|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
24.3.2015 8:11:53   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Препорака од мене е просото, на Биокосмо. МНогу убаво се вари некои 20мин, со зеленчук блендирано се добива пире.Исто и со овошје и кремасто.Ех да почнев порано а не на 12м user posted image затоа сакам да споделам дека е безглутенско и вкусно и во супи и чорби

Каде го набавуваш Меланија ова просо, и колку чини?
Јас искрено никогаш не сум користела од овие житарки од типот на хељда, просо, чиа и сл., повеќе сум „старомоден„ тип по однос на ова прашање-користам она што и јас сум пробала, но би сакала да се обидам да внесам во храната и на бебе И, па и нашата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Житарици
24.3.2015 9:32:06   
nataly86
Ние користиме просо и киноа во комибинации овошје или зеленчук, преубави каши и по вкус според мене за разлика од ориз кој е без вкус. некако ..и јас од Биокосмос огранско зедов просо и киноа за бебе по малку се става околку 2 лажици.
инаку од кај 6.5 7 месеци не се секавам кога воведов само знам на почеток беше

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Житарици
24.3.2015 14:01:08   
Melanija RR
sandriana RR Просто лупено на Биокосмо е 87ден за 500гр, а го купувам во Биона кај старо пензиско во зградата каде што е Тинекс на југодрво.
Нивни производи има и во поголемите маркети како Веро и Тинекс, Рамстор, ДМ дрогерии, Монтенегро, Хоризонт, Рептил...и во маркети за здрава храна
Центар, (зад Работнички универзитет)
-Буњаковец (наспроти пазарот)
-Зелен Пазар
-Капиштец (т.ц. Беверли Хилс)
-Аеродром (т.ц.Бисер)

Киноа никако да земам поскапа е 500гр, е 220 ден,а исто е и амаратот.Кинова во купечка на Хумана е многу вкусна.И јас не знам многу но зошто не повремено нешто поинакво да јаде

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.3.2015 14:05:46 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Житарици
26.3.2015 19:18:07   
sandriana RR
Вчера купив просо од Биокулт, околу 280 денари мислам беше кило, на рефус, некое германско.
Го сварив денес со морковче и го изблендирав во кашичка, за сефте добро го прифати.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Житарици
26.3.2015 22:16:39   
lukajana RR
Јас давам просо и хељда од овие "поновиве" а чиа не ми сака ја плука а не знам зошто сум пробала во сите можни комбинации и не прифаќа,последно ми беше со банана која иако ја избегнувам заради какање ја давам ако некоја храна не ми прифаќа и јаде заради бананата ама овојпат ни тоа не успеа.Ама друго јаде ориз,гриз, пченица исто и давам бела сварена и смешана со овошје и ја обожава.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Житарици
26.3.2015 22:30:37   
Melanija RR
Чиа не сум се заинтересиралаuser posted image а со банана се поминува user posted image

lukajana RR сум помислила за пченица добро ме потсети,каква купуваш и кој сооднос се вари.Никогаш се сум правелаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Житарици
26.3.2015 22:52:21   
lukajana RR
Melanija RR купувам пченица на Мак Инвест бела таа ми е најубава и многу бргу се вари.Ние дома јадеме сите пченица и кога варам за неа варам за сите,значи на едно пакетче ставам околу два литра вода и повеќе некогаш зашто ставам од око.Варам да врие дваесетина минути па тенџерето покриено го виткам во кебе и така стои околу два часа и пченицата ја упива вишокот вода и убаво набабрува.Можеш да ја даваш со било какво овошје.Нешто да се смениuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Житарици
26.3.2015 23:38:06   
Ilina87
Убаво што децата ви јадат различни видови на житарици. Моето не ги сака, дури и овес не јади исто и овие житните каши од нестле и лино не ги сакаше. Постаромодни сме ние, повеќе на леб.user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Житарици
30.3.2015 20:03:15   
hopeless
И ќерка ми многу, многу не ги сака житарките.
Највеќе ги сака овесните, ржаните помешани со овошје. Инаку не ги јаде.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Житарици
30.3.2015 22:44:56   
Melanija RR
Пробајте со 4 жина на Биокулт со овошје ,многу се вкусни почнав и јас да ги јадам.Има и оделно ,само јачменови снегулки,пченкични снегулки и рѓани снегулки,но како готов микс е одлични.Миксот е 50ден за 300гр, а единечните се по 32ден за 300гр

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Житарици
30.3.2015 22:48:26   
hopeless

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Пробајте со 4 жина на Биокулт со овошје ,многу се вкусни почнав и јас да ги јадам.Има и оделно ,само јачменови снегулки,пченкични снегулки и рѓани снегулки,но како готов микс е одлични.Миксот е 50ден за 300гр, а единечните се по 32ден за 300гр

Може да се најдат по маркетите??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Житарици
31.3.2015 0:42:56   
Melanija RR
Во продавници за здрава храна,а токму нивни Биона-Аронија.
Ako si vo nekoj od gradovive
во Велес (спроти Гимназија)
-во Охрид (наспроти Охридска банка)
-во Битола (во Стара Чаршија, близу влезот на пазарот)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Житарици
31.3.2015 1:31:15   
hopeless

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Во продавници за здрава храна,а токму нивни Биона-Аронија.
Ako si vo nekoj od gradovive
во Велес (спроти Гимназија)
-во Охрид (наспроти Охридска банка)
-во Битола (во Стара Чаршија, близу влезот на пазарот)

Ништо тогаш. Овде кај што сум нема продавници .
А во скопје каде се наоѓаат?. Во четврток ќе одам натаму па да земам ако ми се уз пат.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Житарици
31.3.2015 9:35:51   
AneLav RR
Продавница на Биокулт има во тц Капитол во Аеродром.
Потоа во тц Бисер, карши капитол има уште 3 продавници за здрава храна, сите 3 се на приземје од трговскиот.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Житарици
31.3.2015 10:12:24   
blue_blue
Biokult имаш и во трговски на 3-ти спрат

