|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.12.2015 13:26:07   
sandriana RR
Gi podvaruvate li jabolkoto i krusata jas gi podvaruvam vo malku voda 5- 10 min
imam kompot domasen od sliva ama staviv po edna lazicka seker i zatoa neznam dali da davam

a kako mozam da mu davam suvo ovosje da go varam li kako go pravite


Секако за почеток овошјето подобарено нека биде.
Не е ништо страшно да го користиш овошјето од компотот, многу подобра е таа варијанта отколку купечко суво овошје. Искрено, суво овошје не сум давала на бебе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.12.2015 22:44:08   
MamaKiki
jas dobiv sovet od pedijatar da go obaruvam varam ovoshjeto dodeka da mu izlezi prvoto zapce znaci vo poveketo slucai prviot-vtoriot mesec se obaruva se za bebeto posle mozi i svezo izblendirano pod toa se ne ja stavam pr bananata :D
sokce davav od dvezo jabolko cedeno bez pulpa rendano jabolko i niz gaza go stegav da izlezi samo bistar sok e toa bese svezo od pocetok na dohrana
zelencuk do priblizno godinata varen , e sega koga ke zvaka mozi rendano domatce vo sezona posle 10meseci e toa svezo...
od prilika vaka terav vaka mi kazuvaa koga prasuvav

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Прва нова храна на бебето II
23.12.2015 17:46:50   
gina
zenski kazuvajte kako mozam da mu go dadam kompirot so sto da go kombiniram deneska mu dadov so AD go pravevev lizna otprvin dvatri pati i nesakase usteto da go otvori pravese faci ne mu bese ubavo so zelencuk nemame pocnato ama aj rekoc kompirce neutralno koga ne go jade ova pa koko ce jade brokula i dr.
znaci so sto mozam da mu go iskombiniram utre pak ce go prabam a najmnogu saka banana

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.12.2015 15:09:01   
Hopeful RR
gina, бидејќи се уште сте на еден оброк, слободно измешај компир со овошје, еве банана. И моиве не го сакаа со АД, и стварно беше грозно, но со банана го јадеа. Потоа им го давав и со морков, со грашок, со брокула, со сладок компир (ова им е хит), и сега последно со кисело млеко, дека се 7+.

Него мајки, дајте идеја за зеленчук, немам идеи за вториот оброк, се ми е на база на компир... Палента пробав вчера, ми плукаа и плачеа, ќе почекам за следен обид. И прашање - дали во зеленчуковиот оброк се ставаат житарици, или е само зеленчук?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Прва нова храна на бебето II
24.12.2015 20:23:21   
gina
bravo Hopefull pa vie ubavo ste probale jadeja li brokula jas si vikam mene kompir ne mi jade kako ce jade brokula

pa nie uste nemamame obrok mlekoto ne sum go skratila uste probuvame i neznam dali da pocnam obrok so ovosje dali ce go najade ce mu drzi li sitosuser posted image
denes go napraviv so voda i potecno so lazicka proba i posle so prst taka sakase i koga pak ce probav so laziska ne smeski
tri dena da mu probuvam kompir utre sakam da mu dadam morkov nemame probano

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.12.2015 10:19:00   
Milicka 30
Мамички ние сме 6 месеци и некој ден. Од 5ипол почнавме да пробуваме вкусови. Досега пробавме јаболка, круша, банана, тиква, ориз. Сега планирам компир ,морков тиквичка . Тјку сакам за регулирање на столицата да и дадам слива. Овие сувите се сите со шеќер, сите можни ги гледав. И кајсиите исто. Или подобро да купам кашички и сокчиња од слива, незнам што е подобро. Џосега се што пробавме беше непрскано, ама веќе ни се трошат залихите. Што правите со овошјето и зеленчукот од пиљара купено? Неможам се да најдам непрскано а и па кога ќе најдам колку можам да купам user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.12.2015 14:04:11   
sandriana RR
Него мајки, дајте идеја за зеленчук, немам идеи за вториот оброк, се ми е на база на компир... Палента пробав вчера, ми плукаа и плачеа, ќе почекам за следен обид. И прашање - дали во зеленчуковиот оброк се ставаат житарици, или е само зеленчук?


Зеленчук со просо, на пример - мене само таа комбинација ми иде, и само таа сум ја давала.
Обично зеленчук или со месо, или со жолчка, или со павлака сум давала.

