Ортопедски чевли или не? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опремаПорака


BILJANA_G -> Ортопедски чевли или не? (11.11.2009 18:23:45)

OVAA TEMA DOSEGA NE JA SRETNAV PA ME INTERESIRA SO MISLITE ZA ORIGINALNITE CEVLI?DALI E POTREBNO TAKVI DA MU KUPUVAME NA NASITE DECA ILI PAK MOZE I OBICNI.JAS NA ANGELA I KUPUVAM ORIGINALNI NO NEZNAM DALI IMA STETA I OBICNI AKO SE NOSAT.


SE NAJDOBRO ZA SVOITE DECA    [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image]
mami -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:07:02)

првите ортопедски чевли, оргинал или како и да се викаат ене ги уште стојат во плакар не облечени, крајно неудобно му беше во нив..а патичињата кои ги купивме 400 ден ги утепа од носење..еве сега купивме чизмички и му се закон, така да не гледам дали е добро за докторот, гледам да му е удобно на Лука
mis. -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:14:28)

Ние носиме ортопедски чевли препишани од ортопед кои ги изработуваат во Илинден за рамни стапала.За нив не плативме ништо бидејќи се 100% покриени од фондот.А ако мислите на чевлите кои ги купуваме од продавница тие не се ортопедски туку анатомски.Има разлика голема па темата малку ме збунив оргиналните чевли не се ортопедски туку анатомски.
mami -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:19:09)

па и мене искрено ме збуни малку...затоа и така пишав- ортопедски нема потреба да носиме, а анатомските не му беа удобни- тие првите што му ги земавме, а овие сега што ги носи му се екстра...
profesorica -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:19:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

оргиналните чевли не се ортопедски туку анатомски.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

ортопедски не сме носеле, се надевам нема да има потреба а анатомски задолжително!!!
mis. -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:26:40)

Е сега и тоа оригинални не знам точно на кој се мисли[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
profesorica -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:30:35)

Мис. не се збунувај така лесно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] оригинални се мисли на анатомските.Ортопедски си се ортопедски за ако детето има некоја аномалија на стапалото.

него кажете, дали вие сте носеле ортопедски чевли како деца?
mami -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:32:20)

од муабетите досега што ги имам слушано, обично за оргинал мислат за оние анатомските, или на марка некоја- сите различно ги разбираат
nadica -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:40:48)

досега носевме полесни патики и чевли а пред некој ден купивме нови анатомски или како и да се викаат подобри биле за проодување немам некое искуство па затоа ги слушам сите кој што ќе ми каже [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
profesorica -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:44:28)

па види надица во принцип кажуваат дека ноџето е подобро кога е спастрено во анатомски чевли поради глуждот, но кога си е дома Дамјан не го оптеретувам во чевли или патики, многу често е во калчуни или оние како чорапи одоздола обложени со гума.
mis. -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 9:55:53)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Мис. не се збунувај така лесно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] оригинални се мисли на анатомските.Ортопедски си се ортопедски за ако детето има некоја аномалија на стапалото.

него кажете, дали вие сте носеле ортопедски чевли како деца?


Види сега јас знам што е анатомско а што ортопедскои тоа го објаснив погоре само не знам кои се оригинални[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]кеги,сафран,матстар,цицибан,павле...не знам на кои се мисли [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nadica -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 10:02:38)

да и надица за по дома најчесто носе од чорапите што се обложени но за надвор носеше патики и чевли од мат стар сега овие што ги купивме се на дсм анатомски
Mila na mama -> RE: Ортопедски чевли или не? (12.11.2009 10:15:08)

Чевли со анатомска влошка дефинитивно и за по дома и за надвор. На детето му се развиваат сводовите на стапалата и му треба соодветна поддршка. Е сега на марки не гледам многу битно ми е да се убави и квалитетни па дали се Полино,Кеги, Шафран,Примиџи, Цицибан, Фродо.... тоа е второстепено.

