|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 10:16:51   
Felly RR
Lolla,и јас мислам дека со полни 9 може веќе да пробате глутен, и јогурт/кисело млеко, баш ќе има со што да си го проширите менито.
Hopeful, ако не сакаат чисто јаболче, може сега да им комбинираш на пр. јаболко со круша, штом и двете ги имаат пробано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 11:51:05   
lolla RR
Женски, да, следно на мени е глутен и млечно, само сега воведуваме жолчка кое ке трае уште две недели па потоа глутен и млеччно. Инаку Л е 5 недели порано роден па затоа и педијатарот некои намирници ги препорачува месец дена подоцна. Искрено не сметам дека нешто пропушта со глутенот ама тоа, во мк сме си лебари.

За сувото овошје го киснам одвечер или кратко проварувам хоупфул.

Кажете ми колку пати неделно месо а колку жолчка?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 12:09:22   
blue_blue
Hopefull, a кога им даваш да јадат? Ако веќе воведуваш цврста храна истата треба да е замена за цел оброк. ЗНци кога ќе дојде време за доење наместо доење добиваат храна...и ако не ја сакаат нек поседат малку гладни, пак понуди - сега не де до изгладнување ама да сконтаат дека сега тоа е храната и нема млеко...можно е да не им се допаѓа вкусот на јаболката, пробај со круша, или со делишес јаболки кои се поблаги. Види ако измешаш со мороков можеби повеќе ќе им се допадне вкусот...исто види ако сакаат да гледаа ТВ па да им даваш - нема ни да приметат дека јадат - ова за почеток особено кај оној што се буни...а може веќе и да им даваш во раче нешто помеко- јас и противречев многу на мајка ми кога на 7 ипол месеци им даваше корка да гризаат а овие немаа ни еден заб...ама мислам дека тоа им помогна за да им излезат забите и за да брзо прејдат од блендирано на пасирано. Исто, не сум против глутен - мислам дека се прави фама околу тоа...ништо лоше нема во глутен за дете кое не е болно од целијакиа, така да јас после 7 месеци би вовела и тоа - овес со кисело млеко, или корка лепче, или лепче со кисело и малку лук

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 14:43:13   
Melanija RR
lolla се изненадив како покасно глутен (што по мене е ок ) ама за жолчка пак порано?user posted image
Инаки 2 пати жолчка 3-4 пати месо.Јас давав 2 жолчка 3 месо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 15:21:06   
lolla RR
Melanija, жолчката со полни 9 месеци почнавме, прво 1/4 па втора недела 1/2 па цела. По два пати неделно. Според мене ок е.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.11.2015 19:16:06   
Melanija RR
Да најчесто од 10 м но некоја недела не менувам ,туку мислев зошто немало совет и таа да се даде покасно. како глутенот.

Јас дадов на 11 м по 1 недела имаше реакција, па пауза 2-3 недела па пак дадов и беше ок.Затоа не сум со јајце да се брза а од искуство посебно не и со белка

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2015 14:30:39   
Hopeful RR
Досега пробаа банана, круша, јаболко, морков, авокадо. Вчера се испекмезија па не сакаа со лажица, туку од прст, мислам... срамота! Денес изедоа цела чинија, но веројатно затоа што и дадов на мајка ми да им дава, и тоа со лажиче, така што ок е. Следно сакам печена тиква, и полека и просо, хељда, киноа. Кокосово масло од кога можам да давам?

Првите обиди беа после подој/АД, пошто кога се прегладнети се нервозни, и според совети на странски сајтови, ако не се прегладнети ќе имаат интерес да пробуваат. Денес беа малце погладни и веројатно и тоа беше причина за успешниот оброк.

Прашање - кое време им го давате утринскиот оброк? Моиве спијат до 8-8.30, па одма потоа до 10-10.30, и јадењето не фаќа накај 11. Се надевам не е страшно и нема да мора да им го менувам природниот нагон за утринско спиење, посебно кога во текот на денот потешко заспиваат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2015 21:20:43   
lolla RR
Хоупфул, јас кокосово дадов околу 7ми месец.

