|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2016 22:07:08   
Milicka 30
Мајки за една недела правиме 8 месеци, можам ли вишни да дадам?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2016 22:22:49   
Hopeful RR
Мислам дека можеш, јас дадов пред неколку недели и добро поминаа user posted image Сега им давам боровинки и тие исто добро проаѓаат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.2.2016 22:30:53   
Milicka 30
Супер..ќе пробаме утре. Поздрав

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.2.2016 11:23:25   
lolla RR
Хоупфул од каде набави боровинки?

Вишни и цреши може од 7м, убаво одат во овошен јогурт со банана.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 9:58:49   
nadez vera ljubov
За 6 месечно бебе дали користите некој посебен ориз што може да се стави во кашичките овошни или зеленчукови. Што друго може да се користи од житарици. Каде ги набавувате јас обично пазарувам во веро

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 12:15:22   
lolla RR
За 6м може просо, палента, киноа и амарант . Јас лично од 7 полни месеци воведував житарици, кои ги купувам најчесто од биокулт продавниците. Ориз уште од старт давав интегрален, киснет навечер, па варен долго. Искрено, јас прво воведував овошје, па зеленчук, па потоа житарица ориз компир. Оризот белиот ствара запек да знаеш.
Овошје и зеленчук купувам од Добра земја, Беорг, пазар, маркет, и дел имам од село.

ТУКА можеш да прочиташ повеќе искуства околу житариците.

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 18.2.2016 12:23:11 >

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 16:48:37   
gina
devojki so koj zelencuk mozam da davam avokado moevo obozava avokado pa si vikam taka da ne zajade zelencuk

a pa jas oriz mu davam obicen doma sto go koristamuser posted image a integralniot ne im stavara zapek

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 18:23:38   
nadez vera ljubov
Дали во компирот (пире) може да ставам 1 2 лажици јогурт да и биде повкусно вака не го сака само компир и малку маслиново масло двапати ми поврати. Мислам со јогурт да не го бендиса малку лукче или што да ставам?? Каков јогурт да земам и дали смеам?? 6 месеци и една недела сме

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 18:56:32   
Neurotoxin RR
Слободно додади јогуртче, и јас правев така, со полномасен јогурт, земи од производител во кој си имаш доверба за квалитет на млечни производи.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 18:57:29   
Milicka 30
Nadez vera ljubov пробај со брокула, морковче, кромидче, тиквичка ќе видиш колку поубаво ќе биде. И мојата и се гадеше од пире па кога измешав со се си јаде без проблем. Поубаво е без јогурт, а нас па и педијарарот ни рече од 8 месеци јогурт и кисело млеко.
Туку ние уште немаме забче, овошјето до кога треба термички да биде обработено.? Сакам свежо јаболко да и дадам ова вареното ми губи и вкус и се.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 18.2.2016 18:59:46 >

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 19:01:03   
Hopeful RR
nadez vera ljubov, почекај барем до 7 месеци за јогурт и кисело млеко, сепак сте мали, а во нив има и сол... Ако не го јаде така компирот, пробај со банана, а ако не, не и го давај баш сега, овој месец давај овошје и зеленчук, плус житарки, како што ти пиша и lolla RR. Не знам дали да даваш лук на толку мало бебе, има време и за тоа.

gina, авокадо може скоро со се да комбинираш - пробај со грашок, со компир, со морков, леќа... Ориз - и јас давам само интегрален, цело зрно.

lolla RR, боровинки имам смрзнати, нашол свекор ми домашни, искрено не знам од каде. А овошниот јогурт со вишни и цреши го даваш како оброк или ужина? Може да оди тоа за вечера?

Инаку, уште пробувам со дневен распоред на оброци, па сега за сега доручекот е фиксен - 9ч наутро, ручекот е во период од 14 до 15.30ч, и вечера околу 17.30-18.30ч. Заспиваат рано, накај 19.30-20.00ч, па морам така да комбинирам. Не знам кога има време за ужинка, бидејќи драстично им се намалува млекото и цицањето - само пред првото дневно спиење, на заспивање навечер и во текот на ноќта, евентуално ако доцни ручекот па тогаш... Вас како ви се распоредени оброците?



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 19:01:04   
lolla RR
Миличка, слободно давај свежо, термичко е дур се воведува.

За млечни и нашиот педијатар препорача после 8 месеци. Пробај да мешаш со одмолзено млекце или АД. На крај па и компирот нема некоја многу голема хранлицва вредност не ни брзај со него. Полесен и похранлив е бататот, уште го има.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 19:05:03   
lolla RR
Хоупул, да ти откупам од боровинките?