Пу пу ортопедски не ни требаат.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
niki -> RE: Ортопедски чевли или не? (13.11.2009 11:06:27)

Од она што сум го читала кога проодуваат е подобро да се боси или по чорапи отколку во чевли. Постари жени ме имаат советувано дека требало да бидат тврди кај глуждот но продавачката ме разувери и првите чевлички и беа многу меки, но обложени со гума оздола да не лизгаат. Инаку ги носеше само надвор а за низ дома боса само по чорапи. И сега низ дома сме на чорапи обложени со кожичка одоздола чевли секогаш само кога излегуваме носиме.
За ортопедски не сме имале потреба, а најчесто анатомски купуваме.
HristinAntonio -> RE: Ортопедски чевли или не? (19.11.2009 19:43:16)

vo peko se malku poskapi ama najdobri se...vloshata e anatomska i udobna...od kegi ne sum zadovolna...
Татјана -> RE: Ортопедски чевли или не? (26.11.2009 17:16:07)

Дефинитивно сум за за анатомски чевли (па и топлинки), особено во периодот на проодувањето. Знам дека оние на Primigi од бебешката колекција Примиџино имаат специјални заштитни перничиња околу глуждот каде што се видливо повисоки, за да го држат стабилно детското ноже и да го чуваат од ивиткување, а имаат заштитни перничиња и во пределот околу детските прстиња, така што сосем ја задоволуваат потребата од вистински избор на анатомски детски обувки.
AnnaMolly RR -> RE: Ортопедски чевли или не? (4.4.2011 11:40:21)

Денес сакам да му купам кондурчиња на Филип, ама убави, цврсти, зашто почна да стои сам и повеќе оди во дубачето.
Сакав да купам од Кеги шус, затоа што не знам друга продавница за асални детски кондурчиња [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Од каде купувате вие? И која им е цената од прилика?
srnicka -> RE: Ортопедски чевли или не? (4.4.2011 12:10:21)

Nie do sega sme nosele paticinja nike, cizmicinja froddo i sega kupivme pogolemi pak nike paticinja. Za kondurcinja ke vidime, se mislam pomegu froddo i bata, ke vidime. Skapi se ama mislam deka obuvkite se najbitni za pravilno odenje.
ben10 -> RE: Ортопедски чевли или не? (4.4.2011 12:22:44)

DALI PROODEVTE SO PATICINJA NIKE, zasto jas sakam da mu kupam na malotoza prooduvanje
mami2 -> RE: Ортопедски чевли или не? (4.4.2011 13:14:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ben10

DALI PROODEVTE SO PATICINJA NIKE, zasto jas sakam da mu kupam na malotoza prooduvanje

Првото дете прооде со меки патичиња, не Nike, Пума ама како модели се исти.
Сега и второто проодува со такви патичиња. А за надвор гледав во Фродо има со меко ѓонче, па изгледа ќе го чекам попустот од 20% во сабота за купување. Јас по препорака од ортопедот барам чевли со мек ѓон, без ортопедска влошка, и не многу високи.
srnicka -> RE: Ортопедски чевли или не? (4.4.2011 13:17:22)

Kerka mi veke odese ama ne samostojno koga gi kupivme Nike patikite. Znaci nie kupivme so tvrd gon i navistina i bea udobni i posle kratko vreme si proode i samostojno ama nemora da znaci deka e od patikite :). Jas toplo ti preporacuvam ama so tvrd gon za podolgo da si gi nosi. Kolkavo e tvoeto detence ?
Тања РР -> RE: Ортопедски чевли или не? (10.4.2011 0:09:15)

Jaс се мислам дали е време да и купам на Јана анатомски чевлички[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Какви купувате вие за вашие дечиња? Вчера на детето на брат ми по препорака на ортопед од мајчин дом му купија Кеги па се двоумам дали да земам и јас едни или да чекам да му останат мали па да и ги подари на Јана[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
ikki -> RE: Ортопедски чевли или не? (10.4.2011 2:21:45)

тања, јас како што имам слушнато најдобри биле чевличињата на цицибан, ама и сама се уверив. Баш се флексибилни и како што кажа ортопедот врвот и петата се соединуваат, за разлика од нив во кеги и во пума баш денес гледав моделите се покрути и потврди и затоа и купив од цицибан. Инаку за проодување обавезно треба  да се купуваат анатомски кондурчиња.
Maca25 -> RE: Ортопедски чевли или не? (10.4.2011 15:45:02)

I Nina imase na Ciciban koncurcinja i navistina vredat za parite. Meki se, izgledaat udobno, lesno se cistat, se previtkuvaat. A za otrtopedski ima vo Bunjakovec prodavnicka specinjalizirana za ortopedski cevli, se vika Cekorcinja. Imaat mnogu ubavo kondircinja, a cenite im se normalni. 
Martins mom -> RE: Ортопедски чевли или не? (10.4.2011 16:38:53)

И јас мислам дека првите чевлиња треба да се анатомски. Вчера баш на Мартин му купував патичиња од Кеги...преслатки се[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>