|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
27.6.2014 17:19:54   
Felly RR
Меланија, јас најчесто овесните снегулки и ги правев со јогурт (и сега и се едно од омилените јадења) и ги оставав да постојат 10-тина минути. Некогаш и со овошје ги спремав, но така не ги јадеше толку многу, и бидејќи беа потврди, некогаш ги блендирав. А за со јабоков оцет, да бидам искрена, не сум слушнала до сега.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Житарици
27.6.2014 17:30:34   
Ilina87
Фала ви женски. Ќе разгледам и од други производители, имав дома од дивела, но читам дека содржи глутен user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Житарици
28.6.2014 10:51:02   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Ве прашам за палентата, сакам да пробаме овие дена. Дали содржи глутен? Читам на кутијата дека се прави од пченкарно брашно, тоа значи не содржи глутен? И од кој производител купувате?

Мене лично најубава ми е палентата на Жито Лукс. Некако најситна е и највкусна. Комбинирај со кисело млеко, сиренце, зденка... Зависи колкави сте.
Еве по интернет прочепкав и палентата не содржи глутен, безбедна е значи :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Веќе втор пат палента со кисело млеко несака user posted image ова е прво нешто што одбива ќе касне неколку лажички и после вика ,се мршти, се тресе како кисело.Веројатно киселото млеко му дава киселост и несака.ставив и путер и пак ништо.Да пробам трет пат само палента или некоја идеја со што друго да му ја направам,јогурт или нешто друго?


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

И на ќерка ми и на сим ни омилено јадење им е. Јас ја варам со млеко а после тоа ставаме сиренце. Ќерка ми повеќе ја сака варена со вода па после си става јогурт и сирење.



Меланија, пробај свари ја со млеко, како што пишала принцеса. И јас така ја правев. Така помазна текстура добива. Не знам која палента ја имаш, ама земи од Жито Лукс најфина е, не е груткеста. Баш како каша излегува.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

AnnaMolly RR фала ќе пробам и така user posted image инаку пишав на предходната страна со АБЦ намаз сега јаде и тоа веќе 4 пати user posted image и да на Житолукс ја земам стварно е глатка но јас ја разредувам малку да дојде по кашесто и за час се правиuser posted image тоа е најважно


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

AnnaMolly, и јас мислам дека не би требало палентата да содржи глутен, но на пакување од дивела пиши дека содржи глутен, а е направена од пченкарно брашно user posted image .



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Житарици
3.8.2014 13:56:38   
jasmina81
vaka sinko ima 6 meseci i pol
od 5 meseci pocnavme so proba na vkusovi i do sega si jade se bez problem na sabajle ovosje na rucek zelencuk i navecer mlecna kasa od hip user posted image
e sega sakam na sabajle so ovosjeto da mu davam ovesni snegulki samo neznam dali smeam uste sega i neznam kako da mu gi prigotvuvam kasickite obicno mu gi prigotvuvam doma retko kupecka e sega kako da mu gi davam dali tie treba da pokisnat i potoa zaedno da gi pasiram so ovosjeto
ve molam nekoj da mi dade sovet kako da mu gi pravam i dali smejam uste sega

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Житарици
4.8.2014 10:35:42   
sandriana RR
јасмина81, во принцип глутен се воведува со навршени 6 месеци, така да не е проблем да се обидеш да му ги вклучиш житарките во исхраната, освен ако немате историја со алергии на глутен во семејството.
А за подготовка, еве, прочитај низ темава, имаат споделено мајките искуства, ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот jasmina81)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Житарици
4.8.2014 22:46:32   
Melanija RR
jasmina81 и јас прашував за подготовка на овесни снегулки а Felly RR ми одговори
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Меланија, јас најчесто овесните снегулки и ги правев со јогурт (и сега и се едно од омилените јадења) и ги оставав да постојат 10-тина минути. Некогаш и со овошје ги спремав, но така не ги јадеше толку многу, и бидејќи беа потврди, некогаш ги блендирав. А за со јабоков оцет, да бидам искрена, не сум слушнала до сега.

Можеш и варен ориз или гриз да блендираш со овошје.Јас не пробав со овесните ,кога ќе пробам ќе пишам но така мислам од вечер да ги оставам да откиснат во вода.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Житарици
22.8.2014 15:32:36   
Melanija RR
Ги купив овесните но сега ги има во Тинекс ама да потпрашам овес баш нема пробано (освен во тие на Нестле 8 жита),има врска да бројам како нешто ново и слободно да му ги дадам?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Житарици
18.9.2014 0:59:41   
Melanija RR
Ммм ставам во таџир 5 лажици овесни ги полевам со врела вода,чекам да омекнат 5-10мин ,ставам во блендер и некое овошје и имаме брз и здрав оброк.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Житарици
5.11.2014 19:11:30   
gvenda
majki najdovte li zitarki od Millupa i ako da kade ?
sin mi ima 7 meseci vreme e da proba zitarki a se sekavam od kerata deka i bea super no gi nema dali ima nekoja info ili voopsto da ne se trudam da baram
pozdrav i sekoe dobro

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Житарици
5.11.2014 20:50:17   
Melanija RR
Јас не најдов, но од житарки ислуство имам со тие на Нестле или од Хумана има избор.Може и од продавница за здрава храна да си одбереш и да ти сомелат

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Житарици
6.11.2014 11:58:01   
gvenda
fala Melanija
ama tie od humana ne se cisti so nesto se ili so jabolko ili krusa ne mi se dopagaat nekako i so mleko se bar ja tie so gi vidov t.e probavme ke melam izgleda od prodavnica za zdrava hrana
ili sama ke si blendam
pzd daj nekoja ideja nemam vreme da citam po stranive inace imamwe tocno 7 meseci

