|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 11:27:20   
mamicki
Јас имав рамни табани, но многу упорни беа моите, ме водеа на физикална терапија и носев ортопедски чевли 4 години, од 1 до 4 одделение. Сега имам правилно формиран свод на стапалатаuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 17:36:13   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Е сеа моето лично искуство е обратно... јас ко дете нон-стоп седев така со нозете W и памтам дека ме тераа да менувам положба, ама не успеаа user posted image значи не можев поинаку да седам и немам никаков проблем со нозете, значи имам прави нозе, тое седење не ми направи никаква компликација... како ученик, не знам на колку години, носев ортопедски влошки за чевли од Славеј заради рамни табани и веднаш ми се корегираа стапалата...
Ама затоа син ми е ист како мм, мм еве го до ден денес носи влошки и си остана со рамни стапала, така да мислам дека помагала не помагаат кај секого, мм и син ми имаат иста градба, ист став, нозе, прсти, се, и за жал и кривите нозе ги има наследни... ајде со свежи информации утре од кај Видоескиuser posted image


Џес те чекам со нови информации user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Ортопедски чевли или не?
1.5.2012 17:49:21   
Slagjana
Читајќи на интернет донесов заклучок дека ортопедските чевли повеќе им штетат на рамните стапала кај мали деца. Ама за среќа го послушав докторот и зедовме. Само кај ќерка ми (2 години) беше малку поинаков случајот. Имаше спуштен свод само на едната нога заради повреда и кривеше 3 месеци. За 2 недели носење на чевлите почна нормално да оди. Сега се стопли и ќе мора да си носи други летни патичиња, бидејќи овие се малку потешки и ја потат веќе. Ако и чинат наесен пак ќе и ги облечам. Презадоволни сме од ортопедските чевли.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Ортопедски чевли или не?
21.9.2012 17:26:00   
majka na eva
колку повеќе читам се повеќе се збунувам...мислам во врска со какви обувки да земам...и дали да земам,или да почекам Ева да почне убаво да оди.кога бевме на ортопед на 9месеци,во РЕ МЕДИКА,др.Иванка Спасовска(така мислам беше)баш ја прашав за чевлички за проодување,какви да земам,кои се најдобри и ми рече НИКАКВИ се додека не почне сосем убаво да си оди.А кога ќе почнела да се движи по 5-6 чекори сама,тогаш повторно да сме отишле на контрола и таа ќе ни кажела какви да и земемеuser posted image .а сега Ева е скоро 10ипол месеци,и почнува да се движи кога се држи за предмети низ дома,а веќе ете и заладува по надвор не можам да ја носам да гази на чорапчиња,или пак кога сме надвор да ми биде се во раце...некако не ми се слушаат баш доктори,сакам да и земам кондурчиња ама не знам какви,и кое бројче,како да и измерам да знам дека ќе и бидат точни...ајде пишете ваш совет

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Ортопедски чевли или не?
22.9.2012 0:52:06   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

колку повеќе читам се повеќе се збунувам...мислам во врска со какви обувки да земам...и дали да земам,или да почекам Ева да почне убаво да оди.кога бевме на ортопед на 9месеци,во РЕ МЕДИКА,др.Иванка Спасовска(така мислам беше)баш ја прашав за чевлички за проодување,какви да земам,кои се најдобри и ми рече НИКАКВИ се додека не почне сосем убаво да си оди.А кога ќе почнела да се движи по 5-6 чекори сама,тогаш повторно да сме отишле на контрола и таа ќе ни кажела какви да и земемеuser posted image .а сега Ева е скоро 10ипол месеци,и почнува да се движи кога се држи за предмети низ дома,а веќе ете и заладува по надвор не можам да ја носам да гази на чорапчиња,или пак кога сме надвор да ми биде се во раце...некако не ми се слушаат баш доктори,сакам да и земам кондурчиња ама не знам какви,и кое бројче,како да и измерам да знам дека ќе и бидат точни...ајде пишете ваш совет


Мајка на ева, убаво ти кажала докторка..за бебе најубава обувка е никаква...е сега кога сте излезени надвор секако дека кога е ландо ќе сакаш да и туриш некакви нели...ама тие навистина треба да бидат меки и лесно свиткливи..целосно да и биде слободно стапалцето за одење...такви имаш и во најк и адидас пума,цицибан фродо кеги..а за бројче би требало најмало...18-19..за непрооодени деца тоа се бројлиња..ама ти кај и да појдеш ќе те прашаат за возсраст на бебе и ќе ти дадат :-)))

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Ортопедски чевли или не?
22.9.2012 9:46:33   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

колку повеќе читам се повеќе се збунувам...мислам во врска со какви обувки да земам...и дали да земам,или да почекам Ева да почне убаво да оди.кога бевме на ортопед на 9месеци,во РЕ МЕДИКА,др.Иванка Спасовска(така мислам беше)баш ја прашав за чевлички за проодување,какви да земам,кои се најдобри и ми рече НИКАКВИ се додека не почне сосем убаво да си оди.А кога ќе почнела да се движи по 5-6 чекори сама,тогаш повторно да сме отишле на контрола и таа ќе ни кажела какви да и земемеuser posted image .а сега Ева е скоро 10ипол месеци,и почнува да се движи кога се држи за предмети низ дома,а веќе ете и заладува по надвор не можам да ја носам да гази на чорапчиња,или пак кога сме надвор да ми биде се во раце...некако не ми се слушаат баш доктори,сакам да и земам кондурчиња ама не знам какви,и кое бројче,како да и измерам да знам дека ќе и бидат точни...ајде пишете ваш совет

