Вештачко оплодување VII дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 9:14:21)

Каѕѕу, jeeeeeeeeeeeee ајде среќно! Калисто,како помина? Цвет, здраво, имаме тема за Скречинг. Почна постапка на ИВФ или ќе правиш прво скречинг? Малена, колку што знам, испитувањата покажале дека дозревање на јајце клетки по пункција не покажало резултат, па ги зреат со стимулација и после ги вадат само зрелите, ако добро те разбрав. Среќно на сите[sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]



20.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
00.01- almushka - пoчетoк сo терaпијa (Петaнoвски, Ремедикa)
00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
03.02- Kalisto -пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систина)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
00.02 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
22.02-vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02-cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
25.02- Kvisko- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)


=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

17.02 - Pinky 30 = пункција 20.02 = ЕТ
20.02- almushka = пункција 23.02 = ЕТ
26.02- Kalisto = пункција 01.03 = ЕТ
27.02- Kassy = пункција 02.03 = ЕТ


=========================

06.03- Pinky30= ТЕСТ
09.02- almushka= ТЕСТ
15.03- Kalisto= ТЕСТ
16.03 - Kassy= ТЕСТ


2015 година

nadesh[sm=9nebesa.gif] [sm=9nebesa.gif] [sm=9nebesa.gif]




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 10:56:01)

RR-ki dali nekoja od vas ima pokacen apetit od terapijata? Jas jadam i se kako da me nagrizuva zeludnikot,bolka mii se sozdava i moram nesto da potkasnam...Pijam Aspirin 100,Folna,Estrofem,Vit.D kapki i Magnesol sumlivi i plus vaginaleti Utrogestan 3x1 sto stavam...Dali ova e normalno...?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 11:01:23)

Пинки, од зглемениот внес на апчиња, желудникот е почувствителен и нормално те тера на јадење, а плус и од хормоните, мене ми се јадеше многу а посебно џанк фуд, све хамбургери, благо, ама гледав да избегнувам, да не јадам многу таква храна и да јадам повеќе овошје, зеленчук, протеини секако и сокови. [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 12:28:02)

Во продолжение од темата посакувам мнооогуууу [sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] многу поддршка, многу совети,многу радост [sm=bravo.gif]

Со среќа на сите сегашни и идни рингерајки кои храбро се борат [sm=smiley1.gif]




Kalisto -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 12:42:54)

RR-ki zdravo! Vo chetvrtok mi e punkcija [sm=smiley1.gif]

Nego mi rekoa do chetvrtok da pijam vitamin C 2x500 i kalcium 2x1 Vo aptekive prashuvam i mi vikaat ima kalcium od 600 mg ama zaedno so vitamin D. Nekoja od vas ako imala slichno iskustvo da mi kazhe dali moze da zemam takvi tableti?




brm_brm -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 13:04:38)

Дали некоја од вас корисстела Пурегон, во замена за фостимон и која е разликата.Фостимонот знам дека поткожно се става.Што е подобро за стимулација?!




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 13:35:36)

brm_brm, тоа е одлука на докторот, и е различно од случај до случај. Си има индикации за тоа каква стимулација и со каков тип инекции се прави, така што јас не би се замарала со тоа. Докторите си проценуваат, а реакциите се индивидуални - некој реагира подобро на едните, некој на другите, и не може да се каже дека едните се подобри од другите.




gina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 13:41:33)

vo ova prodolzenie im posakuvam na site pozitivni [sm=rozacrtici.gif]testovi[sm=bravo.gif]

Kalisto i jas piev kalcium i vitamin C od po 500mg. kalcium ima na delenje jas taka si kupiv i vitamin C od alkaloid




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 14:15:15)

Kalisto, среќно и пиши ни кога трансфер[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]! Калциум и витамин Д може заедно, пиши ни што ќе купиш и од каде.

Брм-брм, јас второто ИВФ се боцкав со пурегони, многу печат, ама поквалитетни јајце клетки ми извадија, немав празни како првиот пат со Фостимоните. Почна ли терапија и кај кој доктор?




tea 88 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 14:40:58)

Vo novovo poglavje da ima samo uspesni ifv i visoki beti. Na site vo postapka im posakuvam sto poskoro da si gi vidat .[sm=rozacrtici.gif]
Brm-brm jas na fostimon premnogu slabo reagirav a na merionalot mnogu dobro. Jas voopsto nemav maka so inekciite ama i mnogu pesacev.
Mm koristi kalcium 600 so vit D i e mnogu zadovolen.od natural wealth se.




nadesh -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 18:20:13)

Novoto poglavje da bide ispolneto so uspesi.....mnogu pozitivni testovi,se nadevam poveke od prethodnoto poglavje......Na site vi posakuvam uspeh sto poskoro[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]




Kalisto -> RE: Вештачко оплодување VII дел (23.2.2015 19:48:39)

Fala vi na site. Kupiv vit C od 500 na alkaloid i calcium od 500 na Nature Essential od aptekata vo Sistina.




jana81 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 9:33:32)

Mene pa ne mi dadoa nisto da pijam pred ivf. Dr. Samo mi rece folna kiselina ama posto si gi pijam pregnazonot i posto vo niv ima folna, nemalo potreba da pijam dopolnitelno folna ili bilo sto drugo. Vie sto pievte pred tranaferot




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 10:21:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kalisto

Fala vi na site. Kupiv vit C od 500 na alkaloid i calcium od 500 na Nature Essential od aptekata vo Sistina.


