|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ортопедски чевли или не?
11.11.2009 18:23:45   
BILJANA_G
OVAA TEMA DOSEGA NE JA SRETNAV PA ME INTERESIRA SO MISLITE ZA ORIGINALNITE CEVLI?DALI E POTREBNO TAKVI DA MU KUPUVAME NA NASITE DECA ILI PAK MOZE I OBICNI.JAS NA ANGELA I KUPUVAM ORIGINALNI NO NEZNAM DALI IMA STETA I OBICNI AKO SE NOSAT.


SE NAJDOBRO ZA SVOITE DECA    user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 11.11.2009 18:30:38 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:07:02   
mami
првите ортопедски чевли, оргинал или како и да се викаат ене ги уште стојат во плакар не облечени, крајно неудобно му беше во нив..а патичињата кои ги купивме 400 ден ги утепа од носење..еве сега купивме чизмички и му се закон, така да не гледам дали е добро за докторот, гледам да му е удобно на Лука

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:14:28   
mis.
Ние носиме ортопедски чевли препишани од ортопед кои ги изработуваат во Илинден за рамни стапала.За нив не плативме ништо бидејќи се 100% покриени од фондот.А ако мислите на чевлите кои ги купуваме од продавница тие не се ортопедски туку анатомски.Има разлика голема па темата малку ме збунив оргиналните чевли не се ортопедски туку анатомски.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:19:09   
mami
па и мене искрено ме збуни малку...затоа и така пишав- ортопедски нема потреба да носиме, а анатомските не му беа удобни- тие првите што му ги земавме, а овие сега што ги носи му се екстра...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:19:34   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

оргиналните чевли не се ортопедски туку анатомски.user posted image user posted image user posted image

ортопедски не сме носеле, се надевам нема да има потреба а анатомски задолжително!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:26:40   
mis.
Е сега и тоа оригинални не знам точно на кој се мислиuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:30:35   
profesorica
Мис. не се збунувај така лесно user posted image user posted image user posted image оригинални се мисли на анатомските.Ортопедски си се ортопедски за ако детето има некоја аномалија на стапалото.

него кажете, дали вие сте носеле ортопедски чевли како деца?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:32:20   
mami
од муабетите досега што ги имам слушано, обично за оргинал мислат за оние анатомските, или на марка некоја- сите различно ги разбираат

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:40:48   
nadica
досега носевме полесни патики и чевли а пред некој ден купивме нови анатомски или како и да се викаат подобри биле за проодување немам некое искуство па затоа ги слушам сите кој што ќе ми каже user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:44:28   
profesorica
па види надица во принцип кажуваат дека ноџето е подобро кога е спастрено во анатомски чевли поради глуждот, но кога си е дома Дамјан не го оптеретувам во чевли или патики, многу често е во калчуни или оние како чорапи одоздола обложени со гума.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 9:55:53   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Мис. не се збунувај така лесно user posted image user posted image user posted image оригинални се мисли на анатомските.Ортопедски си се ортопедски за ако детето има некоја аномалија на стапалото.

него кажете, дали вие сте носеле ортопедски чевли како деца?


Види сега јас знам што е анатомско а што ортопедскои тоа го објаснив погоре само не знам кои се оригиналниuser posted image кеги,сафран,матстар,цицибан,павле...не знам на кои се мисли user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 10:02:38   
nadica
да и надица за по дома најчесто носе од чорапите што се обложени но за надвор носеше патики и чевли од мат стар сега овие што ги купивме се на дсм анатомски

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ортопедски чевли или не?
12.11.2009 10:15:08   
Mila na mama
Чевли со анатомска влошка дефинитивно и за по дома и за надвор. На детето му се развиваат сводовите на стапалата и му треба соодветна поддршка. Е сега на марки не гледам многу битно ми е да се убави и квалитетни па дали се Полино,Кеги, Шафран,Примиџи, Цицибан, Фродо.... тоа е второстепено.

Пу пу ортопедски не ни требаат.user posted image


_____________________________

love u all

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ортопедски чевли или не?
13.11.2009 11:06:27   
niki
Од она што сум го читала кога проодуваат е подобро да се боси или по чорапи отколку во чевли. Постари жени ме имаат советувано дека требало да бидат тврди кај глуждот но продавачката ме разувери и првите чевлички и беа многу меки, но обложени со гума оздола да не лизгаат. Инаку ги носеше само надвор а за низ дома боса само по чорапи. И сега низ дома сме на чорапи обложени со кожичка одоздола чевли секогаш само кога излегуваме носиме.
За ортопедски не сме имале потреба, а најчесто анатомски купуваме.