За тоа кога е гладно, и ден денес не знам, на тепка одам. Бидејки подоите беа кога тој сака, не нна определено време, така и јадењево, отсабајле околу 1,5 часа по доење му нудам појадок, ако не сака, пробувам пак за пола саат. Бебушите твои сега имаат еден оброк и не се секирај што доаѓа накај пладне, првиот месец се пробување на текстури вкусови, не се ни оброци тоа.


(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Прва нова храна на бебето II
5.11.2015 21:23:14   
lolla RR
Хељдата мислам дека е од 1 година, од 6 месеци се просо, киноа и амарант, панета и ориз. Тиквата е многу вкусна и на пареа и многу брзо се готви, за 10 мин е готова. Јас уште немам дадено ништо печено, се е на пареа, свежо или како супа. Се спремам, мада повеќе време треба во релна.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.11.2015 21:50:34   
Hopeful RR
Ништо од тиквата на пареа, се разочарав сабајлево. Одма беше готова, излезе совршена, со малце млекце колку да ги подлажам беше - врв. И не, и не. Само пикаа раце во неа, ми го буткаа лажичето и скоро ништо не заврши во уста, ама затоа новиот тепих си доби портокалови флеки. На крај, тиквата ја изедов јас user posted image Ќе пробам утре пак, може ќе имам повеќе среќа.

Инаку и моите не се на некој распоред, понекогаш јадат на 2 часа, понекогаш на 3-4, а понекогаш сакаат и на помалку од 1 час, така што и кај мене е на тепка. Поготово па дека се скроз различни и различно огладнуваат... журка user posted image

Ми текна на други опции за кои не памтам дека е дискутирано - кога може да се даде костен? На пример варен, како пире? А варена пченка? Брокула и карфиол претпоставувам може од одма, или и за нив има чекање?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.11.2015 10:49:00   
Kvisko
Hopeful немам искуство сеуште со бебиња ама костените и карфиолот создаваат прилично гасови па може да ги сакаат ама да си имате мака со тоа. За брокула не знам.
Се надевам дека ќе најдете вкус што ви се допаѓа и тоа ќе ви бидд основа за кашичките.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Прва нова храна на бебето II
8.11.2015 12:15:00   
lukajana RR
Hopeful rr брокулата и карфиолот се тешки како зелката и подобро почекај ,за костен незнам а пченка ми е неизводливо зашто колку и да вариш има лушпи ,јас почнав да давам пченка кога почна да џвака

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.11.2015 10:08:33   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Ништо од тиквата на пареа, се разочарав сабајлево. Одма беше готова, излезе совршена, со малце млекце колку да ги подлажам беше - врв. И не, и не. Само пикаа раце во неа, ми го буткаа лажичето и скоро ништо не заврши во уста, ама затоа новиот тепих си доби портокалови флеки. На крај, тиквата ја изедов јас user posted image Ќе пробам утре пак, може ќе имам повеќе среќа.

Инаку и моите не се на некој распоред, понекогаш јадат на 2 часа, понекогаш на 3-4, а понекогаш сакаат и на помалку од 1 час, така што и кај мене е на тепка. Поготово па дека се скроз различни и различно огладнуваат... журка user posted image

Ми текна на други опции за кои не памтам дека е дискутирано - кога може да се даде костен? На пример варен, како пире? А варена пченка? Брокула и карфиол претпоставувам може од одма, или и за нив има чекање?


Во принцип брокулата е во сите каши од 4 -5 м. +. Може да се обидеш да ја пробаат, во комбинација со оривче. Или ако веќе сте пробале кисело млеко/млечен намаз/јогурт - и со нив проаѓа.
Костените, каде и да читам, ги водат како тригер за алергии и ги препорачуваат над 1 година.
Тиквата може да се искомбинира и со јаболче на пример, да го разбие и вкусот и конзистенцијата.
Пченката е безглутенска, да - ама е незгодна за консумирање, баш поради лушпите.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.11.2015 12:22:09   
Gardenia
Тиквата пробај во комбинација со јаболко,мене така ми ја јаде најмногу ,а брокула јас дадов од 6 месеци,карфиол од 7,ама карфиолот не ми го сака едино од сите зеленчуци,дали од мирисот го осеќа,а и малку и праве гасови

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Прва нова храна на бебето II
9.11.2015 17:52:27   
lolla RR
Според педијатарот, брокула и карфиол во 7 месец се пробуват. Мада јас карфиол покасно дадов бидејки тогаш немаше.

