|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  79 80 81 [82] 83   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
7.10.2016 19:04:34   
вераинадеж
Купив фолна киселина од 5мг на алкалоид и витамин ц од 500мг,да не е многу фолна???Мене и онака ми е слаб хемоглобинот,под граница ми е,а и серумското железо ми е слабо,само комплицирана сум за лекови затоа што сите препарати за железо и за бремени се со јод,а јас треба да избегнувам јод поради тироидната-хашимото.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2026
   RE: Инсеминација II
7.10.2016 23:07:30   
kapina
heferolot ne e so jod

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2027
   RE: Инсеминација II
7.10.2016 23:14:00   
lara36
Vera i nadez mene stvarno ne mi e jasno kako ne ti dale terapija jas pravev 4 inseminacii 2 na privatno 2 na drzavno i sekogas mi davale aspirin,estrofem,utrogestan i folna moze doktorot znae poveke ama od moe iskustvo i ako procitas unazat na temava ke vidis deka terapijata e taa.a za folna sekogas mi e prepisuvana od 0.4 eve i do den denes ja pijam gramazata e taa.baraj sovet od maticniot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2028
   RE: Инсеминација II
8.10.2016 8:54:20   
kapina
I na mene ne mi davaa terapija koga pravev imseminacii

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 2029
   RE: Инсеминација II
8.10.2016 9:22:13   
вераинадеж
Лара,наводно дека сум без стимулација затоа,така барем тие кажаа.Вчера имаше гужва на 3ти кат на ГАК,мислам 8 инсеминации дека бевме и куп специјализанти.Само ми рекоа да не пијам ништо,само витамини за поддршка,ама пошто не знаеа кои немаат јод,ми рекоа фолна и витамин Ц да си купам,ова сестрата,немаше некој доктор....И ми рекоа интензивен секс овие 3 дена и да не сум се миела доле..user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 2030
   RE: Инсеминација II
8.10.2016 9:29:45   
lara36
Ok e verainadez kako rekle taka pravi samo za gramazata na folnata konsultirajse so maticen i so sreka neka e za dve nedeli ti drzam sreka za dve crti

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2031
   RE: Инсеминација II
16.10.2016 11:30:09   
Mina1
Zdravo,
Veke godina i pol so maz mi probuvame da zabremenam no rezultatot sekoj mesec e negativen.
Gi napravivme site potrebni ispituvanja vo Sistina: Spermogram i spermokultura vo red, hormoni vo red, Papa test i mikrobiologija vo red, edinstveno sto imaa mala zabeleska vo moeto HSG e toa sto leviot kanal e svien na gore i kako da e malku srasnat.
Dali ste slusnale za drug takov slucaj i dali toj moj problem bi go oteznuval procesot na Inseminacija, zatoa sto spored mpjot ginekolog toa e problemot zaradi koj nemozam da zabremenam.
Isto taka dva meseci ja pratime i ovulacijata i dvata meseci imam ovulacija na leviot jajnik, kade sto mi e na nekoj nacin svien kanalot nagore.
Se prasuvam dali moze da se predizvika ovulacija i na desniot jajnik i koja e pricinata sto do sega ne ovuliral.
Ve molam za iskustvo, sovet , sto i da bilo.
Vi blagodaram

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2032
   RE: Инсеминација II
16.10.2016 14:50:43   
kapina
Baraj prvo da ti napravat laparoihisteroskopija ona e najprecizna metoda za sostojbata na jajnicite i matkata pa potoa odete na inseminacija

