|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  79 80 81 82 [83]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 16:38:26   
kapina
Ogtt test imas li napraveno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2051
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 16:41:46   
Bebulka1
Девојки се имам испитано се.. И имунологија и кариотип.. Се е во ред.. Денес испитав хормони ПРОЛАКТИНОТ ми е 35,5 висок.. Деновиве пак ќе го проверам и за д одредиме терапија...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2052
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:08:05   
kapina
A histeroskopija imas li napraveno ona e najbitna od ispituvanjata koga doaga do spontani abortusi vitamin d imas li ispitano ako nemas obavezno napravi si histeroskopija pred inseminacijata

(Одговор на членот Bebulka1)
Непосредна врска до пораките: 2053
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:13:00   
Bebulka1
Немам хистероскопија направено, од поимот. "немаш потреба, се е во ред" user posted image
Деновиве ќе правев хсг и да се спремам за инсеминација, но болницата на државно каде што ќе одев ја реновирале и докторите не одат таму... Баксуз невиден..

А и ради пролактинот неможам хсг да правам така да, боцкањето следниот месец ќе биди на природно

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2054
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:13:57   
kapina
Te prasuvam oti i jas imav spontan abortus vo 6 nedela i biohemiska bremenost i mi otkrijaa oti imam pregrada na matkata i vrodena trombofilija i sega na 16 februari imav nekoe malo krvarenje i bev kaj maticniot gin i mi vika oti nemam ni folikuli ni ovulacija posle otidov na privaten gin otkako mi zadocni ciklusot 4 dena i mi rece oti nema vrska ti si edna zdrava zena si imala i ovulacija i se ovie denovi se utepav od placenje od maticniot gin na privatno me gledase gin na 4d eho

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2055
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:24:39   
kapina
Nema vrska so histeroskopija se gleda suplinata na matkata kade se implantira embrionot i te kako ima potreba stom se gubat bremenosti jas toplo ti ja preporacuvam dr trajanova za taa rabota

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2056
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:27:53   
kapina
I jas imav visok prolaktin i toa 80 sega e vo red pijam bromergon nekolku god i hipofizata e uredna a prethodno se sirese sega e ok pijam plus kelp ili kombo algi za nea sekojden najdobri se

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2057
   RE: Инсеминација II
14.3.2017 20:29:01   
Bebulka1
Се надевам ќе се среди и кај мене...
Ти пишав и лична порака :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2058
   RE: Инсеминација II
15.3.2017 13:00:59   
Kvisko
bebulka1 јас имав еден missed абортус заради септум на матка. Не знам како никој не ти предлоќил барем хсг за да се види анатомија на матката. Ако тоа не е во ред џабе се друго е во ред. Инсистирај барем на хсг. Ако има нешто анатомски што не е во ред и таму ќе се покаже. Сепак најдобро е хистероскопија.

(Одговор на членот Bebulka1)
Непосредна врска до пораките: 2059
   RE: Инсеминација II
10.9.2017 22:17:36   
Anexy
Ме интересира колкави се шансите за успешна инсеминација со дијагноза на спермограм олигозооспермија? Дали има некој позитивно искуство :(
И дали некој има искуство со д-р Дејан Сарчевски за подобрување на спермограм? За тие што не знаат тој се занимава со квантна медицина. Гарантира дека со 7-10 третмани има подобрување за 50%, а гарантира 100% успех. Фала ви однапред

< Поракaта ја уредил Anexy -- 10.9.2017 22:20:38 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2060
   RE: Инсеминација II
11.9.2017 21:18:46   
kapina
A da probate vie so vitamini da go sredete spermogramot nie imame astenozoospermia i mm pie maticen mlec polen acerola i med i jade jatki sekojden plus pie l karnitin cink i vit c oligovit qoenzim q10 vit e folna kiselina omega3 i 6 i 9 i astaksantin