Kalisto, а како се сети докторот за калциум да ти даде, имаше индикации или така решИ? Бидејќи обично не даваат витамини многу самите, освен оние пренатални, затоа ме заинтересира[sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 10:57:35)

Ајде новава тема да се полни само со убави вести.

Јас во Среда почнувам со супрефакт. Ќе одам во Ремедика да ме боцкаат некако ми е страв сама да се боцкам. Се мислам да одам накај 7 вецер да ме боцкаат нема толку гужва а и јас до тогаш се од работа ќе имам завршено. Почнувам со 0.5 па штом добијам ќе ми намалат на 0.3. Стимулацијата ќе биде со Пурегон ако добро разбрав. Одма добив и советување што ќе се случи ако има хиперстимулација зашто може да се очекува тоа кај ПЦОС.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 11:04:54)

Квиско, лелее дојде денот, а? Ајде, со лесно и јас бев со пурегон, спреми се многу печат[sm=zmeden.gif]...а за супрефакт и мене ми беше фуфка, одевме секој ден на боцкање, темпирај си го подоцна кога нема гужва, убаво си одредила време, помалку ќе чекаш, бидејќи знаеш секој ден треба да одиш. Ајде среќно![sm=bravo.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 11:32:51)

Kvisko, ајде со среќа, таман среда е убав ден [sm=bravo.gif] Види првиот пат како ќе те боцнат со Супрефакт, па ако не ти е страв пробај и дома сама, стварно не е тешко, чисто да не се гњавиш барем сега додека не почнеш со Пурегон.

Инаку за периодот од пункција до ЕТ и мене ми рекоа калциум - после веќе ми рекоа не. Земав обични шумливи, не ми се даваа пари за некои фенси, ионака за 2-3 дена се работеше.

И да - да посакам и јас ова ново поглавје да биде полно со убави вести, две цртички, високи бети, и здрави и живи бебиња [sm=smiley1.gif]




almushka -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 12:00:19)

devojki zdravo transferot ne mi bese na 3 den tuku ke mi bidit na 5 znaci zadutre nekoj vika deka taka e podobro sto mislite moite embrioni uste prodolzuvat site 6 so mnogu dobra sostojba taka mi rece embriologot na tel pa ke vi pisam zadutre kako ke tecet rabotata poz do site so sreka ni e novata strana i sto poveke uspeh da imame




Kvisko -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 12:18:58)

Almushka со среќа на трансфер. Штом сите продолжуваат да растат јас мислам дека се добри вести. Сите се добри и подготвени за во меше кај мама. Смрзни си ги оние што ќе останат за секој случај.




Kalisto -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 12:41:51)

Loveable, jas mislam deka kalcium i vit C e standardna procedura vo Sistina pred punkcija. Mene Lazarevski mi rece deka pred punkcija treba da pijam samo vit C i kalcium obavezno, drugi vitamini mozhe isto taka ako sakam, a nikako ne mozhe apchinja protiv bolka (ova se vazhi samo ovie 2-3 dena do punkcija). Inaku i vo potsetnikot loj mi go dadoa od Sistina vchera (kucan list koj gi sodrzhi site podatoci za punkcijata, se potpisuva i sestrata i pacientot na nego) isto taka pisuva obavezno vit C i kalcium i vazi za site pacientki.




vazna -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 12:59:50)

Devojki mene mi se odlozi terapijata za invitro za nareden ciklus, bidejki prolakatinot mi iskoci povisok nisto i ovoj mesec mnogu se iznervirav [sm=smiley19.gif] pozzz.




Kvisko -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 13:56:18)

Vazna само смирено. Ќе се среди и тоа со пролактинот прочитав дека примаш терапија. Пролактинот многу реагира и на стрес така што направи се што во твоја моќ малку да се подопуштиш. Не дека ќе помогне бог знае колку ама може да помогне.




almushka -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 14:33:21)

i jas sakav da zamrzna nekoj no dali nekoja znae kolku cinit toa da ne e preskapo mene mi rekoa deka okolu 800 evra no ne znam tocno toa e preskapo be devojki no pak ke vidimi




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 15:53:39)

Vazna, колку ти е пролактинот што ти откажале ИВФ? Знам дека и да е малку покачен, другиве доктори не откажуваат ИВФ[sm=zmeden.gif]? А да ја смениш докторкава[sm=jezicek.gif]?

Алмушка, убаво што е петти ден на развој, демек поквалитетни биле, така викаат, а за цени за смрзнуавње види ОВДЕ имаме тема за тоа.

Калисто, фала за информацијата, јас не се сеќавам во Систина дали пиев калциум тогаш.




gina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (24.2.2015 15:54:33)

almushka jas plativ za zamrznuvanje 660 evra vo sistina




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>