(Одговор на членот Mina1)
Непосредна врска до пораките: 2033
   RE: Инсеминација II
17.10.2016 12:46:12   
Kvisko
Mina1 јас имавм таков јајцевод и еднаш останав спонтано бремена. Заради скроз други причини (септум на матка) го загубив тој плод и на крај после милион перипетии и комбинации од различни проблеми добив дете со ивф ама не е невозможно да се остане бремена со тако јајцевод.
Со инсеминациите е секогаш да се погоди моментот и зависи од среќа. Начин да се поттикне еднито јајник да овулира наместо другиот нема барем до сега откриен. Сепак тие овулираат наизменично и треба да се погоди овулацијата на соодветниот јајник. Стаитстичкли се делат пола на пола (значи од 12 овулации 6 се на едниот 6 на другиот) ама не значи дека месец за месец ги менуваат улогите. Некогаш два пати ќе овулира едниот па два пати другиот. Треба само трпение да се трефне месецот.
Со среќа.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2034
   RE: Инсеминација II
25.10.2016 12:10:02   
вераинадеж
Епа девојки,јас вчера добив user posted image .Од постовите погоре ако прочитате кога ми е направена инсеминацијата,ќе видите дека е тотална утка темпирањето на асистент Роса Спасова.Секоја чест

(Одговор на членот lara36)
Непосредна врска до пораките: 2035
   RE: Инсеминација II
26.10.2016 15:42:18   
kapina
Vera i nadez zal mi e no nema otkazuvanje

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2036
   RE: Инсеминација II
26.10.2016 20:06:46   
вераинадеж
Не се откажувам сигурно,само неколку месеци ќе правам фоликулометрија и ендометриумот ќе го следам,ова јас си планирам,ако чекам од матичен да ми каже...ќе си почекам.Не е работата ај направи инсеминација ради реда.Треба и дијагностички да се пристапи.Чекор по чекор.На сите ви држам среќа и можеби некогаш е подобро да си ја послушате интуицијата и она што ви го кажува телото и здравиот разум, (жал ми е што јас не си се послушав)а не како наредник и војниче докторот да го слушате ради некоја негова амбиција за бројка или не знам што да трошите шанси.

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 26.10.2016 20:07:47 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2037
   RE: Инсеминација II
12.11.2016 11:48:21   
budalce1
Jas ima praveno 3 inseminacii i gi imam praveno radi reda posto ne poznavam zena sto zabremenila od taa inseminacija,a mnogu zeni poznavam sto pravele no bez uspeh, zatoa zeni sobirajte dokumenti i pravete invito

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2038
   RE: Инсеминација II
12.11.2016 14:42:50   
budalce1

ИЗВОРНА ПОРАКА: budalce1

Jas imam praveno 3 inseminacii i gi imam praveno radi reda posto ne poznavam zena sto zabremenila od taa inseminacija,a mnogu zeni poznavam sto pravele no bez uspeh, zatoa zeni sobirajte dokumenti i pravete invito


(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 2039
   RE: Инсеминација II
12.11.2016 22:11:47   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: budalce1

Jas ima praveno 3 inseminacii i gi imam praveno radi reda posto ne poznavam zena sto zabremenila od taa inseminacija,a mnogu zeni poznavam sto pravele no bez uspeh, zatoa zeni sobirajte dokumenti i pravete invito

Jas imam prijatelka koja od prva so inseminacija ostana bremena i sega ima bliznaci. Znaci ne e nevozmozno, samo sto mislam deka doktorive ne obrnuvaat mnogu vnimanie na inseminaciite, nekako fuserajski pristap imaat, barem vo mojot slucaj bese taka.
Ako se uspee so inseminacija da se zabremeni, e nesporedlivo polesno otkolku IVF, pred se za zenata zaradi kupishta hormoni sto treba da gi primi.

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 2040
   RE: Инсеминација II
12.11.2016 22:25:52   
MademoiselleNina
вераинадеж do kade si so postpkata?