Обично имаат влошка внатре на која ќе го измериш стапалото на user posted image и така ќе го утврдите бројот. Најважно да немаат тврд ѓон, да бидат меки и да може детето слободно да го витка ноџето.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Ортопедски чевли или не?
22.9.2012 12:19:02   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

колку повеќе читам се повеќе се збунувам...мислам во врска со какви обувки да земам...и дали да земам,или да почекам Ева да почне убаво да оди.кога бевме на ортопед на 9месеци,во РЕ МЕДИКА,др.Иванка Спасовска(така мислам беше)баш ја прашав за чевлички за проодување,какви да земам,кои се најдобри и ми рече НИКАКВИ се додека не почне сосем убаво да си оди.А кога ќе почнела да се движи по 5-6 чекори сама,тогаш повторно да сме отишле на контрола и таа ќе ни кажела какви да и земемеuser posted image .а сега Ева е скоро 10ипол месеци,и почнува да се движи кога се држи за предмети низ дома,а веќе ете и заладува по надвор не можам да ја носам да гази на чорапчиња,или пак кога сме надвор да ми биде се во раце...некако не ми се слушаат баш доктори,сакам да и земам кондурчиња ама не знам какви,и кое бројче,како да и измерам да знам дека ќе и бидат точни...ајде пишете ваш совет


Нас не советуваа дека ако детето веќе оди да би било најдобро да му се земат од цицибан, полино и така други детски обувки кои се со анатомска влошка внатре. Ни кажаа дека најки, адидаски и сл. не се препорачливи бидејќи се направени по моделот за големи, или како веќе, не се анатомски за децата чии ножиња треба да имат квалитетна посебно дизајнирана обувка. А за внатре босо најдобро.

Ортопедски и анатомски обувки се различни поимови. Ортопедски носат деца што имат дијагностициран некој проблем кој треба да се исправи.

Ние на нашето синче му земавме патичиња од Полино, број 21. Жената што работи таму му го измерија стапалото убаво, ни кажаа дека е добро да биде еден прст поголемко, ме научи како да му ги обувам плус user posted image
Така да ќе ти помогнат таму што се однесува до бројче.(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Ортопедски чевли или не?
22.9.2012 14:43:21   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

колку повеќе читам се повеќе се збунувам...мислам во врска со какви обувки да земам...и дали да земам,или да почекам Ева да почне убаво да оди.кога бевме на ортопед на 9месеци,во РЕ МЕДИКА,др.Иванка Спасовска(така мислам беше)баш ја прашав за чевлички за проодување,какви да земам,кои се најдобри и ми рече НИКАКВИ се додека не почне сосем убаво да си оди.А кога ќе почнела да се движи по 5-6 чекори сама,тогаш повторно да сме отишле на контрола и таа ќе ни кажела какви да и земемеuser posted image .а сега Ева е скоро 10ипол месеци,и почнува да се движи кога се држи за предмети низ дома,а веќе ете и заладува по надвор не можам да ја носам да гази на чорапчиња,или пак кога сме надвор да ми биде се во раце...некако не ми се слушаат баш доктори,сакам да и земам кондурчиња ама не знам какви,и кое бројче,како да и измерам да знам дека ќе и бидат точни...ајде пишете ваш совет

Јас Л кога проодуваше и купив Рибок ептен беа лесни со анатомски внатре и баш на кутијата пишуваше дека се препорачани за деца што проодуваат!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Ортопедски чевли или не?
22.9.2012 17:20:06   
rina13
od sekoja poasalna firma kako nike puma adidas ima paticinja za prooduvanje, jas bi gi preporacala puma,a I eventualno za niz doma moze onie corapi so zasiena gumicka odozdola dosta se prakticni.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Ортопедски чевли или не?
26.10.2015 17:46:42   
MamaKiki
znaci se iznacitav i nikako ne uspevam da svatam user posted image
jas anatomski/ortopetski gi smetam za edinstveni normalni cevlicki za dete... a ne deka se potrebni ako na deteto mu e dijagnosticirana nekoja anomalija, od adams nasite bea super i anatomski ovie od ciciban se poramni , vakvi koristime otkako pocna da zastanva na svoi noze pa i vo dubak kratko vreme beshe boso deteto i po kratko mesec dena pocna da bide so cevlina...
sega sum za toplinki kupuvanje ama vo soodvetna tema ke pisam

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Ортопедски чевли или не?
27.10.2015 11:33:15   
sandriana RR
Во принцип - ортопедски чевли значи ортопедско помагало - специјално изработени по индивидуален калап, за поправање на некоја аномалија со стопалото. Анатомски пак се секојдневни, соодветни чевли, какви би требало сите, не само децата, да носат. Чевли со соодветна влошка, од природен или соодветен синтетски материјал, погоден и пријатен за стопалата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 61
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?