RE: Вештачко оплодување VII дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


tea 88 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (26.2.2015 22:47:23)

Kalisto i Almushka so sreka na dvete . Daj Boze da imate [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]
Mado dobredojde na forumot. Najubavo da se javis vo fondot i da si prasas ama mislam deka ne mora inseminacii ako e spermogramot los. Od edna prijatelka mm imase los spermogram i im odobrija bez inseminacii. A kaj planiras da pravis ifv?




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (26.2.2015 22:52:32)

nemora 4 inseminacii jas prviot pat koga gi pustiv dokumentite imav edna no mi pobaraa uste dve i kaj nas bese los spermogramot




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 0:50:46)

a vo temata sterilitet kaj mazot mozes da vides kako go sredivme spermogramot so mm i sega nemame nikakov problem za zabremenuvanje




Kalisto -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 8:03:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MADO

Zdravo devojcinja,jas sum nova na forumot se nadevam ke se druzime i pomagame.Jas sum vo brak dve godini,do sega site obidi za bremenost ni se neuspesni.Pred eden mesec pravev inseminacija i rezultatot na mm bese katastrofalen,po obrabotka imase samo 0.5 milioni,doktorot sto mi ja pravese inseminacijata mi predlozi poleka da pocnam da si gi sobiram dokumentite za in vitro preku fond.Prasanjeto mi e dali e dovolno edna inseminacija za da mi odobrat vaucer,bidejki nekoi velat deka se potrebni cetiri neuspesni inseminacii do podnesuvanje na baranje za besplatno in vitro.Vi blagodaram odnapred.


MADO dobredojde! I nie go imame istiot problem, nashiot spermogram po obrabotka beshe 0,2. Nas vednash ne upatija na IVF i to so ICSI metoda iskluchivo. Voopshto ne stanuvashe zbor za inseminacii zatoa shto mislam dema za da ti pravat voopshto inseminacija brojot na spermatozoidi po obrabotka ne smee da e pomal od 5-6 milioni. Samo eden spermogram e dovolen kako vashiot so 0,5 za da vi odobri fondot. Na stranata na fondot ubavo pishuva deka apsolutna indikacija za IVF se smeta, ako brojot na spermatozoidi po obratka e pomal od 1 milion.
Se shto ti treba prashuvaj slobodno, kako mozham kje ti pomognam.





SOLE -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 9:14:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: almushka

zdravo devojki eve me mene vi pisuvam posle tranfer super pomina 2 mi vratia i plus 2 smrznav sega lezam terapiata prodolzuva plus mi dadoa amp clexan ne znam dali primalanekoja od vas za sto se tie mi rekoa za cirkulacija no ne znam ima li nekoja iskustvo treba da gi primam 14 dena do denot na testot poz

Almuska so sreka pa za 2 nedeli da se pofalis so visoka beta I [sm=nosecka.gif], Jas primav clexan, potkozno se stavaat vo rakata sekoj den vo isto vreme, mene masmi me bockase nee strasno :) inaku od kaj sto ke gi kupis potrazete smetkopotvrda I so fiskalna smetka I izvestajot od ReMedika nakojsto pisuva deka treba da gi primas se podnesuvaat vo fondot za refundacija, jas podnesov I mi odobrija sega gi cekam parite [sm=smiley1.gif]. Pozzz




Kalisto -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 13:10:31)

Najprvo fala vi na site na podrshkata i ubavite zhelbi [sm=smiley31.gif] Mi se javi embriologot i reche deka imame 3 ubavi embrioni [sm=smiley1.gif] transfer vo nedela [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 13:27:43)

Kalisto super ajde i za dve tri nedeli da ni se pofales so visoka betahcg




весник -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 14:31:23)

sakam da ve prasam nesto...ne se sekavam edna rr napisa deka golema pricina za neuspeh za ivf moze da bide problemot so rasipani zabi...pa me interesira dali se otvori nova tema okolu toa ili se napisa nesto poveke za toa...pisete dokolku nekoja od vas znae nesto.




brm_brm -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 14:57:45)

Devojki Fraxiparinot go primavte navecer zaedno so stimulacijata ili vo drug period od denot?!




virgo -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 15:30:42)

Zdravo devojki,
Jas denes imam zakazano folikumetrija (se badevam deka ne goltanv nekoja bukva|[sm=smiley36.gif])
Se chustvuvam kako balon shto ke pukne sekoj moment neznam dali e toa normalno pa go prashav doktorot i toj mi reche da ne se sekiram




kate.. -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 16:24:39)

kalisto so sreke jas po neuspesnoto ivf dobiv mi zavrsi i zakazav na 3 e petanovski ne e tam i mi rekoa kaj hadji lega.