Jas malku ne bev aktivna, sega citam za tvojot post, za inseminacija, bas mi e zal. Spored mene trebale da ti dadat stop inekcia. Inaku drugoto valjda dobro go tempirale, sho znam ...
Ajde slednata da ti bide so uspeh

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2041
   RE: Инсеминација II
13.11.2016 14:13:13   
вераинадеж
Нина,не ми дадоа ништо да пијам,инсеминацијата ми ја направија во петок,а според датумот на добивање после инсеминацијата,требало во понеделникот да ја направам затоа што добив 17 дена после инсеминацијата.Помина тоа,да сме здрави и живи што викаат.Сега бев на фоликулометрија месецов на 14 ден и за жал немав водечки фоликул,ендометиумот ми беше 9мм.Ќе правам фоликулометрија само овие неколку месеци,ме интересира дали секој втор циклус ми е ваков и дали се менуваат јајниците.На инсеминацијата ММ извади бројка од 18 милиони.Како што читав,треба 20 милиони барем да бидат,па се обидувам да го наговорам да оди на уролог,не само спермограм да прави.Сакам да ни ги зголемам шансите зошто гледам дека некако Ин Витрото си го сфаќаат докториве како нешто секојдневно,нормално и очекувано.Јас лично сметам дека воопшто не се ни трудат да избегнат Ин Витро.Матичната ми вика "И што ако испитуваш генетика или АМХ или АСА,нема потреба.Напрај ги инсеминациите и оди на ин витро" Страшно...едноставно не даваат надеж...

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 13.11.2016 14:16:16 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2042
   RE: Инсеминација II
13.11.2016 23:17:11   
kapina
Verainadez tie se veke kako da kazam amh ili afa asa ne se standardni ispituvanja zatoa taka reagirat maticnite maz ti ima li napraveno spermokultura

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2043
   RE: Инсеминација II
14.11.2016 9:49:03   
вераинадеж
Последен пат кога правеше немаше ништо,сега пак треба а прави,ама сакам да го видат и на ЕХО,порано тренираше боречки вештини,па сакам да се провери да не има некоја последица од повреда или слично.Со убедувањево потешко ми оди,а да не зборам да му спомнам за Ин Витро.Одвај за инсеминација се согласи,нели пошто маживе мислат дека ќе си останеме млади ние,ќе се замрзнеме,па има време рано е user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2044
   RE: Инсеминација II
14.11.2016 10:51:54   
Hopeful RR
вераинадеж, секогаш е така со мажите, тешко им е да прифатат дека има проблем и дека треба сериозно да се пристапи, и тоа со време. Ама не се грижи, ќе му дојде user posted image Спермокултура нека прави, доволно е сега за сега, таму се гледа се, и не мора ни на уролог, ни на ехо. Нека пие суплемент за подобрување на квалитетот на спермата, во темите имаме и за тоа сугестии и наши искуства.

Тие испитувања стварно не се прават тек така, без индикација, и не се преоптоварувај со тоа. Едно е давање надеж од страна на доктори, друго е земање предвид факти и реално согледување на ситуацијата. Процентите за успех кај инсеминација се многу ниски, сигурно знаеш и сама, за разлика од IVF. Тоа не значи дека не треба да ги правиш со оптимизам и верба, но да не си ги земаш при срце. На пример, кај мене дури четвртата инсеминација беше успешна, но заврши со биохемиска. IVF не е ништо страшно, и од сегашна перцепција, си викам џабе изгубив време со инсеминациите, да знаев да си одев од одма на IVF user posted image Ајде само храбро, нема откажување!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2045
   RE: Инсеминација II
14.11.2016 12:32:20   
вераинадеж
Hopeful,во темата спермограм мислам имам напишано дека пиеше ММ Проксид Плус и Витамин Ц и Е кога му се подобри значително спермограмот.Сега не пие,мисли готово толку не му треба.Другите испитувања биле сите во ред со мене и него освен моето ТСХ,за коешто пијам Еутирокс.За АСА ме интересира затоа што не се случила до сега бременост ниту еднаш.Гледам дека генетскиве ги препорачуваат дури откако ќе направат 1 или 2 ИВФ безуспешни.Јас само сакам со време да превземам се што треба,а ако имам шанси природно или со инсеминација да забременам сакам да ги искористам максимално.Сепак хормоните што се даваат за ИВФ за мене ги сметам за опасни затоа што имам историја со тумор на градата,па затоа толку им се плашам на вештачкиве хормони.Надеж имам дефинитивно само ММ да се разбуди од есенскиов сон :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2046
   RE: Инсеминација II
16.11.2016 15:00:36   
sale86
Здраво девојки ме нема одамна,еве сега ви пишувам се спремам за втора инсеминација во Систина кај др.Попович.Пијам кломифен и во петок сум на ехо па да ми каже кој ден ке правиме инсеминација.Овој пат земам боловање и си седам дома,знае ли некои дали ми следува и колку бидејки имам напорна работа,а по првата загуба никојбод дома не би ме пуштил на работа.поздрав па ке ви пишам за новости

