното од течноста и детето само мала доза може да испие. Така да во лажиче и право во уста.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.1.2012 14:49:50   
AnnaMolly RR
Натушке, не се сеќавам колку пати му давав user posted image Не ти кажаа во аптека? Тоа беше одамна и само едно кутивче потрошивме, после на друго се префрлив. Инаку да, се сеќавам дека треба пауза да се прави.
За витамин Ц, слободно уште една таблетка од 50 мг, како што кажа Маца. Здроби ја, стави ја во лажиче со малку сок и така давај му ја за да бидеш сигурна дека цела ја испил. Витамин Ц и да се даде малку повеќе од препорачаната дневна доза, не е страшно. Вишокот го исфрлаат преку мочкање и не се апсорбира во организмот. Кога беше болен Филип јас и покрај сирупот по 2 пати дневно витамин Ц му давав.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.1.2012 22:17:06   
bebe82
Женски да ве прашам нешто. По препорака на педијатарот отидов во аптека да купам имунокидс, и апотекарката ми рече дека тоа е препарат за дечиња после 2 години.
И сега не знам што да правам. Педијатарот моментално не ми е овде да ја прашам, а апотекарката ми рече дека за помали од 2 години се давале сирупчиња и ми го прапорача Пиковит.

Ве молам дајте ми совет, што да земам?user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.1.2012 23:15:50   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Натушке, не се сеќавам колку пати му давав user posted image Не ти кажаа во аптека? Тоа беше одамна и само едно кутивче потрошивме, после на друго се префрлив. Инаку да, се сеќавам дека треба пауза да се прави.




Да ми кажа,а и си пишува во упатството дека се дава еднаш до два пати,па затоа се мислам дали да му давам еднаш или двапатиuser posted image . А на што се префрливте после тоа,не беше задоволна од овој сируп?


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.1.2012 23:38:44   
bebe82
Натушка ти му даваш имунобејби? Видов дека имате 8 месеци па ме интересира каков е тој препарат.
А тоа со колострум сирупче кое е? Јас си мислев дека со колострум е имунокидс.
Навистина сум веќе тотално збунета user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.1.2012 23:44:31   
Natuska85
Да имуно-б на ерба вита му давам еве веќе неколку дена,по препорака на неколку педијатри,па ќе видиме...

Од една година натаму,можеш и пиковит да даваш и него исто го фалат.


< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 4.1.2012 23:45:47 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 10:07:04   
blue_blue
Девојки, мислам тука прочитав дека Киндер имун и слични препарати треба да се даваат еден месец па да се праи пауза. Мене матичната ми рече дека Киндер имун можело да се дава 365 дена во годината немало ништо штето во него и немало потреба од пауза (нормално нема потреба да се дава 365 ден во година). Јас им го дава од октомври без да прекинам и планирав да им го давам до април. Инаку суепр се со здравје, не сме имале некои пострашни заболоувања оваа сезона не знам дал е од киндеримунот, ама некако нејќам да им го прекинам. Иначе покрај ова им давам и витамин Ц (не секој ден), рибин зејтин една лажичка, и секој ден ги прскам со Ацидосалус спреј во грло (некогаш и во нос). Ај, ве молам искуства - совети за тоа зошто треба да се прави пауза од давање препарти како киндер имун.  

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 10:16:10   
dostickage
Jas kolku sto znam mi rekoa od Kozle deka Kinderimun moze da go davam i nikako da ne pravam pauza preku zima.Doktorkata mi vikase ako mi e teglickata pri kraj a mi e kraj na mesec pa budjetoto e namalen podobro nekolku dena da mu davam po pomalku site denovi otkolku da go prekinam pa posle 2-3 dena da kupam novo.
A za leto neli ne se preporacuvaat suplementi.

Blue Blue moze da mi kazes od kade kupuvas Acidosalus i po koja cena?

