|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2012 9:21:10   
eli07
MMbucko i jas dadov nekolku pati sokce ali od cucla neke da cue a od lazice si pie top....Ne znam zasto cuclata veke neke da ja vidi ni caj ni nisto ne pie od cucla, a porano si piese bes problem.Taka da sega za sega so lazice pa ke vidime ponataka :)

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2012 9:34:35   
acemace
I nie go imavme istiot problem od koga pocnavme so dohrana nemoze da kaka, samo se maci crvenee i nisto. Jas i pokraj toa sekoj den mu davam kasicka, sokce cajce, sokceto i cajceto so sisence so cucla,od cuclata ne e nesto vooduseven ama pie po 20-30ml.Za kakanjeto nas ni pomaga najvise masazata na stomaceto i vitkanje na nozete,ama pocesto vo tekot na denot,inaku bebco e 5 i pol meseci na doenje, si go obozava cicetouser posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.12.2012 9:53:43   
mmbucko
I mojov razbojnik si pieshe super od shihe i cajce i vodicka a sega nesaka ni da cue. Samo da mu ja vidite facaa koga ke ja dopre cuclata. Ke probam so lazicka :))))))
Aj od ponedelnik pak pocnuvame so kashicki.

(Одговор на членот acemace)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Кога да се почне со дохрана
17.12.2012 19:20:53   
mamaemili
Zdravo mamicki, Sergej ima veke 4 ipol meseci. Pocnav da mu davam sokce od jabolko i eve deneska probavme od krusa. Sokcinjata gi obozava, a pieme i cajce od hipp od komoraca, kamilica i anason. No eve se javuva problem vo doenjeto. Ne saka da cica, koga ke cica se mrsti, ja vrti glavata na strana, place... neznam sto da pravam. Mislam da ne e slucajno bidejki sokcinjata i cajceto gi pie od sisence pa deka polesno mu ide, a vaka dodeka cica treba da dava i napor? Ili pak da ne mi e slabo mlekoto bidejki i otkako ke se nacica (so zor) brgu mi ogladnuva? Na 26 ke odime kaj pedijatar da vidamkako napreduva do sega bese super. Ima okolu 7kg. Sto mislite vie sto da pravam dajte nekoj sovet user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.12.2012 0:11:41   
kikicka
Наместо со сокови, почни подобро со кашички, така ем ке јаде ем ке ти цица повеке. Вака ако му е подобра цуцлата ке мораш да се измолзуваш па од шише да му даваш. Јас иако не ја доев , кога почнавме со дохрана , некако соковите не и беа јака страна , додуша и јас повеќе на каши форсирав неголи на сокови. И до ден денес е така , сок не пие само чај или евентуално бистар сок, а за јадење се си јади. Сега ви е почеток ке бидете горе доле додека да се научите.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamaemili)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.12.2012 8:02:35   
eli07
Nie sme veke 5 meseci samo na majcino mleko bevme do sega.Nekoe sokce probavme kolku za degustacija, a kasicki uste nemam dadeno.So sto predlagate da se pocne ovosje ili zelencuk?? I dali domasno ili kupecko :)

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.12.2012 14:12:47   
zzaa
5 месец
Јаболко,банана,круша,оризови и пченкарни снегулки.
6 месец Кајсија,праска,цреши,вишни,сливи,морков,спанаќ,тиквичка,блитва цвекло и во мали количини маслиново масло,маргарин.
7 месец Диња,боровинки,јагоди,малини,капини,ананас,рибизли,киви,дуња(варена),брокула,компир,млад грашок,млада боранија,карфиол,келераба,пченични снегулки,јачменови,ржани,пилешко бело месо,јагнешко,мозок(варен),млечна каша со бисквити.
8 месец
Кравјо сирење, путер,лимон,портокал,грејфрут,мандарина,грозје, лубеница.домат,леб и двопек,бела риба(ослич),пастрмка(варена),телешко и зајачко месо.
9 месец
Јогурт,кисело млеко,грашок,репа,тестенини(макарони,шпагети,јувки),жолчка 1/4(тврдо варена), бисквити за грицкање.
10 месец
Павлака,зелка,праз,кељ,пилешко темно месо,мисиркино,мед(по малку),пудинг.
11 месец
Мелени ореви,бадеми,лешмици,костени,бебешки мусли,корнфлекс,јунешко и говедско месо,магданос,лукче,чоколадо во прав.
12 месец
Леќа.грав,плава риба,белка од јајце(тврдо варена),сладолед. По 12 месец
Тврди и топени сирења,мусли со мешано овошје,сардина,свинско(во мали количини),сол и зачини(во мали количини),сувомеснати производи(во мали количини),Слатки(во мали количини)Што треба да запаметиме
-Прихранувањето го почнуваме помегу четвртиот и шестиот месец на доенчето.
-Се воведуваат 1 до 2 продукти неделно.
-Секоја нова храна во почетокот се дава во мали количини и постепено се зголемува.
-Во храната на доенчето не се ставаат зачини и сол, а треба да се избегнува и белиот шекер.
-Овошјето и зеленчукот што се користат треба секогаш да бидат зрели,свежи,без пестициди и чисти.
-Секојдневно да се даваат Д3 капки.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.12.2012 19:17:29   
mamaemili
Fala vi mnogu za sovetite jas ke probam da gi izbegnuvam sokovite, pa zdravje ke pocneme so kasicki najprvin so ovosnite kako sto navede zzaa. Jas go isprintav tvojot tekst pa po ovoj redosled ke se pridrzuvame odprilika. Inaku kolku za proba i degustacija na prvite vkusovi ke pocneme so kupecka kasicka, pa potoa sakam domasni da mu gi pravam. pozzzz

