|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.1.2012 13:38:33   
blue_blue
Ај јас пак пошто не добив одговор. Зошто не треба Киндеримун и слични препрати да се даваат непрекинато, него треба да се даваат 1 месец, па пауза од 1 месец?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.1.2012 14:00:29   
liberta
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Ај јас пак пошто не добив одговор. Зошто не треба Киндеримун и слични препрати да се даваат непрекинато, него треба да се даваат 1 месец, па пауза од 1 месец?


киндеримунот мислам дека неважи тоа, јас во зима го давам непрекинато неколку месеци

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2012 13:41:07   
Felly RR
Јас денес зедов маџун и ќе почнам да и давам и од него по една лажичка дневно. Како е најубаво да се дава, после јадење/пред јадење?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот liberta)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2012 14:20:02   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Ај јас пак пошто не добив одговор. Зошто не треба Киндеримун и слични препрати да се даваат непрекинато, него треба да се даваат 1 месец, па пауза од 1 месец?


Не мора баш пауза после секој месец давање но пожелно е по 2-3 дози да се направи пауза затоа што киндеримун за разлика од мултивитаминските препарати го стимулира не само пасивниот туку и активниот имунитет односно стимулира создавање на некои бели крвни клети кои учествуваат во одбранбениот систем на организмот. Истото важи и за препаратите кои содржат ехинацеа.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.1.2012 15:27:46   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Ај јас пак пошто не добив одговор. Зошто не треба Киндеримун и слични препрати да се даваат непрекинато, него треба да се даваат 1 месец, па пауза од 1 месец?


При секое конзумирање на витамински сируп е потребно пауза минимум 3 месеци а за време на таа пауза можете да давате омега ако сакате ако не немора. Ние престанавме со Омегата ,со витаминскиот сирупнаправивме пауза од 4месеци скоро и сега планирам да земам на витабиотик имунокисд мислам дека беше ,јас пиев мултивитамини од таа фирма англиска е јаима во Зегин и супер сум задовлона,би требало и сирупот да е добар.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
18.1.2012 23:15:19   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Ај јас пак пошто не добив одговор. Зошто не треба Киндеримун и слични препрати да се даваат непрекинато, него треба да се даваат 1 месец, па пауза од 1 месец?


При секое конзумирање на витамински сируп е потребно пауза минимум 3 месеци а за време на таа пауза можете да давате омега ако сакате ако не немора. Ние престанавме со Омегата ,со витаминскиот сирупнаправивме пауза од 4месеци скоро и сега планирам да земам на витабиотик имунокисд мислам дека беше ,јас пиев мултивитамини од таа фирма англиска е јаима во Зегин и супер сум задовлона,би требало и сирупот да е добар.


Болдираното е апсолутна грешка. Витаминските сирупи не се лекови туку се додатоци во исхраната, пауза од витамински сируп е исто како да правиш пауза од јадење портокали.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
19.1.2012 11:42:34   
kikicka
може не викам не али ова го кажувам бидејќи така ни кажа докторот во хр не дека си измислувам јас,како и да е јас така направив. user posted image Јас сега земав имуно кидс на витабиотик 700 и нешто денари е од зегин и сега за сеа тераме па ке видеме.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.1.2012 16:55:05   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

може не викам не али ова го кажувам бидејќи така ни кажа докторот во хр не дека си измислувам јас,како и да е јас така направив. user posted image Јас сега земав имуно кидс на витабиотик 700 и нешто денари е од зегин и сега за сеа тераме па ке видеме.


Кикичка можеш да видиш за од која возраст е овој сируп?За над годинка или може и под годинка?Тнкс


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
28.1.2012 17:25:13   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

може не викам не али ова го кажувам бидејќи така ни кажа докторот во хр не дека си измислувам јас,како и да е јас така направив. user posted image Јас сега земав имуно кидс на витабиотик 700 и нешто денари е од зегин и сега за сеа тераме па ке видеме.


