|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 10:11:50   
Gardenia
Треба три дена секоја намирница,мада ако има реакција на некоја уште првиот ден покажува.Грашок и јас дадов после 8-ми месец,ама и ствараше многу гасови и прекинав,сега поретко јаде,освен во градинка.Многу убав комбинација ми е банана со авокадо и овесни снегулки,ептен некоја свежина ми има во ова,ако сакаш можеш и цело зрно житарки овес,јачмен,пченица зависи што јадат незнам колкави се сега,изблендирано нормално со некое овошје ми е супер и држи ситост

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 14:46:12   
Melanija RR
Hopeful RR има супер тема за житарки ТУКА баш за сите видови. По мене ние се основа и важен појадокuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 17:57:24   
Hopeful RR
Ништо од мелениот ориз денес, никако не излезе, ни течна каша не беше, вода... И иако беше 3 ден, решив да не го правам од почеток пошто се изнервирав, а плус и огладнуваа па ако не направев нешто набрзина ќе мораше млеко. Сварив компир, со јаболки (грозно беше) и банана (ова веќе е друго), додадов цимет, и изедоа цела чинија.

Им давам колку што сакаат, и мааалце ги тестирам и повеќе од тоа, не насила, него да не не се сигурни user posted image , и кога се најадени, најдени се. Арно ама, кратко време после оброкот (околу 20-30 мин) сакаат млеко, посебно М. Ова значи дека им треба поголема количина храна, или нормално е?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 19:06:31   
MamaKiki
jas od melen oriz mu davav hipp first pap vo kutija go kupuvav ( a sega so hospitalizacijata se vrativme na ad i pak mu ja dadov vcera si ja izede cela ) imav zemeno melen oriz od sonceva dolina go varev so voda pa dodavav ad pa c.cimet i na nisto ne licese probav da blendiram celo zrno ama ista prikazna i se otkazav e nekade na 10 meseci pocna so zvakanje i si jadese varem so zelencuk ili sutlijas oriz malku so viluska pasiran probaj so ovie kasi ako sakas ubavi se... i drzat sitost mnogu poveke od ovoshje i zelencuk
toa sto baraat da cicaat mozebi im e merak za mleko a da ne se gladni ili pak da se navistina gladni zavisi so ko intenzitet cicaat i kolku... mojot iako na ad saka mleko deteto eve i sega pie humana Sl bez laktozno loso na vkus ama go saka samo deka e mleko a ne deka mu e ubavo iako e najaden ubavo go pie user posted image
tie zitarki kako pcenica, oves vo zrno isto gi imav probano ama ostavaat luspi mozi mojot blender ne bese dovolno silen ne znam ama ne davaa ubava kremesta struktura i malovo odbivase da gi jadi pa se prefrliv na ovesni snegulki gi stavav vo secko i blendirav do brasno da se napravat i lesno mi omeknuvaa vo ovoshje user posted image
S mnogu sakase kombinacii so vishna ili kiselo mleko sakase kiselko, osvezitelno... banana i vishna ni bese top kombinacija user posted image i so ova mu srelivav nad kasata od hipp firs pap..
avokado i krusa plus so kokosovo maslo isto mn ja sakase
ne znam dali ima tema nekade da napisam plus nekoja kombinacija koja ni bila omilena...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 19:17:35   
lukajana RR
МамаКики многу убаво ти текна одамна не сме пишале ништо ,еве ја Темата за омилените Беби рецепти на нашите бебушки

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 19:29:42   
lolla RR
Хоупфул, нормално е да цицаат по кашичка, уште не се свесни дека тоа им е јадење, или пак се жедни, и тоа не значи дека малку им било. Л уште некогаш цица одма по кашичка, и не му бранам. Ја не знам што се бараташ со мелени оризи, земи си нормален свари, нека постои уште малку и изблендирај, за мерак јадење. Мада оризот без зачин е доста бљантав.

За тоа три дена пробување, сум комси комса, до кај 8 месец применуавав да, но педијатарот ми рече не мора да се три дена по ред, може преку еден два но измеѓу да не се почнува со ново. На пример месо, компир итн... не сум давала три дена по ред, Ако има реакција валда ке покаже одма, не знам.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 21:00:42   
Hopeful RR
lolla, имаш право, ќе пробам со класичен ориз. Ти претпоставувам даваш интегрален - од кој, конкретно, и дали добро се блендира сварен?

