|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
29.11.2015 15:31:38   
Felly RR
Алана, повели темата за ЈАЈЦЕ.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот alana)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Кога да се почне со дохрана
30.11.2015 12:16:44   
alana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Алана, повели темата за ЈАЈЦЕ.


Фала

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.12.2015 11:26:19   
mesecina83
Zdrvo na site sakam da ve prasam da mi dadete predlozi sakam da pocnam na moite bliznaci da im davam tarana i palenta no neznam kako da gi zgotvam ,sakam da pocnam i da im davam i junesko meso no se mislam dali da go pecam ili da bide dinstano na tivok ogan i so sto da bide kombinacija i sakam da im davm orizovi snegolki i dali da gi potopam so presno mleko ii so mlaka voda

(Одговор на членот alana)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.12.2015 13:52:21   
Melanija RR
mesecina83 незнам колку месеци има,Во темата ТУКА има се секоја прва нова храна совети, а конкретно за палента ТУКА/ на една чаша вода 200мл две лажици палента.
Тарана ако имаш без јајца, месо само варено од 7-8м.,снегулки по желба ако доиш твое ако не со Ад млеко, а ако си решила тогаш во кеса но варено.Снегукли можеш со било кое овошје и малку вода. Се зависи од возраста и дали треба да се блендира

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.12.2015 14:06:22   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

mesecina83 незнам колку месеци има,Во темата ТУКА има се секоја прва нова храна совети, а конкретно за палента ТУКА/ на една чаша вода 200мл две лажици палента.
Тарана ако имаш без јајца, месо само варено од 7-8м.,снегулки по желба ако доиш твое ако не со Ад млеко, а ако си решила тогаш во кеса но варено.Снегукли можеш со било кое овошје и малку вода. Се зависи од возраста и дали треба да се блендира

bliznacite mi se stari 9 meseci i 10 dena

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2016 10:15:31   
Felly RR
Ние наполнивме 4 месеци и 3недели. Само на доење сме и бебуш одлично си напредува. Е сега, од работа ме побараа и можно е да се вратам средината на март кога бебуш би имал 6 и пол месеци. Затоа сакам веќе да почнам со дохрана. Немам класично раб време од 8 саати. Па планирам доење пред да излегувам, кашичка дур сум на работа и доење штом се вратам. Ама треба значи убаво да се научи да си крка за да му држи ситост барем 3 саати. Па сега се мислам ако би почнале накај 5 и пол месеци дали има доволно време ( еден месец) за воведување на барем два оброци кои ќе му заменат доење user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 25.1.2016 10:21:12 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2016 10:26:02   
lolla RR
Od nase iskustvo treba okolu mesec za da se stibne do prav obrok plus minus edna nedela. I pauza od min 4 nedeli za voveduvanje na sleden obrok.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Кога да се почне со дохрана
25.1.2016 12:13:15   
sandriana RR
Felly, јас би ти советувала да си почнете со дохрана веднаш, доволно е бебе големо. Додека навикне вкусови, додека стигне до количина за цел оброк, веќе ќе помине месец.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Кога да се почне со дохрана
28.1.2016 12:56:15   
Snowhite RR
Фели чим е таква работата и јас би те советувала веднаш да почнеш со сокчина за да почне да навикнува вкусови, по 2-3 лажичина сокче од морков, па по неколку дена јаболко и така си знаеш, па за две недели да почнеш и со кашички и до 6 и пол месеци да има оброк веќе

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.2.2016 11:48:17   
MM15
Zdravo na site. Bebceto mi e 5.5 m. Od 5 meseci pocnav po malku so dohrana kasicki kolku xa probuva vkusovi. Dosega sum i dala jabolce, morkov, kompir, tikva, tikvicka bana i sliva. Iako mi e vtoro dete sve sum zaboravi kako ide :). Me interesira po kolku obroci im davate od 6m i kako vi se fasporedeni, sto jDat nautro sto poplafne ili prikvecer i otprilika po kolku. Uste mi e rano ama za nekoi nepol i 2m i trebalo da ja naucam na pomalku cicanje za da se navikne koga ke se vratam na rabota. Ve molam za soveti i iskustva. Pozdrav

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.2.2016 13:10:55   
sandriana RR
Еве, да споделам мое искуство, во однос на започнување со дохрана.
Големата ќерка цицаше до скоро 20 месеци. Малата има 17 и се уште цица. На двете започнав да им "претставувам" цврста храна уште кога наполнија 4 месеци.
Не значи дека од 4 месеци јадеа оброци, но од тогаш започнаа да вкусуваат друга храна, освен мајчино млеко. Тоа го направив од проста причина што знаев дека додека цицаат и додека сум дома на располагање, нема шанса да имаа вистински оброк количински (буквално беа-малата се уште е зависник од града.)
Значи, за почеток вкусуваа чисти вкусови на сезонско овошје, обарено, па пасирано (јаболко, круша, слива, банана, тиква - зимен период не фати за дохрана). Пробуваа на почеток само наутро, подоцна после 1-2 недели истото го нудев и попладне, да речеме до 17 ч.
Со полни 5 месеци воведов зеленчук - компир, морков, ориз, тиквица, брокула - и го нудев за време ручек (пак количина многу малку -макс. 5 кафени лажички јадеа) - меѓу 12-14 часот.
Житарки воведов со полни 6, во појадокот, а вечера понудив мислам со 7 полни месеци. Количината на храна ја зголемуваа како растеа, и вистински оброк количински направија дури тогаш - на околу 7 месеци (доручек и ручек, вечерата главно завршуваше со цицање).
Бидејки со неполни 9 месеци тргнаа во градинка, таму им требаше речиси 1 месец да се навикнат да ја јадат таа храна како количина.
Во суштина, до кај 7-8 месеци би требало да има пробано дете основни вкусови, а со тек на време, согласно потреби ќе навикне на оброци.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Кога да се почне со дохрана
16.2.2016 19:42:59   
MM15
Jas se mislam za vecera dali porano da pocnam da vidam dali ke smeji nesto toa vo odnos na budenjet9 noke iako kaj golemiot ne mi napravi nikakva razlika. Sto davate obicno za vecera i kolku vreme pred spienje

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.2.2016 12:18:33   
lolla RR
Вечерата ништо нема да смени во будењето, тоа е мит дека бебе се буди само дека е гладно. Трет оброк пожелно е да се даде барем 4-6-8 недели по воведување на вториот оброк за да се свикне мешето.

ТУКА можеш да најдеш повеќе идеи за вечера, и најчесто се некој зеленчук, ретко овошје, а најчесто житарици и нешто млечно.

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2018 11:22:16   
Bunnny
Здраво мајки. Темава одамна не била активна, па сакав да ве прашам за мислење. Моето бебе е родено во 37 гестациска недела. Вчера направи 4 месеци корегирана возраст, но од раѓање за една недела прави 5. Само на доење е , но одреден период е многу вознемирено. Се плашам дека не ми стига доволно млеко. Полни пелени и кака секој ден скоро, а после секое доење преку ден кенка, плаче и не можам да му помогнам. Навечер станува 2 пати да цица и заспива. Ние живееме во странство, но за прегледи одиме кај матичниот во МК. Има уште една недела до тогаш, ама не ме држи место. Сакам да почнам со вкусови, па да ве прашам дали има некој слично искуство да сподели ?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 564
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 21 22 [23]
Оди на:


Анкета

Прв оброк
kate84

Што му дадовте како прв оброк на своето малечко ?

Јаболко (74%)

Компир (13%)

Морков (4%)

Тиква (4%)

Слива (0%)

Праска (4%)


Број на сите гласови: 23

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!