|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
30.3.2013 23:04:09   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki da ve prasam za sovet. Sakam na M da i dadam ovesni snegulki so jogurt ili mleko. Imame 8ipol meseci. Dali da gi smelam prvo? I dali voopsto mozam da i dadam vaka posebno? Dosega ima probano zitarici na Nestle, onie so keks i 7 zitarici mesavina. Fala odnaperd!


Mozes da i davas od vitalija,nemora da gi meles i taka omeknuvata vo mlekoto ili jogurt.i moze da gi golta.a mozes zitarki so mleko i nekoe ovosje da dodades,ili samo jogurt i zitarki.Mojata obozava zitarki sekoj den jade.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Житарици
11.6.2013 7:55:54   
bucko mal
skoro sekoe utro mu davam zitarici samo razlicno ovoshje mu stavam,si vikam da ne preteruvam ama nasabajle toa shto da mu dadam,nekogash grizuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Житарици
11.6.2013 8:44:15   
Felly RR
Тие овесните и оризовите и М ги сака со јогурт. редовно си јадеме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Житарици
11.6.2013 9:00:31   
Calypso
Житарките ни се редовно на мени, секое утро и јас и синко, со овошје (јас со чајче), и мислам дека нема подобро од нив за почеток на денот. Ако осетам дека му се збоктисало на малиот од житарки, му давам ѓеврек или домашни кифли со јогурт и сирење. Ама тоа еднаш-два пати неделно. Сакам да му создадам навика на малиот дека од сабајле најубаво е овошје. Засега не се буниuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Житарици
11.6.2013 9:35:59   
ostoun
Nie najmnogu koristime od hip, od nestle nekako ne ni se rastvoraat ubavo, ni ostanuvaat grutki. Edna koleska mi rece, da probam da gi rastvoram so kiselo mleko ili so voda i prbav, navistina pomalku grutki ostanuvaat. Sega mu ja kupuvam od nestle taa so slivi i probiotici, i ubavo si ja jade.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Житарици
11.6.2013 10:29:57   
AneLav RR
Житарки на моите бебиња обично им давам за вечера, ги користиме оние на „Милупа“ со 7 житарки најчесто,а и оние што се со мешано овошје, многу ги сакаат. На Хип повеќе не им давам затпоа што ќерка ми има егзема и кога престанав да и давам каши на Хип и се изгуби комплетно.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Житарици
11.6.2013 10:34:00   
Bethany
Јас му правам на син ми од овесните, тие регуларните, малку ги сварим во млекото, малку мед и малку банана.
Тоа обично насабајле.

А навечер ептен ако набрзина сакам нешто да му спремим, му давам од тие нестле со какао , се уште ги сака, лесни се за стомачето, па уште ги користам.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Житарици
9.7.2013 15:56:59   
elenak
Јас веќе престанав да купувам од оние Нестле жита со мед,какао,слива, иако Ј само тие ги јаде. Лино имам купено од сите врсти не прифати ниту една (паметно дете user posted image ) Е ама сега си најдов финта, во блендерот си ставам овес, корнфлекс, пченични никулци, било што од житарки што имам дома, ги мелам и така стануваат исто како оние на Нестле готовите, прав. И ги мешам со јогурт или со млеко, па во млекото додавам лажичка мед или малку какао, некое овошје итн. Многу комбинации без многу кутии по рафтови на кои треба да внимавам дали поминале 4 недели откако се отворени.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Житарици
2.8.2013 14:46:40   
Bethany
Значи овие користиме редовно, некогаш и неколку дена по ред за појадокот му правам од овие:
user posted image

Пробав и тие на Виталиа, за деца над 1. годинка, со вкус на ванила и чоколадо, всушност како каша се, само еднаш направив и на син ми се згадија. А и знам зошто, кога пробав и мене ми се сврте свеста. Толку се благи, како само шеќер да ставија во нив. Па што толку ги засладија, не ми е јасно. И веќе никогаш не ги направив.