MamaKiki, браво за идејата за вишни, ич не ми текна. Претпоставувам може за 6+, или да почекам? За јагоди знам дека се 12+, а вишна поима немам. За овес ќе почекам уште некој месец, за секој случај.
Следни на агенда ми се амарант и хељда, и палента. Уште да најдам време да излезам од дома и да купам, со две секое излегување ми е проект user posted image

Инаку, бидејќи си пројадоа асално, избегнувам да им комбинирам мое млеко или АД во кашички, мислам дека треба да се научат на вкусот на храната сама по себе. Го правев тоа на почетокот, а сега гледам дека јадат и без млеко. Цицање и АД не им одбивам никогаш, само се загрижив да не нешто утнувам со хранењето...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.11.2015 21:25:36   
lolla RR
Вишни колку знам се 7+, ама како и со секое друго јадење, мама одлучува. И кокос е 12 + па јас од 8 месеци му правам кокосово млеко. И јапонско јаболко е 12+ па јас се мислам деновв=иве да му дадам. За житарките јас правев два дена па пауза па уште еден за амарантот, за другите три дена по ред, ама не последователно сите. Хељдата викаат 12+ јас уште не сум му дала. Со 6+ е палента, просо, амарант, киноа, ориз.

За ориз, досега му давав од Биокулт, кружно зрно ориз интеграле, убаво се вари, распукува и супер се бленда, само мора да е убаво сварен и после доотстоен да впие колку може. Има убав вкус како пченица дури. А сега се мислам дали да му дадам и од овој интегралниот на сончева долина, и тој е вкусен ама не знма колку се прска, третира ориз, ако е со многу пестициди ке почекам накај годинка. ОД овој од биокулт како брза варијанта има и оризови снегулки од истиот ориз.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.11.2015 13:02:17   
gina
rr nie umame 4 meseci i dve nedeli pocnav da mu davam sokcinja da ne se zaranuvame tolku rano da pocekame barem vo 5 mesec seka da probuvame vkusovi dosega mu imam dadeno krusa, jabolko domasni mu cedev po tri dena i denes mu dadav od hip kajsija neznam od sto bi mozela da mu davam sega doma cedeni
i jas sum cela vo paniki koga ce treba da se ranime sto treba i koga i kolku neznam kako ce se snajdam strav me faka

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.11.2015 23:46:47   
MamaKiki
za heljda i jas ne bi ti rekla pred godinata iako e bezglutenski ne se preporacuva amarant i kinoa dadov nekolku pati ama ne gi praktikuvav cesto poveke bev na naseto tradicionalno-isprobano sepak mlada generacija sme so ovie super hrani pa malku mi bese sube da gi vmetnam vo sekojdnevna ishrana
vishni da 7+ creshi isto 7+ tikva pecena sega ovaj period mi e zakon user posted image jas sega doznav za otiz kruzen a cesto sum vo biocosmos od tamu pazaram ne sum zaprimetila a tie orizovi snegulk sum gi koristela ama na sam pocetok isto gi melev i otkako proba gluten ne sum kupila...
hopful vie ste bile vo najvozbudliviot period user posted image samo hranetese i rastete user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.11.2015 11:03:00   
MamaKiki
gina dovolno ti se tie dve sokcinja sto si gi dala mozi i morkov plus vo sokceto da stavis i pravi od ova kombinacii, nemas potreba od hipp pa i od kajsija rano tie po najnovi ispituvanja ne se davaat movkasti ovoshki do kaj godinata stvaraat alegija user posted image
ne ti treba da ima probano mn vkusovi pa ima samo 4 meseci dovolno se i ovie za sokcinja a siva od hipp dava mn tecna stolica da znaes

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.11.2015 16:31:53   
lolla RR
Грешно сум пишала во мојот погорен пост, кокосово млеко дадов после 9тиот месец.

гина, најдобронамерно, оти цицате, ти препорачувам да не брзаш, да си уживаш со цицање, па меѓу 5 и 6 месец воведи храна, а не сок, но ти си знаеш најдобро. Кај бебињата дури по 5 месец стомакот е способен да вари друга храна освен млеко, се пред тоа, како ке и го даеш така ке го исфрли. Ова освен ако не постои некоја ептен друга причина.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.11.2015 23:48:10   
Hopeful RR
Мајки, од кога се почнува со млечни производи - кисело млеко, урда, јогурт? Јас ич не сум фан на млечни производи, башка сум нетолерантна на лактоза и некако не сакам да ги форсирам.

Инаку, како давате цвекло, и кромид? На пареа, сварени, живи...?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.11.2015 0:09:43   
MamaKiki
kiselo mlecnite proizvodi kako k.mleko, jogurt, kefir nemaat laktoza taa e fermentirana vo mlecna kiselina
inaku mozis od 7+ so domasno k. mleko ili kefir kupeckite imaat dodatoci i ne se preporacuvaat sekogas za start :)
cveklo jas ne sum dala do sega a veke e 15 meseci i bas denes ispituvavme KS hemoglobin mu e 127 super za negovi meseci bashka sto bese na ednolicna ishrana dolgo ne sum imala problem so krvta a nemozev danajdam domasno ili od ponormalno mesto odgleduvano
kromid davam varen. na pocetok varev zelencukot , pose pocnav na parea ama kratko vreme ne mi go bendisuvase taka gotvenoto mnogu jas mu varam so malku voda poveke da recam dinstam user posted image mlad kromid si zamrznav i seuste imam za malovo , a star ne sum mu dala pojma nemam oti user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.11.2015 10:37:52   
lolla RR
Јогурт имам дадено 2-3 пати досега после 9 месец, не го сака. Кромид можеш одма варен, на пареа, мислам не жив. Цвекло непрскано исто одма можеш, на пареа или варено а по некој месец и живо.

