|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VII дел
11.3.2015 18:21:15   
almushka
fala mnogu devojki daj boze i na vasa glava sto pobrzo jas dosega sum mnogu dobro i ja mislam deka se dve no ke vidime posle 2 nedeli sega ke uzivam vo ovie momenti pa ke vidime dala fala uste mnogu

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Вештачко оплодување VII дел
11.3.2015 19:49:30   
nadesh
Almushka cestitki mnogu mi e milo deka trgna spisokotuser posted image izgleda se bliznacinja mene betata mi bese 500 i bliznacinja seuser posted image imaj si lesna i ubava bremenost user posted image ,na site ostanati vi posakuvam da se priklucite na spisokotuser posted image

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Вештачко оплодување VII дел
11.3.2015 22:43:18   
kate..
almuska cestitki uste ednas i daj boze vaka ubavo da prodolzi spisokov

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот nadesh)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 8:59:46   
Kassy
Almushka.. naj iskreni cestitiki i od mene...sega so lesno i so dobro zdravje...
Jas sum na 10 den od et, ponedelnik so Boga napred ke pravam test...
E sega, mene ova mi e prvo in vitro...pa bi sakala da ve prasam, koga gi pravite testovite
kolku vreme se ceka za rezultatot...dali gi pravite na privatno ili ne...znam banalno prasanje, no...
Ve pozdravuvam site i ve gushkam...

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 11:00:19   
virgo
Almushka user posted image user posted image user posted image честитки за вискоката бета.
Еве ме мене после три дена лежење (леле се ме боли не сум навикната јас да лежам толку) и искрено поради несоница ме фаќа криза.
Синоќа почнаа секакви мисли да ми се вртат низ глава, извинете но морам ова да го пишам зошто ако не кажам некому нешто ме фаќа напад на паника и се гушам.
Инаку ми вратија 2 бластициди па се надевам дека макар една ќе се фати.
Неможам да се водам по симптомиве што ги имам поради тоа што знам дека се "вештачки предизвикани" и тоа е тоа ќе си седам и ќе си чекам уште недала ипол да помине.

Almushka честитки уште еднаш, а на останатите со среќа!!!

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Kassy)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 12:08:11   
almushka
virgo dusicke nemoj da mislis negativno toa ne e dobro misli si samo pozitivno i sve ke bidit ok jas ic ne stenev od krevet od prv den posle et do sega i nemam namera da stanuvam prviot pat taka stanav posle pozitiven test i posle tri dena imav spontan za bebence vredi duso sve i malku bolki vo kicma ama ke pominit sve samo pozitivna misla i sve daj boze ke bidit jad eden domasen test napraviv na 10 den poz mi izleze pa posle preku krv napraviv vo drzavno i pak poz i mnogu visoka beta od prviot pat daj boze vaka da prodolzi ti kades indiski orevi treba po nekoj na den mleko poveke ovoshje i obavezno terapiata poz duso

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 20:18:30   
kate..
almuska tebe embrionite kakvi te bea mila dali blastocisti ili pomali

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 20:25:50   
kapina
Virgo misli pozitivno nemoj negativni misli oni ti nosat samo stres na mene ciklusot mi se sredi ovoj pat dobiv najnormalno i ovulacija imav no ne sakame da probuvame prirodno oti ke cekame da ispitam vo vtornik vrodena trombofilija iako veke jas znam sto e pricinata za moite uspesni neuspesni invitra biohemiska bremenost i blighted ovum

< Поракaта ја уредил kapina -- 12.3.2015 20:27:05 >

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Вештачко оплодување VII дел
12.3.2015 22:50:24   
LoveableMe RR
вирго, повеќето ги фаќа паника во текот на процесот, нормално е, знај само ако треба да биде ќе биде, досега сто пати се покажало како точно.


ИЗВОРНА ПОРАКА: ooooo

zdravo nova sum na forumot izgleda ke treba da pravime so mazotmi invitro deka po priroden pa ne mozeme toj ima pokacen fsh i lh i azospermija ke mozete li da mi kazetet kako odi invitroto se sto ke treba da pravam ve molam za vase iskustvo


Оооо, зависи од докторот каква терапија ќе ти одреди, обично прво даваат еден месец пиење јасмин таблети, некае на средина напоредно се боцкаш со едни инекции супрефакт, а потоа кога ќе добиеш се прави тест преку крв, па други инекции се примаат напоредно со супрефакт и пак мерат преку крв еден хормон и потоа докторот те гледа на ехо, одредува до кога ќе ги примаш, па следи пункција, ти вадат јајце клетки, ги оплодуваат лабораториски и потоа по неколку дена ти ги враќаат во тебе и за 2 недели тест. Кога почнувате??