Инаку, овесот содржи влакна кои поспешуваат варењето на храната, а и добар е против опстипацијата.
Овесот е изворот на јаглени хидрати, а поред тоа има малку калории. Богат е со антиоксиданти, содржи цинк, селен, магнезиум, железото и витамин Е. Содржи и протеините. Исто нешто битно е дека овесот не содржи глутен.
Нутриционисти предлагаат овесни снегулки како идеален појадок, и за мали и за големи, бидејќи обезбедува доволно енергија за добар почеток на денот.

(Додатна информација: добар е против холестеролот, го чисти организмот, полезен против киселина во желудникот и намалува крвниот притисок user posted image )

Пред некој ден прочитав дека овесните снегулки ја поттикнуваат интелигенцијата кај децата.
Му прочитав и на мм, и сега кога онака механички прашувам: што да му дадам за доручекот, мм секогаш одговара: овесни user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Житарици
23.8.2013 20:21:28   
Snowhite RR
А овие овесниве од колку месеци се даваат? Имам дома исти вакви како на сликата од Бетани, не знам дали можам да и давам на Јана има 7 месеци

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Житарици
23.8.2013 21:22:29   
Bethany
Можеш да ги даваш, тие се најчисти овесни, па со тоа и најздрави, без додатоци шеќери и сл. Овес не содржи глутен.
Е сега овие се цело зрно, ама сепак смелени, за разлика од едно друго пакување што ги има во Кам, ама сепак за Јана можеш можеби додатно да и смелиш во блендер, ако и е сепак крупно.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Житарици
23.8.2013 22:54:27   
Snowhite RR
Епа супер баш утре ќе и измешам со некакво овошје, секако ќе ги избледнирам, знам какви се, му давав на М јас, ама после еден период тој престана да ги јади и така ми останаа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Житарици
23.8.2013 23:40:16   
elenak
Сноу јас никогаш не ги блендирам овие германскиве, само оние од Кам, некако ми се крупни и потврди. Почнавме од 6 месеци со овесни и цело време Ј ги јаде така цели, само 10-15 мин ги оставам да стојат во јогурт. Без гајле многу убаво се накиснуваат, ептен се меки. Учете по малку веќе џвакањеuser posted image
Ете нашиот доручек денес беше овесни снегулки со јогурт, јас многу често и ги давам.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Житарици
24.8.2013 13:23:38   
Snowhite RR
Сепак ги блендирав, зашто таква си е малку кога јади плука и кога е убаво изблендирано, ако налета пак на поголемко парче одма го плука. Значи и направив вака 2 лажици овесни снегулки ги потопив во врела вода, малку ги оставив и потоа во блендер со пола банана ги изблендирав. Се најде, не ја изеде цела, ама мислам за прв пат доволно е

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Житарици
13.9.2013 22:01:28   
oliva
јас на малава и давам безглутенски си ги купувам од био култ,давам најчесто амарант, киноа и просо во овошјето

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Житарици
7.10.2013 10:27:41   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sasha24

Kako mu davate zitarici na bebeyo. Moeto ima 6meseci i edna nedela, probav palenta so kiselo mleko, ne ja saka, oriz melen so morkov, slabo i toa. Saka samo ovoshni kashicki. Ve mola za sovet.

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Sasha24, житарки - обиди се со обични овесни снегулки додадени во овошна кашичка, или основа нека биде овесни снегулки со јогурт/млеко и плус овошје.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR
Јас оризот го мешам со банана, а може и со печено или варено јаболко исто и палентата може така и мене не ми ја сака со кисело млеко.




_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Житарици
31.10.2013 23:05:53   
LUBA
sto smeam da davam na bebenca od 7 mi mesec i kako da gi prigotvam