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Кога да се почне со дохрана
18.12.2012 21:14:01   
zzaa
mamaemili i ja pocnav prvo kupecki bidejki za pocetok ke jade po 2-3 lazicki a kupeckite trat 3 dena po otvaranjeto cuvaj ja vo flizider,a domasnite treba da ja jade samo sto ke gi napravis i ostatokot treba da go frlis,pocni so ovosni,a zelencukovite kupecki kasicki ne se vkusni kerkami ne gi sakase,se cudev zosto gi probav i jas da vidam sto e rabotata abe vo usta ne se stavat imalo pravo deteto sto gi plukase, pa zelencuk i spremam doma.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот mamaemili)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.2.2013 6:20:11   
bucko mal
Bebusov moj e 4,5 meseci i jas uste ne razmisluvam za dohrana(kasici,sokcinja) inaku e na ad i cicanje napreduva poveke od so treba so kg.Citajki tuka se prasuvam da ni e vreme za dohranauser posted image ili da cekame 6meseci kako patronaznava so ne sovetuva,stvarno neznamuser posted image Golemiov sin mnogu rano pocnav so dohrana nekade 3,5 meseci i go naprajv bucko i den denes maci maka so kg, si vikam da ne ja napram istata greska i so bebusovuser posted image
(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.2.2013 8:52:48   
arh_diz
bucko mal jas pocnav so dohrana posle 6 meseci.Sin mi dobro napreduvase i po preporaka na pedajatatot pocnav prvo so zelencuk pa posle ovosje i zitarici. Sokovi mu nemam davano koga pocnav so dohana. Bas poradi toa da ne se napravi bucko uste od mal:). Dokolku se pocne so ovosje prvo , posle moze nema da go sakas zelencukot bidejki ovosjeto e blago.Sok pocnav da mu davam samo ceden okolu godinka i toa bez seker. Caevi pie bez seker .Se e do navika kako ke se naviknat kako mali ponataka taka ke bide

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Кога да се почне со дохрана
4.2.2013 5:58:17   
bucko mal
arh_diz RR fala sto go spodeli tvoeto iskustvo,da ke cekam 6meseci dobra ideja mi dade prvo so zelencuk da pocnam user posted image

-

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.2.2013 20:29:38   
JanaMarija
I jas pocnav so jabolkce pred nekoj den i toa so sokce pa kasicki...i iskreno dva pati i dadov sokce kolku za vkusot pa posle samo kasicki od jabolko a posle i banana pa gi izmesav i smljacka zlato i se bori neznae da jade hahaha smeski sme...ama sega se uhoda....

Jas imam 3 prasanja vo vrska so ishranata :) :
1. Dali gi poslusavte pedijatrite koga velat so dohrana posle 6ot mesec ili ne?
2. Kako davavte ovosje i zelenck:eden den toa eden toa ili????? I od sto da napravam domasna zelencukova kasicka????Kakvi se tie orizovi i pcenkarni snegulki????
3. Kolku se dava kasicka..jas davam megu obrok( zosto sme novi) i od jabolkceto i se prijaduva gledam pobrzo :) I neznam kolku da i dadam-mera....me sovetuvaa kolku saka user posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.2.2013 20:33:19   
JanaMarija
P.S vo nedela ke pravime 5 meseci

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Кога да се почне со дохрана
27.2.2013 20:41:35   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

I jas pocnav so jabolkce pred nekoj den i toa so sokce pa kasicki...i iskreno dva pati i dadov sokce kolku za vkusot pa posle samo kasicki od jabolko a posle i banana pa gi izmesav i smljacka zlato i se bori neznae da jade hahaha smeski sme...ama sega se uhoda....

