RE: Вештачко оплодување VII дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Soned1 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (1.3.2016 0:06:07)

Фала MademoiselleNina :)




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (1.3.2016 11:55:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Soned1

Здраво на сите, јас сум нова на форумов. Може ли некој да сподели искуство за New Born, размислувам третово ИВФ да го правам таму. Фала ви однапред[sm=smiley1.gif]


Здраво Сонед1, добредојде овде на овој форум, те очекуваме со мислења, совети, искуства[sm=smiley1.gif]. Њуборн е релативно нова клиника,но имаат одличен ембриолог кој многу успеси постигнува во последно време и има позитивни мислења за неговото работење. Мислам нема да згрешиш ако пробаш таму. Досега каде правеше ИВФ-претходние две? И што беше проблемот што беа неуспешни, дали добивте некое објаснување?

Би сакала да ти ја посочам и темата Што по неуспешното ИВФ?, разгледај ја, па ќе продискутираме заедно и со другите рингерајки. Со лесно![sm=smiley1.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VII дел (1.3.2016 19:21:09)

RR dali vi potekuval stomakot od Krinon gelot ?




pepapa -> RE: Вештачко оплодување VII дел (1.3.2016 23:12:30)

Nie sepak odlucivme da odime i vo new born na konsultacii, super pominavme, se vidovme so dr.Tanja i dr.Trajkovski, se cudea kako do sega ne sum ostanala voopsto bremena koga se e dobro so dvajcata duri spermogramot ne e los, me vidoa na eho odlicna matka i ovularii rekoa, bi odele so dolg protokol od 21 den od dobieno, megjutoa prvo mora spermokultura i urinokultura da napravime bidejki mm cesto ima bakterii




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 10:55:57)

Здраво женски, не можев да издржам, бетата на 13-ти ден после трансферот ми е 44,8, така пишува на наодот од Авицена.

Според мене е ниска и не знам дали да се радувам или не....чекам инфо од докторот, па ќе ви пишам пак.




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 11:08:47)

Of cekame potvrda treba da e ok AD [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 11:12:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Здраво женски, не можев да издржам, бетата на 13-ти ден после трансферот ми е 44,8, така пишува на наодот од Авицена.

Според мене е ниска и не знам дали да се радувам или не....чекам инфо од докторот, па ќе ви пишам пак.

Нивоата на hCG пониски од 5mlU/ml се сметаат за негативен тест за бременост и секое ниво повисоко од 25mlU/ml се смета за позитивен тест за бременост.

Срцка моја, ова го најдов на статија на Ринегараја. За ден-два повторно бета преку крв за да потврдиш!
Насочувачки нивоа на hCG за време на бременоста
hCG нивоа по недели од првиот ден на последниот менструален период (ПРМ), или во гестациски недели
• 3 недели од ПРМ: 5 - 50 mIU/ml
• 4 недели од ПРМ: 5 - 426 mIU/ml
• 5 недели од ПРМ: 18 – 7 340 mIU/ml
• 6 недели од ПРМ: 1 080 – 56 500 mIU/ml
• 7 - 8 недели од ПРМ: 7 650 – 229 000 mIU/ml
• 9 - 12 недели од ПРМ: 25 700 – 288 000 mIU/ml
• 13 - 16 недели од ПМП: 13 300 – 254 000 mIU/ml
• 17 - 24 недели од ПМП: 4 060 – 165 400 mIU/ml
• 25 - 40 недели од ПМП: 3 640 – 117 000 mIU/ml
• не бремени: <5.0 mIU/ml




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 11:47:31)

Фала ви женски, ќе видиме, само она што ми е чудно и што очекував повисока бета е што навистина стомакот ми е отечен и ме боли како балон, ептен ми се познава, а нели демек тоа знак за бременост било при ИВФ.....освен ако не сум толку многу подуена од хормоните што ги примам, иако претходно не сум била отечена за претходните ИВФ-а...но во ИВФ никогаш ништо не е сигурно, така што ќе видиме....

.....не знам што да мислам....ајде ќе чекам докторот насоки да ми даде и ќе ви пишам.....




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 12:30:36)

Lovableme, ajde stiskam palci se da bide vo red[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VII дел (2.3.2016 13:08:46)

Докторот ми рече честитки, бременост, повтори го тестот за 4-5 дена преку крв и продолжи со истата терапија....ама јас сум цела збунки, во грч, знаете како е, дури не се осигурам не се радувам.....кој не тргнал по нашиот пат, не знае.......

Продолжуваме со дискусии во Вештачко оплодување VIII дел




Страница: <<   < Претходна страница  92 93 94 95 [96]