Thanks :-) 

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 10:48:20   
Natuska85
Блу-блу а рибин зејтин од кога се дава?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 11:00:59   
Luci
Нашата матична и специјалистите во Козле не ми препорачуваат воопшто никакви препарати за зајакнување на имунитетот зашто е сеуште мал(11 месеци и 6 дена), ама кај и да е ако ни се добри брисевите во понеделник планирам од вторник во градинка да си почне. Го имам овој сируп од Грција, user posted image ма да сега гледам и кај нас во Зегин почнале да го носат, дали некоја од вас го има давано на толку мало бебе? Сирупот е за над 1 година така да ако почнам 2-3 недели порано не би требало да менува тоа нешто многу

< Поракaта ја уредил luci -- 5.1.2012 11:02:00 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 11:17:14   
Maca25
луци, колешка моја е многу задоволна од овој сируп. И таа сега го користи за ќерка и, а и сестра и со овој сируп ги израснала децата. Порано од Грција се купуваше, ама го има сега и кај нас. Таа на ќерка и ништо дополнително не и дава, само ова сирупче.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 11:20:51   
noddy2008
blue_blue во врска со киндеримуното имам читано дека по совет на доктор имунолог овој препарат се дава најмногу еден месец два пати во годината со пауза измеѓу од 6 месеци. Плус киндеримуното е на база на кравји колострум, па доколку патите од атопичен дерматитис или алергии баш и не е препорачлив.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 11:27:41   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Нашата матична и специјалистите во Козле не ми препорачуваат воопшто никакви препарати за зајакнување на имунитетот зашто е сеуште мал(11 месеци и 6 дена), ама кај и да е ако ни се добри брисевите во понеделник планирам од вторник во градинка да си почне. Го имам овој сируп од Грција, user posted image ма да сега гледам и кај нас во Зегин почнале да го носат, дали некоја од вас го има давано на толку мало бебе? Сирупот е за над 1 година така да ако почнам 2-3 недели порано не би требало да менува тоа нешто многу


Dobra kombinacija.Nesto kako Kidz Omega na Health Aid samo vo vod na sirup e ova.TOP

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 17:39:40   
blue_blue
Jas mislam ribin zejtin pocnav da im davam od 2 godini. Do togas bea na kapki vigantol do 1 godina i posle kapki D3
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Блу-блу а рибин зејтин од кога се дава?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 17:44:22   
blue_blue
A zosto da ne se dava? Sto se posledicite od davanje vo zimskive meseci bez prekin, toa ne mi e jasno. Deka maticnava ja prasav dva pati mi rece imam i studija ako sakas ke ti ja dadam kaj so e dokazano deka nema niso stetno i moze da se dava. Zatoa se bunam koga vikate ne trebalo. Sto se posledicite od prolongirano davanje

ИЗВОРНА ПОРАКА: noddy2008

blue_blue во врска со киндеримуното имам читано дека по совет на доктор имунолог овој препарат се дава најмногу еден месец два пати во годината со пауза измеѓу од 6 месеци. Плус киндеримуното е на база на кравји колострум, па доколку патите од атопичен дерматитис или алергии баш и не е препорачлив.

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 17:46:54   
blue_blue
Acidosalus kupiv od aptekata vo golemoto Vero karsi kompleks banki sto e, mislam se vika Vero center, edna apteka ima. Bese okolu 900 denari
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Jas kolku sto znam mi rekoa od Kozle deka Kinderimun moze da go davam i nikako da ne pravam pauza preku zima.Doktorkata mi vikase ako mi e teglickata pri kraj a mi e kraj na mesec pa budjetoto e namalen podobro nekolku dena da mu davam po pomalku site denovi otkolku da go prekinam pa posle 2-3 dena da kupam novo.
A za leto neli ne se preporacuvaat suplementi.

Blue Blue moze da mi kazes od kade kupuvas Acidosalus i po koja cena?

