|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 17:32:52   
Snowhite RR
И ние вчера му купивме патичиња на Михаил, анатмски и ортопедски, така пишува на нив, баш ме збуни, затоа што јас мислам дека за проодување треба анатомски, а ортопедски ако нешто има проблем со ногата, ама продавачот ме убедуваше, ако детето било проодено убаво, ако цапа на цела нога тогаш требало ортопедски, а за помало дете на пример од 9 месеци, биле анатамоскиuser posted image појма немам како е што, битно кога му ги облековме убаво можеше да оди со нив. Инаку продавницата од кај што ги зедовме е цицибан, а на нив пишува ДСМ маркаuser posted image и тоа не знам што значи. Ама во Прилеп толку има избор на продавници за детски чевли. Инаку јас сакав пума да му купиме, затоа што има тренерки пума, па да му одговараат, ама во Пума најмал број се 23, така да, следните можеби ќе бидат пумаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 22:48:06   
Slagjana
Snowhite, ДСМ марка се кумановски чевли и немаат врска со Цицибан. И ние прво имавме од нив. Не се лоши, ама во споредба со Цицибан кои сега ги носи се многу покрути и потешки. И наредните планирам да бидат Цицибан. Во продавниците на Пеко ги има. А продавачот што ти објаснувал изгледа појма нема.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Ортопедски чевли или не?
11.4.2011 8:41:24   
anedespo
Za prooduvanje po moznost bosi doma vo corapcinja postaveni odozdola da ne se lizgaat. A za prvi kondurcinja za setanje nadvor, obavezno visoki dom gluzd(zasto davaat stabilnost, da ne pagjaat decata) i vtoro da se lesni(da mozat da odat ubavo). Jas kupuvav ciciban na moite, megjutoa maloto prvite nekolku meseci gi pomina vo papuci crocs, i bea tolku lesni i udobni da odese mnogu stabilno i ubavo.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Ортопедски чевли или не?
11.4.2011 10:20:03   
Sandric
Mislam deka ortopedite ne preporacuvaat cevli do gluzd, posebno vo period na prooduvanje ba[ za da moze gluzdot da se vitka i pravilno da se razviva. A za povreduvanje sigurno nema da se povredi

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Ортопедски чевли или не?
11.4.2011 11:36:40   
Maca25
За проодување е потребно меко кондурче/патиче, кое лесно се витка. Знаете дека децата проодуваат на прсти и одат на прсти се до некаде 3-та година, се со цел да се оформи правилно мускулот на ногата. Така да не ги стегајте во високи и тврди кондури, по дома оставете ги боси да газат, а за надвор облајакте им меки кондури.


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 11.4.2011 11:41:51 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Ортопедски чевли или не?
18.4.2011 22:50:07   
sinolicka
nie samo anatomski kondurcinja koristime duri i toplinki ne kupuvam ako ne se anatomski.kolku sto sum informirana ortopedski se koristat samo ako ima potreba.ubavi meki kondurcina so mek gon da mu bide udobno na deteto

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Ортопедски чевли или не?
15.6.2011 15:19:21   
dostickage
Na sin mi prvite pacticinja mu bea anatomski od GEOX.Koga gi vide ortopedot padna u nesvest pozitivno se razbira:)
Sega seuste e vo faza na prooduvanje i ima Wenice anatomski kozni ,meki sandalcinja so malo i meko pernice.I Geox-ot bea cista koza meki,so malo  meko pernice.bea fo forma na kucinja so ocicki,nose:)) 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ортопедски чевли или не?
15.6.2011 15:41:03   
temjana
и јас и мм сме дустабан ама најлоша фаза, посебно мм стапалото му е целосно залепено за подот како крофниче му еuser posted image и двајцата сме носеле ортопедски кондури до свои 15-есет годиниuser posted image ама џабе. леле само кога ќе ми текне на грдите кондури колку само плачев загреота сите деца со убави јас со тие грозотиите, па бељата да биде поголема бидејќи имам необично име посебно за тоа време, мислеа дека сум машко по името и така ме водеа и редовно кафени чевличиња. аууу кога ќе видев мајка ми ме бркаше секое излегување за да ми ги облечеuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ортопедски чевли или не?
28.6.2011 14:15:52   
Nadezna
Eve gi prvite anatomski sandali na Damjan