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 2047
   RE: Инсеминација II
13.3.2017 7:39:08   
Bebulka1
Здраво, нова сум на форумот и имам едно прашање. Накратко ќе ви ја раскажам мојата приказна.

Во брак сум 4 години од кој имав 3 спонтани абортуси и 1 во 12недела..
Имам нередовна менструација, нередовна овулација, полицистични јајници, висок пролактин, цисти...
На мм спермограмот првин му беше мн лош 3.5 милиони ..
По неколку години пиење витамини, живо јајце на ден и спермаата значително му се подобри сега има НОРМОЗОСПЕРМИЈА

Како и да е, 5 месеци бев на терапија со Дабростон и фала богу ја средивме менструацијата (хормони денес ќе проверам незнам какви ми се)
Од ноември месец почнав со стимулации на Кломифен и Прегнил инексија првата стимулација беше во ред имаше 2 јајце клетки бевме задоволни но неуспешно..
Имам 3 стимулациии и докторот кажа дека фоликулите не биле доволно способни за оплодување со еден збор таа стимулација е слаба и не делува..

Овој месец ќе се пазиме и пијам контрацепција ради фоликул од 15мм на 2 ден од циклус.
Следниот одиме со Merional amp ќе се боцнкам.. И му предлагам на докторот да одиме на инсеминација, искрено едвај го убедив зборовите беа ВИЕ ИМАТЕ ДОБАР СПЕРМОГРАМ... А јас знам дека инексиите се многу јаки и незнам како ќе ми ги прифати организмот.. Исто така знам дека инсеминација без проодност на канали неможи.. А тој не ме пушта да направам со зборови НЕМАТЕ ПОТРЕБА.. user posted image

Малце сум растревожена од целава ситуација и барам совет од вас.. Докторт ми е нов од Авугст месец и сум задоволна, ама си велам ако правам нешто на своја рака веќе нема да му е грижа за мене и само парите ќе ги зема.....
Дали некоја има правено инсеминација без хсг?

< Поракaта ја уредил Bebulka1 -- 13.3.2017 7:41:09 >

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 2048
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 14:50:11   
Kvisko
Bebulka со среќа миличка.

Инсеминација без ХСГ колку јас што знам не се прави. Ако не с епроодни каналите џабе е се. Особено што ќе примаш стимулации и ќе го оптеретуваш организамот и ќе си трошиш јајце клетки.
Ако до претходните бремености доаќало спонтано и без многу чекање можеби затоа не сака да спитуваш хсг мада со стимулации и инсеминации протокол е да се прави хсг.

Е сега не знам дали сте испитале се што треба за сонтаните зашто не е само проблем да останеш бремена треба и бременоста да се истера до крај.

Ти посакувам брзо две цртки и едно или две убави бебчиња од тие две цртки.(Одговор на членот Bebulka1)
Непосредна врска до пораките: 2049
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 16:37:39   
kapina
A bebulka vrodena steknata trombofilija imas ispitano ili ne

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2050
Страница:   <<   < Претходна страница  79 80 81 [82] 83   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  79 80 81 [82] 83   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

породување
Еца

Кое според вас е подобро и помалку стресно породување

природнотот породување (75%)

породувањето со царски рез (25%)


Број на сите гласови: 104

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!