Кај нас оброците се вака, доручек меѓу 8 ипол и 9ипол. Ручекот меѓу 2 и 3. Вечера меѓу 19 и 20 часот. Се е плус минус пола саат, зависи од бебе. Цица кога како, некогаш повеќе некогаш само за заспивање. Спие накај 11 и накај 16-17 часот. Навечер заспива накај 21-22 часот.

За вишните, да убави се во овошен јогурт, за вечера сум давала додека немашемногу избор, сега избегнувам такви овошја за навечер.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 19:41:31   
nadez vera ljubov
Женски што е ова батат и погоре го прочитав а незнам што е??хопефул дали добро разбрав компир и банана??

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.2.2016 19:54:48   
Neurotoxin RR
По почетната фаза на дохранување, бебињата треба да почнат да добиваат
храна со разновиден изглед и вкус. По 6 месеци на бебињата може да им
се даваат млечни производи, оброк кој содржи пченица, како и оброци
коишто содржат различни видови протеини. Како што полека се зголемува
квантитетот на додадената храна, така треба да се менува и нејзината
мекост, преминувајќи од мазни пиреа кон здробена или гмечена храна.
Храна, односно јадења коишто треба да се додаваат во оваа фаза се:
♦ Пиреа од зеленчук со пилешко или друг вид месо;
♦ Пиреа од зеленчук со легуминози (грашок);
♦ Леб, ориз и тестенини;
♦ Полномасни млечни производи како јогурт или сирења за мачкање
(млечни намази);
♦ Полномасно млеко може да се користи само при подготвување на
оброци кои содржат, на пример, зеленчук со цереалии.

Ова е извадок од прирачникот за доење и дохранување кое го има издадено институтот за јавно здравје во Македоија и во негово креирање учествувале, лекари-педијатри, нутриционисти... го знам на памет, многупати го препишував и средував, затоа тврдев дека може да се додаде полномасен млечен производ. Изборот е секако на мајката.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.2.2016 9:00:40   
gina
koga treba da se dava zdrobena i zgmecena hrana

jas izlgleda rucekot kasno go davam nakaj 18h a dorucekot eve dva dena nie od 11-12h pa kraj 14 pie mleko go legnuvam i si spie do kaj 17a vcera si spiese do 18 i togas go davam mislam ne nie uste rucek samo nekolku lazicki i togas go davam koga ce stane

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.2.2016 19:37:38   
gina
aj devojki jas da si prasam nesto samo jas si prasuvam moze ce mi se smeete ama sto da pravam vie tuka ste poiskusni kupiv integralen oriz prvpat kupuvam nikogas ne sum koristela arno ama kako da go ocistam ima zrna kako kremavi i ima zrna temno kafeni dali takov e jas si vikam ako gi frlam ovie temnive sto ce mi ostaneuser posted image go kupiuv od prodavnica za zdrava hrana na merenje i siot bese takov mu se populiv tamu ama si rekov takov euser posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.2.2016 11:20:38   
Hopeful RR
Девојки, сега тек ве читам. Ај од назад user posted image

Гина, таков е оризот, само измиј го и вари. Се враи подолго време, да знаеш, не е како белиот. На крај треба да се распадне дури.

Надеж вера љубов, компир и банана, зошто да не - чисто да почне да пробува различен вкус, па после се повеќе компир, помалку банана...

Лола, би ти ги подарила, ама имам многу малку, не се тоа некои залихи. Имам мал пластичен сад, и давам по малку. За следната сезона ќе му кажам да набави повеќе user posted image

Инаку, им се стабилизира редот некако, најтешко ми беше да искомбинирам јадење со спиење. Сега доручек имаат во 9, спијат околу 10-10:30, потоа може ужинка или млекце околу 12, ручек во 14. Спијат пак во 15-15:00, вечера во 17.30 и млекце за заспивање во 19.45-20.00. Цицаат кога-како, најчесто пред заспивање, понекогаш и на будење наутро.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.2.2016 17:40:33   
lolla RR
gina, ок е оризот, само покисни го одвечер, и се вари околу 40 минути.