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Житарици
31.3.2015 12:56:49   
Melanija RR
Леле грепша на Биокосмо се ,НЕ Биокулт. Продавница има кај Тинексот кај ГТЦ кај Работнички Универитет.
Исто и во трговскиот Беверли од главните скали од лева страна по крајот на прв кат

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 31.3.2015 12:58:56 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Житарици
25.11.2015 0:12:21   
Hopeful RR
Ние добро стоиме со житарките, досега јадат и просо, и киноа. Додуша ниедното од овие не е житарка по дефиниција, туку зрно, ама небитно, така си ги збориме и знаеме user posted image Оризот уште ни е слаба точка, ќе побарам органски па ќе пробам пак. Него, кај да најдам амарант? Просото ми е од Даверт (ги има во Тинекс-, киноата од ДМ, а амарант не знам кај да барам. Откако се преселивме, ГТЦ и Биокулт ми се предалеку, па ако некоја знае некоја локација во Карпош/Козле освен Тинекс Зебра или ДМ (немаше), би ви била благодарна user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Житарици
25.11.2015 8:10:51   
Gardenia
Hopefl амарант имаш во било која продавница за здрава храна ,јас земам на мерње од такви продавници,има една во Буњаковец ако ти е блиску

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Житарици
25.11.2015 9:46:13   
lolla RR
Houpful mislam deka mozes onlajn od Biokosmos da poracas. ISto pozadi Vero 2 imas Biokult, sproti Avicena doagja vo zgradite.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Житарици
25.11.2015 10:46:20   
Kvisko
Биокулт има позади Веро Тафталиџе, кај Алумина имаш Зегин што продава здрава храна и во Беверли имаш Биокосмос, кај Млечен во малиот трговски исто има продавниза за здрава храна и веројатно најдалеку ти е Мар-Вик во Буњаковец и веројатно Мар-Вик имаш на пазарчето Тафталиџе за поблиску.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Житарици
25.11.2015 15:34:29   
Lala*
Добра идеа за просото, баш ќе земам да пробаме и ние па ќе видам дали ќе ми прифати малово.Иначе имаме 8,5 месеци user posted image А Мар-Вик мислам има и во ТЦ Бисер user posted image на приземје, Органика имаше ама вчера баш приметив дека ја затвориле.Поздрав

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Житарици
1.12.2015 15:34:10   
alana
Ме интересира кога воведовте глутен...пошто читав тука на сајтов дека треба да се воведи помеѓу 4 и 7 месец?
Збунета сум малку во друга книга читав дека после 8 месеци се воведува, а тука пишува до 7 месец да се воведи.
Инаку досега сме пробале ориз, просо и пченка.

(Одговор на членот Lala*)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Житарици
1.12.2015 19:26:38   
MamaKiki
gluten posle mesoto vovedov znaci na 7 meseci telesko dadov edna nedela i posle dadov gluten... jas pak znam od 7-8 da dade gluten sepak nekoi koi zapocnuvaat so ishrana na 4 meseci davaat porano jas se vodev po nekoi tabeli i soveti ama dosta raboti gi davav podocna od navedenoto osven prvobitnite namirnici...
oriz ni sega so 14meseci ne mi ajdi eve vcera napraviv sutlijas i ne go jadese, ako e vo mala kolicina pominuva primer so spanak user posted image
proso dodeka blendirav go jadese sega ni toa go neki
heljda iako e bezglutenska ne se dava prfed godinata mnogu e silna po sostav
amarant imav zemeno od biocosmos i ubavo se varese prvata ttura epten go bendisavme ,ama slednato kupuvanje ne bese isto user posted image go varev mn podolgo a ostana krckav... i poveke ne kupiv...
cija majki e seme isto ne bi vi preporacala da davate na mali deca isto e mnogu silna jas nekolku pati imav bolki vo zeludnikot od cijata i mi e strav za detevo da ne ima tegobi, saka mogu kislenje primer da prenoki vo 200ml voda stavav okolu 2-3 lazici i taman ke si se zelirase do utroto...
ednas probav pcenica da dadam ama isto ja neki probav da ja blendiram mi ostanaa lushpi malovo ne ja bendisa i tolku poveke ne sum probala da mu podgotvam...
ovesni snegulki koga jadi koga ne... zavisi ako ne e mn gladen odbiva i si sedi taka polugladen dodeka en mu ponudam drugo a ako e gladen ke gi jadi ama bez keif user posted image
jadi palenta, griz, oriz samo od cereali, lebasto...

(Одговор на членот alana)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Житарици
1.12.2015 21:23:23   
Hopeful RR
Фала на сугестиите, Мар-Вик имам најблиску па ќе побарам таму.

Инаку, купив органска палента од ДМ - како ја подготвувате и дали можам да ја дадам сега? За некој ден ќе полнат 7 месеци.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Житарици
2.12.2015 11:46:35   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Фала на сугестиите, Мар-Вик имам најблиску па ќе побарам таму.

Инаку, купив органска палента од ДМ - како ја подготвувате и дали можам да ја дадам сега? За некој ден ќе полнат 7 месеци.

Палента се дава со полни 6 месеци, ако нема опасност од целијакија или алергии на глутен нели.
Подготовка - јас секогаш од око ја правам: на пр. околу 200 мл вода да зоврие, со малку сол и путерче, додавам палента со постојано мешање, до сакана густина (отприлика 2 големи лажици) и тргам од оган. Комбинирам или со рендан домат, или со крем сирење или со јогурт.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 12 [13] 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?