Кикичка можеш да видиш за од која возраст е овој сируп?За над годинка или може и под годинка?Тнкс




Натушка грешка име сум напишала на сирупот сега гледам Well kid & baby на Витабиотик и на него пишува од 3 месеци до 5 години .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.2.2012 17:12:59   
lete
zdr mamicki mojata stotuku napolni 6 meseci i nekolku dena sto mi preporacuvate damu davam odma pocna noseto damu tece vcera imase 38.5 temperatura inace do denes dobra bese nese razboluvase uvek imame zatnato nose koe go resavame so kapki za nos nazogal

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.3.2012 14:54:01   
teoecar
До првата навршена година, не дававме никави витамински сирупи на Теодор. Најјакиот мултивитамин е Киндеримуно, го користевме после труење од храна(ни го препорача докторката како најјак), а оваа зима Тео е 2 години, и земаме сируп веке 2 месеци на др.Теис се вика Мултивитанол  и навистина е добар,  Го препорачувам на сите мајки да го давват , сирупот содржи и железо плус во него, вкусен е и јас сум презадоволна како напредува моето дете user posted image .

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.3.2012 12:12:20   
Felly RR
Ние правевме месец пауза од Имунобор, и сега почнав да и давам Киндеримун, ама никако не можам да и фатам некој ред кога да и го давам user posted image
Како е најдобро да се дава? Пред јадење/ после јадење, насабајле/навечер???

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот teoecar)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.3.2012 18:22:06   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: teoecar

До првата навршена година, не дававме никави витамински сирупи на Теодор. Најјакиот мултивитамин е Киндеримуно, го користевме после труење од храна(ни го препорача докторката како најјак), а оваа зима Тео е 2 години, и земаме сируп веке 2 месеци на др.Теис се вика Мултивитанол  и навистина е добар,  Го препорачувам на сите мајки да го давват , сирупот содржи и железо плус во него, вкусен е и јас сум презадоволна како напредува моето дете user posted image .


И јас му давав Мултивитанол на Др. Тајс, потоа имунобор, па сега правиме пауза, па се мислев пак да земам од овој Мултивитанол, пошто и ќе почнеме во градинка ќе мора нешто да пие

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот teoecar)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.3.2012 17:34:28   
Џесика
Ние пошто почнавме пак со градинка, се наоружав по којзнае кој пат. Моментално превентивно му давам Ц витамин трипати дневно, Саностол сируп наутро, Ацидосалус спреј за нос и грло, и турбо ќе почнам со природни сокови. Дали можам друго нешто да додадам или доволно ми е ова? (за маџунот се двоумам и за рибино масло дали да го вметнам)

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.3.2012 17:52:02   
Maca25
Абе кога успеваш сево ова да му го дадеш?
Јас од сето ова и дава на Н. Ацидосалус и Саностол. И цедени сокови после градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.3.2012 10:51:26   
Natuska85
Ова Киндеримуно од која возраст се дава? Читам многу го фалите. Ние еве 3 месеци пиеме Имуно -Б на Ерба Вита и сум задоволна,не се разболевме ниту еднаш user posted image +витамин Ц секој ден + 1 мала лажичка ленено семе. Од денес ќе правиме пауза 3 недели со сирупот,па се мислам од 1 април што да давам.Ќе тргнеме и во градинка што значи морам нешто.Ако Киндеримуно е од годинка ќе го земам него ако не ќе продолжам со Имуно-Б.Или нешто друго ми препорачувате?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.3.2012 11:06:00   
Mihaela 2010
Za Kinderimuno pisuva deka se dava od dve godini,no mene pedijatarot mi go preporaca uste koga imavme 18 meseci,pa taka i davav po pola lazicka a ne cela kako sto tamo pisuva.Ispivme pola,pa ne fatija bolestite,lezenje vo kozle pa taka i go prekinav,i ne prodolzivme so pienje,taka da i ne znam kakov efekt bi imalo,i onaka cela zima doma si sedevme.Od maj trgame vo gradinka pa se mislam dali da i go prodolzam so davanje.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.3.2012 11:15:43   
JovanaJ
Jas sum mu davala Kinderimuno ama ne pocuvstvuvav nekakov efekt pseben.
Si se razboluvase kako i koga ne mu davav. E sega sto vika mm moze polesno mu pominualo ama neznam iskreno nemase nekoja pogolema promena. Ili pak jas ocekuvav nesto mnogu od nego, neznam.
Sega mu davam Sanostol, ribino maslo i Madzun pocnav eve skoro dva meseci. E sega dali i kolku bi pomognal vo zajaknuvanje na imunitetot ke vidime user posted image . Vitamin C prestanav da mu davam koga e zdrav, maticnata mi rece da ne mu davam koga nema potreba gi optovaruval bubrezite...kolku e tocno neznam user posted image .
I so ishrana kolku moze ovosje i zelencuk.... iako slabo jade toa.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
7.3.2012 11:15:51   
Maca25
Кај Нина немаше баш некаков ефект Киндеримунот! Што знам цело време додека го пиеше беше болна. И сипаници ја фатија и после настинка...