Или подобро да купам кашички и сокчиња од слива, незнам што е подобро. Џосега се што пробавме беше непрскано, ама веќе ни се трошат залихите. Што правите со овошјето и зеленчукот од пиљара купено? Неможам се да најдам непрскано а и па кога ќе најдам колку можам да купам user posted image


Кога нема свежо или домашен компот, тогаш дефинитивно според мене е купечка кашичка. А бидејки немам снабдувачи со непрскани продукти, секогаш купувам од пиљара/маркет/пазар. Убаво измиено, излупено и за почеток и обарено.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.12.2015 20:41:20   
Hopeful RR
Штом може зеленчук со просо, тогаш супер, просо обожаваат. Денес за втор оброк им направив компири, брокула, грашок и кисело млеко, и изедоа се, не ми се ни веруваше.

Инаку, за сувите сливи - јас купувам спакувани, од оние српските на Агранела, или како и да се викаат. На нив не пишува дека има шеќер, и доста често им ги давам. Суви кајсии купив рефус од Биокулт, и тие гарант немаа шеќер бидејќи беа скроз кисели, и исто добро поминаа на мени.
Не сум фан на купечки кашички, сите имаат шеќери, но не сакам да давам ни прскано... Имам една поголема количина непрскани јаболки, од тие им давам скоро секој ден, комбинирам со банани, сливи, тиква и слично. Ионака нема нешто многу овошје периодов по пазариве. Исто и зеленчук, имам бааги непрскан компир, се трудам да најдам и друго непрскано ама кои се гаранциите... затоа се уште варам се и комбинирам со работи што не се третираат толку многу - грашок, брокула, морков... сега ќе пробам и целер, пашканат...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.12.2015 17:06:21   
gina
devojki koga du mu vovedam eden obrok na sedmi pravime polni 6 meseci imame probano jabolko banana, krusa, kajsija ,sliva od utre praska, pa brobavme i oriz,morkov kompir pa za nekoj den planiram tikva
ama mene ne mi e jasno ovie ovosnive ce mu drzat li ili da davam kako uzina
suvi slivi kupuv i jas ot tie agranela mislam pa ce zemam i kajsii ama kako gi pravite
e sega koga ce pocnam so zelencuk da probuvame isto taka sekoj po tri dena ama koga da mu go davam ako pocnam nauto so ovosna kasicka koga da go probame zelencikot znam zvuci glupavo ova ama sum malku vo panikauser posted image neznom ni sto ni koga

a proso koga mozam da mu davam i kako go progotvuvate

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.12.2015 18:09:42   
lolla RR
гина, мислам сите кога се почнува со дохрана сме ко од марс паднати, ке ти пишам јас наше искуство.

Со 6 м мислам треба еден оброк кој ке биде зеленчук или овошје или житарица или микс, зависи што воведуваш. Јас првововедував по три поаледователни дена, а подоцна по 2 или 3 и не еден по друг. Оброкот кај нас од старт беше колку сака и тоа ако се мрштеше пробував пак по 1-2 часа, сепак нели они уште не сфаќаат дека тоа е храна туку се учат да јадат на нов мирис текстура итн итн.

Значи ако даваш пример тиквица тој ден, можеш само неа или со нешото што имате пробано веќе, од зеленчук или овошје. Новото секогаш се дава до кај 2 саат попладне ради реакции. И да, започеток доволно им е само овошје, потоа микс со семе или житарка а поо една годинка јас планирам прво овошје, па по 1 саат доруќек само житарки.

Од 6 м можеш просо, киноа,амарант, ориз, палента. Сите житарки ги киснам од вечер заради таа фитинската киселина (особено глутенските) после плакнам и варам дур не смекнат во многу вода. Просото се вари 15-20 мин и се остава уште 10 да стои.

Суво овошје мене ми е закон кога нема свежо, од вечер се кисне во вода и сабајле е спремно. Ако сум заборавила го проварувам за побрзо. Суви сливи имам од свеки во замрзнувач а кајсии од биокулт имам. Сега ке дадам и суво грозје исто од биокулт.