< Поракaта ја уредил niki -- 13.11.2009 11:08:11 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ортопедски чевли или не?
19.11.2009 19:43:16   
HristinAntonio
vo peko se malku poskapi ama najdobri se...vloshata e anatomska i udobna...od kegi ne sum zadovolna...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ортопедски чевли или не?
26.11.2009 17:16:07   
Татјана
Дефинитивно сум за за анатомски чевли (па и топлинки), особено во периодот на проодувањето. Знам дека оние на Primigi од бебешката колекција Примиџино имаат специјални заштитни перничиња околу глуждот каде што се видливо повисоки, за да го држат стабилно детското ноже и да го чуваат од ивиткување, а имаат заштитни перничиња и во пределот околу детските прстиња, така што сосем ја задоволуваат потребата од вистински избор на анатомски детски обувки.

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ортопедски чевли или не?
4.4.2011 11:40:21   
AnnaMolly RR
Денес сакам да му купам кондурчиња на Филип, ама убави, цврсти, зашто почна да стои сам и повеќе оди во дубачето.
Сакав да купам од Кеги шус, затоа што не знам друга продавница за асални детски кондурчиња user posted image

Од каде купувате вие? И која им е цената од прилика?


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 4.4.2011 11:42:10 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Татјана)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ортопедски чевли или не?
4.4.2011 12:10:21   
srnicka
Nie do sega sme nosele paticinja nike, cizmicinja froddo i sega kupivme pogolemi pak nike paticinja. Za kondurcinja ke vidime, se mislam pomegu froddo i bata, ke vidime. Skapi se ama mislam deka obuvkite se najbitni za pravilno odenje.

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ортопедски чевли или не?
4.4.2011 12:22:44   
ben10
DALI PROODEVTE SO PATICINJA NIKE, zasto jas sakam da mu kupam na malotoza prooduvanje

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ортопедски чевли или не?
4.4.2011 13:14:22   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: ben10

DALI PROODEVTE SO PATICINJA NIKE, zasto jas sakam da mu kupam na malotoza prooduvanje

Првото дете прооде со меки патичиња, не Nike, Пума ама како модели се исти.
Сега и второто проодува со такви патичиња. А за надвор гледав во Фродо има со меко ѓонче, па изгледа ќе го чекам попустот од 20% во сабота за купување. Јас по препорака од ортопедот барам чевли со мек ѓон, без ортопедска влошка, и не многу високи.

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ортопедски чевли или не?
4.4.2011 13:17:22   
srnicka
Kerka mi veke odese ama ne samostojno koga gi kupivme Nike patikite. Znaci nie kupivme so tvrd gon i navistina i bea udobni i posle kratko vreme si proode i samostojno ama nemora da znaci deka e od patikite :). Jas toplo ti preporacuvam ama so tvrd gon za podolgo da si gi nosi. Kolkavo e tvoeto detence ?

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 0:09:15   
Тања РР
Jaс се мислам дали е време да и купам на Јана анатомски чевличкиuser posted image  Какви купувате вие за вашие дечиња? Вчера на детето на брат ми по препорака на ортопед од мајчин дом му купија Кеги па се двоумам дали да земам и јас едни или да чекам да му останат мали па да и ги подари на Јанаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 2:21:45   
ikki
тања, јас како што имам слушнато најдобри биле чевличињата на цицибан, ама и сама се уверив. Баш се флексибилни и како што кажа ортопедот врвот и петата се соединуваат, за разлика од нив во кеги и во пума баш денес гледав моделите се покрути и потврди и затоа и купив од цицибан. Инаку за проодување обавезно треба  да се купуваат анатомски кондурчиња.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 15:45:02   
Maca25
I Nina imase na Ciciban koncurcinja i navistina vredat za parite. Meki se, izgledaat udobno, lesno se cistat, se previtkuvaat. A za otrtopedski ima vo Bunjakovec prodavnicka specinjalizirana za ortopedski cevli, se vika Cekorcinja. Imaat mnogu ubavo kondircinja, a cenite im se normalni. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ортопедски чевли или не?
10.4.2011 16:38:53   
Martins mom
И јас мислам дека првите чевлиња треба да се анатомски. Вчера баш на Мартин му купував патичиња од Кеги...преслатки сеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?