user posted image

Ciciban :)
mozebi e podobro gazenje na boso nodze za prooduvanje ama i onka moravme d mu kupime sandali za letovo :)


(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ортопедски чевли или не?
28.6.2011 14:33:59   
Maca25
надежна, абе кога стигнавте вие за проодување?user posted image
јас сега треба да и купам сандали на нина и не знам какви... нема потреба од ортопедски, ама па има во Чекорчиња ептен убави сандалчиња ортопедски.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Ортопедски чевли или не?
28.6.2011 14:39:29   
miana
Jas ja nosev kerkami na ortoped kaj vidoevski i vi kazav deka me napravija lom zsto sum upuvala se ciciban deka nemalo potreba,vazno bilo da se meki..Jas sega prv pat i kupiv rider od kegi shoes i gi ima i vo ramstore i o vero..Mnogu se ubavi i epten mekicki :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Ортопедски чевли или не?
28.6.2011 14:42:51   
Maca25
И ние лани и купивме на rider и ептен ни се погодија. многу мекички и убаво мирисаа (како на мастика). 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Ортопедски чевли или не?
28.6.2011 14:55:54   
dostickage
top se rider-ot.drugar mi raboti vo belgradskoto pretstavnisvto za rider i od nego znam za niv uste pred 8 godini.zakon se!i jas si kupiv sea od novata kolekcija na zizel bundhen so peperutkata a sin mi dobi za rodenden od tetite negovi:)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Ортопедски чевли или не?
6.4.2012 10:15:58   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Mamicki, dali nekoj ima problem so deteto odenje na vnatre so stapalcata , odnosno nepravilno odenje.. i kakvi preporaki ste dobile??

Ние сме во тек на изработка на ортопедски чевли, за 1 недела треба да ги земеме. Бевме на ортопед за редовна контрола и ни рече дека ем гази навнатре како X му се нозете, ем со прстињата навнатре гази и отидовме во Илинден, му земаа мерка и сегачекаме па ќе видиме како ќе ги прифати. Инаку син ми има 3 години, а колку што знам после втората година препорачуваат ортопедски чевли ако е потребно.


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Mamicki, dali nekoj ima problem so deteto odenje na vnatre so stapalcata , odnosno nepravilno odenje.. i kakvi preporaki ste dobile??

Bjanka, nie go imame istiot problem. Vo Majcin Dom po pregledot ni rekoa ortopedski cevli i za navecer sini. Imam za ova pisuvano pogore na temava, ama ajde ke povtoram. Koga go slusnav toa sto mi go rekoa ne mi se dopadna , posebno za sinite, pa go odnesov kaj Vidoevski. Koga go pregleda rece deka ne bi trebalo ova da prerasne vo pogolem problem. So samoto rastenje i dvizenje na deteto ke se zajaknat muskulite na nozete i ke se normalizra odot. Ni dade preporaki kako pravilno da sedi i kakvi obuvki da birame (isklucivo meki sto se vitkaat kaj prstite).
I najvazno, sto posebno ni go naglasi bese NIKAKO ortpedski cevli, tie bile tvrdi, kruti, i ke se nanese pogolema steta na stapaloto.
Sin mi togas imase 2.5 godini. Sega ima 5.5 i ima golemo podobruvanje, sega veke ne go gledam ni kako problem ova. Doktorot bil 100% vo pravo.
Samo vnimavame site obuvki na sin mi da bidat meki i da se vitkaat na prstite, i da NEMAAT pernice kako za ramni stapala. Odese bos doma, mislam po corapi...ne vo toplinki. Posebno isto ni nglasi da ne kupuvame obuvki na Ciciban, bile strasno losi za nozete na decinjata. I navistina ne se vitkaat bas kaj prstite. kako i da e, da ne odam off topic, naredna kontrola ni e na 7 godini, so toa sto ako ne so podobri situacijata sigurno ke se prezema nesto..ama veruvam i se nadevam deka ke bide podobro.
Moj sovet e da ne brzas ako vi recat za ortopedski konduri, konsultiraj se i so drugi lekari.
Pozdrav!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bjanka