(Одговор на членот Anexy)
Непосредна врска до пораките: 2061
   RE: Инсеминација II
1.10.2017 16:50:02   
KikiBiki
Батки, правев инсеменација на 21 септември, па ве молам кажете успешност на инсеменации со пцо. Бев стимулирана со гонал ф и примив овитрел. Ова ми е прва инсеменација, ме убива чекањето, до наредната сабота треба да чекам, иначе инсеменацијата беше кај Др. Митко Ивановски во Систина

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2062
   RE: Инсеминација II
1.10.2017 22:42:01   
kapina
Kikibiki srecno

(Одговор на членот KikiBiki)
Непосредна врска до пораките: 2063
   RE: Инсеминација II
17.10.2017 11:36:56   
alekce83
Здрави членки. Еве и јас да ви се приклучам на темава. Во брак сум две години а активно почнавме со зачнување точно една година. Пред некое време матичниот гинеколог ми сугерираше да направам ХСГ. Излезе дека имам превртена матка. По тоа се упатив кај д-р Митко Ивановски во Систина и направив хормонални испитувања. Генерално беа добри но има еден хормон, АМХ кој што ми е со многу мала вредноста. Решивме да правиме инсемимација. Моментално сум во период кога пијам хормони по шема, почнав со Ovunorm витамини, на 4ти ден од меструација пиев Естроген и Коломифен, а на 8ми, 9ти и 10ти ден примив инекција Гонал Ф. Денес ми е 10тиот ден и ќе ја примам последната Гонал а утре (среда) имам закажано контрока кај д-р Ивановски за да види дали е создаден услов за инсемимација. Многу сум исплашена и загрижена бидејќи сѐ ова ми е толку непознато, од тој тип на луѓе сум што не сакам да чепкам по интернет и да се исплашам уште повеќе. Тука ми е најсигурно, си даваме подршка и се советуваме затоа и решив да го споделам со вас моето искуство.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2064
   RE: Инсеминација II
17.10.2017 19:52:50   
kapina
A zasto so nizok amh te maci so inseminacii zasto ne se spremate za IVF koga veke ti se niski rezervite na jk

(Одговор на членот alekce83)
Непосредна врска до пораките: 2065
   RE: Инсеминација II
18.10.2017 21:18:59   
alekce83
Драги членки. Денес бев на контрола и вестите се добри, создадени се фолекулите и има услов за инсемимација. Докторот ми даде уште две Гонал Ф да ги примам одеднаш а утре рано (од 6-7) треба да ја примам стоп инекцијата. Во петок ќе правиме инсемимацијаuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2066
   RE: Инсеминација II
19.10.2017 16:14:16   
lara36
Alekce ne si igraj igracki napravete edna inseminacija koga veke ste pocnale i pravo na ivf so nizok AMH ne se pravi inseminacija ke gi izgubis i tie jajce kletki sto gi imas mene stvarno ne mi e jasno kako moze da ti predlozi inseminacija.

(Одговор на членот alekce83)
Непосредна врска до пораките: 2067
   RE: Инсеминација II
20.10.2017 11:55:59   
MademoiselleNina
ИЗВОРНА ПОРАКА: alekce83

Драги членки. Денес бев на контрола и вестите се добри, создадени се фолекулите и има услов за инсемимација. Докторот ми даде уште две Гонал Ф да ги примам одеднаш а утре рано (од 6-7) треба да ја примам стоп инекцијата. Во петок ќе правиме инсемимацијаuser posted image

Ајде со среќа и со позитивни мисли, ќе биде. Никогаш не се знае... :) Моја пријателка, баш сличен случај како тебе и од прва инсеминација има близнаци. Затоа глава горе, позитивна мисла и верба!< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 20.10.2017 11:58:10 >