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Житарици
6.11.2014 12:17:18   
Felly RR
Гвенда, може да пробате ориз, овес - не мора ни да го мелеш, кога ќе го потопиш со нешто само остави го подолго време и ќе омекне/ќе се распрачи. Од другиве експандирани што се има различни видови исто.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Житарици
6.11.2014 12:41:03   
Melanija RR
На нестле има 7 жита без ништо, а да другите се со овошје , некои се првата и со вода.Но штом си за чисти тогаш купечки житарки.Овесните се супер но најчесто ги даваат од 8 месеци

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Житарици
6.11.2014 12:55:14   
vezilka RR
Жени, освен просо, киноа, амарант и ориз,има уште некоја безглутенска житарка? И овие може и пред 7 месеци, така? Јас за почеток купив просо оти ми рекоа дека било полесно сварливо. Во колкав сооднос со вода го варите, и колку време?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Житарици
6.11.2014 13:02:27   
Melanija RR
И хељда, а просото е 1:3 се згуснува па зависи како го планираш.Ја просото го варам погусто за кога бледнам да не биде водесто.Има на Хумана хељда со круша/јаболко с еправи со вода и многуу е добро

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Житарици
6.11.2014 13:11:35   
vezilka RR
Ааа, да и хељда. Знаев дека таа во продавницата ми кажа уште нешто ама не ми текнуваше што: Јас поише претпочитам да ги земам од продавница житаркиве и да си ги блендам со свежо овошје. Хихи, јас со моите правила за внес на свежо овоштие со кои уште го давам и Никола а и сите дома. user posted image
Во принцип изгледа сите одат 1:3 сооднос со вода. И така, дваесетина минути се варат, нели?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Житарици
6.11.2014 21:54:23   
Melanija RR
Одприлика да, ова за просото user posted image читам и со овошје го даваат јас само како ручек

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Житарици
12.2.2015 14:55:01   
vezilka RR
Хељдата ни е хит, просото го нејќе. Вчера прв пат воведовме пченичен гриз. Сите житарки му ги мешам соовошје. Не ми текнало со зеленчук да помешам. Ај сега ќе пробам просото со зеленчук, може така ќе го сака.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Житарици
21.2.2015 16:59:07   
MaryJane
Zdravo mamicki. Nova sum na forumov i ova e prvata tema sto resiv da ja iskomentiram, odnosno da prasam. Imam since 8,5 meseci i jade zitarici od kako pocnav so dohrana, znaci od negovi4 meseci. Eden obrok vo denot mimum mu e zitarici bilo da se so voda ili so mleko Obicno mu gi davam onie na nestel 8 cereals ili hipp nokni kasicki. prasanjeto mi e dali mu davam mnogu? Kolku e najpravilno da jade kolicinski ?? Da napomenam deka mu davam i palenta no poretko. Fala vi odnapred user posted image

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Житарици
21.2.2015 22:16:06   
Melanija RR
MaryJane се надевам почесто ќе те читаме user posted image

Житарки никогаш достаuser posted image секојдневно.Од 9 месеци до сега 18м давам секакви, и тоа дома приготвени само на почеток купував 8 жита на Нестле и на Хумана. И тие се супер нема збор но и поскапи.

Можеш да даваш и овесни, гриз, јачменови,пченкарни,ржани, јас купувам 4 жита на Биокосмо само топла вода или млеко во блендер и супер се. Непишано според мене правило е секое утро жито со овошје или гриз со овошје, а навечер палента,гриз или 4 жита.Давам и просо со овошје.

Се надевам ти помогнав што ќе помислиш слободно прашајuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MaryJane)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Житарици
23.2.2015 22:18:20   
Felly RR
МериЏејн, добредојде на форумот. Се надевам ќе те читаме и на другите теми, што се однесува до житариците, и јас сметам не е многу, а доколку те интересира за количината која ја јаде user posted image во еден оброк, тогаш ѕирни ја темата Колку е доволно - КЛИК ТУКА.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 23.2.2015 22:19:12 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Житарици
21.3.2015 22:32:33   
sandriana RR
Житарки почнав на бебево да му давам од 6 месеци. Почнав со безглутенски - овес, па после дадов гриз, а сега и беби бисквити со 5 цералии. Кашичките ги правам со овошје и водата во која се варело овошјето, или превриена вода.
Следно ми е да дадам пченица, па палента.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Житарици
21.3.2015 23:15:09   
Ilina87
Sandriana јас колку што знам овесот содржи глутен. Доколку немало реакција слободно продолжи со глутенски производи.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Житарици
23.3.2015 8:34:48   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Sandriana јас колку што знам овесот содржи глутен. Доколку немало реакција слободно продолжи со глутенски производи.

Во право си - моја грешка, сакав да кажам ориз, па да набројам овес и гриз user posted image .
Денес ќе се обидам малку палента да дадам.
Инаку, за безглутенски жита имам пост и во темата за Целијакија-ТУКА, може некому да користи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Житарици
23.3.2015 22:46:36   
Melanija RR
Препорака од мене е просото, на Биокосмо. МНогу убаво се вари некои 20мин, со зеленчук блендирано се добива пире.Исто и со овошје и кремасто.Ех да почнев порано а не на 12м user posted image затоа сакам да споделам дека е безглутенско и вкусно и во супи и чорби

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?