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 10:49:47   
LoveableMe RR
Kalisto, кога реши да правиш тест? Цика, стигна ли до пункција?user posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
03.02- Kalisto -пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систина)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
22.02- vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02- cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
25.02- Kvisko- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
00.03 -MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)

=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

26.02- Kalisto = пункција 01.03 = ЕТ
27.02- Kassy = пункција 02.03 = ЕТ
04.03- virgo = пункција 09.03 = ЕТ

=========================

15.03- Kalisto= ТЕСТ
16.03 - Kassy= ТЕСТ
21.03- virgo = ТЕСТ


2015 година

nadeshuser posted image mery user posted image almushka user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 16:00:09   
almushka
kate dusicka mene mi mea vrateni kako blastocisti vrateni mi bea na 5 den drugite do kade ste

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 18:01:59   
jana81
Se prijavuvam so zakazana punkcija. Vo vtornik sabajle. Denes na kontrola, samo 6 folikuli vkupno, spored mene malku ama sto e tuka e, se nadevam ke ima nekoja kvalitetna jajce kletka. I edno prasanje. Neli pred punkcija treba apstinencija 3-4 dena, no dali e problem ako se ima apstinencija 2 nedeli? Mislam na problem vo odnos na spermatozoidite, da ne e ubavo i tolkav period da se apstinira od odnosi?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 18:09:19   
chery33
jas mislam da....stom e naglaseno 3-4 dena znaci togas se so drug kvalitet a period od dve nedeli e nesto drugo,,,stom si vo postapka veke procitauvaja i taa procedura ,,pozdrav i srekno

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 20:22:14   
kate..
kako sto citam i slusam od ovie onie uspesno ivf imaat samo tie so imat embrioni blastocisti a oni e so 5kletocki 6 kletocnio 8 kletocni nemat uspesno ivf.a care za da rastat embrionite na pr mene prvoto ivf mi bea so tri kletki a ovaa vtorovo invitro 4kletocno i 5 kletocno.

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 21:19:18   
kapina
I kaj mene bea isto embrionite prviot pat bese 6 kletocen embrion vtoriot pat bea 4 kletocni i koga go prasav lazarevski zos
to da ne pocekame da stignat do blastocisti mi rece podobro im e vo matkata odosto nadvor a inace da pogolema e uspesnosta na ivf so blastocisti

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 22:33:04   
jana81
Fala cherry, nema napomenato, tocno kolku, ama posto mi rekoa koga ke mi zavrsi menzisot odma da pocnav da stavam poliginax vaginaleti, i tie denovi nesakav voopsto da imam odnosi, veke do punkcija i nesmeam, pa zatoa nekako mi dojde sube da ne e mnogu vreme, ama gotovo toa e toa. Kako i da e odime ponatamu douser posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 22:46:10   
chery33
i za spermogram i za ivf e naglaseno 3-4 dena apstinecija...:) user posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Вештачко оплодување VII дел
13.3.2015 23:22:51   
Hopeful RR
jana81, со среќа на пункција во вторник! А во однос на апстиненцијата, две недели се премногу и треба да преземете нешто околу тоа вечерва или утре во текот на денот user posted image Најсериозно, не оставајте така, бидејќи веќе кога си во постапка, штета е да има стари сперматозоиди. Дај олабави го човекот, има начини, иако си на полигинакс user posted image

kate.., нема правила за тоа дали ивф има поголем успех со бластомери или бластоцисти, нити пак бројот на клетките пресуден, се е индивидуално и релативно. Да се знаеше точно, сите ќе правеме вака или онака. Еве јас на пример имав ЕТ на втор ден, со осумклеточни бластомери и се фатија и двете. Не избрзувај со заклучоци и верувај му на докторот user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот chery33)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 15:45:34   
jana81
devojki edna molba do vas. Ako ima nekoja od vas stipjanka ili svetinikolcanka ( ja sum od sveti nikole) a da se bocka suprefakt, da mi pozajmi za utre. Utre posleden den se bockam suprefakt 0,3ml a denes go dotroshiv poslecniot. E so e najtragicno gi nema po aptekive, pa zatoa prvo ovde da si prasam. Ili ako ne pa sa mi kazete vo koja apteka moze da go kupam, pa ako ne se snajdam, ke bide trk skopje. Odnapred vi blagodaram:))

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 16:24:46   
scared RR
Јана, а да видиш во аптеките низ куманово доста ги има како што знам а поблиску ти е од Ск.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 19:12:48   
Kassy
JANA... JAS SUM OD STIP I IMAM SUPREFACT.. TE MOLAM DOKOLKU TI TREBA, KE TI PISAM BROJ VO INBOX,
BAS SE MISLEV STO DA MU PRAVAM.. POZZZ

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 20:12:47   
LoveableMe RR
Jana, среќнo вo втoрник, a зa ембриoните ич не мислете, зaтoa штo немa прaвилo кoгa ќе се фaтaт, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kassy)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 20:48:32   
Kassy
Zdravo na site
Se nadevam deka useja mojata poraka da stigne do Jana, dokolku vo meguvreme se snashla..super,
dokolku nekoj drug ima potreba od Suprefact, jas imam, m i ostana , mislam deka ima za uste 3-4 bockanja od 0.3..
Sto se odnesuva do mene, konecno ponedelnik ke pravam test za Beta, sega za sega se e super...pa ke vidime
kakvi vesti ke imame ...
GUSHKI ZA SITE....

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 22:37:34   
SOLE
Jana so sreka na punkcija, da imas ubavi I kvalitetni jajce kletki, Kassy a tebe ti posakuvam srekno na testot I bisoka beta user posted image user posted image

(Одговор на членот Kassy)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Вештачко оплодување VII дел
14.3.2015 23:07:51   
almushka
devojki kako ste eve me mene si uzivam lezenje i miruvanje no me plasi edno nesto dalo nekoja ima slusnato ili sama znae dali e mozno da imate bolki vo jajnicite pisle pozitiv test jas ovie tri dena imam nekoi bolki kako grcevi vo jajnicite ne znam sto e da ne e nesto sto treba da se zagrizam ili nne ve molam za odgovor poz sestri

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?