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Житарици
1.11.2013 9:29:21   
Felly RR
бидејќи темава е за житарици, мислам дека од 7 месеци може веќе да даваш и експандиран ориз, и овес, со јогурт потопи ги, изблендирај ги ако сметаш дека има големи парчиња и ручкајте!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Житарици
11.11.2013 11:11:41   
deluxe
Детево мое дефинитивно не сака житарициuser posted image Пробував на сите начини,му давав овесни снегулки ,корн флекс,комбинирано со јогурт,овошје итн...Но штом стави во уста еднаш ,два пати ке голтне и третиот пат повраќаuser posted image
кажете некој рецепт што го користите,доколку имате вакво пребирливо дете како моево,инаку веќе кренав раце од житариците ќе ги исфрлиме од употреба наскороuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Житарици
11.11.2013 11:53:07   
Bethany
Делукс, јас му варам во млеко овесните (имам погоре ставено сликата, тие се убаво сомлевени), потоа кога се проварат и згуснат, ставам мед, пасирам банана и ја додавам во овесните и додавам млеко да не биде кашата леплива и густа. Пробај и овака. Кога на мојот пребирач му се допаѓа, можеби има шанси и твојот да прифати. user posted image

Или наместо банана, може да изрендаш и јаболко и да додадеш малку цимет. И ово е вкусно.

А имаш ли му давано од тие куповните Нестле 8 житарки, со мед, со какао?
Мојов многу ги сакаше и ги јадеше, сега веќе престанав такви да купувам.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 11.11.2013 12:02:38 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Житарици
11.11.2013 11:59:35   
sandriana RR
Моето дете до ден денешен не прифати житарки, освен пченка во форма на пуканки.
Се обидов на секаков начин, уште од бебе, но неуспешно. А да, од време на време јаде варена пченица...Веќе сме големи (2години), не сме за во темава, но сепак, и кога беше бебе не ги сакаше..

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Житарици
11.11.2013 12:07:17   
Bilence2
Девојки, дали знаете зошто ги нема на Milupa житарките? Оние 7 житарки. Одамна ги нема ни во зегин ни во маркетит е. Мене најмногу ми ги сакаше синко тие бидејки беа без шеќер и ги јадеше во сите можни комбинации и благи и солени и со млеко и со јогурт. Се што ќе купам друго е многу благо и има многу шеќери, дури мене ми се лоши а не па на синко кој и онака сака понеутрални вкусови.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Житарици
11.11.2013 12:31:02   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Делукс, јас му варам во млеко овесните (имам погоре ставено сликата, тие се убаво сомлевени), потоа кога се проварат и згуснат, ставам мед, пасирам банана и ја додавам во овесните и додавам млеко да не биде кашата леплива и густа. Пробај и овака. Кога на мојот пребирач му се допаѓа, можеби има шанси и твојот да прифати. user posted image

Или наместо банана, може да изрендаш и јаболко и да додадеш малку цимет. И ово е вкусно.

А имаш ли му давано од тие куповните Нестле 8 житарки, со мед, со какао?
Мојов многу ги сакаше и ги јадеше, сега веќе престанав такви да купувам.


да Бетани му имав давано од Нестле житарици со какао,не ги бендиса баш,и млекото не му беше вкусно со нив,а со чоколино го сака млекото


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Житарици
1.12.2013 0:43:16   
Marina I
Zdravo majki, imam edno prasanje, denes na sinko prv pat mu kupiv od Nestle zitni snegulki od pcenka i oriz, na kutijata za priprema pisuva deka se potopuvaat vo kravjo mleko, adaptirano i deka se mesa kasata za da se izednaci, no ne mi e jasno dali vo ladno mleko ili kako onie na Hipp i Lino sto treba prvo da provrie mlekoto pa da se izladi na 50n stepeni i togas da se smesa so prasokot, nie do sega koristevme samo na Hipp. pozdrav

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Житарици
1.12.2013 8:27:40   
Bilence2
Da draga, ako podgotvuvas AD mleko vodata treba da provrie pa otkako se oladi go dodavas prasokot og AD pa posle zitarkite. Ako podgotvuvas so kravjo mleko istoto treba prvo da go zovries pa da go oladis. Svareno mlekoto moze da go cuvas vo ladilnik a za podgotovka ke e dovolno da go stoplis.
Zitarkite isto moze da gi davas so jogurtce, i toa jogurtot ke go ostavis pola saat vo cinice za da dobie sobna temperatura pa ke gi dodades zitarkite.

< Поракaта ја уредил Bilence2 -- 1.12.2013 8:31:52 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?