Mamicki, dali nekoj ima problem so deteto odenje na vnatre so stapalcata , odnosno nepravilno odenje.. i kakvi preporaki ste dobile??

Ние сме во тек на изработка на ортопедски чевли, за 1 недела треба да ги земеме. Бевме на ортопед за редовна контрола и ни рече дека ем гази навнатре како X му се нозете, ем со прстињата навнатре гази и отидовме во Илинден, му земаа мерка и сегачекаме па ќе видиме како ќе ги прифати. Инаку син ми има 3 години, а колку што знам после втората година препорачуваат ортопедски чевли ако е потребно.Џес никако ортопедски кондурчиња. И Видоевски и по други статии што сум читала од странски доктори секаде го пишува истото, до 7 години ногата/стапалото е во развој и не се препорачуваат никакви корективни помагала. Може да се направи повеќе штета со со кондурчињата или специјални влошки одколку да има некоја корист. Мој совет, однеси го кај него или докторката нека го видат, ќе ви кажат вежбички со кои што може да се корегира. Едно знам дека 100 посто ќе ти речат да биде бос (по чорапи или калчунки) колку што може повеќе.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ќе го цитирам д-р Видоевски (преземено од нет):

НАЈДОБРА ЧЕВЛА ЗА ДЕТЕ ДО 7 ГОДИНИ Е НИКАКВА. ОРТОПЕДСКИТЕ ЧЕВЛИ И ОРТОПЕДСКИТЕ ВЛОШКИ САМО ПРАВАТ ПРОБЛЕМИ ВО РАЗВОЈОТ НА СТАПАЛАТА.

БИДЕЈЌИ МОРА ДА СТАВАМЕ ЧЕВЛИ ЗА ОДЕЊЕ НАДВОР И ТОА КОГА Е ЗИМНО ВРЕМЕ И НА ОПАСНИ МЕСТА ЗА ЗАШТИТА ОД НАДВОРЕШНИТЕ ВЛИЈАНИЈА, ТОГАШ ТИЕ ЧЕВЛИ ИЛИ ПАТИКИ ИЛИ САНДАЛИ ИЛИ ЧИЗМИ ТРЕБА ДА БИДАТ СКОРО КАКО ДА СМЕ БОСИ. ЗНАЧИ - МЕКИ ЛЕСНИ ЕЛАСТИЧНИ И БЕЗ ПЕРНИЧИЊА ИЛИ ВЛОШКИ.


НОРМАЛНО E АКО НАВНАТРЕ СИ ГАЗИ ДЕТЕТО. ТАКА СЕ РАЗВИВА ПРАВИЛНО ПОДКОЛЕНИЦАТА.
СО ВЛОШКИ И СО ОРТОПЕДСКИ ЧЕВЛИ ЌЕ ОСТАНЕ СО РАМНИ СТАПАЛА И СО КРИВИ НОЗЕ.

Одење навнатре или т.н. "toeing in" e нормално за деца до околу 3 години. Меѓутоа има одредени навики за спиење и седење што може да го остават тоа одење трајно, а исто така и носење на крути обувки. Значи со ортопедските чевли ќе оди уште повеќе навнатре.