Thanks :-) 

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.1.2012 20:42:02   
oliva
i jas mu stavam acidosalus sprej,ama samo vo nos,u grlo ne mi dava,inaku gi ima i vo zegin okolu 900 denari

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 8:20:46   
Luci
Јас вчера купив Ацидосалус од зегин, 885 денари. Е сега, имам прашање до тие кои веќе го даваат на своите деца, Марио има 11 месеци и 1 недела, месец и пол седеше дома не одеше во градинка зашто закачи стрептокока пнеумониа во носето и таа резултираше со бронхопнеумонија која ја излечивме ама стрептококава многу тешко. Вчера бевме на брисеви во Пролече и во Адриа лаб па резултатите ќе бидат во понеделник и се надевам дека конечно ќе биде исчистена после сите 7 инекции нелорен, сирупи панцеф, амоксиклав, цефалексин, сумамед што ги испи, капки оперил и цефалексин во носе....Муабетот ми е дали го ставате ацидосалусот секојдневно како превентива, или па ставате само доколку има затнато или растечено носе, и по колку пати шприцате? Јас вчера го купив и го ставив одма во фрижидер, нити упатството го прочитав нити ништо, немав време. Ако се брисевите во понеделник во ред тогаш од вторник ќе го носам во градинка


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 8:27:47   
blue_blue
Jas go spricam sekoj den vo grlo kako preventiva. Vo nos samo koga im e zatnat nosot, moite ne sakaat mnogu spreevi vo nos

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 9:47:10   
Luci
Масло од диво оригано дали некој користел и како поточно?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 14:40:12   
Pepelaska *
Еве што му давам јас на Мартин

секој ден јаде по 1 2 јаболка свежи обавезно
некогаш киви или др овошје
оброк со зеленчук и месо
обавезно во денот супа
чај од хумана за зајакнување на имунитет ( со шумско овошје )

по 1 лажиче рибино масло и понекогаш витамин ц

+ мнооогу смеење, гушкање, заедничко играње и ако има услови воздух.

Досега се има 2 3 пати преладено мала настинка значи и еднаш температура крена ( ако не се важи и еднаш од вакцина). Здравје кога ќе тргне во градинка може ќе му давам некое сирупче

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 14:59:05   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Масло од диво оригано дали некој користел и како поточно?


И мене ме интересира тоа? АЈде некој ако го користи нека пише - дали само за инхалација, кај затнато носе или на друг начин. И јас пред некој ден го гледав, пишува дека е и за зајканување на имунитетот - па како се користи?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.1.2012 15:37:41   
Тања РР
Маслото од диво оригано е природен антисепти. Докажано е дека убива голем број бактерии меѓу кои и Ешерихија коли (постојат студии кои докажуваат дека е ефикасно во уништување на оваа бактерија) . Го препорачуваат при уринарни и цревни инфекции, исто така производителот наведува дека го подобрува имунитетот ама искрено мене не ми е јасно со кој механизам и дали е тоа докажано.
Антисептик не е исто со антибиотик, разликата е во тоа што за антибиотикот е докажано дека ги убива бактериите ин виво а антисептикот ин витро. Затоа јас сум малку скептик. Но тоа е само мое мислење.
Инаку, се дава на деца над 3 години по една капка раствоерна во чаша вода или сок (не од лимон). Може да се користи и за инхалација или надворешно за кожни проблеми.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.1.2012 13:04:43   
Felly RR
Еве тука една убава статија за зајакнување на имунитетот кај децата.  Во врска со паузите кај овие препарати, само кај производи кои се врз база на ехинацеа пишува да не се даваат долго време, а овој КИНДЕРИМУН го гледав не содржи ехинацеа. Ние користевме ИМУНОБОР(содржи бета-глукан и ехинацеа), и сега еден месец пауза треба да направиме. Ќе ја прашам наредниот пат докторката, дали за сите вакви препарати се прави пауза, и зошто точно.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.1.2012 13:25:59   
liberta
ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

i jas mu stavam acidosalus sprej,ama samo vo nos,u grlo ne mi dava,inaku gi ima i vo zegin okolu 900 denari

i jas imam davano acidosalus sprej ama malku so "shube".prvo vo grlo prskav pa vo nos, pa posle aplikatorot go cistev so pamuce alkihol.......ama nekako ne mi bese vo red ...grlo, nos, grlo, nos.....sto ako se prenesi nekoja balterija od nos vo grlo? go davav minatata zima a nekoj poseben rezultat ne primetiv.
sega davam kinderimun, vit.C, AD perli, multisanostol sirup

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?