|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.1.2016 14:31:51   
Milicka 30
Мамички да ве прашам нешто, читав интервју со нутриционост Цвета Димова во кое вели дека пестицидите се раствараат во вода и дека овошјето и зеленчукот кое е прскано може са се држи во вода преку ноќ и да се додаде сода бикарбона и оцет и после тоа може слободно да се консумираат.
Дали некоја мајка знае нешто повеќе? Читав и статии на интернет дека може и спреј да се напрВи и да се користи.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 4.1.2016 14:37:08 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.1.2016 17:48:52   
gina
milicka jas esenoska stavav kompot od slivi za bebusko i slivite gi cuvav vo soda bikarbona e sega mi se potrozija krusite neprskani kupiv od piljara i denes ja cuvav od prilika sat vreme vo voda so soda bikarbona dobro ja isplaknav so mlaka voda ja izlupiv podlaboko taka ima slusano od porano
i od kompotot od slivi sto go pravev so edna kafena lazicka secer ne mu davam poradi secerot kupiv suvi slivi srpski mislam na a nekako pocnuvase sakav da mu dadam na malovo ama koga citam konzervans pisuvase i ne mu dadov i sega se dumam tie li da mu dadam ili kompot so seceruser posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.1.2016 17:59:47   
gina
ete jas pak nesto da prasam denes napravivme ubava kasocka od tikva,banana,krusa, i malku so od banana na hipp e sega sum napravila malku poveke mi ispadan dve teglicki od hip malite ednata poce od pola ja izedovme ama drugata dali moze da e cuvam vo frizider za utre dali ce i bide nesto dosega se sim pravela taze toa sto ce ostanelo ce go dojadam jas ili go frla ama denes mi bese tolku vkusna pa ne mi se turase tegletoa sekako ce go izedamuser posted image
ama sakav da prasam

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.1.2016 21:45:07   
Hopeful RR
gina, ако не е контаминирана кашичката може да отседи 24 часа во фрижидер, но тоа значи ништо да ја нема допрено - на пр ако ја мешаш со лажичка од која си пробала ти или синко, контаминирана е. Ако си ставила во сад од кој се јадело, тогаш е контаминирана. Ако ти е во садот во кој се блендирала, па од неа си извадила еден дел за едно јадење, а ова е недопрено, тогаш е ок, инаку е ризик. Мене често пати ми останува така, и ретко ја имам зачувано, претежно ја дојадувам јас, бидејќи ионака немам време за мој појадок.

Во однос на содата и овошјето, супер е да седи така киснето, а исто така добро е и во алкохолен оцет, односно во вода со алкохолен оцет. Во ситуација во која не знаеме што од каде доаѓа, а немаме сите можности за природна и органска храна, мислам дека ова е добра постапка на миење.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.1.2016 23:43:46   
gina
znaci super e napraviv vo sad i so cisto lazice crpnav vo teglina dve ednoto se izede drugoto ostana nedopreno

najdov proso i kinoa e sega kako se vari kinoa? i moze da se mesa isto so zelencuk i ovosje

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.1.2016 14:40:37   
Hopeful RR
Може да се меша, да. За варење, се става во зовриена вода и се вари подолго, околу 40 минути. Може и да ја ставиш одма во водата, па кога ќе зоврие да ја намалиш. Секако остави ја подолго време, нека впие колку може повеќе. Ако ја покиснеш од вечер, може и побрзо да се свари.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.1.2016 0:21:56   
gina
devojki dali mozam da dadam palenta mu pravam kombinaci so ovosjeto po malku i zelencuk dodavam orizovi snegulki ili proso ama si rekov da smenam si vikam za utre da mu dadam krusa so palenta moze li palenta da mu vovedam i dali treba tri dena da e probuvame ili rano e user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.1.2016 20:32:06   
Hopeful RR
Можеш палента, исто давај ја три дена. Јас не стигнав до три дена, првиот обид помина катастрофално и решив да почекам, да заборават па ќе пробам пак деновиве.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.1.2016 14:18:47   
gina
ce pocekam so palantata sega mu davam kinoa eve dva dena uste utre sakav da ve prasam ja pokisnav od vecer kinoata imase kako rkulci ili luspi user posted image se obudiv da gi otstranam ama nemase sansi vo red li e taka e sega od kade sto e zel mm mu rekle deka se vari kako grav prvata voda koga ce zovrie da e isturam i odnovo so cista voda taka li e varite