Се извинувам за големиве букви, така го преземав, немам време сега да го уредувамИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ќе го цитирам д-р Видоевски (преземено од нет):

НАЈДОБРА ЧЕВЛА ЗА ДЕТЕ ДО 7 ГОДИНИ Е НИКАКВА. ОРТОПЕДСКИТЕ ЧЕВЛИ И ОРТОПЕДСКИТЕ ВЛОШКИ САМО ПРАВАТ ПРОБЛЕМИ ВО РАЗВОЈОТ НА СТАПАЛАТА.

БИДЕЈЌИ МОРА ДА СТАВАМЕ ЧЕВЛИ ЗА ОДЕЊЕ НАДВОР И ТОА КОГА Е ЗИМНО ВРЕМЕ И НА ОПАСНИ МЕСТА ЗА ЗАШТИТА ОД НАДВОРЕШНИТЕ ВЛИЈАНИЈА, ТОГАШ ТИЕ ЧЕВЛИ ИЛИ ПАТИКИ ИЛИ САНДАЛИ ИЛИ ЧИЗМИ ТРЕБА ДА БИДАТ СКОРО КАКО ДА СМЕ БОСИ. ЗНАЧИ - МЕКИ ЛЕСНИ ЕЛАСТИЧНИ И БЕЗ ПЕРНИЧИЊА ИЛИ ВЛОШКИ.


НОРМАЛНО E АКО НАВНАТРЕ СИ ГАЗИ ДЕТЕТО. ТАКА СЕ РАЗВИВА ПРАВИЛНО ПОДКОЛЕНИЦАТА.
СО ВЛОШКИ И СО ОРТОПЕДСКИ ЧЕВЛИ ЌЕ ОСТАНЕ СО РАМНИ СТАПАЛА И СО КРИВИ НОЗЕ.

Одење навнатре или т.н. "toeing in" e нормално за деца до околу 3 години. Меѓутоа има одредени навики за спиење и седење што може да го остават тоа одење трајно, а исто така и носење на крути обувки. Значи со ортопедските чевли ќе оди уште повеќе навнатре.

Се извинувам за големиве букви, така го преземав, немам време сега да го уредувамPOTPIS !!! mene istoto mi go kaza sega koga bevme...Dzesika...nemoj te molam ortopetski...samo izguglaj kje vidis deka imaat kontra efekt...pobaraj si uste edno mislenje i voopsto ne se grizi za odenjeto navnatre...ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Jas celo vreme go ostavam maliov bos, a site mi velat cevlicki da mu oblecam, pobrzo ke zaodel?! Dzabe im velam deka najubavo e za covek da gazi bos, kamoli za dete, cie stapalo e vo razvoj. Istovo mi go kazaa i vo Filip II, i jas se trudam da ne go opteretuvam deteto so cevli. Za nadvor sekako nosime, ama doma e samo po corapcinja.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Како не ќе заоди подобро со чевли  Ања прооде, па кога ќе и облечам кондурчиња (и земав Цицибан меки) врска нема од одење. Само по чорапки и меки патичиња. Треба да стекнат прво стабилност на сопственото ноџе, па после да можат да се привикнуваат и на кондурчиња за надвор


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Za po doma imame i nie meki paticinja, ama gi nosi samo koga e poladno, oti e s'kletcija. A cevlicinjata samo za nadvor. I da mu gi oblecam, ke gi soblece, si znae ubavo kako treba A koga ke proodi, togas, ni toa ne treba da se forsira.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Ај во пп нека пише некоја број од Видоески, да си закажам. Ми пуштивте вода сега со ортопедскиве чевли, и стварно пи*дам кога има екстремно различни мислења меѓу докториве.. и сега кого да слушам??? Во Букурешт ми препишаа со дијагноза, Видоески ако ми рече нема потреба, шо да праам??? Уфффф ќе пукнам!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Па шо знам, ак је бал нек је маскембал... нека биде Видоески лично ко за прв преглед, за понатаму не дај боже ако имаме проблеми ќе шалтам, а и не ми е итно.