Тиквата е многу вкусна со цејлонски цимет и кокосово масло и млекце мајчино, пробај така. Циметот е 6+.

А јапонско јаболко луѓе?

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Прва нова храна на бебето II
10.11.2015 15:17:13   
Melanija RR
И ден денес за да е благо скоро во се додавам банана user posted image Дечково несака киселко ни бебе и сега user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Прва нова храна на бебето II
10.11.2015 15:46:09   
lukajana RR
Исто и јас ,ако имам проблем со некое јадење одма ставам банана user posted image .
На почетокот и палентата со банана ја правев

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.11.2015 21:18:29   
Hopeful RR
Пројадоа тиква, од мајка ми и тоа user posted image Сега полека полека јадат и од мене, еве денес јадеа суви сливи, јаболко и круша.

Каков ориз давате, интегрален или обичен? Варен па блендиран или како?

Инаку јапонско јаболко е 12+.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.11.2015 21:38:37   
lukajana RR
Hopeful rr јас во прво време давав мелен ориз .
Го има во маркетите и е многу евтин а се вари многу побргу од ориз во зрно .

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.11.2015 14:53:56   
Melanija RR
Hopeful RR обичниот ориз или кој да е во цело зрно при блендирање многу се згуснува,па треба повеќе течност дали од овошје или млекце.
Да lukajana RR мелениот ориз е супер ама пакувањето е мало и мене барем се ретко ми излегување.Од почеток ок ама за количина подобро е ориз во зрна

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.11.2015 17:35:55   
lolla RR
ЈАс досега имам дадено ориз кружен цело зрно на Даверт од биокулт и оризови снегулки од истиот ориз о д цело зрно. Варам 40 мин во многу многу вода па да отстои уште 20 мин за да доупие колкку може.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Прва нова храна на бебето II
13.11.2015 12:37:33   
media
pocituvani moram da Ve prasam. moeto bebe ima 3 meseci i 10 dena od pred nekoj den mu dadov da pie vodicka i vcera duri ispi 60ml . dali mislite deka i nedostasuva mleko povekhe da cica ili.... inaku napreduva po 800gr mesecno i e samo na doenje

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Прва нова храна на бебето II
13.11.2015 12:52:38   
sandriana RR
media, пред се, добредојде на РРаја user posted image
Тема за Вода имаме ТУКА=КЛИК, го префрлив твоето прашање таму, па повели, разгледај, прочитај искуства на РРајките.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот media)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.11.2015 18:52:03   
Hopeful RR
Ете, пробав и мелен ориз, и го јадат, ама сомнителен ми е, некако редок излегува. Утре ќе пробам со помалку вода да го направам. Ново што додадов во меѓувреме е просо, го обожаваат, цимет, кокосов путер. Инаку, само што пројадоа тиква, кога забележав дека М се исфрла на муцето. Ќе направам пауза некое време.

Прашање - дали треба да чекам три дена за секоја безглутенска житарка/зрно? Некако досада ме фаќа, ајде сега три дена јадење на иста основа. Правилово важи за се - и за компири, грашок, брокула, или не мора?





_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.11.2015 23:04:53   
Melanija RR
Пишав јас погоре мелениот приз излегува редок плус овошје течна каша user posted image земи си и ориз по жжелба.Се се пробува три дена ,и допрво ќе ти здосади.Ама нас нив не им здозадува учат вкусови,моето пукна од компир и банани user posted image Што се изсфрли од тиква елиминирај.Пауза бар 2-3 недели
По мене грашок по 8 месеци.Зелените како и боранија се покасно.
Јас и просо дадов покасно,слободно со се комбинирај го и солено и благо.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?