Во зеленчуковите можеш масло од репка или маслиново. Ајде слатко да кркате.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.12.2015 23:15:17   
gina
fala lolla se ubavo mi objasni
ama jas pak da si prasam sega nautro ako mu vovedam obrok ovosen a zelencucite mozam pokasno da mu probam vo tekot na denot posto zelencuk imame samo probano morkov i kompiruser posted image of lele

nie pieme ADna razlika od triipol sati do cetiri i sega ako mu vovedam obrok eden obrok od Ad treba da skratam i ovosjevo ce mu drzi 3-4 sati

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.12.2015 9:23:24   
blue_blue
gina, овошјето можеш да го даваш како ужинка меѓу две доења или АД млеко. Ова за почеток додека да воведеш нов начин на исхрана. Зеленчукот ќе ти заменува еден цел подој/АД и се смета за цел оброк. На пример моите имаа ваков распоред:

кога ќе станат, околу 8:30 - АД
кај 11:30 АД и претпладневна дремка
кај 13:30 зеленчукова каша, подоцна месна или со риба - како ќе воведуваш намирници
кај 16:30 овошна каша - на почеток само овошје после 8 месеци со бисквити, житарки
кај 20:00 доење
кај 21:30 АД ама појачано :) ако го правев со 5 мерици ставав 2 АД, 3 ХИПП ноќна каша од житарки (оние кутиине ги намш во милион верзии) и им давав со цуцла со голема дупка...и ми спиеа цела ноќ до 8:30 сабајле

После 9 месеци доењето во 20 го заменивме со вечера и беше порано кај 19:30. Вечерата обично беше домашно кисело млеко со лук и лепче, палетна со урда, итд..

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.12.2015 14:45:34   
Hopeful RR
гина, не се брзај, има време, ќе воведеш се и ќе си јаде синко се како што треба. Јас почнав уште подоцна од тебе па преку ноќ направив обемно мени...

Почнав со овошна каша од едно или две овошја, прво со АД, потоа со вода, откако пројадоа. Потоа во овошната каша додадов и житарки - просо, киноа, кафеав ориз... Во прво време сакаа АД одма после кашата, но како што јадеа се поголеми количини, сфатија дека тоа е храна и дека не мора млеко, мада понекогаш пак си сакаат.
Кога беа со само еден оброк, мешав и овошје и зеленчук во таа каша, кога како ќе ми дојде, и им ја давав во периодот околу 11-12.

На седум месеци почнавме со втор оброк и тогаш ги поделив - во 11-12ч овошје со житарки, а попладне, накај 17-18ч зеленчук. Претходно и измеѓу имаат еден подој/АД, а после тоа имаат секако подој/АД за заспивање. Мислам дека тебе ти е рано за втор оброк, така што сега мешај се како ти дојде, и давај само појадок.

Него, мене ова појачаново АД на blue_blue ми се допаѓа, ќе го пробам наскоро user posted image



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.12.2015 18:25:10   
gina
fala devojki ne se brzam samo mi e nekako vo glava se izmesano ova bilo tesko
mene mi bese posto ovosjeto go pominavme dali da go dadam kako obrok nautro mi pie Ad kaj 6-7 sat i spie do kaj 10-11 i togas pieme ad e sega si vikam togas da ne mu davam ad tuku ovosna kasa moze li da stavam nesto kako biskvita plazma aaa
i posle da probame zelencuk
ili pak da si teram so AD pa pomegu niv ovosje a naurto da probuvame zelencukuser posted image ovosjeto go probuvavme vo 12- 1 napladene

sama si se smeam deka nisto ne razbiram

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.12.2015 21:13:33   
Hopeful RR
Gina, ако добро те разбрав, те буни тајмингот и пробувањето нови вкусови.

Сабајле нека си остане АД, а кога ќе се разбуди накај 10-11, тогаш нека биде каша, која сега за сега, може да биде овошна или мешана. Зеленчукот воведувај го во оваа каша, слободно мешај, а можеш да додаваш и безглутенски зрна, житарки и псевдожитарки - просо, киноа, ориз. Во таа каша ставај се, и тоа ти е оброкот сега за сега. Потоа, во остатокот од денот, си даваш АД.

Бисквити - не, мал е. Тие доаѓаат тек после 8 месеци, а јас ни тогаш не планирам да ги дадам, не гледам зошто - имаат шеќери и што се не, и мислам дека може и подоцна. Плазма конкретно, се дава после година, има мед.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.1.2016 19:45:13   
gina
fala hopeful mozam li zelencuk da mesam vo ovosnite kasi aj morkov kompir tikvica mislam mozam so ovosnite drugo sto odi so ovosje
i sto mozam drugo da dadam od zelencuk da probuva brokula spanak sto drugo

a proso davate vo zrna ili kako brasno sto e i kako se vari

pa mene me buni sega prelazot na zelencukot i sto so ovosjeto dali ce mu drzi sitos taka cisto ovosje za toa se prasuvav sto mozam da stavam drugo vo ovosnite osven oriz kinoa proso i da vidam dali ce najdam od ova a moze li griz ili sodrzi gluten

abe majkami mi se cudi vika nie kako ve izledavme zdravi pravi ni davale brasno potpeceno i voda od grav odma leb biskviti grizi toj go potpekuvale mleko kakvo ce nasle kozjo kravjo