Srce..on 100% kje ti kaze NIKAKO ortopedski...ama zatoa i kje ti objasni zasto NE...i nema zbunki
_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Ортопедски чевли или не?
30.4.2012 8:21:58   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

Nie sme 4 i pol godini i sama si pobarav upat od kaj maticniot za na ortoped i ja odnesov i na bolnica mi dadoja za da zemime cevlicki od Slavej mislam deka se vika pa sega treba sabota da gi zemime
paticinja so dve lepencinja se i ke vidime kako ke bidiИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

Nie sme 4 i pol godini i sama si pobarav upat od kaj maticniot za na ortoped i ja odnesov i na bolnica mi dadoja za da zemime cevlicki od Slavej mislam deka se vika pa sega treba sabota da gi zemime
paticinja so dve lepencinja se i ke vidime kako ke bidi


Ortopedski??? zasto??ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

Da Andriance oti Marija ima malku poke tezina otkolku so treba za nejzina vozrast i nozinjata nekako navnatre mu odat i doktorot od bolnica ni dade i ovie od Skopje ja vidoja i mi rekoja deka treba da nosi za da mu se ispraj nozeto e sega ke vidime kako ke bidi a inaku ne e za bez potreba greota e da ja ostam taka uste tolku ke mu se iskrivat
PozdravИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

Da Andriance oti Marija ima malku poke tezina otkolku so treba za nejzina vozrast i nozinjata nekako navnatre mu odat i doktorot od bolnica ni dade i ovie od Skopje ja vidoja i mi rekoja deka treba da nosi za da mu se ispraj nozeto e sega ke vidime kako ke bidi a inaku ne e za bez potreba greota e da ja ostam taka uste tolku ke mu se iskrivat
Pozdrav


Jagodica a kolku godini imate?? eve nesto sto moze da ti pomogne go pisuvavme vo temata "ortopedski cevli"


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ќе го цитирам д-р Видоевски (преземено од нет):

НАЈДОБРА ЧЕВЛА ЗА ДЕТЕ ДО 7 ГОДИНИ Е НИКАКВА. ОРТОПЕДСКИТЕ ЧЕВЛИ И ОРТОПЕДСКИТЕ ВЛОШКИ САМО ПРАВАТ ПРОБЛЕМИ ВО РАЗВОЈОТ НА СТАПАЛАТА.

БИДЕЈЌИ МОРА ДА СТАВАМЕ ЧЕВЛИ ЗА ОДЕЊЕ НАДВОР И ТОА КОГА Е ЗИМНО ВРЕМЕ И НА ОПАСНИ МЕСТА ЗА ЗАШТИТА ОД НАДВОРЕШНИТЕ ВЛИЈАНИЈА, ТОГАШ ТИЕ ЧЕВЛИ ИЛИ ПАТИКИ ИЛИ САНДАЛИ ИЛИ ЧИЗМИ ТРЕБА ДА БИДАТ СКОРО КАКО ДА СМЕ БОСИ. ЗНАЧИ - МЕКИ ЛЕСНИ ЕЛАСТИЧНИ И БЕЗ ПЕРНИЧИЊА ИЛИ ВЛОШКИ.


НОРМАЛНО E АКО НАВНАТРЕ СИ ГАЗИ ДЕТЕТО. ТАКА СЕ РАЗВИВА ПРАВИЛНО ПОДКОЛЕНИЦАТА.
СО ВЛОШКИ И СО ОРТОПЕДСКИ ЧЕВЛИ ЌЕ ОСТАНЕ СО РАМНИ СТАПАЛА И СО КРИВИ НОЗЕ.

Одење навнатре или т.н. "toeing in" e нормално за деца до околу 3 години. Меѓутоа има одредени навики за спиење и седење што може да го остават тоа одење трајно, а исто така и носење на крути обувки. Значи со ортопедските чевли ќе оди уште повеќе навнатре.