(Одговор на членот alekce83)
Непосредна врска до пораките: 2068
   RE: Инсеминација II
21.10.2017 11:19:40   
alekce83
Најпрво ти благодарам MademoiselleNina на убавите желби и позитивното искуство што ми го посочи.
Во врска со мислењата на членките Kapina I Lara36 морам да бидам искрена и да ви кажам дека внесовте немир и вознемиреност во мене. Мислев дека тука, на форумов ќе добијам кураж, совети и подршка. Знам дека намерата не ви е лоша но успеавте буквално расположението да ми го расипете. Ова е мојот последен пост бидејќи не сакам да влијаат одредени коментари на мене.
За одлуката за инсемимација одлучив прво јас а потоа и докторот кој е еден од најдобрите специјалисти во оваа област. А дека се мачам воопшто не ми е проблем бидејќи целта е најубава и најбитна, ќе пробам буквално сѐ. А вие драги членки останете ми во добро здравје и расположение.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 2069
   RE: Инсеминација II
21.10.2017 18:55:06   
kapina
Ti si znaes no so amh nizok realno inseminacija e samo gubenje vreme ne nemir tuku realnost ti e toa

(Одговор на членот alekce83)
Непосредна врска до пораките: 2070
   RE: Инсеминација II
23.10.2017 0:55:49   
Soned1
ИЗВОРНА ПОРАКА: alekce83

Најпрво ти благодарам MademoiselleNina на убавите желби и позитивното искуство што ми го посочи.
Во врска со мислењата на членките Kapina I Lara36 морам да бидам искрена и да ви кажам дека внесовте немир и вознемиреност во мене. Мислев дека тука, на форумов ќе добијам кураж, совети и подршка. Знам дека намерата не ви е лоша но успеавте буквално расположението да ми го расипете. Ова е мојот последен пост бидејќи не сакам да влијаат одредени коментари на мене.
За одлуката за инсемимација одлучив прво јас а потоа и докторот кој е еден од најдобрите специјалисти во оваа област. А дека се мачам воопшто не ми е проблем бидејќи целта е најубава и најбитна, ќе пробам буквално сѐ. А вие драги членки останете ми во добро здравје и расположение.


Alekce, со среќа нека ти е, ти посакувам успешна инсеминација!

Немој да замериш и да се вознемируваш поради одредени коментари, повеќе од нас поминале низ повеќе постапки и веројатно малку сме отрпнале во текот на се, што според мене е природен начин на справување со сите емоции со кои се соочуваме...
Најдобро е да му веруваш на докторот, он најдобро може да ја процени вашата состојба, штом се одлучил за инсеминација, сигурно заклучил дека има шанси за позитивен исход.

(Одговор на членот alekce83)
Непосредна врска до пораките: 2071
   RE: Инсеминација II
29.10.2017 16:15:52   
lara36
Alekce prvo mnogu se izvinuvam sto sum ti stvorila nemir nesakajki e koga ke se izgoris sakas bilo koj da go predupredis da ne gi pravi istite greski.istata dijagnoza so istiot dr 2 inseminacii kako mali ivf bea nadez sto da ti kazuvam dr siguren deka ke bide jas presrekna i na kraj nisto.sega sum momentalno so vtoro ivf cekam da pominat 2 nedwli za rezultat ama od site tie lekarstva rezervata se namaluva uste poveke jas ovoj pat edvaj 1 embrion imav.ti posakuvam da ti bide prva i posledna ne edno dve naednas da ti placat i uste ednas izvini.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 2072
   RE: Инсеминација II
18.11.2017 23:19:51   
Kiraca
Zenicki, toplo preporacuvam na sekoj da ja proba kombinacijata od 5 bilki od Bilna Apteka Matija. I pomogna na moja prijatelka koja 3 god. se macese da zatrudni, vredi da se proba.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2073
Страница:   <<   < Претходна страница  79 80 81 82 [83]
Страница: <<   < Претходна страница  79 80 81 82 [83]
Оди на:


Анкета

koe ime e poubavo?
rina13

nemozam da se olucacam za bebenceto kako da se vika

antonija (43%)

mila (57%)


Број на сите гласови: 236

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!