Хоупфул, мала шега, со сласт да си ги ручкате.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.2.2016 21:39:23   
gina
fala devojki znoci ovie temnive kafeni da ne gi frlamuser posted image


lele jas nemozam red da fatam moevo samo mu se spie vo 12 jademe dorucek pa moze 12:30-13 da zaspie polasat ama moze i da prodolzi pa da stane i da zaspie vo 15i togas mu davam mleko 180ml i da stane vo 18 i namesto rucek ova nas nie rucek vecera a nekogas pa moze da ne spie posle 12 da zaspie vo 14 i togas mu davam 120ml mleko i si spie 2-3 sati i togas ruckame porano kaj 16-17

no eve edna nedela mnogu slabo mi go pie mlekoto odvaj 90 nekogas i 60 ne go otvara usteto ce pivme dvetri goltki i celo go ostava vo siseto pa da podzaboravi i pak mu go nudam i taka ce pivneme mi estrav da ne go otkazeuser posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Прва нова храна на бебето II
28.2.2016 12:17:20   
lolla RR
гина, ептен ви е рано за ред, ке менува уште бебе. Следи го него и води се по него, секој ден не е ист. За оризот заборавив да пишам кога ке се свари (распука) да отстои уште некое време да ја допие водата и повеќе блендирање.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.2.2016 14:46:37   
gina
abe za red sekojden razlicno vcera si zaspa kraj 12-30 i si spiese do 14 a pa posle si zaspakaj 15-45 nesakase zelencik pa si stana vo 18-30 i rucekot ni dojde vo 19 da go jademe samo se nerviram

denes pomina patronaznite malku me zbunija me iskara zosto uste sum mu pasirala hrana kako ce go naucis da gjvaka ni oriz da ne mu pasirmar ni kompir jabolkoto i krisata da pocnam da mu gi rendam na positnoto od rendeto pa posle na pokrupno i aj denes mi izrendv malku abe noze mi se presekoa pocna da se davi nekogas si gjvakase bese smesen kako golem ama se davase i morkovot sega zasega so viljuska da go gmecam koga e varen pa posle da pocnam svez na rende vie kako pravite jas i prosoto go blendiram i palentatauser posted image
a pak mie strav i da ne ne nauci da gjvaka oti moeto kumasince pocna na 3 godini da djvaka samo se davese

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.2.2016 15:02:14   
lolla RR
гина, срам да им е на патронажните, нема што да те кара, може само да те насочи. ОВДЕ има повеќе искуства околу бледнирано/ пасирано, мада твоето е мало. Наше е да пробуваме, тие ке ни кажат кога се спремни за парчиња.

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 29.2.2016 15:06:42 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.3.2016 22:44:40   
gina
devojki integralniot oriz go pokisnav od vecer go varev sat vreme i go ostaviv vo vodata uste 10min raspukani bea zrnata ama kako pcenica rupkase go blendirav i mi ostana kako zrncina ne se napravi kasest kako obicnion mi bese strav da mu go dadam da ne se zadavi da ne go utnaav ja

e meso po kolku davate deneska zedovme telesko go presekov na kocki okolu 40gr i go zamrznav koga ce se svari ce bide pomalku a pileskoto mi e epten mali kocki kolku nokt pa potronaznite mi rekoa malku bilo toa


i kazuvajte drugo sto mozam da davam samo edno isto jademe na 7 pravime 8 meseci
jas davam banana jabolko krusa avokado sliva tikva brokula morkov tikvica spanak kompir pocnavme po malku kiselo mleko i probavme zolcka 1/8
oriz proso palenta kinoa amarant nekogas i se edno isto koga ce svaran tikvica i morkov i sapanak nisto ne izlagauser posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.3.2016 0:01:49   
Hopeful RR
gina, добар избор за јадење имаш, со тоа што давај кисело млеко и јогурт. Со 8 може и глутен да почнеш - овес, тарана, пченица, гриз... Можеш и блитва, карфиол, леќа, грашок, ...
Интегралниот ориз и кога е изблендиран има зрнеста структура, пробај со повеќе течност или едноставно така дај му го. Ќе го јаде, нема да се задави. Ако не го бендисува вкусот, пробај додади целер, пашканат, путер, маслиново, ...

Јас исто блендирам се, дури и просо, и палента, и откако имавме инцидент со М кога лапна пластичен стикер па се подзадави и викавме брза помош, ич не се замарам за храна. Ќе си научи да јаде и мислам дека е рано за неблендирана храна. Утре ќе полнат 10 месеци и баш ми е гајле, нека јадат блендирано до кога сакаат, откако го преживеав задавувањето ич не се брзам за храната. А плус, приметувам дека и си џвакаат, ако е блендирано, поготово ако е погусто јадењето. Ич не ти чуе, а патронажните сестри нека не се се занесуваат многу, на млада мајка уште тоа и фали, да дојде некој од страна и да и соли памет на таков начин, без осет.

Месо - и моите парченца телешко се по околу 40гр, со тоа што јас ставам по едно во кашичка за двајца. Не знам колкава количина треба, но изгледа дека треба повеќе, ќе дуплирам.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?