Да обновам за ј јаболко, му дадов два пати, и ми личи ко идеална беби храна. Се блендира феноменално и е многу вкусно.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.11.2015 11:37:16   
Gardenia
Со јогурт и кисело млеко почнав од 7ми месец,на почеток не ги сакаше дека кисело и се нервирав како ќе биде ако не ги јаде,ама еве сега ги обожава.И кефирот е многу здрав,ама да најдеш габа од некој и дома да си го правиш,јас не сум дала дека немам домашен.
Цвеклото можеш и сега ако е нетретирано,а инаку третирано од 8 месеци,уште и го давам варено,после година свежо дека е тешко за варење за мешето и ќе го вареш со лушпата заедно инаку ќе стане бело ако го излупиш.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.12.2015 13:09:51   
gina
devojki nie denes polnime 5 meseci i mu dadov nekolku lazicki kasice od jabolce vareno domasno i si go sakase e sega sakav da ve prasam dali da gi iprobuvam tri dena posto veke pieme sokce domasno od jabolko i krusa i ni se iprobani

e me interesirase i za ponataka citav deka nekoi davat jabolce so plazma i vcera bas vo market fativ kutija i citam deka sodrzi med a neli med se dava posle edna godina

< Поракaта ја уредил gina -- 7.12.2015 13:11:16 >

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.12.2015 13:47:07   
Melanija RR
Да мала колицина мед има во плазма но тоа се нава најчесто после 7 месеци.Секако секој со свое сваќање.Најдобро е секогаш да се по три дена и нема потреба како сок,подобро е повеќе да го учи лажичето.Јаболко,круша.банана се по ред сезонско

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.12.2015 18:35:44   
gina
devojki nie probavme tri dena jabolce i banana od utre krusa i posle sto user posted image Sto mozam drugo da mu davam moze li tikva

prvo mu davav po nekolkiu lazicki tretiot den povece po kolku treba da mu se dava edno jabolce varev pogolemo ili dve pomali i celo li da mu go dadam da ne e mnogu kako im davate po kolku

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.12.2015 22:23:41   
lolla RR
Јас му давав уште од старт колку сака.

Можеш тиквица, тиква, батат било која боја, слива, праска, морков..... потоа ориз палента итн...

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.12.2015 22:51:21   
gina
dali pravite nekoj den pauza da ne mu dadete nisto ili si teras so red moze li odma da mu dadam kobinacija banana i jabolko
ne treba li prvo ovosni pa zelencik
a slivi sega od ovie sto gi ima kupuvate li jas sakav da kupam od market pa si rekov ovie koj znae kolku se kiseli a i mnogu prskani i se premisliv ne zedov a praska kajsija od gotovi teglicki
jas celata sum vo paniki i strav me fati neznam kako ce se snajdamuser posted image
nie sme 5 meseci i edna nedela

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.12.2015 23:49:02   
lukajana RR
Gina рано е не форсирај многу,воведувај полека .
Ако има пробано банана и јаболко можеш да мешаш без проблем,давај секој ден по еден оброк ,прво овошје иде обично ама можеш да дадеш морков заедно со овошјето.
Исто можеш и купечки кашички од овошјето што го нема сега .
Јас имав спремни компоти од праска ,кајсија ,слива и ги давав нив или можеш и суво овошје .
Сливата е битна во почетокот за да регулираш какање.
Само смирено ,уште е рано не касните со ништо ,имаш време постепено и без форсирање да воведеш се

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.12.2015 16:11:54   
nadez vera ljubov
Ај ќе ве молам имаше една статија како табела што кој месец да се воведува ако може да ми кажете како да ја најдам тоа беше табела за деца до годинка

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.12.2015 21:47:37   
lukajana RR
Повели Статија -календар на исхрана од 4 до 12 месеци user posted image ако имаш дилеми пиши колку можеме ке помогнеме

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.12.2015 12:45:48   
gina
ne edno po edno probuvame uste sme krusa banana jabolko i sega pedijatarot mi rece deka mozam da mu davam dvapati na den pola so pola pola jabolko pola krusa. Gi podvaruvate li jabolkoto i krusata jas gi podvaruvam vo malku voda 5- 10 min
imam kompot domasen od sliva ama staviv po edna lazicka seker i zatoa neznam dali da davam

a kako mozam da mu davam suvo ovosje da go varam li kako go pravite

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?