valentina11 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 18:06:50)

zdravo rr kako ste na site novi vi posakuvam golem uspeh borbata prodolzuva jas sum voznemirena posle negativniot test na 14 den dobiv onaka samo dva dena na 22 den i naednas mi prekrati ali imam golemi bolki vo gradite ne se cepkaat eve deset dena gradite me bolat sto bi mozelo da bide sega imam zakazano na eho da se vidi sto kako ali sum zagrizena vo bolkite vo gradite me bolat [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley19.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 18:15:30)

Valentina 11 se e toa od hormonite sto gi primame mu pravime shok na organizmot ne se sekiraj moze I ciklusot da ti se izmeni.




valentina11 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 18:24:41)

jas imav obicno inf so klomifen osven asprin folan dekortin ne koristev nisto i utrogestan ama gradite bomba ne se cepkaa t uffff




chery33 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 18:32:13)

valentina11 kolku vreme ima pominato od invitroto dan e pokasna bremenost podocna da se fatile embrionite ako si imala negativen test,,si nemala golema stimulacija a simpromite ti se jakipocekaj do ehoto pa ke bides na cisto a normalna e reakcija na organizmot ne e kako obicen ciklus prvoto krvarenje,,,pozz i daj boze pokasno da se fatile ima i takvi slucaevi[sm=bravo.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 18:39:45)

na mene vtoriot ciklus voopsto ne dojde od terapiite ti e toa ama za sekoj slucaj napravi test




valentina11 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 19:21:21)

inf mi bese na 2 februari i za test ne planiram dosta mi e razocaruvanje sepak ke ve obavestam samo mi e cudno sto gradite me bolat a skoro i nikogas ne me bolele




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 19:29:17)

crinon gel ili utrogestan stavase li




valentina11 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 19:30:03)

samo utrogestan nisto drugo




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 21:12:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mery

Zdravo na site. moze me pamtite od lani koga imav neuspesno IVF. I od togas ne bev aktivna vo forumov odmarav. Vecerva sakav da ja spodelam radosnata vest so vas. pred dve nedeli napraviv transfer so zamrznatiot embrion i denes na 13-tiot den od ET betata mi bese 546. Ovaa post ET period vo razlika od lanskiot period od IVF, dve nedeli sum odmarala i od doma ne sum izlegla, bev po opustena zatoa ni forumov ne go otvarav ne sakav da se optovaram, i eve gospod sakase i mi ja ostvari zelbata. Vi posakuvam na site da vi se ostvari sonot. Znaci definitivno pozitivnost i ne se zamarajte mnogu so dopolnitelni informacii. zdrava hrana i odmor. toa vi go poracuvam. Ve pozdravuvam mnogu [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]





LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (27.2.2015 21:13:02)

Честитки за нашата нова трудница мери. Кај Клементина во Систина пак правевте трансфер со смрзнати? Што терапија ти дадоа? На сите во постапката среќно, валентина сега можеш да направиш уште еден тест, да бидеш насигурно

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]



20.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
00.01- almushka - пoчетoк сo терaпијa (Петaнoвски, Ремедикa)
00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
03.02- Kalisto -пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систина)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
00.02 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
22.02-vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02-cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
25.02- Kvisko- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)


=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

17.02 - Pinky 30 = пункција 20.02 = ЕТ
20.02- almushka = пункција 25.02 = ЕТ
26.02- Kalisto = пункција 01.03 = ЕТ
27.02- Kassy = пункција 02.03 = ЕТ


=========================

06.03- Pinky30= ТЕСТ
09.02- almushka= ТЕСТ
15.03- Kalisto= ТЕСТ
16.03 - Kassy= ТЕСТ


2015 година

nadesh[sm=9nebesa.gif] mery [sm=9nebesa.gif] [sm=9nebesa.gif]





Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (28.2.2015 18:31:34)

Devojki dali vie setkavme po poleka i po malce posle 10-ti den od transfer? Sakam da prosetam niz naselba malce...vo denot ednas do dvapati imam kratkotrajni bolki ko menstroalni bolki no kratkotrajni i gradi sto me bolat me kornat... Veke nemam bolki vo jajnicite a uste sum poduvana vo stomakot...dali ova e normalno na 9-10-ti den od transfer ?




kapina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (28.2.2015 18:35:16)

Pinky mene mi se cine oti ti si bremena prema simptomite ke izleze bajagi visoka beta




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (28.2.2015 19:05:36)

Пинки, прoшетувaј пo мaлку и дaј Бoже oвие знaци дa се[sm=nosecka.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (28.2.2015 19:34:33)

Pinky30, слободно прошетај, немој да седиш врзана за дома или за кревет. После првата недела јас си тргнав регуларно на работа, така што ок си. Инаку, и мене ми се свиѓаат твоите симптоми, дај Боже да сум во право и да си видиш висока бета [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>