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
16.3.2012 10:28:43   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ова Киндеримуно од која возраст се дава? Читам многу го фалите. Ние еве 3 месеци пиеме Имуно -Б на Ерба Вита и сум задоволна,не се разболевме ниту еднаш user posted image +витамин Ц секој ден + 1 мала лажичка ленено семе. Од денес ќе правиме пауза 3 недели со сирупот,па се мислам од 1 април што да давам.Ќе тргнеме и во градинка што значи морам нешто.Ако Киндеримуно е од годинка ќе го земам него ако не ќе продолжам со Имуно-Б.Или нешто друго ми препорачувате?


Натушке, Киндеримун се дава после две години. Јас пред да наполни две години и давав Имунобор, и искрено многу сум задоволна. Се даваат три месеци, па се прави пауза. После паузата почнав да и давам Киндеримун - ама уште не можам да кажам за резултати. Го сменив, единствено зашто Имунобор, се дава иста доза (една капсула) за деца до 7 години. Не знам, некако ми беше мисла - ако сега има ефект една капсула на две години, дали и на 7 години ќе го има истиот ефект, истата доза. МОже на 7 години нема ни да и давам вакви имуностимуланси, ама ете реков да пробам и со другиов.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
16.3.2012 16:43:40   
Sirena##
Vcera zedov pikovit,na paketceto pisuva da se dava po 2 lazicki vo denot,odnosno 10 ml,da ne e mnogu.Jas mislev treba po 1 lazicka vo denot user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.3.2012 10:17:05   
Sirena##
AJ ke ve molam ako znae nekoj da mi kaze user posted image

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.3.2012 10:34:19   
Felly RR
Sirena, обичниот пиковит, се дава по 2 лажички, како што си пишува на упатството. А од тој што е со рибино масло, или со пробиотици (мислам беше другиот) се дава по една лажичка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.3.2012 10:38:53   
Sirena##
Fala ti mnogu Felly

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.5.2012 18:57:32   
miana
Od kinderimunot kerkami nema nikakvi podobruvanja,ama APSOLUTNO nikakvi..ispi dve teglicki i nikako nema podobruvanje..sekoe poaganje vo gradinka,odime po dva dena i sme epten bolni. Inaku procitav nekade na forumov,mislev deka luci imase napisano za masloto od divo origano i9 sakav za toa da ve prasam..Jas go kupiv,malo teglice bese malce skapo okolku 800 i kusur denari .Sakav da ve prasam sto se pravite so asloto..Pisuva deka se stava po edna kapka vo casa sok ,ama toa e prejako i kerkami epten so sila go pie,place i i se povraka od nego...Kako li go davate na vasite decinja ako voopsto nekoj od vas go dava? Dali gi inhalirate so toa ili pak samo go pijat..Ajde se moli luci da odgovori :)

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?