Jas imam 3 prasanja vo vrska so ishranata :) :
1. Dali gi poslusavte pedijatrite koga velat so dohrana posle 6ot mesec ili ne?
2. Kako davavte ovosje i zelenck:eden den toa eden toa ili????? I od sto da napravam domasna zelencukova kasicka????Kakvi se tie orizovi i pcenkarni snegulki????
3. Kolku se dava kasicka..jas davam megu obrok( zosto sme novi) i od jabolkceto i se prijaduva gledam pobrzo :) I neznam kolku da i dadam-mera....me sovetuvaa kolku saka user posted image1.jas si go posusav pedijatarot pocnav so dohrana so polni 6 mececi,mislam nema potreba porano ako cica a ako e na ad mleko se pocnuva so 5 meseci.
2.ja ovosje i davav 2 nedeli prvo od eden proizvot 3 dena posle drug tret i taka natamu,posle 2 nedeli pocnavme so zelencuk,a zelencukova kasicka mozes da napravis od se ima milion kombinaci brokula i morkuv,kompir melen oriz,i dr,a snegulki imas vo site marketi.
3.pa za pocetok po 2 -3 lazicki kolku da proba i da vidis da ne ima nekoja alegrija,ja obicno i davav megu obrok nakaj 11 h,za ako se pojavi nekoja alergija nedaj boze da imam vreme da reagiram.a posle otkako ke gi proba site vkusovi ke si jade kolku si saka kaj sekoe dete e razlicno.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.3.2013 22:08:02   
pepuska
Бидејќи сме на Ад со дохрана започнавме со полни 4 т. е пред 2 дена со сокче од јаболко 1-2 лажички ама 3 пати дневно значи вкупно 3-5 лажички разредено сокче со водичка ама и го давам со лажичка како кашичка за кашички мислам уште ние рано прво да ги испробаме вкусовите со сокчиња ама со лажичка па потоа кашички а тогаш сокче ќе давам по малку во шишенце инаку кога сте смениле прв оброк ако сте комплетно на АД на полни 5 или полни 6 ?

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Кога да се почне со дохрана
13.3.2013 9:08:18   
tuni27
Ako ste na ad obrok mozes da smenis na polni 5 :)) Pozz

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Кога да се почне со дохрана
13.3.2013 9:10:07   
Pepelaska *
Јас сменив на 5 и пол, на АД бевме , да не биде ни 5 ни 6 user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Кога да се почне со дохрана
13.3.2013 11:41:15   
pepuska
благодариме многууу

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.6.2013 18:18:56   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebemama

moeto dete e sega 5 meseci i veke od 4 meseci sme probale sok od jabuka ,ne go saka mnogu samo 10 ml ispi,a potoa na kaSicki jabuka,praska,kruska,kajsija,morkov,sok od praska go saka go pie ,sega eve mu zemav kaSa so jabuka i banana ja mavna od prva polovina i poveke :-) ,a utre veke ke mu dadam oriz so brokula :-) zatoa ne cekajte dvajte im deneska edno utre drugo neka probuvaat sto pobrzo po malce normalno ,za da se vidi reakcija dali ke ima ,do sega sme super,go dojam mu davam vestacko mleko i veke pocnavme i so dohranuvanje ,od utre preogame na zelencukovi kasicki ,a deneska uz prosetka proba i malku lepce :-) :-)))) davajte dok sakaat edino se razbira ako nema alergija ,a voda neke da cue da pie :-) pozdrav do site majki i davajte slobodno da jadat ,sto porAno gO naucite toa podobro ke prifati se da jade i za doma i za vo gradinka ,jas veke go pisav od 2 mesec vo gradinka za od Septemvri ,taka i so prvoto ,eve taka i so vtoroto , sekoe dobro im pozeluvam DOBAR APETIT :-)_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот janamic)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.6.2013 19:09:36   
Snowhite RR
бебемама мислам дека многу брзаш со дохранувањето, во неделата треба да се даваат 2 до 3 нови продукти, значи кога ќе дадеш едно, првиот ден се дава 2-3 лажички и постепено се зголемува и истото се дава 2-3 дена, а после се дава ново нешто. Не е убаво секој ден да му даваш различни производи.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.6.2013 19:23:22   
Snowhite RR
А компир кога се дава/ Во табелава на зза не видов компир, а јас планирам тоа да дадам, досега и дадов јаболко, морков и банана, а докторката денеска на вакцина ми рече зеленчук да давам.
Инаку за една недела ќе прави 5 месеци

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Кога да се почне со дохрана
11.6.2013 19:37:35   
ostoun
Jas sum za dohrana od 6 meseci, a kompir moze da se dava od 6 meseci, isto i morkov, i tikvicka

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.6.2013 11:01:27   
Sasha24
кога користите готови кашички и сокчиња, од кој производител сметате дека се најдобри?

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Кога да се почне со дохрана
14.6.2013 11:04:47   
anaana
jas najcesto od gotovite i davam od Frutek... gi jade
i davav na hipp, ama sto znam osven toa ovosnoto so ananas i portokal niedna druga na ja sakase.

na frutek se obicno ovosni kasicki. na hipp ima i zelencukovi i so meso. ama mene tie mi mirisaat neubavo. ednas kupiv prva brokula za bebe na hipp i ja frliv mi mirisaat na riba (mozebi zaradi toa omega sto go imaat vo niv). taka da jas se drugo i pravam doma. ovosnive sto gi imam na frutek najcesto gi kombiniram. stavam i plazma vnatre :)

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali nekoj ja sretnal svojata ljubov na Facebook?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!