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.1.2016 22:18:08   
Hopeful RR
Друг бил животот тогаш, друга била исхраната, сега се е поинаку. А не дека ние сме најздрави генерации, јас памтам дека на секое бев те настината, те болна, а сега се чудам со нетолерантност на лактоза, хеликобактер... Не е тоа тек така, дај што било да јаде. Денес многу повеќе се знае и за потеклото, и за ефектите, и за метаболизмот на храната, и нормално е што имаме сменети навики и пристапи, бар јас така мислам.

Освен компир, морков, тиквица, на оваа возраст не би давала многу плус работи, евентуално тиква, благ компир - батат, и тоа. Брокула, карфиол, спанаќ, блитва се 7+. Исто и гриз, дека е пченка, може подоцна, после 7 месеци.

Просото јас го имам во зрна, го варам и го блендирам, и држи ситост. И можно е после кашичката да си сака пак млекце, тоа е по навика, не дека е гладен толку. Со тек на време, ќе сфати дека кашичката е јадење и нема да сака млекце одма, или ќе пие помалку.

Во кашата може да додадеш и кокосово масло или маслиново масло, и цимет, ако одговара во комбинацијата. На пример, една од омилените комбинации на моите им е просо/киноа, јаболки, банани, кокос и цимет.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.1.2016 23:21:09   
Melanija RR
Немајте практика зеленчуд да мешате со овошје ради вкус блажина или за да јаде.Се е навика па после може да настане проблем да јаде чисти зеленчукови каши.
Гина според мене ,од станување прво АД ,штом пие на 3-4 саати, дади овошна по2-3 часа од првото АД.Значи второт АД за почеток со мала количина на овошје и не, но ќе си дојде второто Ад покасно.По него зависно од распоред спиење па ручек, зечцукова каша.Зависи колку е доцна можеш пак овошје малку до кај 18ч.Се понатака АД.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.1.2016 17:59:13   
gina
fala devojki a kako se vari prosoto kolku voda kolku proso
Hopeful i jas toa go vikam drug bil zivotot togas

nasiot raspored negde imav pisano ama eve pak
6-7h nautro AD prodolzuvame da spieme do 10-11 i togas AD e sega da mu dadam obrok pa pak malku spieme
14-15 AD pa spieme do 18-19h pa AD pa posle sat mu davam malku ovosje ako zaspie pa malku pokasno
pa si dremkame pa 22-23 AD i spieme do nautro
i zato me bunese koga da mu go dadam zelencukot

a grasak koga smeam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.1.2016 23:22:22   
Melanija RR
Овошје навечер не се дава.ОДавај 10-11ч кога ќе стане не пред спиење.Грашок после 9-10 месец

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.1.2016 11:47:28   
lolla RR
И јас овошје не давам навечер, исклучок имам малку банана, тиква дадено.

Мами, а наут користите, сакам да сварам големо тенџере и да смрзнам. Од кога?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.1.2016 17:40:14   
gina
a zosto ne se dava pa mene pedijatarot mi rece deka mozam user posted image ako sum mu dala nautro na pr. pola jabolce pola krusa drugata polovina pak vecerta

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.1.2016 21:26:48   
Hopeful RR
Не знам, ни јас не давам овошје навечер. На гина и советував да меша затоа што кај неа е рано за два оброка, па може да даде зеленчук и сабајле.

Наут мислам дека подоцна се дава, кога и грав, боранија... до година мислам дека може само црвена леќа, ама ни за тоа не сум сигурна.

Просото го варам со многу вода, не мерам количина, околу 20-30 минути, додека не се свари скоро пред распаѓање, и го цедам пред блендирање.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.1.2016 23:29:27   
gina
fala Hopeful jas moze sum dosadna ama da si prasam treba li prosoto da se probuva tri dena so kombinacija il samouser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.1.2016 0:00:46   
lukajana RR
Gina просото го даваш со овошје или зеленчук , како и сите житарки.
Незнам дали е заради стомаче или овошјето може не држи ситост ама и мене ме советуваше педијатар кога ке почне бебе со три оброка да давам појадок овошје со некоја житарка ,ручек зеленчук со месо или жолчка а вечера млечна каша

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?