Се извинувам за големиве букви, така го преземав, немам време сега да го уредувам
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Mislam deka ne treba bas tolku lesno da se odlucuvate na vakvi raboti...ja nikogas ne bi mu oblekla na bebe ortopedski cevli...ili pak ne daj boze ako se javi bilo kkaov problem i za bilo sto...prvo kje se rascepkam na net..tamu vekje na sekoja strana moze da vidite deka ortopedski cevli JOK

Mozes slobodno da se konsultiras so ЏесикаРР.....znam deka ona mnogu skoro go imase istiot ovoj problem...site ja sovetuvavme da ne gi zema..prashaj vidi so napravi ona???..
EVE OVDE MOZES DA PROCITAS POVEKJE NA TEMA ORTOPEDSKI CEVLIИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Никакви влошки, никакви ортопедски чевли на толку мало дете, тоа не знае да оди уште...
Јас цел живот бев дустабан и тек после 12 година ми дадоа да носам онакви влошки за кондури со топче во средина и за 3 месеци ми се среди проблемот. Пред тоа ме тераа што повеќе боса да одам, посебно на плажа или на онакви ситни каменчиња. Па еве ден денес, никаков проблем немам, нити со одот нити со грбот, нити пак со нозете._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Ортопедски чевли или не?
30.4.2012 21:54:05   
jagodica
Znam jasno mie ama kaj nas ne e problemot deka e dustaban tuku deka nozete mu odat navnatre i kolenata mu se vrakat nanazad e sega i dvata doktori i ovaj vo Bitola i doktorot od Skopje mi go rece istoto deka treba da nosi i za toa se odluciv na toj cekor da zemime
Jas i novi da mu kupam ete na pr za Veligden mu kupiv i vo rok od edna nedela gi iskrivi i mi e zal da ja gledam kako odi
neznam ajde vie so misliste eve veke poveketo se izjasnija deka ne e vo red neznam so da pravam
Џесика рр ako mozis i ti pomogni user posted image
A Andriance mislis deka poloso ke napram ako gi nosi non stop ???? Ti sto bi me sovetuvala???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Ортопедски чевли или не?
30.4.2012 21:56:32   
jagodica
a zaboraviv da napisam za godinite
imame 4 godini i 8 meseci a teski sme 32 kila

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Ортопедски чевли или не?
30.4.2012 23:51:58   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

a zaboraviv da napisam za godinite
imame 4 godini i 8 meseci a teski sme 32 kila


uf srce...ja nejkam da ti kazuvam kako da napravis..tvoe dete ti najdobro si znaes...ama ja bi rekla deka moze uste e mala za ortopedski...aj vidi dzes sto kje ti pise...nie site i sugeriravme da ide kaj vidoevski...i ona reshi da ide..e sega sto napravila..aj kje vidam i ja da i pisam