jas eve edna nedela mu vovedov obrok ovosen i posle sme se samo na AD 4 obroci na 3- 4 sati i moite bliski mi bea na gosti me kara pa ti detevo go ostavas gladno sega ima polni 6 vo sedum toa sega treba da jade ne samo da ve gleda davaj mu i izmegu mlekoto uzina mi padna tesko go gledas doktorski pa nemu mu se jade i ve gleda kako jadete i toa saka poveke da jade navistina jas koga jadam izbegavam prednego nesakam da me gleda kako da me moli da mu dadam
dali im davate poveke hrana izmegu ila samo eden obrok i drugo se samo mleko dali da mu davam uzina nesto plus pomegu mlekoto jas mu davam vodicka sokce sega slabo mi pie

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.1.2016 16:46:24   
lolla RR
Takva e kinoata ne se sekiraj. I prvata voda be se frla sano se frla taavvo koja e stoena.
Za komentari od drugite samo sneskaj se i teraj kako ti smetas deka treba.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.1.2016 17:34:58   
Hopeful RR
Ако тргнеш да ги слушаш сите од страна што зборат, посебно па за храна и дохрана, нема да стигнеш далеку, верувај ми. Најдобро слушај педијатар, и секако читај и информирај се сама на нет. За среќа, денес барем имаме доволно информации и не дека не се знае што е добро за бебе, а што не. Твој синко е малечок за повеќе од еден оброк, и нека не ти се меша никој во тоа што и како му даваш. Има време и за втор оброк, и за трет, и за ужини. Јас со 8+ и два оброка едвај постигнувам да готвам и да спремам, и се чудам како со трет и со ужини, а тебе ти се брза user posted image

А за гледањето додека јадат возрасни, ич не се замарај, едноставно учи од се околу себе, па и од тоа. Станува свесен дека храната е дел од секојдневието, дека сите вие јадете по неколку пати дневно, и тоа што те гледа не значи дека сака да јаде. И не се криј, што го учиш со тоа - дека не јадеш?
И мене моите ме гледаат додека јадам, и тоа дури и откако тие завршиле со оброк, и знае да ми падне незгодно, но тоа не значи дека треба да им дадам пак храна. Зарем треба да им бутам постојано, да ги навикнам на големи количини и да ги направам дебели? Немам намера, кој што сака нека каже. Единствена реална мерка е напредувањето во тежина (и тука среќна сум што се слаби накај просек, не дебели) и крвната слика, други репери не следам.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Прва нова храна на бебето II
13.1.2016 13:35:34   
gina
user posted image ne ne ic ne mi se brza i jas si razmisluvav so eden obrok sum pretepena i si vikam a kako ce bide ponataka so poveke obroci mleko uzini dur da sredam kujnata da ne objasnuvam na site vie jasno za mala kolicina haos i popsle pak odnovo za ponataka i plus za nas so mmuser posted image igladneti

i jas mislam deka sega zasega dobro teram vecer ce dojde dr. da go meri da vidime kako sme naprednale posledno imavme 7500

denes kasickata mav e napravi edno celo teglice i plus sto imase vo tajnirce uste malu i toa go dojade ama bese so banana a koga e bez banana plukame na site strani me vaka strav za zelencukot kako ce go jademe
i da ve prasam za suvoto ovosje mu dadov i kajsija vo bananata ja cuvav od vecer vo voda ama kako de ne mi bese nekako meka pa ja staviv malku da provrie pa ja pasirav ama nekako kako da mi ostana kaka sitni parcenca ne mi se ispasira ubavi vi se pravi li taka ili pak treba podolgo da gi varam
znaci kinoata taka se pravi
prasuvav za kokosovo maslo i mi nabroja jas cela prasalnici kokosovo rafinirano i organsko ladno cedeno ama so razlicni ceni kakvo upotrebuvate

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.1.2016 20:55:33   
Milicka 30
Мамички од кога почнавте со воведување на втор оброк?