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 1:16:27   
Џесика
Ние пошто бевме на мерки за ортопедски чевли, ги земавме, и двапати му ги ставив, има одма разлика во држењето на ногата, ама него му е незгодно и бара да му ги извадам (освен кога ептен сака некаде да шетаме, па ги трпи) На изглед се ко две леви, ко наопачки да ги облекол чевлите... инаку не се тешки, ама се тврди и не се превиткуваат кај прстите, што мене многу не ми се допаѓа обувка што не се витка кај прстите...Кај Видоески закажано ни е за 2ри Мај, сега во среда ќе одиме и ќе му ги однесам сите обувки да ги види и да ми каже што да правам... Инаку син ми има 3 години и 4 месеци, има 20 кила, и истиот проблем како ќерка ти, навнатре му е газењето и со прстите навнатре гази, а кога стои нозете му се во Х а од профил колениците како во вдлабнатина му се user posted image малку глупо објаснив, мислам дека ме сфати... па ќе видиме во среда сега што ќе ми каже ортопедот...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 10:15:56   
Felly RR
За Ортопедските чевли и јас имам читано на интернет дека порано се користеле, ама сега веќе не, а за да не му се искривуваат така навнатре ножињата, детето не треба да се остава да седи на земја со нозете свиткани нанадвор - значи во форма на буква W.
И ова уште да го пишам - дека обично кај децата овој проблем се губи околу 4-тата до 6-тата година, т.е. како што ги развиваат вештините на одење, така ваквото одење навнатре се губи.
Ова се информации кои ги најдов на интернет.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 1.5.2012 10:18:59 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 10:24:59   
Felly RR
Обично подобрувањето оди постепено, и тешко се забележува, па затоа докторите препорачуваат детето да се снима како оди т.е. да се направи видео, па по една година пак ново видео за да се спореди.
Е сега знам дека една година е многу време за да чекаш, да видиш дали има подобрување, ама затоа Џесика еве супер штом си закажала кај Видоевски, па и Јагодица ќе може да види што ви кажал. Па ако треба Јагодица, консултирај и трет ортопед - ако не си сигурна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 10:29:31   
JovanaJ
I jas ne mu zemav ortopedski cevli iako ni gi preporacaa vo Majcin Dom (zaedno so shini za nozete user posted image ).
Imam pisuvano za ova i vo drugi slicni temi. Jas go poslusav Vidoevski i ne kupiv ni cevli ni shini. Odenjeto se podobruva iako ednoto stapalo seuste mu gazi poveke navnatre. Ne go gledam veke ova tolku kako problem bidejki so samoto toa sto sega poveke se dvizi ke se zajaknuvaat muskulite na zglobot i stapaloto.
Edinstveno sto vnimavavme e na sedenjeto , da ne bide W, bidejki mislam deka deformacijata kaj sin mi nastana tokmu od takvoto sedenje. Go obozavase...I vnimavame na obuvkite da bidat isklucitelno meki i da se vitkaat kaj prstite...ortopedskite cevli ne se vitkaat nikako i mnogu se grubi sto mislam deka dopolnitelno ke go otezni gazenjeto i ke go tera deteto da gazi navnatre.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 10:35:45   
Џесика
Е сеа моето лично искуство е обратно... јас ко дете нон-стоп седев така со нозете W и памтам дека ме тераа да менувам положба, ама не успеаа user posted image значи не можев поинаку да седам и немам никаков проблем со нозете, значи имам прави нозе, тое седење не ми направи никаква компликација... како ученик, не знам на колку години, носев ортопедски влошки за чевли од Славеј заради рамни табани и веднаш ми се корегираа стапалата...
Ама затоа син ми е ист како мм, мм еве го до ден денес носи влошки и си остана со рамни стапала, така да мислам дека помагала не помагаат кај секого, мм и син ми имаат иста градба, ист став, нозе, прсти, се, и за жал и кривите нозе ги има наследни... ајде со свежи информации утре од кај Видоескиuser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 10:45:47   
Felly RR
ВО право си за седењето Џесика. И јас неубаво пишав погоре. Како што прочитав причините за вакво искривување се други, не е од седењето, ама седењето е битно заради подобрување.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 11:16:13   
kikicka
Незнам што да кажам ,мене ништо ортопедско не ми помогна сеуште имам рамни стапала ко шатка имам стапала рамни и големи,а гледам дека и Л е иста на мене во стапалата,се надевам дека кај неа ,ако треба да носи ке и се исправат. До сега ортопедите не кажаа ништо дека треба ,така да додека не ми речат не планирам да купувам ортопедски влошки и сл.сеуште емала. Додуша јас немам некојпроблем со нозете да ме болат и слично ,проблемот е кај чевлите што неможам да носам секаков модел пошто рамно стапало бега навнатре па цела чевла се искривува ако не е цврста.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?