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 21.1.2016 20:56:04 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.1.2016 22:07:18   
Hopeful RR
Па нам педијатарката ни рече со полни 7 месеци, и така некако ни дојде, недела дена по полни 7 месеци.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.1.2016 9:00:27   
Milicka 30
И јас исто планирам. Дадете ми идеја за ручек.😊

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.1.2016 10:34:53   
sandriana RR
Milicka 30, Беби рецепти е ТУКА, а и ОВДЕ - Денес на мени има идеи за ручкање, иако е за дечиња од 1-3 години, ќе се најде пригодна рецепта user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.1.2016 11:31:06   
Hopeful RR
Milicka30, ние почнавме со обични зеленчукови каши - компир, компир и морков, благ компир, ориз... Досадно, ама наскоро ќе почнеш да воведуваш и други па ќе се прошара менито, а бидејќи наскоро можеш и кисело млеко/јогурт, ќе и стане и повкусно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.1.2016 17:02:26   
lukajana RR
Еве ви уште една убава тема Клик=Денеска ручкавме ,оваа тема е за до годинка и мене ми беше многу од помош ,секогаш можеш да најдеш некоја идеја.
А може и вашето мени да си го пишувате ,ке им помогнете на мајките во иднинаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.1.2016 14:26:22   
gina
devojki nie probavme i palenta super ja jadese sega se mislam da zemam amarant da probame me interesira dali griz ima i pcenkaren jas imam doma pcenicen sekako deka pokasno ce mu go vovedam
a pedijatarot mi rece deka sega od sedmu da mu vovedam zocka mnogu malce mi rece pilesko ama domasno deka moze cveklo pa jogurt kiselo mleko
a se mislev za zolcka da ne treba pokasno no imam edna kniga od doktori pisuvana od klinika isto deka zolcka e od 7m

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 11:49:43   
nadez vera ljubov
zdravo zenski.me stavivte vo mislenje ova so vtor obrok.mene mi rekoja vo remedika od kasickite nekolku pati vo tekot na denot.inace imame 5 ipol mesci. od 4 ipol so sokcinja.od 5 so kasicki ovosni sega od 5 ipol so zelencukovi samo morkov i kompir.od ovosje ima probano tikva ,banana,krusa,jabolko domasno i sliva,praska ,kajsija od kupecki kasicki .inace e na doenje.posto mi rece od kasickite nekolku pati vo tekot na denot i davam 3 pati sega nautro i navecer ovosje na rucek zelencuk po malku kolku saka.do sega ne sme imale problem si kaka redovno.na pocetokot i davav samo ednas od o.kasickite ama mi rece ponekolku pati i jas taka pravam samo zaboraviv da prasam dali od istata kasicka ili sabajle edno vecer drugo .prvo i davav isto sega razlicnona kompir i morkov mi rece sestra mi malku sol mene mi e strav .morkov saka kompir ne.inace cica ,cajce bekutan i sokce pie

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 11:51:01   
nadez vera ljubov
prasav i za zitarici .gledam ima nekoi kasicki so zitarici od 4,5 meseci mi rece doktorkata nikako toa od 6 meseci

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 946
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 11:59:49   
nadez vera ljubov
sega se slusnav so doktorkata od remedika sol nikako a za ovosnite kasicki od istata nekolku pati vo tekot na denot i ednas morkov ili kompir.a za ova jabolko krusa kasicka dali taka sirova da se pravi kasicka mi rece ne mora da bide termicki obrabotena taka moze od 6 meseci i iznapisav ama celata sum so prasalnici

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 947
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 12:44:15   
sandriana RR
nadez vera ljubov, основни правила кои би требало да се следат се следниве -дохрана се започнува со овошје, после неколку недели се воведува зеленчук (со навршени 5 месеци), и глутенски житарки по навршени 6 месеци.
Сето останато е според мене индивидуален концепт, секој доктор различно советува, на нет исто има разни трендови по однос на почетоците со дохрана.
Сол и шеќер се непотребни бар до 12 месеци.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 948
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 16:31:42   
lolla RR
надезж вера љубов, ти пиша и сандриана, најчесто се започнува со овошје или зеленчук, па дури потоа со безглутенски па глутенски житарки. Моја препорака, не се брзај особено не на почетокот, ако си во можност набавувај домашно и само релаксирано и трпеливо (ова второво некогаш е потешко). Јас прво обарував додека да воведам намирница, а потоа свежо овошје. И ако имаш време читни наназад во темата, на широко е дискутирано за се.

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 27.1.2016 16:32:11 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 949
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.1.2016 18:09:32   
gina
rr aj ovde ce prasam za avokado denes prvpat probavme prvo mu dadov samo avokado ama mi pravese faci i go turkase od usta pa posle mu go dadov so banana si go ispapa
e sega prasanjeto mi e posto celo avokado mu e mnogu dali moze polovina da mu dadam denes a drugata polovina za utre ama dali moze da stoi taka vo frizider neli potemnuva ili ne se ostavada stoiuser posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 950
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?